Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mutineer
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2012, 18:18
Lokalizacja: Puławy/Warszawa

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mutineer »

Dokładnie. Ponadto fakt, że na planszy jest jeden statek mniej (zwłaszcza galeon wojenny) robi dużą różnicę, zarówno piratom, jak i kupcom - zarówno w sensie strategicznym, jak i używania niektórych kart (Eskorta dla przykładu).
I have one word for you, gentlemen... Mutiny!
Kylo
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2012, 14:25

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Kylo »

Dokladnie :)
Jeszcze w sumie jedno pytanie :) Nie mam instrukcji wiec nie mam jak sprawdzic. Jak powiedzmy wyszedl angielski kapitan. Potem kolejne wydarzenie i kolejny anglik. Wiec nowego kladziemy na starym i przenosimy statek w odpowiednie miejsce ( pod koniec tury z tego co pamietam ) Powiedzmy ze topimy anglika numer 2 to anglik numer 1 wraca do gry? Pod koniec tury oczywiscie :)

Dzieki
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Edwardo »

dokładnie tak jak piszesz :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mutineer
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2012, 18:18
Lokalizacja: Puławy/Warszawa

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mutineer »

Dokładnie :D

My sobie tłumaczymy te zamiany kapitanów tym, że zostali wezwani na inny odcinek frontu walki z piratami, a później powracają, w glorii i chwale na nasze wody :D
I have one word for you, gentlemen... Mutiny!
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Sebs »

Witam

Po kilku grach nasuwają mi się jak na razie trzy pytania:

1) Czy okręty liniowe traktowane są tak samo jak okręty flagowe? Tzn polują one na graczy-piratów? Jeśli tak co daje w ogóle zmiana okrętu z flagowego na liniowy?
2) Załóżmy sytuację: angielski okręt flagowy znajduje się akwen obok gracza-pirata. Na początku tury wylosowano kartę wydarzenie, która nakazuje przemieścić się niezależnym statkom: hiszpańskim, holenderskim i pirackim. Statek angielski przemieści się w celu ataku na gracza-pirata czy pozostanie na swoim akwenie?
3) W instrukcji, podczas akcji "port" / "zakup ładunku" napisane jest: Gdy przebywasz w porcie możesz posiadać do 6 kart ładunku. Jak się to ma w sytuacji gdy np. jesteśmy w porcie, mamy 4 karty ładunku i jedno wolne miejsce w ładowni? Dokonujemy zakupów, dobieramy 6 kart i co wtedy? Odrzucamy np 2 posiadane karty aby zakupić 4 nowe (max 6) czy najpierw kupujemy np 4 takie same karty, każda za 1 dukata i odrzucamy 2 dowolne karty (max 6)?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: sirafin »

Sebs pisze:1) Czy okręty liniowe traktowane są tak samo jak okręty flagowe? Tzn polują one na graczy-piratów? Jeśli tak co daje w ogóle zmiana okrętu z flagowego na liniowy?
Prócz piratów, będą lali również kupców z wrogiego państwa. No i statystyki mają potężniejsze.

Sebs pisze:2) Załóżmy sytuację: angielski okręt flagowy znajduje się akwen obok gracza-pirata. Na początku tury wylosowano kartę wydarzenie, która nakazuje przemieścić się niezależnym statkom: hiszpańskim, holenderskim i pirackim. Statek angielski przemieści się w celu ataku na gracza-pirata czy pozostanie na swoim akwenie?
Pozostanie na swoim akwenie. Piratowi się tym razem upiekło.
Sebs pisze:3) W instrukcji, podczas akcji "port" / "zakup ładunku" napisane jest: Gdy przebywasz w porcie możesz posiadać do 6 kart ładunku. Jak się to ma w sytuacji gdy np. jesteśmy w porcie, mamy 4 karty ładunku i jedno wolne miejsce w ładowni? Dokonujemy zakupów, dobieramy 6 kart i co wtedy? Odrzucamy np 2 posiadane karty aby zakupić 4 nowe (max 6) czy najpierw kupujemy np 4 takie same karty, każda za 1 dukata i odrzucamy 2 dowolne karty (max 6)?
Nie bardzo rozumiem jaka to różnica, skoro efekt identyczny? Gdy jesteś w porcie, zachowuj się po prostu tak, jakby twoja ładownia miała rozmiar 6. Jak wypłyniesz, to odrzuć wybrane karty, aby nie przekraczać prawdziwego rozmiaru twojej ładowni.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
deshi
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2012, 14:05

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: deshi »

Witam

Mam kilka pytań:

1. Do czego służą białe okrągłe żetony (tej samej wielkości co żetony kupców)?

2. Czy udany rzut na rekrutację załogi uzupełnia ją o 1 czy do maksymalnego poziomu?

3. Czy za pokonanie statku pirackiego otrzymuje się punkt chwały

4. Ile można posiadać kart chwały i czy jest limit zagrywania ich w jednej akcji / turze

Pozdrawiam
Deshi
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

1. nie ma takich żetonów w grze, może to po prostu to co pozostało na wyprasce
2. do max
3. tak
4. max 4 i nie ma limitu
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
deshi
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2012, 14:05

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: deshi »

Wielkie dzięki za info:)
deshi
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2012, 14:05

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: deshi »

Jeszcze jedno pytanie

Podczas walki okrętów jeden gracz deklaruje Abordaż a drugi Ucieczkę
Obaj rzucają 3 kostkami
Gracz deklarujący Abordaż ma 1 sukces a gracz deklarujący Ucieczkę 2 sukcesy i teraz co dalej?
Uciec nie można bo przeciwnik ma sukces a Abordaż też nie powinien się udać bo nie ma zwycięstwa w manewrach
Czy w takim przypadku jeszcze raz deklaruje się akcje i rzuca kostkami?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

Dokladnie tak jak piszesz - abordaż się nie udał (nie ma wygranego pojedynku), ucieczka się nie udała (przeciwnik ma sukcesy).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: sorfal »

Może to pytanie już gdzieś było, nie sprawdzałem ;)

Czy modyfikację odsłania się na początku akcji Port (więc po wpłynięciu do portu i wybraniu akcji odsłaniam od razu i mogę kupić), czy po jej ukończeniu (nie mogę jej kupić w tej turze)?
Łowca anegdot
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Senthe »

Modyfikację odsłania się, kiedy tylko wpłyniesz do portu, czyli nawet przed akcją Port.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: powermilk »

Senthe, źle mówisz. Dlaczego?
Instrukcja do KiK, strona 8. pisze:Jedyna możliwa modyfikacja, jaką możesz zakupić w danym porcie jest oznaczana leżącym tam żetonem. Zakryty żeton Modyfikacji jest odsłaniany, gdy ktoś z graczy wykona akcję port.
Na początku. Ale pamiętam, że wpłynięcie do portu to nie akcja port (bo strasznie mnie drażniło to, że moi znajomi odsłaniali już jak wpływali i kończyli rundę :D). Zatem tak, od razu możesz kupić.

Fabularnie to można wyjaśnić, że przechadzasz się po porcie i patrzysz co mają na sprzedaż. Dopiero wtedy dowiadujesz się, co mają w porcie.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Senthe »

Wow, czyli źle graliśmy. :lol:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: powermilk »

Senthe pisze:Wow, czyli źle graliśmy. :lol:
Nie wiem czy to aż tak bardzo wpływa na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: sorfal »

Wiem, że wpłynięcie do portu z danego akwenu to osobna akcja (wpłynięcie do portu nie oznacza zejścia na brzeg :)). Tak podejrzewałem, że odsłaniam od razu (stojąc na nabrzeżu, mogę gwizdnąć, pokiwać z uznaniem głową i kupić :D).

Dzięki za odpowiedzi.
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: kwiatosz »

Ja też grałem, że odsłania się od razu po wpłynięciu, a nie przy akcji port - może w angielskich zasadach to jest napisane inaczej, albo niejasno? Sprawdzę jak nie zapomnę w domu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Vikit
Posty: 12
Rejestracja: 24 lis 2012, 01:36

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Vikit »

Mam pytanie odnośnie misji "Połączone Siły". Całkowicie nie rozumiem jej treści... Nie wiem kto to pisał ale strasznie namieszał i nic się nie da zrozumieć.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: zbajszek »

sorfal pisze:Wiem, że wpłynięcie do portu z danego akwenu to osobna akcja (wpłynięcie do portu nie oznacza zejścia na brzeg :)). Tak podejrzewałem, że odsłaniam od razu (stojąc na nabrzeżu, mogę gwizdnąć, pokiwać z uznaniem głową i kupić :D).

Dzięki za odpowiedzi.
Ostatnio jak grałem to odsłaniałem dopiero po akcji port. Albo w instrukcji albo w FAQu tak wyczytałem, a przynajmniej tak to zrozumiałem. Wszak skoro w akcji port możesz dopiero kupować, sprzedawać i tak dalej to dopiero wtedy widzisz co mają na sprzedaż :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
marlimans
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2013, 10:27

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: marlimans »

Mam pytanie odnośnie ruchu KN. Stoi KN w porcie Caracas i ma się przesunąć na północ (z kart wydarzeń), jednak opis na akwenie Caracas jest NW lub NE - w którą stronę powinien się okręt przesunąć. W instrukcji napisane jest również że zgodnie ze wskazówkami zegara jeśli nie ma możliwości ruchu we wskazanym kierunku. (nie uwzględniam tutaj priorytetów pościgu)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: powermilk »

marlimans pisze:Stoi KN w porcie Caracas
O, teraz to się zdziwiłem, nie wiedziałem, że KN może wpływać do portu, myślałem tylko, że do akwenów.
i ma się przesunąć na północ (z kart wydarzeń), jednak opis na akwenie Caracas jest NW lub NE - w którą stronę powinien się okręt przesunąć. W instrukcji napisane jest również że zgodnie ze wskazówkami zegara jeśli nie ma możliwości ruchu we wskazanym kierunku. (nie uwzględniam tutaj priorytetów pościgu)
Według mnie na NE, skoro nie ma N, to najbliższa według ruchu wskazówek zegara to NE. Mogę się mylić ;)
marlimans
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2013, 10:27

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: marlimans »

Sorry, oczywiście że miało być akwenie a nie porcie. A jeśli jest tak jak na akwenie Tortuga i jest tylko NW to tam płynie czy na SE. Tak dopytuję bo z moim mężem nie możemy dojść do porozumienia i już kilka razy było ostro... a to niby takie głupstwo.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: powermilk »

Przypadek z Tortugą jest niezwykle ciekawy, na moje na SE. Możliwe, że nie pamiętam dobrze reguł (dawno nie grałem w tę wspaniałą grę).

Reguły są tylko regułami, na moje od ważności reguł liczy się dobra zabawa. Jeżeli błędna interpretacja reguł związana z tym, że twórcy gry nie przewidzieli wyjątkowych odstępstw od zasad gry, to warto przejść na kompromis z twoim mężem :) Nie warto się kłócić o jakąś głupią grę na moje ;)
marlimans
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2013, 10:27

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: marlimans »

Dzięki za wskazówki, tak właśnie graliśmy, pozdrawiam...
ODPOWIEDZ