Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
motyx
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 08:25

Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: motyx »

Hej,

Chciałbym się Was poradzić, co powinno być moim następnym zakupem. Na początek garść informacji:
1. Gry, które już posiadamy z dziewczyną (kolejność od najczęściej granej/najbardziej lubianej do najrzadziej granej/najmniej lubianej):
- Agricola - Chłopi i ich zwierzyniec
- Warhammer Inwazja + dodatek Szturm na Ulthuan
- Scrabble
- Monopoly
- Szachy ;)

2. Czego oczekujemy od naszej następnej gry ?
- gra, która najlepiej chodzi na 2 osoby (w zasadzie może być tylko dla 2 graczy)
- nie może być karcianką
- czas gry wraz z przygotowaniem max 1h
- brak losowości lub jej minimalny wpływ na wynik gry
- balans
- górna granica jeśli chodzi o koszt to 150zł (im bliżej 100zł tym lepiej)
- duża regrywalność
- żeby nie była zbyt skomplikowana, ale też nie za prosta
- fajnie gdyby gra miała mechanikę odmienną od tytułów, które już posiadamy (chociaż nie jest to konieczne)

Zrobiłem małe rozpoznanie i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to Mr Jack w Nowym Jorku, ale jest tyle różnych tytułów o których nie mam zielonego pojęcia, że chętnie poczytam co macie do zaproponowania. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: kdsz »

Na forum jest cała masa wątków o grach dwuosobowych, warto przejrzeć.

Seria Mr. Jack jest fajna i spełnia w zasadzie wszystkie kryteria. Poza tym warto sprawdzić gry Stefana Felda np. W roku smoka. Oczywiście Puerto Rico, chociaż za chwilę pojawi się ktoś, kto będzie kwestionował wariant 1 na 1. Ja polecam, spełnia większość kryteriów. Absolutnie trzeba poznać tę grę!

Z mniej oczywistych tytułów dorzucę Basilicę - grę co prawda trochę losową, ale za to zapewniającą emocjonujące, agresywne partie. Ostatnio bardzo mocno ją eksploatuję i jestem pod ogromnym wrażeniem
motyx
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 08:25

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: motyx »

kdsz pisze:Na forum jest cała masa wątków o grach dwuosobowych, warto przejrzeć.

Seria Mr. Jack jest fajna i spełnia w zasadzie wszystkie kryteria. Poza tym warto sprawdzić gry Stefana Felda np. W roku smoka. Oczywiście Puerto Rico, chociaż za chwilę pojawi się ktoś, kto będzie kwestionował wariant 1 na 1. Ja polecam, spełnia większość kryteriów. Absolutnie trzeba poznać tę grę!

Z mniej oczywistych tytułów dorzucę Basilicę - grę co prawda trochę losową, ale za to zapewniającą emocjonujące, agresywne partie. Ostatnio bardzo mocno ją eksploatuję i jestem pod ogromnym wrażeniem
Dzięki za odpowiedź. Oczywiście poczytałem forum wcześniej stąd mój dopisek, że zrobiłem mały research ;) Nad Puerto Rico też myślałem, ale na pierwszy rzut oka wydaje się mocno skomplikowane. Czas gry W roku smoka z tego co jest napisane w Internecie wynosi około 75 minut. Ciut za długo. Basilica ciekawa, przyjrzę się jej bliżej.

Czekam na więcej propozycji :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: kdsz »

Puerto Rico nie jest szczególnie skomplikowane. Nadaje się nawet dla graczy okazjonalnych. Nie grałem w nową dwuosobową Agricolę, ale na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to podobny poziom komplikacji zasad.

W roku smoka w 2 osoby to jest max 45 minut.
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: sarkon »

Wczoraj zakupiłem Mr Jack w NY i mogę polecić. Może za pierwszym razem gra mi nie przypadła aż tak do gustu, jednakże do tej gry trzeba mieć dobrą wyobraźnie. Jest to gra w której blef gra pierwsze skrzypce. Można powiedzieć, że jestem zadowolony z zakupu. W grę gra się około 30-40 minut. Rozłożenie to jakieś 3 minuty.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: Majek10 »

Ja również jestem w gronie ludzi którzy uważają, że PR bardzo dobrze chodzi na 2 osoby. Poza tym spełnia wszystkie Wasze wymagania, nawet jeśli chodzi złożoność zasad myślę że jest malutki szczebel niżej niż Agricola. Nie będziecie mieli napewno problemów z ogarnięciem zasad.

No kosztuje coś koło stówki.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: Rune »

sarkon pisze:Wczoraj zakupiłem Mr Jack w NY i mogę polecić. Może za pierwszym razem gra mi nie przypadła aż tak do gustu, jednakże do tej gry trzeba mieć dobrą wyobraźnie. Jest to gra w której blef gra pierwsze skrzypce. Można powiedzieć, że jestem zadowolony z zakupu. W grę gra się około 30-40 minut. Rozłożenie to jakieś 3 minuty.
Mr Jack to tytuł, który już prawie rok krząta się po mej głowie, ale za każdym razem, gdy myślę, że już go zamówię to zniechęca mnie oprawa i całość wydania. Wydaje mi się bardzo oldschoolowa 8) . Ja dla dwóch osób polecić mogę Hawanę ale to karcianka z dodatkami kafelków.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: MattCarnall »

Mr Jack to jedna z najlepszych gier w swojej klasie. Odstraszyć od niego może cena, bo jakość wydania jest wzorowa, wręcz idealna.

Ta gra posiada tylko jedną wadę...niszczy mózg. Permamentnie.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: Rune »

Oprawa kwestia gustu, a w stosunku właśnie do ceny wydaje mi się słaba, co nie zmienia faktu, że Ci co grali uważają, iż jest to jeden z najlepszych tytułów w swojej klasie.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
motyx
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 08:25

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: motyx »

Puerto Rico i Mr Jack są niedostępne w Poznaniu. Macie jakieś inne propozycje ? Dzisiaj idę pojeździć po sklepach i planuję kupić Zamkii Burgundii, ale chciałbym mieć też jakiś plan awaryjny gdyby nie wypaliło. Doszedłem z moją dziewczyną do wniosku, że ma to być gra typu worker placement.
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: piotrek.t »

Hej,
Ja również najczęściej gram z moją o wiele piękniejszą połową i z tych, które mam i spełniają Twoje wymagania polecam:

- Abalone - gra logiczna z prostymi, eleganckimi zasadami
- Dungeon Twister 2: Prison - musisz przejść przez labirynt pełen pułapek - połoczenie przygodówki (jest mocny temat, piękne figurki) z myśleniem - trzeba się nakombinować jak przeszkodzić przeciwnikowi.
- Go - to najlepsza gra jaka kiedykolwiek powstała: banalne zasady i niesamowita głębia rozgrywki - na początek polecałbym Atari go lub po prostu go na planszy 9x9
- Hive - logiczna gra z fajnym tematem: kierujesz owadami, musisz otoczyć królową przeciwnika.
Lord of the Rings: The Confrontation (Deluxe Edition) - Stratego w temacie Śródziemia: jedna osoba kieruje postaciami Saurona, druga Drużyną z tym, że nie widać kto jest kim po stronie przeciwnika
- Neuroshima Hex! - bitwa
- Samuraj - prosta i ciekawa w tematyce samurajskiej - budujesz wpływy na planszy
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: shaggy92 »

motyx pisze:Puerto Rico i Mr Jack są niedostępne w Poznaniu. Macie jakieś inne propozycje ? Dzisiaj idę pojeździć po sklepach i planuję kupić Zamkii Burgundii, ale chciałbym mieć też jakiś plan awaryjny gdyby nie wypaliło. Doszedłem z moją dziewczyną do wniosku, że ma to być gra typu worker placement.
Stone Age?;p
motyx
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2012, 08:25

Re: Jaka gra dla 2 osób ? - konkretne wymagania

Post autor: motyx »

Udało mi się dorwać ostatnią sztukę Puerto Rico w poznańskim Bardzie. Temat do zamknięcia, dzięki wszystkim za rady :)
ODPOWIEDZ