Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
tomaz866
Posty: 31
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:30

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: tomaz866 »

Mam pytanie,
co się dzieje jeśli dwaj gracze mają tyle samo sukcesów i tyle samo oczek na kościach, jest remis i akcje się nie udają ( jeśli to nie był ostrzał ) ??

Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: kwiatosz »

Nic się nie dzieje i jest kolejna runda: deklaracje, rzuty etc.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
tomaz866
Posty: 31
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:30

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: tomaz866 »

Dzięki :)
Ramzes2011
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2013, 17:42

Wybór gracza? Kupcy i Korsarze.

Post autor: Ramzes2011 »

Witam zaczynam po mału ogarniać grę i mam pytanie:
Kiedy wybieram czy chce grac kupcem czy piratem i czy to się w jakiś sposób oznacza na karcie gracza?
Ramzes2011
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2013, 17:42

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Ramzes2011 »

Witam zaczynam po mału ogarniać grę i mam pytanie:
Kiedy wybieram czy chce grac kupcem czy piratem i czy to się w jakiś sposób oznacza na karcie gracza?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: powermilk »

Może grałem za mało razy, ale z czego co pamiętam, to nie ma takie coś jak karta gracza ;) Co najwyżej plansza

Proste, każdy na początek jest traktowany jako nie-pirat. A gracz jest traktowany jako pirat od momentu, gdy zostanie za jakiś haniebny uczynek wyznaczona za niego nagroda (określone instrukcji, nie pamiętam dokładnie jakie).
Ostatnio zmieniony 27 sty 2013, 19:30 przez powermilk, łącznie zmieniany 1 raz.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór gracza? Kupcy i Korsarze.

Post autor: powermilk »

Ramzes2011
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2013, 17:42

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Ramzes2011 »

Dzięki
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Witam!
Mam pytanie odnośnie akcji port a w szczególności wizyty w stoczni. Czy odwiedzając stocznię mogę wybrać tylko jedną rzecz jaką chcę zrobić czy mogę kilka? Przykładowo mogę kupić nowy statek, kupić do niego dostępną modyfikację broń specjalną? Wszystko to odwiedzając stocznię raz czyli w jednej akcji portowej? Czy może zakup statku wykorzystuje mi wizytę w stoczni i na zakup broni i modyfikacji będę musiał poświęcić kolejne dwie tury (dwie wizyty w stoczni podczas dwóch akcji port)?

Dodatkowo pytanie do samego zakupu broni specjalnych. W instrukcji napisane jest tylko "Broń Specjalną można kupić w każdym porcie płacąc po 3 Dukaty za żeton." Pytanie brzmi czy w takim razie jeśli mam 9 dukatów to mogę kupić wszystkie trzy bronie na raz?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: olocop »

W ramach jednej akcji port możesz robić dowolną ilość rzeczy i w dowolnej kolejności (poza opyleniem dóbr, to musisz zrobić na początku).

A co do broni specjalnych, to przyznam się, że sam nie wiem jak to rozumieć. My z żoną grywamy, że tylko jedną, ale nigdzie nie jest napisane, że nie można więcej.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

mat_eyo pisze:Dodatkowo pytanie do samego zakupu broni specjalnych. W instrukcji napisane jest tylko "Broń Specjalną można kupić w każdym porcie płacąc po 3 Dukaty za żeton." Pytanie brzmi czy w takim razie jeśli mam 9 dukatów to mogę kupić wszystkie trzy bronie na raz?
Tak, możesz kupić wszystkie naraz.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

olocop pisze:W ramach jednej akcji port możesz robić dowolną ilość rzeczy i w dowolnej kolejności (poza opyleniem dóbr, to musisz zrobić na początku).
Z tego by wynikało, że mogę kupić towary kilka razy a to raczej nie jest prawdą. Nadal nie wiem jak to jest z tą wizytą w stoczni.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Edwardo »

Możesz robić dowolną ilość rzeczy, w dowolnej kolejności ale każdą rzecz tylko raz. Teraz już chyba nie powinieneś mieć wątpliwości.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

No właśnie nie :/ każdą rzecz tylko raz - co jest tą rzeczą? cała wizyta w stoczni? Ok moge ją zrobić raz. Ale co mogę robić w ramach tej jednej wizyty w stoczni? Wszystkie rzeczy opisane przy niej w instrukcji (kupno lub naprawa statku, kupno modyfikacji, broni specjalnej) czy tylko jedną z tych rzeczy? Głównie chodzi mi o to, czy mogę podczas jednej akcji port naprawić statek i kupić broń specjalną/kupić modyfikację i broń/zrobić wszystkie trzy czynności? Takie sytuacje występowały bardzo często i grałem tak, że mogę to robić. Nie wiem tylko czy grałem prawidłowo. Jeśli nie to bardzo ułatwiłem sobie rozgrywkę.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Senthe »

Podczas wizyty w stoczni możesz kupić lub sprzedać każdy ze "stoczniowych towarów" w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Senthe pisze:Podczas wizyty w stoczni możesz kupić lub sprzedać każdy ze "stoczniowych towarów" w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy.
Bingo! To jest dokładnie taka odpowiedź na jaką liczyłem. Dziękuję bardzo :)
Neri
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:21

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Neri »

Witam wszystkich,
mam następujące pytanie odnośnie zakończenia gry. Jestem graczem, który jest ostatni w kolejce, nadchodzi moja kolej, robię swoje akcje i deklaruję, że mam 10 pkt chwały (7 na torze plus punkty za dukaty w skrzyni). Czy wtedy pozostali gracze też mogą otworzyć swoje skrzynie i dodać sobie pkt chwały? Czy po prostu mają pecha, że akurat gracz będący ostatni w kolejce skończył grę?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Tak, wszyscy podliczają punkty. Nie mogą do skrzyni dorzucić dukatów ale mogę doliczyć punkty za dukaty znajdujące się już w ich skrzyniach.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: olocop »

Senthe pisze:Podczas wizyty w stoczni możesz kupić lub sprzedać każdy ze "stoczniowych towarów" w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy.
Oczywiście poza sprzedażą dóbr (towarów), bo to możesz wykonać tylko jednokrotnie na początku akcji port.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Zupełnie nie o to chodzi. Chodzi o towary/usługi dostępne w samej stoczni a więc naprawa lub sprzedaż statku, zakup broni specjalnych i modyfikacji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Kolejna gra i ostanie już chyba pytania :) tym razem odnośnie kapitanów niezależnych

1) W instrukcji napisane jest, że KN pirat nie będzie poszukiwał gracza jeśli w tym samym akwenie jest KN admirał. Czy działa to w drugą stronę? Tzn KN admirał nie będzie poszukiwał gracz-pirata jeśli w tym akwenie jest też KN pirat? W sumie wydaje się to logiczne ale w instrukcji nic o tym nie ma.

2) Zdolność rozpoznanie KN admirałów. Zawsze jest to flaga/liczba. Czy flagę stosuje się zawsze jeśli jest wyższa od liczby czy tylko w przypadku graczy z nagrodą tej samej narodowości co KN admirał? Trochę to zagmatwane więc przykład z dzisiejszej gry:
Jestem piratem, mam 3 nagrody hiszpańskie. Wpływam na akwen, gdzie jest francuski okręt liniowy. Jego kapitan ma rozpoznanie flaga/2. Jaka będzie więc wartość jego cechy? 3 (bo mam 3 nagrody a 3>2) czy 2 (bo mam 3 nagrody ale nie nagrody jego kraju - Francji, więc poszukuje mnie normalnie)?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 159 times

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: olocop »

1) Tak
2) 3

EDIT: Jednak się nie znam, źle graliśmy :)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2013, 08:48 przez olocop, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

olocop - na zasadzie nie znam się, to się wypowiem? :)

1) W instrukcji jest napisane i nie jest napisane nic o działaniu w drugą stronę. Statki wojenne zawsze poszukują piratów, także graczy. KN pirat nie poszukuje gracza, ponieważ boi się wystawić nosa.

2) Flaga dotyczy zawsze tylko liczby nagród w tej samej nacji - w tym wypadku Francuzów. Skoro nie masz nagród francuskich, to poszukuje ze swoją normalną zdolnością, czyli 2.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: mat_eyo »

Dziękuje Natanielu! W punkcie drugim to właśnie mi się wydawało logiczne, że admirał szuka gracza bardziej zawzięcie jeśli narazimy się jego nacji.
Natomiast jeśli chodzi o punkt 1 to jestem zdziwiony, gra daje kolejne ułatwienie tylko kupcowi, który i tak ma łatwiej...
Nie udało mi się jeszcze wygrać, głównie dlatego, że piractwo tak strasznie mnie pociąga i nie mogę grać spokojnie handlując ]:> ale mimo porażek ciągle chce mi się grać dalej, to świadczy o tym jak cholernie dobra jest ta gra!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Kupcy i Korsarze - pytania do zasad

Post autor: Nataniel »

Gra jest mocno podatna na zmiany. Jeżeli u Was zawsze wygrywają kupcy, to zmieńcie sobie jakieś zasady - np. że kupiec musi sprzedać 4 takie same towary, aby otrzymać punkt zwycięstwa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ