Ticket to Ride USA vs Europa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
tonahutu
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2009, 09:26
Lokalizacja: Varsovia

Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: tonahutu »

Czesc,
czy ktos wie czy poza mapą obie gry różnią się jakoś znacząco zasadami?

Jesli ktos grał w obie - którą polecacie?

Ze względu na sam region zdecydowanei bardziej "pociąga" mnie USA, ale chciałbym sie upewnic czy nie jest to jakis prototyp Europy.

Dzięki.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: kemotix »

W Europie występują tunele i połączenia promowe.
Te pierwsze przy próbie budowy wymagają odkrycia 3 kart ze stosu kart wagonów i jeżeli wśród nich pojawią się lokomotywy lub wagony o tym samym kolorze to do budowy musisz dorzucić odpowiednią ilość dodatkowych kart.
Natomiast promy wymagają zagrania odpowiedniej ilości wagonów + odpowiedniej ilości lokomotyw. Dzięki temu lokomotywy mają o wiele większą wartość i nie rzadko jesteśmy zmuszeni by je dobierać.

Dodatkowo w Europie na początku gry otrzymuje się 3 zwykłe bilety i jeden z długim połączeniem. Trzeba zostawić sobie minimum 2 dowolne.

Krótko mówiąc Europa jest bardziej zróżnicowana, ale tak na prawdę co kto woli.
Mi bardziej pasuje USA :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: watman »

dodatkowow w T2R:E wystepuja dworce, ktorych nie ma w USA i dzieki temu trudniej jest kogos calkowicie odciac od jakiegos miasta ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

Czy ktoś kojarzy czy jest na BGG jakiś plik podsumowujący różnice zasad między różnymi wersjami Ticketa? Ile wagonów, do czego służą lokomotywy, ile ich można pobrać, kiedy działają podwójne połączenia itp? Jest takie zbiorcze opracowanie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: Tencz »

FortArt pisze:Czy ktoś kojarzy czy jest na BGG jakiś plik podsumowujący różnice zasad między różnymi wersjami Ticketa? Ile wagonów, do czego służą lokomotywy, ile ich można pobrać, kiedy działają podwójne połączenia itp? Jest takie zbiorcze opracowanie?
http://boardgamegeek.com/thread/304275/ ... et-to-ride
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

Dzięki, niestety już niekompletny (Azja).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

Pokusiłem się o napisanie własnego zestawienia zasad.
Prośba o ocenę
- czy jest poprawnie
- czy jest wystarczająco
- czy jest jasno

http://boardgamegeek.com/filepage/85822 ... enie-zasad
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, 23:22 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ash77
Posty: 13
Rejestracja: 03 lip 2012, 16:30

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: ash77 »

jest poprawnie i jasno
nie jest wystarczająco

brak w których wydaniach wystepują dodatkowe zasady: dworce, promy, tunele (bo nie we wszystkich)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

ash77 pisze:jest poprawnie i jasno
nie jest wystarczająco

brak w których wydaniach wystepują dodatkowe zasady: dworce, promy, tunele (bo nie we wszystkich)
Ideę miałem taką by posiadacze więcej niż jednej mapy grający raz w taką raz w inną wersję nie musieli się zastanawiać ile pociągów użyć, po ile biletów się rozdaje, co się robi z odrzuconymi, gdzie można użyć lokomotyw na zwykłych trasach, a gdzie nie. Żeby nie szukać w instrukcji tylko rzut okiem na jedną kartkę i wszystkie różnice w przepisach wiadome. Mnie to było potrzebne bo się w tym gubiłem. No to sobie napisałem, a upubliczniam bo może komuś się jeszcze przyda.

Nie widzę sensu opisywać czy są tunel i promy czy nie no bo to widać, rozkładasz mapę i wiesz czy są czy ich nie ma. :) Tak samo nie opisywałem tego co jest fizycznie w pudełku, że są jakieś dworce, karty pasażerów, karty terenu. Masz je w pudełku, więc wiesz do czego służą. Nie wierzę, że da się zapomnieć co się robi z tunelem czy dworcem.

To nie ma ambicji być spisem wszystkich różnic. To ma być tylko i wyłącznie spis różnic w przepisach, żeby nie trzeba było kolejny raz czytać instrukcji i wyławiać detale inaczej rozwiązane w różnych wersjach.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ash77
Posty: 13
Rejestracja: 03 lip 2012, 16:30

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: ash77 »

idee miałeś dobrą - ale ja np nie mam/nie znam wiekszości map, a zestawienie to bardzo by sie przydawało do wyboru kupna nowego pudła
dla przykladu w mapie USA nie ma dodatkowych zasad i pewnie nigdy tego wydania nie kupie
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

Rozumiem. To można uzupełnić szybko.

Z unikatowych rzeczy:
USA "Mistery Train" (niedostępny) - karty postaci
Europa - dworce
Europa 1912 - magazyny i składnice
Märklin - karty i pionki pasażerów, żetony towarów, specjalne lokomotywy 4+
Legendary Asia - górskie trasy
Team Asia (gra drużynowa) - potrójne trasy
Heart of Africa - karty terenu

Tunele są w Europie, Nordic Countries, Szwajcarii i Team Asia.
Promy w Europie, Nordic Countries, Indii, Legendary Asia i w Heart of Africa.
Bilety na trasy międzynarodowe (z kilkoma zakończeniami do wyboru) są w Märklin, Szwajcarii i Heart of Africa.

Ważna może być liczba biletów:
USA - 30
USA 1910 - 39 (w tym wszystkie 4 z Mistery Train)
Europa - 46
Europa 1912 - 55
Märklin - 46
Nordic Countries - 46
Szwajcaria - 46
India - 58
Legendary Asia - 36
Team Asia - 60
Heart of Africa - 48

Liczę tylko nowe bilety bo USA 1910 i Europe 1912 mają oprócz tego powtórzone wszystkie bilety z podstawki.

Jest jeszcze od tego roku wersja Deutschland czyli mapa Niemiec z Märklin ale ze standardową talią kart wagonów (110) i regułami takimi jak w USA czy Europie. Zawiera 62 bilety.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ash77
Posty: 13
Rejestracja: 03 lip 2012, 16:30

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: ash77 »

teraz to informacja pełniutka - czas zastanowic sie jakie pudło kupić
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: Tencz »

Brakuje jednej zasady z NC - 3 dowolne karty tego samego koloru zastępują lokomotywę.
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: FortArt »

Tencz pisze:Brakuje jednej zasady z NC - 3 dowolne karty tego samego koloru zastępują lokomotywę.
Dziękuję bardzo. Kompletnie ja przeoczyłem. Ale to działa tylko w odniesieniu do promów, dobrze rozumiem?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ticket to Ride USA vs Europa

Post autor: Tencz »

FortArt pisze:
Tencz pisze:Brakuje jednej zasady z NC - 3 dowolne karty tego samego koloru zastępują lokomotywę.
Dziękuję bardzo. Kompletnie ja przeoczyłem. Ale to działa tylko w odniesieniu do promów, dobrze rozumiem?
Tak.
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
ODPOWIEDZ