Trudna gra dla dwojga.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
snickers_91
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2010, 11:51

Trudna gra dla dwojga.

Post autor: snickers_91 »

Ja i moja lepsza połówka chcemy sobie kupić coś nowego. Nasza kolekcja jest skromna:

-Agricola - czasami gramy, gra nawet spoko ale za mało negatywnej interakcji
-Warhammer: Inwazja - przy tym siedzimy najczęściej, mamy podstawkę + dodatek z elfami. Gra niby fajna, ale w podstawowej wersji trochę zbyt losowa i niezbalansowana (orkowie zawsze wygrywają).
-Neuroshima - nie gramy wcale, po prostu zauroczenie które szybko przeszło.

Szukamy gry 1v1 (nie musi się skalować wyżej). Może być karcianka, może być jakaś dobra eurogra. Wymagania:
- oczywiście wysoka regrywalność
- wysoki poziom trudności i próg wejścia, by było nad czym myśleć
- jak najmniejsza losowość albo jej brak
- wszelkie kolekcjonerki, żyjące czy martwe odpadają. Chce gotowy produkt.

Dodam, że przeczytałem reckę The Ares Project i zakochałem się w tej grze. Niestety gra nie ma polskiego wydania ani nawet polskiej instrukcji, a mój eng nie jest na tyle biegły by ogarnąć 5 różnych instrukcji. Zna ktoś podobne do tego gry, albo jednak wie gdzie można dostać wydanie z polską instrukcją? Proszę o propozycję bo głód planszówek we mnie narasta.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Jolly_Roger »

Caylus? Nie wiem jak chodzi na 2 osoby, poza tym chyba spełnia wymagania. Może ktoś bardziej doświadczony w temacie podpowie.
Pozdr.
Jolly_Roger
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: gafik »

Cywilizacja Poprzez Wieki rządzi! Lepsza od Ares Project :P Wszystkie wymagania spełnia.

Le Havre też jest wybitna.

Zimna Wojna jest bardzo dobra i mega trudna, ale nie wszystkim podchodzi.

Powyższe są idealne na 2 osoby - trudne i z wysokim progiem wejścia (no może oprócz Le Havre, bo tam zasady są banalne, ale opcje podczas rozgrywki przepalają synapsy) ale satysfakcja z gry jest olbrzymia no i regrywalność jest taka, że po zakończeniu chce się grać od nowa. Caylus też jest OK, ale rozwija skrzydła przy 3-4 graczach.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: donmakaron »

Popatrz na Zimną Wojnę, Strongholda, a może nawet Draculę.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: schizofretka »

Typowo:
- At the Gates of Loyang, Caylus - spełnia wszystko poza negatywną interakcją;
- Zimna Wojna i podobne - spełnia wszystko poza minimalną losowością;
- Cywilizacja: Poprzez Wieki - spełnia wszystkie warunki;

Nietypowo:
może Dungeon Twister: Prison? Trudna, móżdżenia co niemiara, zero losowości. Takie fantasy szachy.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: FortArt »

schizofretka pisze:Typowo:
- At the Gates of Loyang, Caylus - spełnia wszystko poza negatywną interakcją;
Troszkę jej tam jest. Przesuwanie burmistrza w Caylusie by rywal zmarnował ruch (zwłaszcza przy grze w dwójkę), a w Loyangu można użyć kilku pomocników by popsuć plan rywalowi.

Carson City - to taki Caylus, ale jak ktoś Ci zajmie upatrzone pole to możesz go zabić.

A jak mam być 1:1 to ja był poradził detektywistyczną serię Mr. Jack ze specjalnym wskazaniem na Nowy Jork.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: pwitkows »

Też polecam Caylus-a.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: cezaras »

Eufrat i Tygrys
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Epyon »

Jeśli podoba się Wam Inwazja, to Mage Wars może być dobrym pomysłem - w grze każdy z graczy tworzy swoją księgę czarów, do której ma dostęp od razu, więc odpada problem losowego dociągu. :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Senthe »

Stronghold. Próg wejścia powinien Was zadowolić :lol:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Emerem
Posty: 71
Rejestracja: 20 lip 2009, 11:54
Lokalizacja: B-stok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Emerem »

Kolejny głos na Dungeon Twister. Banalne zasady, ale rozgrywka bardzo mózgożerna i bardzo satysfakcjonująca. Losowość bardzo ograniczona, jest trochę blefu i dużo planowania. Nie wiem, jak z dostępnością części pierwszej, do której jest kilka świetnych dodatków, ale część druga Prison do kupienia.

Earth Reborn tego samego autora. Tutaj są co prawda kości (losowość), ale dobry plan i zręczna jego realizacja to 99% sukcesu. Świetne scenariusze, doskonały balans, trochę angielskiego jest, ale da się przeżyć. Trudna, wymagająca - doskonała - gra.
For more information on lung cancer, keep smoking
Awatar użytkownika
Agrowal
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2012, 21:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Agrowal »

Do opisu pasuje A Few Acres of Snow. Dużo możliwości, panujesz nad swoimi kartami, gra godna uwagi.
Grzegorz
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: mig »

Zimna Wojna, Puerto Rico, Pret-a-Porter, Age of Empires 3. Może Orzeł i Gwiazda?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: asiok »

Pret-a-Porte - ciężka i krwawa ;)
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Salgi »

Cywilizacja poprzez wieki :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: kdsz »

Brass
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Qlaqs »

CARROM !!!

Duży próg wejścia, dużo do kombinowania z zagraniami, szybka i się nie nudzi ;)...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Odi »

Nie wiem, czy to akurat moją recenzję Aresa przeczytałeś, ale bierz pod uwagę, że ja jestem miłośnikiem Inwazji, Netrunnera, karcianek w ogóle, a tam całkowicie od losowości nie uciekniesz.

Jeśli przeszkadzała Ci losowość w Inwazji, to losowość Aresa też może Cię zirytować.
Z jednej strony losowość samej talii jest mniejsza w Aresie niż w Inwazji (ze względu na dużą liczbę zamienników jednostek i bonusów, mniejsze znaczenie pojedynczych kart i kombosów w ogóle), z drugiej - do losowości talii dochodzą jeszcze rzuty kośćmi. Moim zdaniem wszystko ładnie się komponuje ze sobą w spójny system, jest sporo narzędzi do zarządzania tą losowością, ale to nie zmienia faktu, że ślepy traf czasem jest nie do przeskoczenia. Zastanów się, czy dasz radę to zaakceptować.

Cywilizacja Poprzez Wieki również jest fajna, a i losowość znacząco mniejsza od Inwazji czy Aresa.

Przy grach dwuosobowych niezmiennie i przy każdej okazji polecam też Letters from Whitechapel (losowości zero, czysty blef)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: piotrek.t »

Przeglądając swoje gry, polecam następujące, które powinny spełnić Twoje wymagania: bez losowości, dużo kombinowania, wysoki próg wejścia.

Dungeon Twister 2: Prison
Go
Through the Ages: A Story of Civilization

Z powyższych najlepsze jest oczywiście GO, to gra, którą się opanowuje latami.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Jelithe »

Ja również poprę przedmówców w kwestii "Cywilizacji Poprzez Wieki" (TTA). Gra jest dla 2-4 osób, ale mi się gra najlepiej 1vs1 ewentualnie w 3 osoby. W 4 osoby trwa zdecydowanie za długo. Gra ma na prawdę duży stopień skomplikowania, czy raczej złożoności, bo zasady jako takie nie są jakieś strasznie trudne do ogarnięcia. Podczas rozgrywki trzeba myśleć o całej masie aspektów takich jak rozwój przemysłowy, technologiczny, społeczny i militarny. Do tego masz sporą dawkę negatywnej interakcji, która istnieje acz tak na prawdę nie jest obowiązkowa, bo można skupić się tylko na rozwoju kultury i odpuścić sobie rozwój wojsk, o ile oczywiście nasz przeciwnik też będzie chciał tak zrobić. Mówiąc w skrócie gra zapewnia wiele godzin intensywnego myślenia i ból w karku od pochylania się nad planszą pełną małych kosteczek ;-)

Moja druga propozycja to "Brass". W prawdzie z założenia gra ta jest na 3-4 osoby, ale świetnie skaluje się również na 2 osoby (są opracowane zasady dla 2 osób zatwierdzone przez autora gry) i sama bardzo często gram w nią 1vs1. Jest to typowe euro, które wymaga od gracza kombinowania, planowania i przewidywania. Całość sprowadza się do rozwoju przemysłu na mapie angielskiego hrabstwa Lancashire, budowy kopalni, hut, przędzalni i portów, którymi można wysyłać bawełnę. Można tu znaleźć również pewną dozę negatywnej interakcji polegającą głównie na blokowaniu przeciwnika. To moja mocna dziesiątka w rankingu BGG :-)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Trudna gra dla dwojga.

Post autor: Tolis »

Polecam:
Pret-a-Porte - dobrze gra sie w kazdym skladzie 2-4, mocna ciezka ekonomia
Le Havre - tez ciekawa, jednak wyzej cenie sobie PaP, ale najlepiej chodzi wedlug mnie na 3-4 osoby.
Caylus - swietna gra, w kazdym skladzie. Zero losowosci.
Neuland - jak na cene za ktora mozna kiedys to bylo nabyc (okolo 60 zl) gra rewelacyjna. Losowosc minimalna, zostaje optymalizacja ruchow.
Duck Deaker - swietna gra Splotter'a. Na ich stronie do zdobyca za grosze (25E) szkoda ze przesylka droga. Losowy uklad surowcow na planetach, pozniej zostaje optymalizacja ruchow. Ciekawy mechanizm wykonywania akcji.
Zimna wojna - losowa ale to zapewnia duza regrywalnosc, cena polskiej wersji rewelacyjna
Cywilizacja poprzez wieki - dziala w kazdym skladzie 2-4, szkoda ze rozgrywka trwa sporo, a wersja online spowodowala ze na stol nie trafiala wcale.
ODPOWIEDZ