Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zephyr »

Netrunner ma naprawdę sensowny deckbuilding ze startera. System wpływów sprawia że możesz używać wszystkich kart z puli danej strony!

Jeśli chodzi o brak aktywności w turze przeciwnika to moim zdaniem jest to jeden z większych plusów NR. Dzięki temu struktura tury jest prostsza i planowanie ciekawsze. Fakt że możesz zrobić 3/4 akcje bez odpowiedzi z drugiej strony umożliwia planowanie. Jak już się ogra to tury się szybko zmieniają i nie ma dużego problemu czekania, zawsze można też myśleć w turze przeciwnika. Tu sporo rzeczy zajmuje dużo czasu i takie zagrywanie odpowiedzi w swoim ruchu zupełnie wystarcza.

Na pewno wszystko dobrze graliście? Jak korporacja postawi chociażby Wall of Static runner się nie przebije puki nie znajdzie i nie wystawi programu z opcją Barrier breaker. Dla mnie prawie zawsze zawsze pierwszy wall na R&D (deck), drugi otwiera nowy serwer, ostatnia akcja w zależności od sytuacji. Z ręką może się runner bawić - jak stracę agendę trudno, jak nic nie będzie runner zużyje masę akcji na sprawdzenie tego. Kiedyś jakaś zapora będzie, ale to nie priorytet. (a potem runner wchodzi do siedziby i czyści konto... grr)

Shaper vs Jinteki jest faktycznie trochę dziwne, Jinteki ma takie sobie ściany. Pamiętaj że karty przy dmg są wyrzucane losowo - więc nawet większa ręka może stracić fajną kartę, która miała być użyta później. I warto dorzucić do Jinteki parę zapór innych korporacji. Adonis Campaign z HB też często odwiedza inne frakcje. Poza tym jak ustawisz Cell portal, neural catana, chum to powodzenia z przebijaniem się przez to :) . Tylko przydałoby się dorzucić trochę kasy np Adonisa i Bean Stalk Royalties.... i zapory... i fajne eventy... dlaczego tych punktów jest tak mało :)

WG cardgamedb wzorów kart jest 113, IMO nie tak źle. Zwłaszcza że ściany nie mogą być zbyt udziwnione (choć moim zdaniem większość z obecnych jest ciekawa, poza standardowym "end run" jest dużo różnych z ciekawymi interakcjami). Runner bardzo często atakuje w ciemno i musi wiedzieć mniej więcej co tam może być. Reszta kart ma naprawdę duży rozrzut i ciekawe efekty... Nie bardzo rozumiem czego oczekiwaliście ta gra ma taką dynamikę, że chodzi właśnie o blefowanie i znajomość kart. [SEA + Scorched earth wystarczająco mieszają, aż jestem ciekaw co będzie później]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Olgierdd »

yosz pisze:
eventide pisze:Poza tym, jeśli grasz jedną rasą/frakcją, to przy podobnej liczbie kart w decku w WHI i NR (ok. 50) w Netrunnerze masz wrażenie, że po dwóch partiach już wszystkie karty widziałeś.
Bardziej mnie byś nie mógł zachęcić. Jeżeli po dwóch partiach wiem czego się spodziewać po mojej talii i talii przeciwnika, to znaczy że teraz zaczyna się prawdziwa gra w blefowanie, przewidywanie itp. Jak dobrze pójdzie to dzisiaj będę miał swojego core seta :)
Pomyślałem dokładnie o tym samym, dla mnie to doskonała rekomendacja. W takim przypadku losowość kolejności dociągu to margines - jak w starym dobrym Blue Moonie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zephyr »

Losowość w Netrunnerze jest duża. Jak nie masz czym popsuć ściany to jej nie rozwalisz. Podobnie jak główna zabawa hakera - szukanie agend w talii korporacji - to losowość w najczystszej postaci.

Co nie zmienia faktu że rozgrywka ma duże znaczenie i tej losowości można odpowiednio pomóc.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: Inermis »

Ding... jutro odbieram moje 2 CSy 8)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: Migdał »

No jestem po pierwszej partii Weyland (Yutani ;) ) vs Kryminaliści i powiem wow gra mnie urzekła. Szło nam z kumplem w miare sprawnie choc były przypadki, że kopaliśmy sie po czole i pomimo tego ze na stole lezał faq to i tak źle graliśmy z famme fatale bo zamiast baypasować wybrany ice my podnosilismy siłę programu :/ no cóż uczymy się. I własnie w sprawie nauki dwa pytania:
1. Karta HB "Shipment from MirrorMorph" znaczy się że zagrywam trzy zakryte karty? a przeciwnik musi mi po prostu zaufać, ze zapłaciłem taki koszt jak trzeba, czy moze te karty sa odkrywane (troche bez sensu)?

2. Po przejrzeniu kart zastanawia mnie karta Jinteki "Cell Portal" o co z nią chodzi? Płace 5 żeby ja podnieść a runer jak w nią wejdzie to w sumie nic się nie dzieje po za tym że idzie dalej a z powrotem zakrywam tą karte?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Tyrek »

1. Corp instaluje karty zakryte nie placac za nie. Chyba ze to kolejny ICE na serwerze (wtedy się dopłaca). Za kraty placisz koszt tylko jak kartę REZUJESZ. Więc nie ma tutaj mowy o żadnym oszukiwaniu ;) Nic nie dopłącasz - instalujesz 3 karty zakryte. Dopiero jak je rezujesz to placisz. Rez jest akcją darmową (ICE rezujesz w momencie jak Runner do niego podchodzi)

2. Cell Portal wraca runnera na początek (czyli do pierwszego ICE który jest zainstalowany na serwerze) i zmusza do przejścia od początku. CEll Portal po wywołaniu się derezuje (inaczej zapętlał by w koło ;) )
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: Inermis »

Migdał pisze: 1. Karta HB "Shipment from MirrorMorph" znaczy się że zagrywam trzy zakryte karty? a przeciwnik musi mi po prostu zaufać, ze zapłaciłem taki koszt jak trzeba, czy moze te karty sa odkrywane (troche bez sensu)?
Koszta instalacji =/= koszt rez'owania.
Instalacja karty = wyłożenie zakrytej karty na stół. Dla każdego ICEa powyżej pierwszego jest dopłata za instalację.
Na shipmencie płacisz koszty instalacji (o ile takie ponosisz)
Migdał pisze:2. Po przejrzeniu kart zastanawia mnie karta Jinteki "Cell Portal" o co z nią chodzi? Płace 5 żeby ja podnieść a runer jak w nią wejdzie to w sumie nic się nie dzieje po za tym że idzie dalej a z powrotem zakrywam tą karte?
:) Taktyka Cell portal jest taka że zagrywasz go najepiej jako ostatni ICE przed serwerem. Nie rezujesz go jak jest tylko on. Rezujesz go jak na serwerze są 2 lub więcej ICE, wtedy runner jest 'przenoszony' z powrotem do pierwszego ICE od jego strony i musi znów wszystkie przejść po kolei. Cell Portal jest zakrywany.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vandal »

Jest gdzieś zasada że Corpo w talii customowej musi mieć jakiekolwiek agendy? Myślałem czy można zrobić talie "meatgrinder" nastawioną na dużą ilość pułapek i skasowanie runnera.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: surmik »

Musi miec inaczej gra nie miała by sensu bo niby jak by runner wygrał? ;)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: Inermis »

Vandal pisze:Jest gdzieś zasada że Corpo w talii customowej musi mieć jakiekolwiek agendy? Myślałem czy można zrobić talie "meatgrinder" nastawioną na dużą ilość pułapek i skasowanie runnera.
Jest w sekcji deckbuildingu opisane ile Corp MUSI mieć agend w zależności od ilości kart. A co do sensu to tak jak napisał surmik :)
Poza tym to zawsze chodzi o informacji i kasę, usmażenie runnera nie jest celem korpo..... chyba że przeszkadza w zdobywaniu informacji i pieniędzy ;)))
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vandal »

Zgodnie z zasadami zmuszając korporacje do wzięcia karty z R&D gdy już jest tam zero kart.

EDIT-OK nie zauważyłem Inermisa postu.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zephyr »

Dalej można usmażyć runnera, Scorched earth w dwuch sztukach to 8 dmg a są karty dające natychmiastowego taga.

Ale agendy i tak mieć musisz, bo by było za łatwo. Co to za korporacja co nic nie knuje.

Cell portal może być potencjalnie super, ale w decku nie złożonym z myślą o nim jest jednak kiepawy. Jinteki brakuje sensownego, blokującego taniego ICE, a Cell musi być zagrany jak najwcześniej żeby cofał o sensowną ilość ścian...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arisek
Posty: 71
Rejestracja: 18 wrz 2012, 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Strzelce Op

Re: Android: Netrunner

Post autor: Arisek »

na allegro nie sprzedają 11 singlów tylko zestawy (3x) i czasami karty co są duo:D,bo tak naprawde core sie kupuje tylko dla 11 wiec taki zestaw by mogl kosztowac z 80-100zl..
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zephyr »

właśnie dla tego uważam że ten format jest idiotyczny - moim zdaniem aż tyle na tych dodatkowych CS nie zarobią, a iytują potencjalnych graczy...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arisek
Posty: 71
Rejestracja: 18 wrz 2012, 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Strzelce Op

Re: Android: Netrunner

Post autor: Arisek »

Znasz jakiegos lepszego tlumacza niz gogle translator?bo ciezko mi ibstrukcje zrozumoec..
Malek
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2012, 10:29

Re: Android: Netrunner

Post autor: Malek »

Zarobią, zarobią. Prędzej by się na innym modelu przejechali bo alternatywne wersje to albo dać wszystko co obecnie jest x3 po czym cena by o jakieś 2/3 w góre poszła, a to już by sporo osób nie zaryzykowało sprobowania gry; albo by musieli zachować liczbę ~250 kart w secie i zmniejszyć liczbę unikalnych wzorów co by zapewne okazało się gwoździem do trumny skoro nawet przy obecnej liczbie wzorów dla niektórych deckbuilding jest kiepski.

Ja zresztą tego owczego pędu do posiadania kart z CS x3 nie rozumiem. Jakbym miał kasę na drugi czy trzeci (ja pitolę 130 zeta na 11 kart wydawać) to zachowalbym ją raczej na data packi. W końcu w ten sposób rozwijam sobie pulę (unikalnych) kart, a w miarę rozwoju tejże pula kart "must have" z podstawki zacznie stopniowo topnieć.

PS.
Vandal pisze:Kurcze średniej jakości te karty - graficznie bardzo ładne, ale strasznie cieniutkie i boje się że będą podatne na zniszczenie, więc koszulki MUST HAVE.
Zaufaj staremu MtGowcow - koszulki są MUST HAVE czy karty cieńkie czy grube, chyba że chcesz żeby za rok, dwa karty wygladały jak psu z gardła wyciągnięte. Ja sobie pluje w twarz bo jak byłem młody i głupi (i w sumie bez większej kasy ale i tak...) to koszulek nie kupowałem i teraz 60% kolekcji, która pewnie mogłbym za jakąś rozsądną sumę sprzedać wygląda tak że chyba tylko do śmieci się nadaje. Szkoda kart poprostu, koszulki są niezbędne (tylko porzadne koszulki bo te wynalazki "100 za 3 zł" to prawie jakby zostawić karty niechronione)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: zephyr »

Czynisz dziwne założenie że maniak NR nie odłożył już kasy na dodatki na które zdecydowanie czeka.

Natomiast co do 3x to zobacz co jest singlowe:
- Konsole dla hakerów (ogólnie mocne i raczej za szybko się ich dużo nie pojawi)
- karty typu Zaibatsu Loyalty, Ice carver, Security Subcontract, Aesop's Pawnshop pod które układa się talie, nie ma sensu robić kolejnej karty które mogłaby je zastąpić [ok, pod kontrakt na razie za mało taniego ICEu]
- Akitaro Watanabe, SanSan City Grid, Corporate Troubleshooter, które są potencjalnie bardzo ciekawe, zwłaszcza Troubleshooter, który jest jednorazowy
- Data Dealer - tu nie jestem przekonany, neutralne agendy mają za dużo pkt żeby je sprzedawać, ale jeśli korporacje będą grać na nisko punktujących agendach może być mocny, ale to jedyny single którego nie chciałbym mieć x3

Różnica między x2, a x3 to głównie kwestia zmniejszenia ryzyka że karta pod którą układałeś deck nie podejdzie.

Drugi Core to must dla osób, które chcą grać bardziej dopracowanymi taliami. IMO zupełnie ok, bo przydatnych kart jest masa, a nawet x3 się przydają żeby zrobić po 2 talie na każdą ze stron. Pojedynczy starter jest naprawdę fajny i grywalny, dokupienie drugiego dla kogoś kto chce składać mocniejsze talie i gra mu się bardzo podoba moim zdaniem jest bardzo sensowną opcją.

Natomiast trzeci Core to jest IMO przegięcie, te 11 kart mogłoby spokojnie być x2 zamiast takiego niskiego wyciągania kasy z ludzi którzy chcą mieć x3.

[edit]
polecam instrukcję do starego NR, forty zostały przemianowane na servery (ma sens), a node na assety (wolałem poprzednie) ale większość zasad jest podobna a instrukcja dużo lepiej napisana :P [trace się zmienił kompletnie, doszedł limit x3 i frakcje przy budowie talii oraz karta frakcji, reszta praktycznie po staremu]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2458
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 565 times
Been thanked: 275 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Markus »

Vandal pisze:Jest gdzieś zasada że Corpo w talii customowej musi mieć jakiekolwiek agendy? Myślałem czy można zrobić talie "meatgrinder" nastawioną na dużą ilość pułapek i skasowanie runnera.

cytat z instrukcji:
"• A Corporation deck must have a specific number of agenda points in i t based on the size of the deck, as follows:
- 40 to 44 cards requires 18 or 19 agenda points. (Note: Identities in this set have a 45 card minimum)
- 45 to 49 cards requires 20 or 21 agenda points.
- 50 to 54 cards requires 22 or 23 agenda points.
For decks larger than this, add 2 additional agenda points to the 54 card deck requirements each time the number of cards in the deck reaches a multiple of 5 (55, 60, 65, etc.).
For example, a 66 card deck requires 6 additional agenda points (2 at 55, 2 at 60, and 2 at 65 cards). This gives a final requirement of either 28 or 29 agenda points."

przeczytałem o pomyśle decku bez agend w decku korporacji i zamarłem :), główna idea gry do kosza :) nie
Awatar użytkownika
Arisek
Posty: 71
Rejestracja: 18 wrz 2012, 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Strzelce Op

Re: Android: Netrunner

Post autor: Arisek »

ma już ktoś cs okolice Katowice/Sosnowiec?:D żeby pograc
Vatier
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2004, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vatier »

Po kilku rozgrywkach mam 2 pytania:

- zdolnośc anarchisty (NOISE), karty spadaja do archiwum odkryte czy zakryte?
- takie zdanie z instrukcji "There can be only one agenda or one assets installed in a remote server at a time" moze mi ktoś wytłumaczyc o co chodzi? znaczy że moge miec tylko jedną agende i assets w danym momencie? Jakoś nie gra mi z zdaniem o dowolnej ilosci serwerów...
Z góry dziekuję za pomoc
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: donmakaron »

Kardy odrzucane z mocy Noise spadają zakryte. Generalnie karty aktywne idą do archiwum odkryte, karty nieaktywne (niezrezane, z ręki, z r&d itp.) idą do archiwum zakryte. Tyczy się to kart korporacji. Karty Runnera są odrzucane odkryte.
Możesz mieć dowolną liczbę remote serverów, a w każdym tylko jedną agendę lub jeden asset plus ewentualne upgrade'y.
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vandal »

Powstało osobne forum dedykowane ANR.
http://netrunner.cba.pl/
Vatier
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2004, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vatier »

Dziękuję za odpowiedz
Jeszcze takie pytanie techniczne , ktos grał przez internet? dobrze to chodzi?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Leviathan »

Vandal pisze:Powstało osobne forum dedykowane ANR.
http://netrunner.cba.pl/
Dzięki za info! Już się zarejestrowałem.
Na forum jest już nawet info o pierwszym turnieju!
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Vandal »

Lev: @Bydgoszcz niestety.

Vatier: OCTGN chodzi bardzo fajnie, mocno zautomatyzowany, sam program łatwy do używania. 2 gry rozegrałem wczoraj i poodkrywałem że pare zasad źle rozumiałem. : )
ODPOWIEDZ