Village

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Village

Post autor: the_ka »

traxek pisze:A ja mam jeszcze jedno pytanie, bo być może źle gram. Jeżeli na planszy pozostają tylko czarne kostki plag, to czy runda się już kończy (wg polskiej instrukcji to raczej tak), czy dopiero wtedy kiedy zbierzemy ostatnia kostkę z planszy. Napisane jest w instrukcji - jak zabierzesz ostatnią kostkę wpływu (a czarne kostki nie są uznawane za takie kostki).
musisz brać kostki aż sie skończą niezależnie czy jest to kostka wpływu (kolorowa) czy plaga (czarna), można uzyć stufni aby nie brać czarnej kostki (oddajesz 3 kostki w jednym kolorze i wykonujesz akcję pod warunkiem że na planszy są jeszcze jakiekolwiek kostki)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: FortArt »

W takim razie w instrukcji polskiej jest błąd.
W instrukcji angielskiej jest "last cube" z dodatkowym objaśnieniem, że to oznacza, że wszystkie pola akcji są puste.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Village

Post autor: mbork »

Przy okazji mam meta-pytanie do przepisów Village: czy polska instrukcja jest gdzieś w sieci?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Village

Post autor: the_ka »

mbork pisze:Przy okazji mam meta-pytanie do przepisów Village: czy polska instrukcja jest gdzieś w sieci?
rebel
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Veridiana »

Ten błąd w polskiej instrukcji został już dawno poprawiony i na rebelu wisi poprawiona wersja. Oczywiście, jeśli ktoś kupił grę przed poprawką, to dostał nietstey wydruk z pomyłką.
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Village

Post autor: merrin »

Witajcie,

Mam pytanie, być może ktoś będzie potrafił rozstrzygnąć moją wątpliwość. Chodzi o akcję żniwa, spróbuję wyjaśnić to na najprostszym przykładzie. Dzięki tej akcji w zależności od sytuacji w gospodarstwie mogę zebrać 2, 3 lub 4 worki zboża (lub ewentualnie 0, jeśli nie mam członka rodziny, ale tego nie bierzmy pod uwagę). Co robimy w sytuacji, kiedy wykonując akcję żniw mam już w swoim gospodarstwie zgromadzone przykładowo 4 worki zboża? Czy dobieram tylko 1 worek zboża tak, by osiągnąć 5-workowy i nieprzekraczalny limit? Czy może nie mogę wziąć ani jednego worka zboża, skoro nie mogę zmieścić nawet najniższego 2-workowego "kompletu"? Zarówno instrukcja polska jak i angielska jest w tym temacie dość nieprecyzyjna.
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Village

Post autor: Amenhotep »

Cytuję...

" Uwaga: W każdym gospodarstwie jest miejsce na 5 worków zboża ! Żaden z graczy nie może nigdy więc posiadać więcej niż 5 worków ze zbożem. "

Wszystko jest jasne , i należy rozumieć tą zasadę dosłownie. Zatem gdy posiadasz już np. 4 worki zboża , podczas kolejnych " żniw " bierzesz kosteczkę , i dobierasz tylko 1 worek , bo nie możesz mieć więcej niż 5. Inną sprawą jest , że taka akcja jest mniej opłacalna , bo nawet bez dodatkowych narzędzi , tracisz w tym momencie 1 worek zboża, którego nie dostaniesz. Czasem jednak warto zrobić żniwa , aby przeszkodzić trochę współgraczom , a dodatkowy worek może np. posłużyć w awansie w kościele podczas " mszy " ;)
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Village

Post autor: merrin »

No tak, tylko właśnie to zdanie nie mówi, co zrobić w sytuacji, gdy któryś z graczy powinien wziąć więcej zboża niż ma miejsca. Ale zdroworozsądkowo też tak mi się wydawało jak piszesz. Na jakimś angielskim forum gracz napisał, że wtedy w ogóle nie bierze zboża i to mnie mocno zastanowiło. W każdym razie dzięki za rozwianie wątpliwości :wink:
ODPOWIEDZ