Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Jolly_Roger »

Ja dzisiaj z drżeniem otwierałem pudło, ale też mam wszystko (oprócz tych kart dodatkowych z cechami) i to nie zniszczone. Niektórych żetonów nawet nie znalazłem w spisie, a były w wyprasce (te cyferki) :D Grafika cieszy oko, klimat jest, zobaczymy jak się gra.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Lartes »

Mam pytanie o kość wygłodniałych zwierząt (czerwona) - jak jest u was z oznaczeniem ścianek? Ja mam dwie puste, jedną czaszkę, jedno "odrzuć pożywienie" i 2 obniżenia poziomu palisady. Czy powinno być tam coś jeszcze? W instrukcji wygląda tak, jakby na ściance była głowa bestii taka symboliczna, czy to faktyczna zawartość ścianki czy tylko jej przedstawienie na potrzeby instrukcji?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Tycjan »

Lartes pisze:Mam pytanie o kość wygłodniałych zwierząt (czerwona) - jak jest u was z oznaczeniem ścianek? Ja mam dwie puste, jedną czaszkę, jedno "odrzuć pożywienie" i 2 obniżenia poziomu palisady. Czy powinno być tam coś jeszcze? W instrukcji wygląda tak, jakby na ściance była głowa bestii taka symboliczna, czy to faktyczna zawartość ścianki czy tylko jej przedstawienie na potrzeby instrukcji?
Tak wyglądają kości, ale nie wiem czy Ci to pomoże: http://www.boardgamegeek.com/image/1449 ... sed-island

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Jan Madejski »

Lartes pisze:Mam pytanie o kość wygłodniałych zwierząt (czerwona) - jak jest u was z oznaczeniem ścianek? Ja mam dwie puste, jedną czaszkę, jedno "odrzuć pożywienie" i 2 obniżenia poziomu palisady. Czy powinno być tam coś jeszcze? W instrukcji wygląda tak, jakby na ściance była głowa bestii taka symboliczna, czy to faktyczna zawartość ścianki czy tylko jej przedstawienie na potrzeby instrukcji?
To tylko ikonka na potrzeby instrukcji- 2 scianki sa puste.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Lartes »

Dziękuję za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Wassago »

Mam w końcu mojego Robinsona i też wszystko co powinno być to jest. Nic nie jest uszkodzone, nawet żetony w wypraskach jeszcze się trzymały :D
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Dabliu »

Ja też właśnie otworzyłem swojego Robinsona i też wszystko, co miało być w środku, jest :)
BTW, szata graficzna wywarła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Coen »

No i ja w końcu dostałem swojego Robinsona.
Ale niestety braki są - żadnych plastikowych elementów nie mam :(
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Portal Games »

Na stronie wydawnictwa Portal zostały opublikowane naklejki na piony.
Link: http://www.wydawnictwoportal.pl/
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Olgierdd »

Olgierdd pisze:Ciekawy temat, sam chyba nigdy nie komentowałem jakości wydawanych przez Portal gier - po prostu przestałem je kupować.

Twierdzenia, że krytyka braków w Robinsonie jest na wyrost są nie do końca prawdziwe. Emocje nieustannie się kumulują z każdą nową grą. Zainteresowani pamiętają jak to było ze Strongholdem. i P'a'P. i Nową Erą. i teraz Robinsonem. I za każdym razem udawanie, że to pierwszy raz coś niegra też jest już nużące.
Tylko Witchcraft był na tyle udaną grą, że nie musiał doczekać się reedycji (NSHex i Zombiaki były ponownie wydane, ale to inna historia).

I żeby nie było, ja za Portal trzymam kciuki, bo od strony projektów ich gry są bardzo dobre. Czekam tylko aż zaczną te projekty przekuwać w solidne produkty już za pierwszym razem, a nie za drugim lub drugim i pół.
Na PW zostałem poproszony przez Portal o rozwinięcie mojej myśli (szczególnie chodzi o pogrubiony fragment). Przyznaję rację, że tak niejasno przeze mnie sformuowana wypowiedź jest nieco krzywdząca.
Dla uczciwości cytuję moją wiadomość (bez zbędnego wstępu):
Zacznę od Strongholda: Tej grze nie mogę nic zarzucić pod względem wydania. Co prawda pierwsza instrukcja była nieco mało zrozumiała, ale sam nie miałem problemu z prawidłową interpretacją zasad (nawet zaraz po premierze sporo pomagałem w wyjaśnianiu zasad na BGG). To co mnie bardzo w tej grze zabolało to punktacja i taran. Po kilku pierwszych partiach miałem wrażenie, że z punktacją jest coś nie tak, poddawanie gry przez najeźdźcę w 2/3 rozgrywki było bardzo antyklimatyczne i tego typu warunek zwycięstwa w Strongholdzie nie podobał się żadnemu z moich współgraczy. Co do tarana nie byłem w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której byłaby możliwość wygrania przy jego pomocy (chyba, że obrońca kompletnie go ignorował). Spory żal, bo budowanie i obrona tarana wydawała się bardzo fajnym pomysłem. Tak naprawdę dopiero Stronghold: Undead jest grą, którą moim zdaniem powinien być Stronghold od początku - czyli BARDZO DOBRĄ.

51. Stan (w poście pomyłkowo napisałem Nowa Era), czyli dość głośna sprawa z problemem ilości komponentów. Akurat osobiście tego nie doświadczyłem, bo gdy nie posiadam. Miałem za to okazję zagrać w 51. Stan oraz Nową Erę i trudno pozbyć się wrażenia, że 51. Stan powinien od razu wyglądać tak jak Nowa Era. To po prostu ta sama gra, ale o wiele lepsza - tak samo jak w Strongholdzie.

W sprawie P'a'P to chyba faktycznie czepialstwo z mojej strony, bo jedyna pomyłka to zamienione kolory dwóch pól na planszy. W zasadzie szczegół, ale moim postem chciałem podkreślić, że krytyka Portalu na tym forum bierze się z sumy drobnych potknięć.

I przyznam, że trochę kłamałem pisząc, że nie kupuję Waszych gier: Do Neuroshimy Hex kupuję w ciemno każdy dodatek , a w sprawie reszty no niestety - z powodów wyżej wymienionych wolę poczekać trochę aż opadną emocje i zapoznać się z opiniami szczęśliwych posiadaczy.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: kwiatosz »

Dostałem dzisiaj w łapki Robinsona - elementów nie liczyłem drewnianych, kości pogody i przygody są, wypraska w środku ma nieco naderwane robi, natomiast to, do czego się przyczepię to fakt, że jedna z postaci (odkrywca) jest u mnie jednostronna, a akurat w instrukcji przykłady postaci to zawsze druga strona odkrywcy - stąd wiem, że powinna być też dwustronna.

Czy rewers planszy ma być biały?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: bamboklat »

Nie ma być biały. Widzę, że QA w przypadku tej pozycji po prostu nie istniało.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Mlw#t=154s
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Jan Madejski »

Wszystkie 4 postaci są u mnie dwustronne (mężczyzna + kobieta). Scenariusze są dwustronne (łącznie jest 6, na 3 kartach). Planszę mam jednostronną (z drugiej strony jest biała).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2800
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 355 times
Been thanked: 638 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: bogas »

bamboklat pisze:Nie ma być biały. Widzę, że QA w przypadku tej pozycji po prostu nie istniało.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Mlw#t=154s
:shock: Że niby nie jest biała na tym filmiku? A może ma być ecru? Albo waniliowy? ;)
TTR_1983
Posty: 3942
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: TTR_1983 »

Właśnie otworzyłem mojego Robinsona.
Brakuje mi :
- bonusowych kart z cechami
-min. 4 białych znaczników plastikowych
-min. 4 czarnych znaczników plastikowych
-piona Piętaszka (biały)
-piona Psa (różowy)

Co do napisów po angielsku to ewidentnie ktoś z Portalu dał ciała wysyłając takie pliki do drukarni. Drukarnia nic tu nie zawaliła. Nie rozumiem dlaczego nie mogą wydrukować nowych i rozesłać? Co mam zrobić z udostępnionym plikiem? Wydrukować sobie i nakleić na tamte? Ilość angielskiego jest minimalna, ale nie o to chodzi. Chodzi o normalną uczciwość. Lubię żeby wszystko było ja należy- w końcu zamawiałem polską edycję. Rebel w Kupcach i Korsarzach miał na kartach statków "Ytrzymałość" i całe talie wymienili. Dało się.
Mam nadzieję, że rozgrywka wszystko wynagrodzi.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: powermilk »

Karty bonusowe są poza pudełkiem.
Kupcach i Korsarzach miał na kartach statków "Ytrzymałość" i całe talie wymienili.
Z czego co pamiętam, to nie tyle wymienili, co dodrukowali i dali talie, gdzie jest "Ytrzymałość" i "Wytrzymałość".
TTR_1983
Posty: 3942
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: TTR_1983 »

powermilk pisze:Karty bonusowe są poza pudełkiem.
Kupcach i Korsarzach miał na kartach statków "Ytrzymałość" i całe talie wymienili.
Z czego co pamiętam, to nie tyle wymienili, co dodrukowali i dali talie, gdzie jest "Ytrzymałość" i "Wytrzymałość".
tak tak. w pudełku miałem dwie talie- z błędem i poprawioną ;) Niewiele to zmienia :D
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: killy9999 »

Jak czytam coraz więcej postów że komuś czegoś brakuje albo że jest źle wydrukowane to naprawdę zaczyna mi być szkoda Portalu. Rozumiem że Trefla wybrano jako firmę kompetentną w nadziei na to że nie pojawią się problemy wydawnicze a tu taka przykra niespodzianka.

Inna sprawa że uważa, że wydawnictwo powinno dodrukować poprawione wersje kart i rozesłać graczom.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: kwiatosz »

Z tego co na szybko zobaczyłem to ten angielski tekst nie jest zamiast polskiego, tylko jest bonusowo, to samo jest też po polsku (aczkolwiek wszystkich kart nie widziałem, bo szukać mi się nie chciało).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Furia »

U mnie brak jakichkolwiek plastikowych kostek. Sprawa zgłoszona do wydawnictwa i czekam na dosłanie.
Jeśli chodzi o te brakujące elementy to muszę stanąć w obronie Portalu. W grach innych wydawnictw także zdarzają się braki, pomyłki i jakoś nikt aż tak nie nagłaśnia sprawy. Przykładem mogą być chociażby gry Rebela. Claustrophobia - błędy na kartach skazańców. Kupcy i korsarze - błędy w instrukcji, błędy na kartach statków. Seasons - błędy na kartach i w instrukcji. Nie wspomnę o brakach - Kupcy i korsarze - u mnie brakowało żetonu, 7 cudów świata - brak planszy jednego z cudów. Wg mnie pomyłki zdarzają się nawet najlepszym. Także zamiast robić aferę cierpliwie poczekam na brakujące elementy, tak jak to było w poprzednich przypadkach.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2012, 11:55 przez Furia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: kwiatosz »

A w grach Galakty zdarzył się Komin spór ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Post autor: Majek10 »

a u mnie jest wszystko w jak najlepszym porządku, nawet dodtkowe karty dziś dostanę :D

p.s. gra bardzo fajna tylko niech ktoś mi powie jak przjść drugi scenariusz?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Atamán »

Furia pisze:U mnie brak jakichkolwiek plastikowych kostek. Sprawa zgłoszona do wydawnictwa i czekam na dosłanie.
Jeśli chodzi o te brakujące elementy to muszę stanąć w obronie Portalu. W grach innych wydawnictw także zdarzają się braki, pomyłki i jakoś nikt aż tak nie nagłaśnia sprawy. Przykładem mogą być chociażby gry Rebela. Claustrophobia - błędy na kartach skazańców. Kupcy i korsarze - błędy w instrukcji, błędy na kartach statków. Seasons - błędy na kartach i w instrukcji. Nie wspomnę o brakach - Kupcy i korsarze - u mnie brakowało żetonu, 7 cudów świata - brak planszy jednego z cudów. Wg mnie pomyłki zdarzają się nawet najlepszym. Także zamiast robić aferę cierpliwie poczekam na brakujące elementy, tak jak to było w poprzednich przypadkach.
Bzdura. Na forum była polewka z Rebela gdy okazało się, że w 7 Cudach Świata "Barracks" zostało przetłumaczone na "Baraki", podobnie dużo osób narzekało na tłumaczenie Seasons. Różnica jest tylko taka, że Rebel nie ma na forum swoich fanatycznych obrońców, którzy chcą uciszać krytykę, "bo Portal dobre gry robi". Taka bezmyślna obrona tylko zacietrzewia tych, którzy zawiedli się na produkcie a ich problemy są bagatelizowane.

A przytoczone przez ciebie przykłady Kupców i Korsarzy oraz Claustrophobii są słabe, bo akurat w tych przypadkach Rebel zachował się wzorcowo i postarał się o to, by wyprodukować i dostarczyć do każdego egzemplarza poprawione wersje kart statków i kart postaci.

Jasne, że błędy się zdarzają, ale jak słyszę taki tekst: "Są to bardzo drobne problemy, nie planujemy produkcji fix packa. Wierzymy, że sprostowanie będzie wystarczające." to odechciewa mi się zakupów gier takiego wydawnictwa.

Zresztą Rebel dużo lepszy nie jest, bo w podobny sposób skomentowane zostały błędy w 7 Cudach czy w Seasons.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Leser »

Atamán pisze: Zresztą Rebel dużo lepszy nie jest, bo w podobny sposób skomentowane zostały błędy w 7 Cudach czy w Seasons.
IMHO jednak jest wyraźnie lepszy. Choć wymienionych wyżej grzechów odmówić Rebelowi nie sposób, to jednak jego "wydawnicze CV" nie jest tak bogate we wpadki, jak to którym może "pochwalić się" Portal. Poza tym standard Rebela to jednak naprawianie błędów, np. przy wydaniu Claustrophobii od razu wiadomo było, że poprawione plansze zostaną dosłane i nikt nie liczył na to, że klienci "łykną błędy". Standard Portalu to robienie klienta w balona i uginanie się pod naciskiem opinii. Tak było w przypadku Stanu 51, jeśli chodzi o komponenty. Bardziej subtelnych przypadków dotyczących mechaniki (choćby Strongholda) już nie będę podnosił, pomimo iż przynajmniej w moich oczach miało to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie marki gliwickiego wydawnictwa.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ