Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

Witam
Jakiś czas temu przedszkole do którego uczęszcza moja córka ogłosiło konkurs na edukacyjną grę planszową.
Założenia jakie musiała spełniać to:
- edukacyjność
- grywalna dla dzieci od 3lat
- wkład dziecka w tworzenie gry.
Planszę musiałem zaprojektować w miarę prostą, tak by dziecko mogło ją choćby pokolorować, planuję jednak siąść do grafiki i dopieścić ją. Na razie jeszcze nie wrzucam grafik, jeśli będzie ktoś zainteresowany wydrukowaniem jej sobie, to postaram się wrzucić grafiki do pobrania.
Grę testowałem z trzylatką - bez większego problemu zrozumiała zasady i bardzo chętnie grała. Gra w konkursie zajęła 2 miejsce.

Opis:
W parku jest strasznie brudno, wszędzie leżą stare butelki, plastikowe torebki, puszki i gazety. Trzeba to wreszcie posprzątać. Dzieci obiecały pomóc, żeby park znowu był czysty i ładny. Wzięły więc worki na śmieci i zaczęły sprzątanie, pomyślały nawet o tym, żeby śmieci wrzucać do odpowiednich koszy.

Przygotowanie do gry.
Żetony śmieci należy rozłożyć na planszy, symbolem do dołu, na każdym polu w parku. Każdy gracz, bierze jedną figurkę i odpowiadający jej kolorem worek na śmieci. (Żetony w czterech kolorach przedstawiają symbole śmieci w czterech kategoriach: papier, szkło, metal i plastik)

Cel gry.
Celem gry jest zebranie wszystkich śmieci z parku i wrzucenie ich do odpowiedniego kosza na śmieci (kolorowe pojemniki do sortowania śmieci). Gracz który uprzątnie największą liczbę śmieci wygrywa grę.

Przebieg gry.
Gracz rzuca kostką i przesuwa swoją figurkę na dowolne pole w parku lub kosz w wylosowanym kolorze. Jeśli na kostce wypadnie pole z czterema kolorami, gracz przesuwa pionek na dowolne pole, jeśli wylosuje pole czarne to traci kolejkę i pozostaje w tym samym miejscu. Nie można przesunąć pionka na pole lub kosz, gdzie stoi już inny gracz.

Zbieranie śmieci w parku:
Jeśli gracz przesunął swój pionek na pole w parku, na którym znajduje się żeton śmieci, to zabiera go i umieszcza w swoim worku. Każdy worek ma miejsce na trzy żetony. Jeśli gracz nie ma wolnego miejsca w worku, wtedy nie bierze żetonu i kończy turę.

Wyrzucanie śmieci do kosza.
Jeżeli gracz przesunął swój pionek na pole kosza na śmieci i ma w swoim worku odpowiedni żeton lub żetony śmieci, wtedy może wrzucić te żetony do kosza. Wyrzucone żetony umieszcza w swoim kubeczku, by na końcu gry można było podliczyć punkty. Jeżeli gracz przesunął się na pole kosza, jednak nie ma odpowiednich żetonów, wtedy nie wyrzuca śmieci i kończy turę.

Koniec gry.
Gra kończy się gdy na planszy w parku nie ma już żadnych żetonów śmieci i przynajmniej jeden gracz ma pusty worek na śmieci. Żetony śmieci pozostające w workach pozostałych graczy w momencie zakończenia gry nie są wliczane do ich punktów. Zwycięża gracz, który uprzątnął (wrzucił do kosza) najwięcej śmieci.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2014, 20:36 przez fidelpatcha, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: lacki2000 »

ja akurat mam dzieci w wieku testowym więc jak starczy mi tuszu w drukarce to możemy sprawdzić grywalność :)
I zaintrygowało mnie jaka gra zajęła 1. miejsce.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

lacki2000 pisze:ja akurat mam dzieci w wieku testowym więc jak starczy mi tuszu w drukarce to możemy sprawdzić grywalność :)
Moja wersja zmieściła się na 7 stronach A4 - z czego 4 to plansza, 2 na worki, 1 na żetony
Postaram się więc w ciągu kilku dni pobawić się oprawą graficzną planszy i wrzucić grafiki
lacki2000 pisze:I zaintrygowało mnie jaka gra zajęła 1. miejsce.
Mnie też! :D
Jeszcze nie miałem okazji zapytać o zwycięską grę.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: kdsz »

Również chętnie potestuję. Z opisu zrozumiałem, że w grze wykorzystywana jest kolorowa kostka. Możesz napisać jakie są barwy na poszczególnych ściankach?
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

kdsz pisze:Również chętnie potestuję. Z opisu zrozumiałem, że w grze wykorzystywana jest kolorowa kostka. Możesz napisać jakie są barwy na poszczególnych ściankach?
Zgodne z kolorystyką pojemników do segregowania śmieci czyli: czerwony, niebieski, żółty, zielony. Do tego jedno pole czarne i jedno pole czterokolorowe.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: kdsz »

Kurczę, nie spotkałem się z czerwonym pojemnikiem na śmieci. Znam tylko białe, zielone, niebieskie i żółte ;)

Czy nie będzie to dla Ciebie wielki kłopot by dopisać w narożnikach pól o określonych kolorach również wartość liczbową, np. żółty-1, zielony-2 itp. (+ tęczowa szóstka), tak by można było korzystać ze standardowej k6? Oczywiście wyłącznie jeśli będziesz miał na to czas, bo w sumie nie jest to coś czego nie da się wykonać we własnym zakresie
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

kdsz pisze:Kurczę, nie spotkałem się z czerwonym pojemnikiem na śmieci. Znam tylko białe, zielone, niebieskie i żółte ;)

Czy nie będzie to dla Ciebie wielki kłopot by dopisać w narożnikach pól o określonych kolorach również wartość liczbową, np. żółty-1, zielony-2 itp. (+ tęczowa szóstka), tak by można było korzystać ze standardowej k6? Oczywiście wyłącznie jeśli będziesz miał na to czas, bo w sumie nie jest to coś czego nie da się wykonać we własnym zakresie
Można choć łatwiej na kostkę przykleić po prostu kawałki kolorowego papieru i po kłopocie.
Obrazek
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: kdsz »

W Polsce pojemnik na metal jest niepotrzebny. Śmieci tego typu znikają w okamgnieniu :lol:
Z przyjemnością przetestujemy Twoją grę, szczególnie że mojej córce wynoszenie śmieci do pojemników do segregacji sprawia jakąś niezrozumiałą przyjemność ;) I mała dokładnie mieści się we wskazanej przez Ciebie grupie docelową. Czekam na pliki, a po testach dam znać jak się grało
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

Nie wiem kiedy będę miał czas siąść do dopieszczania grafik, więc wrzucam to co było - czyli poziom kolorowanki dla 3-latka.
W archiwum są trzy pliki:
- plansza (najlepiej wydrukować na 4 kartkach opcją plakat)
- żetony - czyli żetony śmieci (gdzieś mi się zawieruszył plik z rewersem)
- worki - czyli karty worków na śmieci.

Do testowania taka wersja wystarczy - choć obawiam się, że po wycięciu 32 żetonów mało kto będzie czekał na aktualniejsze pliki :)
http://www.wrzucaj.org/226697

Życzę miłego grania - czekam na uwagi.
lakusz
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:45

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: lakusz »

Cześć

Pobieralnia wygasła, proszę udostępnij ponownie gre.

Dzieki
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: fidelpatcha »

Umieściłem zakładkę z grą Wielkie Sprzątanie na stronie projektu innej gry.
http://czasokupacji.jimdo.com/gra-dla-d ... 4%85tanie/

Jest tam dostępne archiwum z grą.
lakusz
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:45

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: lakusz »

Dzieki :)

P.S. jak wydrukować planszę aby miała właściwe proporcje i wielkość do pozostałych elementów ?
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: fidelpatcha »

W formacie A3 będzie odpowiednie, ja jednak drukowałem jako plakat składany z 4 kartek A4.
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: fidelpatcha »

Temat gry wraca. W ramach prezentu dla córki, chcę wykonać tą grę porządnie, zlecając druk na lepszym papierze i wycinając żetony laserowo.
W międzyczasie zmienił się wygląd planszy i żetonów, pojawił się dodatkowy rodzaj żetonu - nie zawierający śmieci. Pojawił się też pomysł alternatywnego trybu rozgrywki, nieco trudniejszego z punktu widzenia dziecka.
Link do strony z grą:
http://czasokupacji.jimdo.com/gra-dla-d ... 4%85tanie/

Na stronie możliwość pobrania archiwum z grą
waga pliku 141MB
zawiera:
plik z planszą 30x30cm
Pliki żetonów - awersy i rewersy
Grafiki 300dpi, format koloru CMYK
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: lesar »

gdzie ten link do pobrania pliku bo nie widzę na stronie jest pobierz nowy plik ale nie działa
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie - do pobrania

Post autor: fidelpatcha »

Tymczasowo link usunąłem.
fidelpatcha
Posty: 68
Rejestracja: 21 sty 2013, 10:21
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Gra dla najmłodszych - wielkie sprzątanie

Post autor: fidelpatcha »

Ostatnio znalazłem takie coś na rynku
http://www.axel.pl/produkt/segreguj-odpady.html
Zbieżność z moim pomysłem jest ogromna
Czy zna ktoś tę grę, jak długo jest na rynku?

link do mojej:
http://czasokupacji.jimdo.com/gra-dla-d ... 4%85tanie/

No i okazało się, że to ja jestem drugi... nie mogę wyjść ze zdziwienia jak podobne pomysły powstały zupełnie niezależnie.
ODPOWIEDZ