Gra miesiąca: czerwiec 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: gregvip »

Bardzo dobry miesiąc który trudno będzie powtórzyć.
49 rozgrywek, 24 tytułów

13 nowości:
- Zooloretto
- Um Ru(h)m und Ehre
- Roma
- Genua
- Glen More
- Adel Verpflichtet
- Qwirkle
- Książęta Florencji
- Wie verhext!
- Valdora
- Chinatown
- Mykerinos
- Macao

- Luna
- Trajan
Te dwa oststnie tylko Solo więc nie brałem pod uwagę w top 3


najczęściej grana: Roma (7)

Top 3 miesiąca:
1. Genua
2. Książęta Florencji
3. Wie verhext! i Um Ru(h)m und Ehre i Roma

Odkrycie miesiąca Praktycznie wszystkie grane nowe gry
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: KubaP »

Trudny miesiąc, tylko 12 partii, w tym:
4 El Grande
2 Dominion
2 Innovation
1 Homesteaders
1 K2
1 SmallWorld
1 Ventura

Gra miesiąca: El Grande
Nowość miesiąca: Homesteaders
Rozczarowanie miesiąca: K2/Small World
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: BloodyBaron »

4 partie, 3 gry - 2 partie w Munchkina - ta karcianka w odpowiednim towarzystwie czytającym treści kart i łapiącym klimat dowcipów naprawdę jest świetna i daje sporo radochy.

1 partia w Kachinę - niepozorną grę kafelkową - ale naprawdę fajną i dość mózgożerną ( w sumie logiczną) - graliśmy w 2 osoby - mogę polecić każdemu, kto lubi gry typu Hive! - dokładanie kafelków o różnych zdolnościach specjalnych, które fajnie się ze sobą zazębiają.

grą miesiąca - po jednej partii - zostaje Long Shot - wyścigi konne z fajną licytacją, dużą losowością ale i interakcją, sporą ilością decyzji, okrzykami emocji i wiadrem bluzgów - partia 5-6 osobowa spokojnie w 45 minut. Super gra w swojej kategorii ( dość proste zasady, wagi lekkopółśredniej,krótka, mimo że dla wielu graczy, z silnym tematem, interakcją i emocjami). Ma dwie drobne wady produkcyjne: nalepki z numerkami odklejają się od koników i trzeba poprawiać mocniejszym klejem (zresztą świetnie zrobionych i z dobrze dobranym kodem kolorów - nawet daltonista poradzi sobie z rozpoznaniem po kolorach konkretnego konia dzięki kombinacji maści konia i koloru plakietki z numerkiem).oraz papierowe pieniądze, których na dodatek jest za mało, i na koniec gry brakuje do wypłacania nagród.

rozczarowanie miesiąca - Chaosowi w Starym Świecie nie udało się (mimo dwóch przymiarek) trafić na stół.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: tajemniczy_padalec »

Spojrzałem w statystyki na Geeku i... zupełnie się nie zdziwiłem :wink:

Gra miesiąca: Władca Pierścieni LCG - z początku (a zainwestowałem zaraz po polskiej premierze) średnio mi się podobał. Trochę poleżał, skorzystałem z promocji, żeby kupić trochę dodatkowych kart, poskładałem dwie niezłe talie i... zrobiło się naprawdę fajnie. Niektóre scenariusze potrafią straszliwie sfrustrować, ale - tak poza tym - jest naprawdę nieźle. Rozegrane: 7 partii.

Zaszczytne drugie miejsce (i tytuł starej nowości): Wizard Kings - udało mi się kupić górę bloczków (i kilka map) za grosze, potem jeszcze podstawkę (takoż za grosze) i okazało się, że nawet najmniejsze scenariusze dają nam mnóstwo zabawy. Rozegrane: 5 partii (i będzie więcej, oj będzie).

Na trzecim miejscu siedzą razem: Poseidon, Zamki Burgundii i Cywilizacja FFG. Ten ostatni tytuł być może powinien zająć pierwsze miejsce, bo - mimo mniejszej liczby partii - spędziłem nad nim sporo czasu. Tę całkiem niezłą grę wyniósł wyśmienity dodatek, który poszerzył spektrum zagrań, powiększył możliwości, ucieszył nowymi zabawkami i - co ważne - wyeliminował kilka problemów. Rozegrane: 3 partie (każdej z wymienionych).

Poza podium: Innovation, Lords of Waterdeep i Village (po dwie partie). Dalej całe mrowie gier po jednej partii (między innymi: 1830, Antike, Egizia, Dominant Species, Ninjato, Kolejka, Summoner Wars).

Daruję sobie szukanie zawodu miesiąca, a zamiast tego, spróbuję z nową tradycją:

Przewidywania na lipiec: Władca Pierścieni LCG (szczególnie, że nowy dodatek już do mnie idzie), oczywiście Wizard Kings oraz Kolejka - ta ostatnia na urlopie z rodziną i lżej grającymi przyjaciółmi. Dodatkowo Space Empires 4x - na tym samym urlopie, w te szczególną noc, gdy siądę do gry z kumplami, z którymi drzewiej grywało się w Gwiezdnego Kupca. Aż ręce zacieram :mrgreen:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: kwiatosz »

U mnie znowuż Neuroshima Hex, nie ma nic lepszego niż powkurzać przeciwników Vegasem :) A blisko było Mondo, bo bardzo sprawdziło się na wyjeździe z mieszanym grającym i niegrającym towarzystwem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: Wothan »

Nowość i gra miesiąca: Innowacje - gra, na którą czekałem i się nie zawiodłem. A te zamazane ikonki wcale nie preszkadzają :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3239
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: Veridiana »

Od sierpnia zeszłego roku nie miałam tylu rozgrywek, więć pięknie jest :D ok. 50 w ok. 20 tytułów. nie licząc gier online.

Powrót miesiąca: Puerto Rico. super partie w doświadczonym gronie, a nawet przekonałam się do wariantu 2-osobowego! (na pudle także 51 Stan i Elasund)
Nowość miesiąca: Trajan. dawno nie dostałam takiego bzika na punkcie gry. boska mechanika :D codziennie nie mogę się doczekać kolejnej partii.
Nawięcej partii Agricola: Chłopi i Ich Zwierzyniec oraz Konwój. dwie świetne krótsze, lżejsze gry, a o takie trudno zazwyczaj w moim rankingu.
Autor miesiąca: Stefan Feld. Był i Trajan i oczywiście nieśmiertelne Zamki Burgundii, jak i cudowne Macao.
Rozczarowanie miesiąca: Modern Art. okazało się, że klasyk gier licytacyjnych (które przecież uwielbiam) opiera się na mozolnym liczeniu. nic mu nie mogę zarzucić, oprócz tego, że grając świadomie i optymalizacyjnie taki typ gier powoduje u mnie to niesamowite zmęczenie materiału (czyli mózgu heh)
Przewidywanie na lipiec: jeśli nie zdarzy się cud, w lipcu będzie rządził Trajan :mrgreen:
Oczekiwanie: Zimna Wojna CIA vs KGB. na razie po lekturze instrukcji, ale wygląda fajnie.
Postanowienie: dorobić kolorowe karty technologii do Roll Through the Ages. na samej kartce z odhaczaniem kwadratów jakoś nie chce mi się grać.

Gra miesiąca: Puerto Rico
gregvip pisze:- Luna
- Trajan
Te dwa oststnie tylko Solo więc nie brałem pod uwagę w top 3
Jak się gra w Trajana solo? Tzn, domyślam się, że mechnicznie to nietrudne, ale czy są jakieś pol-oficjalnie dostosowane zasady czy po prostu optymalizujemy swoj wynik? I przede wszystkim - jakie wrazenia w stosunku do partii "klasycznych"?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: Firenski »

Cieniutko… ;)
29 partii w 17 tytułów.

Najwięcej partii i powrót miesiąca: Race for the Galaxy – rejsik rządził na ostatnim Pionku :)
Nowość miesiąca: Giants – poznałem dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale; bardzo fajne
Jednak rozczarowanie miesiąca: The City – za lekko i za losowo
Najwięcej partii online: Through the Ages: A Story of Civilization – bo musiało znaleźć się w miesięcznym zestawieniu :)
Wydarzenie miesiąca: pierwsza partia w Carrom u Adama
Kombinacja miesiąca: mix 51 Stan i Nowej Ery z małym home rulsem ;)
Monotonia miesiąca: 7 Cudów – tradycyjna, cotygodniowa partia na spotkaniu planszówkowym ;)

Gra miesiąca: GOA – zaiste bardzo, bardzo dobra gra.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: Epyon »

Gra miesiąca (najwięcej partii): 7 Cudów Świata - gra zrobiła pogrom wśród znajomych, wszyscy się w niej zakochali od pierwszego wejrzenia.

Na wyróżnienie zasługują także:
Caylus, Konwój, Władca areny.

Miło wspominam także piątkową partię w Świat bez końca i na pewno do tego tytułu postaram się wrócić.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: kemotix »

Sesyjno-Ojrowa słabość dopadła... 24 rozgrywki w 13 tytułów.

Nowość Miesiąca: Wallenstein
Rozczarowanie Miesiąca: Pierwsza od bardzo długiego czasu, śmierć wspinacza podczas ataku na K2. Sromotna przegrana USA w Zimną Wojnę. Nie wiem czemu ale zostałem w Apogeum Wojny rozwalcowany na płasko...
Powrót Miesiąca: K2

GRA MIESIĄCA: Wallenstein - po wielu miesiącach poszukiwań Shoguna, udało się zakupić nowe wydanie Wallensteina :D Na razie 2 rozgrywki w dwuosobowym gronie (przy użyciu zasad z BGG). Wyczuwam potencjał i od przyszłego tygodnia zaczynam edukować ekipę, by gra rozwinęła skrzydła :)

Oczekiwania na wakacje: Zepchnięcie TTA w cień i wdrożenie do regularnej gry takich tytułów jak Boże Igrzysko, Gra o Tron, Steam, Agricola. Zadanie praktycznie niemożliwe do wykonania, ale będę się starał ;)
Zagranie przynajmniej raz w gry, które nadal czekają na półce m.in. Ora et Labora, 7 Cudów Świata, Masters of Commerce.

Dokładnie od roku zapisuje w co i ile gram :)
396 partii w 36 gier - sam tworzę planszówkowe grono, więc wszystkie tytułu pochodzą z mojej kolekcji. Ciężko namówić kogokolwiek do zakupu, a jak już się udaje to i tak powielane są tytuły, które posiadam.
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: makoleon »

Kolejny słabszy miesiąc, jeśli chodzi o gry - 3 partie.
Gra miesiąca: Scrabble - jedyna gra do której jeszcze od biedy mogę namówić dziewczynę;-)
Rozczarowanie miesiąca: Cywilizacja: Poprzez Wieki - ze względu na to, że z 10 kart z rożnych epok się pomieszało, co nieco wypaczyło rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Geko »

Całe 4 partie w tym miesiącu, ale to wina EURO i innych okoliczności.

Gry miesiąca: Goa i Zimna Wojna (miałem bardzo zaciętą rozgrywkę jako ZSRR). Oba tytuły to absolutne majstersztyki w swojej klasie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: berni »

Kolejny marny miesiąc jeśli chodzi o ilość partii - 12

Gra miesiąca: C&C:Ancients (9 partii)
Odkrycia miesiąca: Sekigahara i Strike of the Eagle
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Gra Miesiąca Czerwiec 2012

Post autor: gregvip »

Veridiana pisze:
Jak się gra w Trajana solo? Tzn, domyślam się, że mechnicznie to nietrudne, ale czy są jakieś pol-oficjalnie dostosowane zasady czy po prostu optymalizujemy swoj wynik? I przede wszystkim - jakie wrazenia w stosunku do partii "klasycznych"?
Znalazłem na BGG zasadę solo Max-Min i jeśli dobrze zrozumiałem (a tak właśnie grałem) to gra się 3 graczami a celem jest uzyskanie jak najlepszego wyniku tym ostatnim. Nie sprawdzi się to za pewne w grze licytacyjnej ale w Trajanie spisuje się całkiem nieźle. W szczególności jest to świetny sposób na zapoznanie się z zasadami gry i tak to potraktowałem. Trochę ciężko jest ogranąć 3 różnych graczy (przy mnogości trajanowych wyborów lekka masakra jest) tak, że ta jedna rozegrana partia zajęła mi 2h 15min.
Porównania do normalnego grania niestety nie mam bo nie mogę na razie nikogo zgwałcić na granie w Trajana co mnie niestety martwi bo w tym tygodniu powinien do mnie dotrzeć Die Speicherstadt a u kuzyna w Niemczech mam do odebrania Der Name der Rose oraz Revolte in Rom II czyli Roma II. I kiedy w tego całego Felda grać a nie grać się nie da. ;)
A tu jeszcze w tym roku Stefan wyda "Rialto" i w mojej ukochanej serii Alea "Bora Bora"
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: charlie »

Czerwiec był obfity w granie, głównie na wyjazdach, więc głównie, nie zajmujące wiele miejsca, lekkie i chaotyczne karcianki i imprezówki, ale znalazło się trochę czasu na bardziej wymagające pozycje.
Nowości miesiąca: W Roku Smoka, 7 Wonders i... Story Cubes
Powrót miesiąca: Thurn und Taxis
Gry miesiąca: W Roku Smoka i Roma (Feld rządzi!)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Filip z Lublina »

gra miesiąca - Washington's War
nadzieja na przyszły miesiąc - więcej wojny!
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Edwardo »

30 rozgrywek w 19 tytułów.
nowości: AoEIII, Battle Line, Innowacje, Neuroshima Hex, Na Grunwald, RTTA, Wsiąść do pociągu
najwięcej partii: 7 cudów świata (8)
Gra miesiąca: Alien Frontiers (1)
największa nadzieja na przyszłość: Innowacje.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: maciejo »

Gra miesiąca - Euro 2012.Na szczęście już po wszystkim :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Olgierdd »

Zawsze mnie dziwi, gdy ktoś pisze "słaby miesiąc" i podaje ok. 20 rozgrywek :) Ja jak mam powyżej 10 to już jest bardzo dobrze.

Gra miesiąca: Chaos w Starym Świecie. Jedna partia. Poza Khornem, który przypadł nowemu graczowi, wszyscy po raz kolejny byli o włos od zwycięstwa - emocje niesamowite.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Banan2 »

Witam !
Gra miesiąca: Battlelore - jak można było przegrać 5:6 prowadząc 5:0 :shock:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: gafik »

Już od 2 miesięcy nie rejestruję rozgrywek - nie chce mi się :P

Rozgrywek: kilkanaście (głownie TTA, MtG, Agricola, Caylus, Troyes i Puerto Rico).
Nowości: 0
Powrotów: 0

Gra miesiąca: TTA ex-equo MtG (tuż za nimi Agricola, Caylus, Troyes i Puerto Rico)
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: DanCo »

gafik pisze:Już od 2 miesięcy nie rejestruję rozgrywek - ...
To tak jak ja. Tylko, że u mnie studia podyplomowe to spowodowały.

No ale jak na razie zaczęło się nieźle. Tydzień minął i ponad 10 rozgrywek za mną.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: Mateez »

Gra miesiąca: Puerto Rico (wyłącznie w wariancie dwuosobowym). Genialna gra. Po dwumiesięcznej walce zepchnęła z podium Zamki Burgundii.
Nowość miesiąca: Aton i Steel Driver. Zaledwie po trzy rozgrywki każda. Bardzo różne gry i stąd trudno mi wybrać lepszą. Szczerze mówiąc w tym miesiące nie zanotowałem zbyt wielu nowości więc konkurencja nie była spora.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: ajfel »

W oczekiwaniu na nowego Descenta dorwałem Super Dungeon Explore i wrażenie po pierwszym graniu bardzo pozytywne.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca: czerwiec 2012

Post autor: 7koliberek9 »

W czerwcu poznałam Cywilizację Poprzez Wieki i właśnie ta gra została grą miesiąca :)
ODPOWIEDZ