Gry 1 osobowe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gry 1 osobowe

Post autor: gregvip »

Witam i na samym początku żeby nie było rabanu, że takich tamatów była setka. Nie szukam informacji o grach które mają działający wariant jedno osobowy.
Szukam informacji o grach stricte jednoosobowych które innych wariantów nie mają.
W brew pozorom nie jest to takie proste. BGG w kategorii solitarie game wyrzuca ponad 600 gier posiadających tryb solo, filtrowanie po ranku też nie wiele daje bo zdaję sobie sprawę z tego, że mniej osób grywa w gry czysto solowe to i ocen będzie mniej.
Bardzo prosił bym żeby oprócz nazwy gry podać choćby jej kruciusieńki opis.
Born to play
Moja kolekcja
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Joanka »

Piętaszek to gra wyłącznie dla 1 osoby. Opis http://planszoholik.pl/2011/11/28/gralem-w-piatek/
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gry 1 osobowe

Post autor: gregvip »

Dziękuję za opis o Piętaszku wiem o Orinimie też, bardziej zależy mi na bardziej złożonych grach niż na prościusieńkich pasjansach.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Andy »

Jestem pewien, że już wcześniej na tym forum wymieniałem gry jednoosobowe (obok tych z wariantem solo), ale że propagowania dobrych gier solitaire nigdy za dużo - proszę bardzo:
:arrow: Silent War (Compass Games) - symulacja kampanii amerykańskich okrętów podwodnych na Pacyfiku 1941-1945.
:arrow: Steel Wolves (Compass Games) - oparta na tym samym systemie, ale bardzo pogłębiona symulacja kampanii U-Bootów 1939-1943 (duga część, dotycząca lat 1943-1945 w przygotowaniu).
:arrow: RAF, The Battle of Britain (Decision Games) - legendarna gra, pierwotnie gracz mógł dowodzić tylko Fighter Command, nowa wersja to "trzy w jednym": gra Brytyjczykami solo, gra Niemcami solo, gra dwuosobowa.
:arrow: Phantom Leader (Dan Verssen Games) - gracz dowodzi dywizjonem myśliwskim US Air Force lub US Navy w czasie kampanii w Wietnamie.
:arrow: Hornet Leader (Dan Verssen Games) - rozbudowana wersja Phantom Leadera: więcej samolotów, więcej wojen "powietnamskich".
:arrow: Field Commander Napoleon (Dan Versen Games) - kampanie Korsykanina pojedynczo lub sklejone w całość.
:arrow: Field Commander Rommel (Dan Versen Games) - północnoafrykańska kampania Lisa Pustyni.
:arrow: U-Boot Leader (Dan Verssen Games) - gracz dowodzi pojedynczym U-Bootem w różnych misjach na Atlantyku i w okolicach.
:arrow: B-29 Superfortress. Bombers Over Japan (Legion Wargames) - symulacja tury bojowej pojedynczej Superfortecy, bombardującej Japonię w latach 1944-1945 - następca legendarnej B-17 Queen of the Skies. Można dokupić moduł Hell Over Korea, rzecz jasna o nalotach podczas wojny koreańskiej.
:arrow: D-Day at Omaha Beach (Decision Games) - lądowanie Amerykanów w Normandii, autora RAF-u i słynnego wieki temu taktycznego Ambush! (też solo)
:arrow: D-Day Dice (Valley Games) - podobna tematyka, choć gra całkowicie odmienna. Prosta (choć trudna do przejścia) kościanka, teoretycznie kooperacyjna z trybem solo, wg mnie klasyczna jednoosobówka.
:arrow: Seria The States of Siege (Victory Points Games) - wielkie i mniejsze kampanie, od szczebla strategicznego w dół, nieskomplikowane i niedrogie, do rozegrania w 1 godzinę. Zwłaszcza We Must Tell the Emperor (kampania na Pacyfiku oczami cesarza Japonii), Ottoman Sunset (kampania bliskowschodnia w czasie I wojny światowej), Malta Besieged (obrona Malty w czasie II wojny światowej).

To gry, które znam, albo o których sporo czytałem i które uważam za najwartościowsze. Ale jest tego oczywiście znacznie więcej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gry 1 osobowe

Post autor: gregvip »

I oto właśnie chodzi. Jak widzę mamy tu przegląd symulatorów i bitewniaków. Ciekaw jestem czy są też jednoosobowe typowe eurówki. Jak dla mnie mogą być suche jak pieprz byle stanowiły wyzwanie umysłowe i nie były w znacznym stopniu uzależnione od losu.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Andy »

Gry solo muszą być w większym lub mniejszym stopniu losowe, bo coś musi generować posunięcia "przeciwnika" - karty, kości, jedno i drugie. Ale są też gry-łamigłówki (np. Smart Games), zupełnie bez losowości.

Do mojego zestawu dodałbym jeszcze:
:arrow: Nightfighter (GMT Games) - symulacja walk nocnych myśliwców różnych państw i na różnych frontach II wojny światowej. Wahałem się, bo w wersji podstawowej jest to gra dla... półtorej osoby :D (gracz + sędzia/MG). Ale powstał doskonały wariant autorstwa prof. Philipa Sabina z King’s College w Londynie, czyniący z Nightfightera 100% grę solo.

Z niewojennych chyba warto wymienić Race for the Galaxy. Wiem, że nie chodzi Ci o warianty solo gier kilkuosobowych, ale w tym wypadku to coś zupełnie niestandardowego: "robot" zamieszczony w dodatku Gathering Storm bardzo zmienia sposób rozgrywki, a w dodatku jest piekielnie trudny do ogrania!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: surmik »

W temacie jednoosobowych eurówek warto polecić Le Havre i Agricole. Gry stricte optymalizacyjne, w które można grać z pewną losowościa (losowo dobierany zestaw kart pomocników - Agricola, losoby układ dostępnych budynków zwykłych i specjalnych - Le Havre) lub też próbowac maksymalizować wynik poprzez świadomy wybór/układ kart. W czasie samej gry w Agricole solo losowości już nie ma bo wszystkie dane są Ci dostępne a w Le Havre losowość może wystąpić w postaci nie znanego układu budynków specjalnych.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Gry 1 osobowe

Post autor: gregvip »

Dla tego nie wymagam gier bez losowości tylko z ograniczoną losowością.
RftG mam i z robotem grałem, Agricolę mam i solo grywam Ora et Labora mam i solo grywam. Ale odnoszę wrażenie, że w grach tryb solo jest tylko protezą (nawet jeśli tryb ten działa całkiem sprawnie) dla tego szukam gry w której solo było celem głównym autora i mam nadzieję, że znajdę grę solo z błyskiem geniuszu, która zachwyci mnie jak Caylus, W Roku Smoka, El Grande i wiele wiele innych gier.
Born to play
Moja kolekcja
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: szmajchel »

Prawda jest taka, że większość gier stricte jednoosobowych to gry wojenne albo łamigłówki. Piętaszek czy Onirim to wyjątki. Pozostałe gry solo to albo gry kooperacyjne (Ghost Stories, Pandemic itp) albo mają ten tryb "doklejony" (vide Agricola i reszta podobnych euro)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: schizofretka »

Mage Knight jest grą solo z dorzuconym trybem dwu,trzy i dla dowcipu 4-osobowym ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: bart8111 »

Też mi się wydaje, że ciężko będzie znaleźć euro wydane od początku do końca z myślą o solo. Chyba najbliżej tego jest Mage Knight (nie licząc jakichś krótkich pasjanopodobnych). Jest jeszcze Magic Realm w podobnych klimatach, ale ciężko dostępny (ma być podobno wznowienie kiedyś). Obie chyba spełniają wymóg wyzwania umysłowego i niezbyt dużego uzależnienia od losu. Kooperacyjne faktycznie też mogą być dobrym tropem, ich przeciwnicy twierdzą, że to są właściwie gry do grania solo z dodaną na siłę możliwością gry w większą ilość graczy (czyli odwrotność tego o czym pisałeś - że zwykle to tryb solo jest dodany na siłę). Jeszcze jest Sherlock Holmes czyli gra dedukcyjna, też ciężko teraz dostępna, ale ma być wznowienie ponoć.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Odi »

Zbliża się reprint podobno bardzo dobrej jednoosobówki o wojnie falklandzkiej: Where There is Discord
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Andy »

Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: maciejo »

Dodam jeszcze świetną gre solo Ghost Stories :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: maciejo »

:D
Ostatnio zmieniony 27 paź 2012, 21:32 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Vernix
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2010, 13:29
Lokalizacja: Białystok/Czarna Biał.

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Vernix »

Odi pisze:Zbliża się reprint podobno bardzo dobrej jednoosobówki o wojnie falklandzkiej: Where There is Discord

Ciekawie to wygląda, dzięki za informację :)
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: ArniK »

Oczywiście Odkrywcy Nowych Światów http://planszowki.polter.pl/Odkrywcy-no ... atow-n7013 jest tylko i wyłącznie jednoosobowa i do tego BARDZO fajna, więc szczerze polecam.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: SeeM »

ArniK pisze:Oczywiście Odkrywcy Nowych Światów http://planszowki.polter.pl/Odkrywcy-no ... atow-n7013 jest tylko i wyłącznie jednoosobowa i do tego BARDZO fajna, więc szczerze polecam.
To jest generalnie paragrafówka, tylko nie trzeba samemu robić żetonów.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: maciejo »

SeeM pisze:
ArniK pisze:Oczywiście Odkrywcy Nowych Światów http://planszowki.polter.pl/Odkrywcy-no ... atow-n7013 jest tylko i wyłącznie jednoosobowa i do tego BARDZO fajna, więc szczerze polecam.
To jest generalnie paragrafówka, tylko nie trzeba samemu robić żetonów.
Jakby co mam wersje do druku :D i chętnie się podzielę.Labiryt śmierci też mam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Pierzasty »

maciejo pisze:Labiryt śmierci też mam :wink:
Gimme :mrgreen:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: maciejo »

Pierzasty pisze:
maciejo pisze:Labiryt śmierci też mam :wink:
Gimme :mrgreen:
Co to znaczy :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: Andy »

Że też by chciał.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: gafik »

51. Stan
Anioł Śmierci

Aha
Pierzasty pisze:
maciejo pisze:Labiryt śmierci też mam :wink:
Gimme :mrgreen:
...i mi gimme też pliz :mrgreen:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: maciejo »

gafik pisze:51. Stan
Anioł Śmierci

Aha
Pierzasty pisze:
maciejo pisze:Labiryt śmierci też mam :wink:
Gimme :mrgreen:
...i mi gimme też pliz :mrgreen:
No nie róbcie z Nas pederastów :x
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry 1 osobowe

Post autor: wajdzik83 »

Witam! a ja bym poprosił o poradę gdyż zastanawiam się nad zakupem gry która da mi możliwość pogrania samemu. Mam 4/5 typy gier i zastanawaim się który wybrać:/

1. Robinson Crusoe
2. Arkham horror
3. Agricola
4. Ghost stories
5. Lord of the rings karciana

Do tej pory grałem tylko w: Stone Age, ticket to the ride, kolejka, carcassonne, fauna, osadnicy z catanu.

Z góry dziękuję za ospoiwedzi.
ODPOWIEDZ