Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Całkowity poziom Twojej siły militarnej wynika z wartości podanych na kartach przy III fazie, w czerwonych kółkach. Rodzaj karty nie ma tu znaczenia: to może być świat militarny, produkcyjny, szary, windfall albo technologia (tak się chyba teraz nazywa swojski dewelop?). "Militarność" świata nie wpływa sama z siebie na Twoją siłę militarną.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jabol »

Dzięki :)
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: szafaaaa »

Takie pytanie małe:

przy grze na 2 graczy w puli są 24 żetony PZ. Instrukcja mówi że odłożyć na bok żetony 10 PZ. Gra się kończy gdy znikają wszystkie żetony, ale czy chodzi tu tylko o te 24, czy jak znikną te 24, to wymieniamy swoje żetony na te 10 i do puli ogólnej znów wracają jakieś żetony?

Jestem na 99% pewny że po prostu jak znikną te 24 PZ to koniec, ale zapytać nie zaszkodzi ;)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Kiedy zużyjecie 24 żetony, gra się kończy (tzn. dana tura rozgrywana jest do końca) i następuje podliczanie punktów.
Może się zdarzyć, że podczas tej ostatniej tury ktoś osiągnie punkty ponad limit 24 żetonów (np. przekraczając ilość zdobytych przez graczy punktów z 22 do 28). W takiej sytuacji żetony o wartości 10 służą tylko jako żetony pomocnicze, aby można było odpowiednio rozmienić i rozdać potrzebne punkty.

Mam nadzieję, że to tłumaczenie jest dla Ciebie jasne. :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: szafaaaa »

Senthe pisze:Kiedy zużyjecie 24 żetony, gra się kończy (tzn. dana tura rozgrywana jest do końca) i następuje podliczanie punktów.
Może się zdarzyć, że podczas tej ostatniej tury ktoś osiągnie punkty ponad limit 24 żetonów (np. przekraczając ilość zdobytych przez graczy punktów z 22 do 28). W takiej sytuacji żetony o wartości 10 służą tylko jako żetony pomocnicze, aby można było odpowiednio rozmienić i rozdać potrzebne punkty.

Mam nadzieję, że to tłumaczenie jest dla Ciebie jasne. :)
I wszystko jasne :) dzięki wielkie!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Jak to jest z tymi technologiami o koszcie 6 i punktacja ze znakiem zapytania? W instrukcji jest napisane "Wartosc tych technologii ustala sie na koniec gry, naliczajac PZ za kazda karte na stole jej wlasciciela, ktora spelnia JEDEN z wyszczegolnionych na niej warunkow..." Rozumowalem to w ten sposob, ze dostaje punkty tylko za jeden z warunkow (bez sugerowania przeczytalem to innej osobie i zrozumiala to dokladnie tak samo), jednak znalazlem na forum informacje, ze liczy sie za kazdy z tych warunkow, no i keldon liczy tak samo. Czyli ja zle rozumiem ten tekst z intrukcji czy instrukcja jest moze niefortunnie przetlumaczona?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

janekb pisze:Jak to jest z tymi technologiami o koszcie 6 i punktacja ze znakiem zapytania? W instrukcji jest napisane "Wartosc tych technologii ustala sie na koniec gry, naliczajac PZ za kazda karte na stole jej wlasciciela, ktora spelnia JEDEN z wyszczegolnionych na niej warunkow..." Rozumowalem to w ten sposob, ze dostaje punkty tylko za jeden z warunkow (bez sugerowania przeczytalem to innej osobie i zrozumiala to dokladnie tak samo), jednak znalazlem na forum informacje, ze liczy sie za kazdy z tych warunkow, no i keldon liczy tak samo. Czyli ja zle rozumiem ten tekst z intrukcji czy instrukcja jest moze niefortunnie przetlumaczona?
Chyba niefortunnie przeczytana :) Dostaje się punkty za każdą kartę, która spełnia jeden z warunków. Sprawdzamy każdą kartę, czy spełnia jeden z warunków (dowolny) i jeżeli tak, to dodajemy tyle punktów.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Oki moj blad w czytaniu tego wynika chyba z patrzenia "na opak" karta musi spelniac jeden z warunkow na tchnologi " 6 ? ". Teraz juz wszystko w tej kwestii jasne. Natomiast jeszce jedno pytanie: faza IV Konsumpcja i oznaczenie "Za karty po Cenie Handlu" tu jest ewidentnie blad, Nowosci:2, Mineraly: 3, Geny: 4, Tech. Obcych: 4. W innych miejscach Tech Obcych warte sa 5, czyli blad druku?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

janekb pisze:Oki moj blad w czytaniu tego wynika chyba z patrzenia "na opak" karta musi spelniac jeden z warunkow na tchnologi " 6 ? ". Teraz juz wszystko w tej kwestii jasne. Natomiast jeszce jedno pytanie: faza IV Konsumpcja i oznaczenie "Za karty po Cenie Handlu" tu jest ewidentnie blad, Nowosci:2, Mineraly: 3, Geny: 4, Tech. Obcych: 4. W innych miejscach Tech Obcych warte sa 5, czyli blad druku?
Tak, tu jest błąd.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Dzieki :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

No i kolejne pytania, bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Karty: Swiat piratow i Legowisko gwiezdnych nomadow dzialaja w taki sposob, ze w momencie kiedy sprzedaje towary, lezace na tych swiatach dostaje dodatkowo karty (+1, +3)? Zbiegle roboty pozwalaja wziac 1 karte jesli wypdorukowalem na Zbieglych robotach towar? (jest to swiat zdobyczny wiec ta zdolnosc dziala jesli inna karta wyprodukuje na nim towar czy moze jest to jakis wyjatek i Zbiegle roboty moga produkowac?) Tutaj wszedzie jest w opisie ten symbol szarego kolka z czarna otoczka domyslam sie ze oznacza on karte na ktorej jest narysowany (legowisko i piraci), ale nie jestem pewien. Ostatnia karta, ktora mnie zastanawia to Planeta pielgrzymow, rozumiem, ze najpierw konsumuje na innych planetach, a potem o ile cos zostalo moge to odrzucic i wykorzystac zdolnosc karty? Dziala to tylko w takiej kolejnosci czy moze od razu moge uzyc zdolnosci Planety pilegrzymow (aczkolwiek wydaje mi sie to sprzeczne ze slowem "pozostale")?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Planety pielgrzymów możesz użyć od razu ale otrzymasz x-1 punktów zwycięstwa. Lepiej najpierw skonsumować dobra gdzieś indziej a resztę na planecie pielgrzymów.
Jeśli chodzi o nomadów to jeśli sprzedajesz kartę, którą wcześniej wyprodukowałeś na jednej z tych dwóch (Legowisko lub Świat piratów) to dostajesz odpowiedni bonus.
Zbiegłe roboty działają jak każdy świat zdobyczny czyli produkują tylko w określonych warunkach (bonus do wybrania fazy produkcji albo umiejętności innych kart, mówiące "wyprodukuj na jednym ze swoich światów zdobycznych"). Jeśli wyprodukujesz coś na zbiegłych robotach to jako bonus otrzymujesz kartę.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

janekb pisze:No i kolejne pytania, bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Karty: Swiat piratow i Legowisko gwiezdnych nomadow dzialaja w taki sposob, ze w momencie kiedy sprzedaje towary, lezace na tych swiatach dostaje dodatkowo karty (+1, +3)?
Nie pamiętam kart, ale jeżeli jest narysowany sam symbol karty z ikoną +1 oznacza to, że dostajemy jedną kartę więcej za sprzedaż jakiejkolwiek karty. Jeżeli karta ma kolor, oznacza, że dostajemy jedną kartę więcej za sprzedaż konkretnego rodzaju dobra.

Jeżeli symbol karty jest otoczony szarym kółkiem, oznacza, że tę dodatkową kartę dostajemy za sprzedaż dobra z tego świata.
Zbiegle roboty pozwalaja wziac 1 karte jesli wypdorukowalem na Zbieglych robotach towar? (jest to swiat zdobyczny wiec ta zdolnosc dziala jesli inna karta wyprodukuje na nim towar czy moze jest to jakis wyjatek i Zbiegle roboty moga produkowac?)


Można produkować na świecie zdobycznym z bonusu z Produkcji (jeżeli zagrałeś Produkcję, możesz wyprodukowac dobro na jednym zdobycznym świecie - jeżeli będą to Zbiegłe roboty, dostaniesz dodatkową kartę). Oczywiście inne karty mogą pozwolić wyprodukować na świecie zdobycznym, tak jak to zauważyłeś.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Dalej mam pewien metlik w glowie, nawet troszke wiekszy teraz
Jeśli chodzi o nomadów to jeśli sprzedajesz kartę, którą wcześniej wyprodukowałeś na jednej z tych dwóch (Legowisko lub Świat piratów) to dostajesz odpowiedni bonus.
Zacznijmy od nomadow: "wez +1 karte, gdy sprzedajesz Nowosc z (szare kolko z czara obwodka) (tego swiata)" Czyli z ktorego swiata? Co oznacza ta kolko? Czy oznacza jakikolwiek swiat/specjalny jakis swiat/czy oznacza swiat:Legowisko gwiezdnych nomadow? (podobna historia z Swiatem piratow) Zbiegle roboty jak rozumiem dostaje dodatkowa karte, jesli w jakis sposob wyprodukuje cos na nich czy za sprawa bonusu z produkcji, czy jakiejkolwiek innej karty, ktora pozwala mi produkowac na zdobycznym.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

szare kółko wokół symbolu karty == dobro z tego świata / na tym świecie == "z karty na której jest napisany tekst który czytasz"

Czyli w przypadku nomadów - sprzedajesz dobro z Nomadów, dostajesz jedną kartę więcej niż gdybyś sprzedał kartę z innego świata

Zbiegłe roboty rozumiesz dobrze.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Z tego świata = ze świata, na którym napisany jest ten tekst :) czyli jak już wcześniej napisałem jeśli sprzedajesz nowość z Legowiska lub Świata Nomadów dostajesz odpowiedni, wymieniony na tych kartach bonus.

Z robotami dobrze rozumiesz. Jeśli wyprodukujesz coś na nich, nie ważne w jaki sposób (oczywiście poza sytuacją kiedy zagrywasz tą kartę i jako świat produkcyjny wchodzi na stół od razu z położonym na sobie dobrem - to nie jest produkcja) to otrzymujesz dodatkowo kartę.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Dzieki :)
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Witam
Mam pytanie do szanownych forumowiczów odnośnie gry solo. Kilkakrotnie czytałem instrukcje z tGS ale ... chyba nie będę pisał ale z tego wszystkiego nie wiele zrozumiałem - już trzy podejścia i... - potrzebuje tak zwanej wersji łopatologicznej przystępnie napisanej. Teraz następuje pytanie odnośnie do was. Czy ktoś z was napisał taki samouczek dla potomnych owej gry solo - coś w stylu samouczka jaki pojawił się w sieci pewnej pani Veridiany co do Cywilizacji poprzez wieki. Byłbym bardzo wdzięczny i jak sadze wielu innych użytkowników owego dodatku. Z instrukcji ta w miarę prosta gra wydaje się bardzo skomplikowana i bardzo mnie zniechęca

Drugie pytanie odnosi się do karty Galactic Renaissance mianowicie do naliczania dodatkowych punktów tj 1 PZ za każde 3 punkty zwycięstwa.
-czy liczymy tylko punkty z konsumpcji (konsultacja x2 lub 1) i dzielimy przez 3 i mamy te punkty
-czy na koniec gry podliczmy wszystkie punkty z kart + punkty z żetonów za konsumpcję i dzielimy przez 3 i do ostatecznego wyniku dodajemy. Trochę ten wariant wydaje mi sie naciągany i dlatego sie pytam was.

Dziękuję za odpowiedz
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

gyro pisze:Drugie pytanie odnosi się do karty Galactic Renaissance mianowicie do naliczania dodatkowych punktów tj 1 PZ za każde 3 punkty zwycięstwa.
-czy liczymy tylko punkty z konsumpcji (konsultacja x2 lub 1) i dzielimy przez 3 i mamy te punkty
-czy na koniec gry podliczmy wszystkie punkty z kart + punkty z żetonów za konsumpcję i dzielimy przez 3 i do ostatecznego wyniku dodajemy. Trochę ten wariant wydaje mi sie naciągany i dlatego sie pytam was.
Galaktyczny Renesans daje punkt za każde 3 punkciki "in chips", czyli w żetonach. Innymi słowy - tylko za te pochodzące z konsumpcji.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Victory points in chips zdobywamy nie tylko z konsumpcji. Np. za liderowanie w prestiżu.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Andy pisze:Victory points in chips zdobywamy nie tylko z konsumpcji. Np. za liderowanie w prestiżu.
Sorry, gram tylko z pierwszym dodatkiem, nie wiedziałam o tym :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: szafaaaa »

kolejne pytanka ;)

w przypadku gry zaawansowanej: jeżeli dam 2 x Kolonizacja, a przeciwnik da Kolonizację + coś tam innego, to ja mogę wystawić 2 planety, z 1 premią, a przeciwnik 1 planetę + premia? Czy moja druga Kolonizacja działa też na przeciwnika?

i jeszcze: "Gracz wybierając obydwie premie Eksploracji dobiera osiem kart i zatrzymuje dwie z nich
(plus rezultat odpowiednich zdolności)."

8? Pierwsza eksploracja z premią daje 2+1 dociąg, 2 zostają na ręce, druga- 2+5 dociąg, 1 zostaje. Czyli na moje oko 10 dociąg, 3 zostają na ręce? No i przeciwnik 4 dociąg, 2 na ręce? No a co jeżeli ja wyłożę obie Eksplorację, a on jedną z nich? Dostaje premie do tej którą wyłożył a potem ciągnie z tej której nie wyłożył ale bez premii?

dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Mam problem ze światem startowym z The Gathering Storm ("Damaged AlienFactory", świat nr 7).

Jest to świat produkcyjny (ważne). Zdolność specjalna tego świata to:

V: may discard 1 card to produce on this world

Jak to się stosuje w praktyce? Przecież w fazie V na świecie produkcyjnym i tak mogę wystawić towar, więc po co cokolwiek odrzucać? Czy ja coś źle interpretuję?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

@szafaaaa
1. Jeśli jedna osoba rzuci dwie Kolonizacje, to faza Kolonizacji odbywa się dwa razy. Jeśli druga osoba rzuci w tym czasie jedną Kolonizację, to dostaje bonus tylko przy pierwszym z tych dwóch razów, a za drugim razem może kolonizować, ale już bez bonusa.

2. Eksploracja bazowo daje 2/1 kart. Jeśli ktoś rzuci dwie Eksploracje, następuje tylko jedna faza Eksploracji, a bonusy się w niej kumulują jednocześnie.
Czyli bonusy +1/+1, +5/+0 kumulują się z bazowym 2/1: 2+1+5/1+1+0. Czyli końcowo 8/2.
Jeśli druga osoba w tym czasie rzuci jakąś Eksplorację, to eksploruje normalnie ze swoim własnym bonusem.

@Curiosity
Każdy świat produkcyjny ma w fazie V zaznaczoną zdolność "wyprodukuj towar". Damaged Alien Factory ma "możesz wyprodukować towar, jeśli odrzucisz jedną kartę". Nie ma zwyczajnej zdolności produkcji, więc nie możesz na nim zwyczajnie produkować bez odrzucenia karty.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Senthe pisze: @Curiosity
Każdy świat produkcyjny ma w fazie V zaznaczoną zdolność "wyprodukuj towar". Damaged Alien Factory ma "możesz wyprodukować towar, jeśli odrzucisz jedną kartę". Nie ma zwyczajnej zdolności produkcji, więc nie możesz na nim zwyczajnie produkować bez odrzucenia karty.
Dzięki. Tak podejrzewałem, bo to w koncu jest "uszkodzona" fabryka.
Wychodzi na to, że jest to jeden z gorszych światów startowych (porównywalny poziomem badziewności z Ancient Race (świat nr 7).

Swoją drogą to nieporozumienie, że jest taka dysproporcja między światami startowymi. Dobrze, że wg. zasad z "RvI", możesz wybierać świat startowy spośród dwóch różnych.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ