Fjorde/Fjords/Fjordy - kto rozpoczyna fazę zajmowania ziem?

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
telon
Posty: 17
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:55

Fjorde/Fjords/Fjordy - kto rozpoczyna fazę zajmowania ziem?

Post autor: telon »

Witam,
mam pytanie odnośnie tego, który z graczy jest upoważniony do postawienia pierwszego pionka pola lub farmy przy rozpoczynającej się fazie zajmowania ziem?
Z instrukcji:
Faza druga:
Gdy ostatni zakryty żeton zostanie odkryty i ułozony (na planszy albo odłożony na bok w przypadku niemozności użycia), pierwsza faza "odkrywanie" kończy się. Wszystkie odkryte żetony nie dołożone dotychczas do planszy wypadają z gry, nawet jeśli pasują do planszy. Należy je odłożyć na bok.

Rozpoczyna się "zajmowanie ziemi". Ponownie gracze wykonują swoje tury na przemian. Kto jako pierwszy kładzie swój pionek pola? Są dwie mozliwości:
1. Gracz A wziął ostani zakryty żeton i dołożył do planszy. W tym przypadku gracz B kładzie pionek pola jako pierwszy.
2. Gracz B wziął ostatni zakryty żeton i nie mógł go dołożyć do planszy, więc musi go odłożyć na odkrytym na bok. W tym przypadku gracz A kładzie pionek jako pierwszy.
Wg. mnie wynika z tego, że fazę zajmowania rozpoczyna po prostu kolejna osoba, a nie wyznaczona "w nagrodę" za to, że dołożyła ostatni żeton do planszy - patrz pkt 1.
Bo jakby nie patrzeć w pkt 2. "kara" spotyka gracza B, który nie mógł dołożyć.
Jakie jest Wasze odczucie?
Przybył z dalekiej Północy i nawet on sam nie wie, dlaczego na boiteajeux.net zwą go hałabała ... (kiedyś pumpernikiel)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Fjorde/Fjords/Fjordy - kto rozpoczyna fazę zajmowania ziem?

Post autor: adikom5777 »

Na BGG uzytkownik Russ wyjasnil juz te kwestie, w polskiej instrukcji jest blad.

Powinno byc:
1. Gracz A wziął ostatni zakryty żeton i dołożył do planszy. W tym przypadku gracz B kładzie pionek pola jako pierwszy.
2. Gracz A wziął ostatni zakryty żeton i nie mógł go dołożyć do planszy, więc musi go odłożyć odkrytym na bok. W tym przypadku gracz A kładzie pionek pola jako pierwszy.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fjorde/Fjords/Fjordy - kto rozpoczyna fazę zajmowania zi

Post autor: FortArt »

Jak dla mnie to obaj zacytowaliście dokładnie to samo. :)
telon pisze:Wg. mnie wynika z tego, że fazę zajmowania rozpoczyna po prostu kolejna osoba, a nie wyznaczona "w nagrodę" za to, że dołożyła ostatni żeton do planszy - patrz pkt 1.
Dokładnie tak jest. Następna po osobie, która dołożyła ostatni kafel.
telon pisze:Bo jakby nie patrzeć w pkt 2. "kara" spotyka gracza B, który nie mógł dołożyć.
Nie ma kary. B dołożył kafel, A nie mógł dołożyć , więc wykonuje inny ruch - pole.

PS. Fjordy w ogóle mają polską instrukcję?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Fjorde/Fjords/Fjordy - kto rozpoczyna fazę zajmowania zi

Post autor: adikom5777 »

FortArt pisze:Jak dla mnie to obaj zacytowaliście dokładnie to samo. :)
Nie zacytowaliśmy tego samego. Przeczytaj dokładnie.
W instrukcji napisano: 1. Gracz A... 2.Gracz B...
A powinno być: 1. Gracz A... 2. Gracz A...

Polską instrukcję dołączał Rebel do kupionych u nich egzemplarzy
ODPOWIEDZ