2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: skanna »

Odi pisze: A tak poza tym, to warto pomysleć tez o klasyce: Agricola, Le Havre, Caylus, może też Vinhos.
O właśnie - imho wszystkie wymagania spełnia Caylus. Ja sama za nim nie przepadam, ale ma to źródło w zupełnie innych rzeczach niż złożoność i atrakcyjność gry :). Obiektywnie rzecz biorąc - gra jest bardzo dobra i jak ktoś nie ma takich uprzedzeń jak ja, to może się nią naprawdę cieszyć.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Vernix
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2010, 13:29
Lokalizacja: Białystok/Czarna Biał.

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Vernix »

Również polecam Caylus, doskonała gra!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 966 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Odi »

Ja bym nawet powiedział, że MK z ameritrashem to łączą jedynie figurki i temat, bo mechanicznie sama gra to kapitalne euro.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Racja, niby przygodowa gra, a przygody mało. Niby to co dzieje się na planszy samo w sobie jest przygodą ale nie ma jakiś losowych zdarzeń jak w innych przygodówkach. Ciekawe co przyniesie dodatek.
Ze względu na dodatek raczej polecam wybrać wersję angielską. Nie wiadomo czy będzie on po polsku.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: wis »

mig pisze:
wis pisze:~Podobieństwa Runewars i Eclipse~
A mógłbys napisać jakie jeszcze widzisz? Pytam serio. Aż ściągnąłem oba pudełka z półki, żeby się im na nowo przyjrzeć, ale zupełnie tych podobieństw nie dostrzegam. Być może czegoś oczywistego nie dostrzegam a w sumie zaciekawiło mnie jak ktoś moze je postrzegać...
Przepraszam za offtopic:). Podobieństwa, co nie znaczy, że w obu grach te elementy są identyczne:

- Area control.
- Modularna, niepowtarzalna mapa.
- Asymetryczni przeciwnicy.
- Rozbudowane możliwości militarne.
- Walki ważnym, lecz nie jedynym składnikiem zwycięstwa.
- Zgrabne mechanizmy powstrzymujące efekt kuli śnieżnej.

Różnic też się znajdzie kilka, ale my nie o tym:)
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: ppski »

Rozpatrując MK trzeba mieć jeszcze na uwadze jeden element - a mianowicie losowość.
Jeśli nie jesteś jej w stanie zaakceptować w ilościach hurtowych, to przemyśl MK dwa razy. Tam wszystko jest przeciwko Tobie, każdy element gry począwszy od Twoich kart, po kości Sourcea, a kończąć na Unit offer jest losowy, a to może powodować, że po 3-4h walki z grą nie zdobywasz miasta, bo spelle albo artefakty Ci 'nie podeszły' - bo też są losowe :) A prawda jest taka, że aby zdobyć miasto zgodnie z zasadami :) trzeba mieć karty które uniemożliwiają hordzie broniących Cię atakować, a te są nieliczne i ukryte w stosach po kilkadziesiąt kart ... itp itd.

Sama gra jest fajna, długa, zabijająca szare komórki i powodująca ból głowy, ale jest zdecydowanie za losowa na tak długą rozgrywkę - moje subiektywne oczywiście, a biorąc pod uwagę zawartość to cena jest z kosmosu...
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 211
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Kezia »

ppski dziękuję za mniej hurra-optymistyczny opis MK.

Ja lubię losowość, wiadomo w ilości rozsądnej (tylko jak to zmierzyć;))
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: ppski »

Jeżeli lubisz walczyć z przeciwnościami losu, kłody pod nogami dodają Ci werwy, a pech w turlaniu czy losowaniu (nawet nagminnie powtarzający się) za coś życiowego i naturalnego, to ta gra jest dla Ciebie :)

Lubiłem w nią grać, dawała dużo satysfakcji, ale tylko wtedy, gdy karty spelli/unitów/artefaktów 'podchodziły' przynajmniej częściowo..., jesli nie ma się szczęścia to nie ważne co się zrobi, jak genialnie się będzie wykorzystywało karty to i tak porażka na murach miasta gwarantowana, a to boli podwójnie po 3-5h :( Mnie to dobijało, ale wiem, że wielu osobom to dodaje pary i chcą jeszcze raz się z grą zmierzyć.

Ja pozostanę przy megalosowej Claustrophobii, tutaj czas gry jest wykładniczo mniejszy, waga piórkowa ale myślenia sporo, a losowość nie boli a wręcz bawi i dodaje grze skrzydeł :)
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: wis »

Ja się podepnę pod opinię ppskiego o MK - za dużo frustrującej losowości przy taaakim czasie gry. Wymyśliłem home rule zmniejszający losowość, ale ceną był (jeszcze) większy downtime, więc jedno naprawiłem, drugie popsułem:). Niemniej nie jest to gra, która spodoba się każdemu.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Radek »

Caylus będzie jak znalazł.
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 211
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Kezia »

Dziękuje za propozycję, ale w tym momencie biorę pod uwagę tylko 2 tytuły. Descent lub Mage Knight.
Czy ktoś mógłby w jakiś sposób porównać te 2 gry? (oczywiście jeśli to możliwe) Jak obie wyglądają pod względem wykonania/trwałości elementów (oczywiście nie wiemy do końca jak będzie wyglądać 2 edycja Descenta PL ale chociaż w porównaniu do innych wydań)?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: wis »

- Obie gry są ładnie wykonane. D2 ma więcej plastiku, lecz brakuje kilku kluczowych figurek (bossowie + szkielet), które można kupić osobno lub używać żetonów.
- O trwałości się nie wypowiem, obie gry widziałem w stanie nowym.
- Losowość podobna (choć w D2 chyba większa) - trzeba główkować, ale najlepszy plan może paść pod wpływem losu. Z drugiej strony - słaby plan padnie tym pewniej.
- D2 lżejszy, MK cięższy.
- Pełny scenariusz do MK to kilka godzin (~6, choć pewno da się zejść w dół), D2 jest ok dwa razy szybszy.
- Do D2 będzie prawdopodobnie sporo dodatków, co może uderzyć po kieszeni.
- MK z pudełka jest w miarę kompletny, w D2 czuje się niedosyt rodzajów potworów/bohaterów - patrz wyżej:).
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: gregvip »

Jeśli masz dość euro jak piszesz to może Horror w Arkham:
- jest całkowicie polska wersja
- jest bardzo ciężka przed chwilą zdjąłem z półki i się upewniłem ;)
- nie ma figurek ale można je dokupić osobno
- 2+h rozgrywki oj nie ma problemu będzie +
- można dokupić kilka rozszerzeń i będzie jeszcze cięższa i będzie jeszcze +++
- klimacik horroru jak złoto

Pozdrawiam
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Pierzasty »

wis pisze:- Obie gry są ładnie wykonane. D2 ma więcej plastiku, lecz brakuje kilku kluczowych figurek (bossowie + szkielet), które można kupić osobno lub używać żetonów.
- O trwałości się nie wypowiem, obie gry widziałem w stanie nowym.
- Losowość podobna (choć w D2 chyba większa) - trzeba główkować, ale najlepszy plan może paść pod wpływem losu. Z drugiej strony - słaby plan padnie tym pewniej.
- D2 lżejszy, MK cięższy.
- Pełny scenariusz do MK to kilka godzin (~6, choć pewno da się zejść w dół), D2 jest ok dwa razy szybszy.
- Do D2 będzie prawdopodobnie sporo dodatków, co może uderzyć po kieszeni.
- MK z pudełka jest w miarę kompletny, w D2 czuje się niedosyt rodzajów potworów/bohaterów - patrz wyżej:).
To się dorzucam: MK moim zdaniem jest bardziej losowy od D2, bo w MK tasuje się dosłownie wszystko wrzuca, do swoich "możliwości" i żeby te nowe bonusy potem dostać, to mamy kolejne tasowanie. Jeśli dostaniesz rany, to wielka niewiadoma, czy zapchają ci rękę od razu, czy będziesz mieć chwilowy luz. D2 jest wbrew pozorom dużo mniej losowe od D1. Losowe są ataki i karty Hegemona, resztę się wybiera, bez losowych umiejek jak w jedynce.

Do D2 już został zapowiedziany pierwszy dodatek, zawartości jest może połowę tego co w przeciętnym dodatku do D1, a pudło duże i cena pewnie też podobna. Sporo można zawartość zwiększyć figurkami z jedynki (lub po prostu kupić Converstion Kit i proksować), ale w takim razie wolę już grać w jedynkę (która niestety chodzi tylko na 5 osób i się nie skaluje).
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 211
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Kezia »

Nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji ... ponieważ MK ma byc wydany dopiero w okolicach grudnia, a tak jak pisałem gra ma być zakupiona na "specjalną okazję", postanowiliśmy z żoną wybrać coś "przed" MK które zakupimy raczej na 100%.

Zwrot polega na tym, że żona stwierdziła ,że "nie mamy w sumie żadnej gry typowo wojennej ..." :-o

Dlatego do gry wchodzi Zimna wojna ... zastanawiam się również nad Orłem i gwiazdą. Martwi mnie wykonanie ZW (już nie czepiając się samej oprawy graficznej) czyli błędy w nazwach, słabej jakości plansza (ponoc nie chce się dobrze rozprostować). Warto zainwestować w polskie wydanie?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: tomb »

W sprawie ZW mogę się wypowiedzieć. Szczypałem się z tymi błędami z erraty, planszą itd. Grę kupiłem w końcu na forum i u mnie jest tak: plansza się prostuje, nie jest idealnie, ale prawie; złe żetony pierwszy właściciel wyrzucił i dobrze zrobił, jest ich masa, a jak ma zabraknąć to można czymkolwiek zastąpić; błędy na planszy jeszcze nam nie przeszkodziły, bo są drobne, a poza tym nie zwracasz na nie uwagi (jeden omijasz przy rozstawieniu gry, inny tekst jest prawidłowo rozpisany na karcie, a patrzysz i tak na kartę). Są ponoć inne błędy (w tłumaczeniu), ale nie sprawdzałem ich jeszcze, bo... zagraliśmy z żoną po moich długich namowach i kilku podejściach do nauki zasad i w końcu się udało. Chcieliśmy zagrać szybką partię dla otrzaskania się z grą i zagraliśmy taką - w 3 i pół godziny. A nie wczuwaliśmy się, nie czytaliśmy sobie o wydarzeniach z kart itd. I co żona powiedziała kilka dni później? Zupełnie jak w bajce: Może w Zimną wojnę zagramy?
Ta gra to morze możliwości i masa niuansików. Na rozpatrywanie uchybień wydania polskiego przyjdzie u mnie czas. Na razie ogarniamy grę.
Aha, to nie jest gra wojenna, to gra... przechylania szali?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 667
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Tyrek »

Błędy polskiego wydania ZW w trakcie samej gry są "mało" zauważalne. Gra jest po prostu tak dobra, że człowiek nie ma czasu zwracać na nie uwagę ;)

Zaryzykuj, bo warto. BTW byłem zaskoczony, reakcją mojej dziewczyny, której ZW przypadła do gustu. Co do "brzydoty" to moim zdaniem oprawa graficzna dodaje tylko klimatu tej grze. Po prostu wygląda prawie jak z epoki :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: KubaP »

ZImna Wojna będzie miała za sekundkę poprawione polskie wydanie. Orzeł i Gwiazda - najkrótsze scenariusze trwają po 8h...
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 211
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Kezia »

Tylko czy ta sekunda nie będzie trwała do końca roku? ;) Gre chciałbym zakupić najpóźniej za 3 tygodnie, a wtedy będzie dostępne chyba tylko pierwsze wydanie.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Vandal »

Przyznam się że jestem przy identycznym wyborze czegoś ciężkiego na 2 osoby. U mnie akurat "zgrała się" zimna wojna po 10 miesiącach grania.

Bard pisał w piątek że 2ed Wojny ma się pojawić w sklepach 12.10, więc jak nie będzie jakieś wpadki to załapie się na wasz deadline i w takiej sytuacji polecał bym zakup bo spełni wasze oczekiwania idealnie.

Ja w swoim wyborze Mage Knight odrzuciłem, szukam czegoś bardziej z negatywną interakcją między graczami, a tam jednak większy nacisk jest na bicie neutralnych i zwiedzanie okolicy.
Sam coraz bardziej skłaniam się więc ku Through The Ages (Sid Meier Civ przeraża mnie swoją wielkością :) ), lub karcianym Blood Bowl lub Netrunner LCG.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 667
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Tyrek »

Ja Ci szczerze polecam Netrunnera - z założenia z negatywną interakcją między graczami ;) Blef, tajemnice - pod tym względem mechanika jest naprawdę bardzo fajna - a gra dostarcza niezłych emocji (dawno nie czułem takiego "dreszczyku" i napięcia w trakcie rozgrywki) po 13 rozgrywkach (same startowe talie) nadal chce się więcej :)

Co ciekawe tematyka gry jest na tyle "intrygująca", a poziom kart i zasad (pomimo pierwszego wrażenia skomplikowania) dość przyswajalne tak więc łatwo wciągnąć postronnych (przynajmniej u mnie tak to wygląda - nawet moja dziewczyna, która karcianek kolekcjonerskich nie lubi, zainteresowała się grą i chce zagrać :) )

Karciany Blood Bowl jest bardzo fajny, ale u mnie "zgrał" się bardzo szybko. Może dodatek, który pojawia się na horyzoncie skutecznie przedłużył by jej życie - ja już nie sprawdzę, bo sprzedałem.

Co do TTA - mnie ta gra nie kupiła. Na pewno warto zagrać przed zakupem bo jak się okazało jest dość specyficzna. Ostrzyłem sobie na nią zęby przez jakiś czas - kolega kupił - na szczęście - bo tak to bym szukał kupca ;) (ale tutaj dużo na pewno zależy od oczekiwań graczy, może kiedyś się do tego tytułu przekonam)
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 211
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: 2 osoby / duży ciężar / czas rozgrywki +2h

Post autor: Kezia »

Vandal pisze:Przyznam się że jestem przy identycznym wyborze czegoś ciężkiego na 2 osoby. U mnie akurat "zgrała się" zimna wojna po 10 miesiącach grania.

Bard pisał w piątek że 2ed Wojny ma się pojawić w sklepach 12.10, więc jak nie będzie jakieś wpadki to załapie się na wasz deadline i w takiej sytuacji polecał bym zakup bo spełni wasze oczekiwania idealnie.

Ja w swoim wyborze Mage Knight odrzuciłem, szukam czegoś bardziej z negatywną interakcją między graczami, a tam jednak większy nacisk jest na bicie neutralnych i zwiedzanie okolicy.
Sam coraz bardziej skłaniam się więc ku Through The Ages (Sid Meier Civ przeraża mnie swoją wielkością :) ), lub karcianym Blood Bowl lub Netrunner LCG.
Mimo wszystko bede czekał na Mage Knight, w międzyczasie zdecydowaliśmy z żoną uprzyjemnić sobie oczekiwanie Claustrophobią, ale jeszcze nie zamówiliśmy więc kto wie...

Blood Bowla polecam, gramy z żoną często i nam się jeszcze nie zgrał.

A co do Sid Meier Civ to gra jest duża, szczególnie z dodatkiem, rozłożenie wszystkich elementów (pomimo, że mamy wszystko ładnie posegregowane w pudełeczkach) trwa wieki. Ale ja tą grę uwielbiam, może dlatego, że tyle godzin spędziłem przy komputerowej wersji...
ODPOWIEDZ