Schachen - ChessMe

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Schachen - ChessMe

Post autor: woj_settlers »

Znakomita wersja szachów bez planszy, bez długich otwarć i z odrobiną losowości. Przy okazji wywiad z autorami gry: http://ciekawegry.wordpress.com/2012/02 ... -schachen/
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: clown »

Odświeżam wątek. Od niedzieli mam tę grę, choć jako miłośnik szachów napalałem się na nią od dawna :) ciekawe i niebanalne oderwanie się od zwykłych, "nudnych" szachów. Przede wszystkim dodaje warstwę taktyczną w postaci pojawiania się nowych bierek na wirtualnej planszy (zaczynamy grę z czterema pionami i królem), zależnego od naszych decyzji oraz zmodyfikowane przepisy o ruchu bierek oraz promocji pionów (te ostatnie można wymienić tylko na bierki, które straciliśmy). Początkowo najbardziej sceptycznie pochodziłem do braku planszy, jednak jak się okazuje bezpodstawnie, gdyż mechanika gry pozwala zapomnieć o takich "niedogodnościach".
Na razie zdecydowanie na plus.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: folko »

Ja osobiście wolałbym żeby jakaś plansza była... tylko jaka by musiała być ;-) Czasami, szczególnie na początku trochę się może mylić położenie bierki... ale to na początku, potem człowiek wpada w grę i zapomina :-)
Bardzo podoba mi się fakt, że mimo takiego samego poruszania bierek, mimo malutkich różnic w mechanice to kompletnie inna gra. Za każdym razem widzę jak bardzo trzeba zapomnieć o klasycznych szachach, trzeba odkrywać nowe strategie :-)
Również polecam.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: clown »

Tak, co do odkrywania strategii, to jest to zdecydowany plus gry. Dodatkowo można spokojnie grać w nią zarówno z szachistami jak i osobami, które nie odróżniają skoczka od gońca (tego ostatniego nazywając np. "kałamarnicą" albo "biskupem" :))
Powiem szczerze, że gdyby ktoś kiedyś zaproponował by mi takie szachowe "świętkradztwo", to odmówiłbym grania, ale teraz widzę jak fajnie można się bawić w tego typu gry :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: woj_settlers »

Po grubo ponad 50 partiach, zauważam wiele zależności i coś co w tradycyjnych szachach nie istnieje - czyli mini kombosy.
Bardzo dużą wagę rozgrywki przyjęły na siebie pionki - nie da się bez nich grać (za to spokojnie da się grać bez figur ciężkich ;)

Brak planszy faktycznie może przeszkadzać, choć obserwując kilka partii na Pyrkonie, nie widziałem z tym problemu nawet u amatorów. Zupełnie nie ma obaw o brak siatki pól.
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: woj_settlers »

http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: Vester »

Zagrałem. Rewelacyjna gra. Krótkofalowe strategie, w sam raz dla casuali i wystarczająca głębia, by nie nazwać gry banalną.
Wszystkie grzechy regularnych szachów tu nie istnieją, za to pojawiają się inne smakowite niuanse.
Polecam wszystkim, którzy kiedyś grywali w szachy, ale odbili się od muru gambitów i pozostały im jedynie wspomnienia uniesień przy szachownicy.
Przy Schachen znowu poczujecie piękno i potencjał tej gry.
Kto nie zagra ten trąba.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 227
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Schachen - ChessMe

Post autor: Qnnrad »

Moim zdaniem całym kluczem do magii taktycznej Schachen jest zasada, iż Król nie ma prawa poruszać się do tyłu (bicie do tyłu to jedyny wyjątek). Przenosi to ogromny ciężar strategiczny na sam fakt odpowiedniego szachowania i zmuszania króla do bicia lub ucieczki, które ograniczą jego możliwości w dalszej części rozgrywki.
Doskonała gra logiczna, bardzo zachęcająca i angażująca :) Szczerze polecam!
ODPOWIEDZ