Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

@Curiosity
Nie wiem o co Ci chodzi, Alien Damaged Factory to jest bardzo dobry świat początkowy ;P (szczególnie przy grze z celami z GS)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

@Senthe: w początkowym etapie gry, kiedy masz mało kart na ręce, ten świat jest bardzo słaby. Nie dość, że jest "pusty", to jeszcze zmusza do odrzucenia karty, żeby coś wyprodukować. Może w późniejszym etapie gry nie robi większej różnicy, ale na start to porażka.

Nie przeceniałbym go też w kontekście gry z celami, bo:
1. Odpowiedni cel musi najpierw zostać wylosowany
2. Spełnienie celu to 3 lub 5 PZ i budowanie tableau pod spełnienie celów to dość ryzykowna taktyka
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Jak dla mnie w grze 2PA gra pod cele to podstawa. Olanie celu to odpuszczenie 10 punktów przewagi.
Uszkodzona Fabryka daje przewagę w zdobywaniu celów: 4 różne światy, 3 karty Alien, najwięcej światów produkcyjnych. To dużo i raczej żaden inny świat początkowy nie jest tak bardzo pomocny w tym zakresie.
A kartę oceniam oczywiście w kontekście całej gry, a nie samego początku.
Tak samo można powiedzieć, że Epsilon Eridani nie daje niczego sensownego na początek, nawet towaru. Nie chodzi o sam dobry początek, tylko co w późniejszym czasie można z daną kartą ugrać.

Dobra, kończmy już ten offtop. ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Senthe wie co mówi :) Dodam, że Ancient Race jest wspaniałym światem startowym - przekonasz się o tym, Curiosity.

Nie ma żadnej "dysproporcji między światami startowymi". Zdarzają się natomiast bardzo różne ręce startowe.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Majek10 »

Andy pisze:Nie ma żadnej "dysproporcji między światami startowymi". Zdarzają się natomiast bardzo różne ręce startowe.
też tak uważam :idea:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2666 times
Been thanked: 2353 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Andy pisze:Senthe wie co mówi :) Dodam, że Ancient Race jest wspaniałym światem startowym - przekonasz się o tym, Curiosity.
Skoro przez pół roku dość intensywnego grania się nie przekonałem to już się raczej nie przekonam ;)
Nie ma żadnej "dysproporcji między światami startowymi". Zdarzają się natomiast bardzo różne ręce startowe.
To Twoja opinia. Moja jest taka, że są spore dysproporcje pomiędzy światami. Nie mam teraz talii pod ręką żeby przytoczyć przykłady, niech wystarczy Ancient Race (golutki windfall, który na dodatek wyrzuca z talii startowej trzy karty zamiast dwóch). Absolutnie dowolny inny windfall startowy jest dużo lepszy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Curiosity pisze:już się raczej nie przekonam ;)
Twoja sprawa. :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: berni »

Mam pytanie odnosnie fazy konsumpcji.
1. Jesli mam towary/dobra, ale nie mam kart, ktore maja jakies dzialanie w fazie IV, to zwyczajnie nie konsumuje?
2. Jesli mam karte, ktora daje mi VP i karte za skonsumowane dobro, i nie ma na niej zadnych podanych cyferkowych ograniczen mowiacych ile razy moge skorzystac z tej zdolnosci, to czy moge skonsumowac tyle dobr ile chce, czy np. tylko jedno na jednej takiej karcie? A moze w ogole nie mam wyboru i musze ta karta skonsumowac wszystko jak leci?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Edwardo »

Ad1) zwyczajnie nie konsumujesz
Ad2) tylko raz korzystasz ze zdolności konsumpcyjnej karty.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: berni »

Dzieki Ed. Wlasnie dlatego dopominalem sie wspolnej partii ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Warto zwrócić jeszcze uwagę na następujące kwestie:
1. Gracz, który wybrał konsumpcję w wersji trade MUSI najpierw sprzedać jedno z dóbr, a dopiero potem przystępuje do (ewentualnej, ale obowiązkowej) "regularnej" konsumpcji.
2. Powery konsumpcyjne z poszczególnych kart można odpalać w dowolnej kolejności, ale jeśli się odpaliło power wielokrotny (pozwalający na skonsumowanie więcej niż jednego towaru), to trzeba go wykorzystać do maksimum, czyli konsumować nim dobra póki jeszcze są. Nie wolno przerwać jego działania, żeby przejść do innego poweru.
3. Pilgrimage World raz odpalony zeżre wszystkie pozostałe dobra aż do ostatniego! Na ogół warto zostawiać go na koniec konsumpcji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Andy pisze:3. Pilgrimage World raz odpalony zeżre wszystkie pozostałe dobra aż do ostatniego! Na ogół warto zostawiać go na koniec konsumpcji.
Albo na sam początek. ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

...czyli na koniec ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Czy tylko ja miałem pomysł, że głodni pielgrzymi kradną punkt, bo trzeba ich odpalić :P
ale raczej nie kradną, bo byliby za słabi.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Witam
Mam kolejne pytanie odnośnie gry solo a mianowicie dotyczy to instrukcji i momentu rozwoju:
cytat z przetumaczonej instrukcji tGS

Rozwój, akcja: dobierz jedną akcję a następnie odkrywaj do znalezienia technologii
. Jeśli odkryta karta to technologia o koszcie 6 , a robot posiada dodatni kredyt wtedy
zmniejsz go o 1 a kartę wyłóż
; w przeciwnym wypadku kartę odrzuć i ponownie odkrywaj
karty.

oki wszystko jasne jak na razie - a teraz cytat z poniższego przykładu z owej instrukcji:

Przykład: Przypuśćmy, że wybierasz Rozwój jako jedną ze swych akcji a robot, z 1 kredytem oraz 2 kartami na ręku,
wyrzuca również Rozwój (plus jakąś inną akcję). Po wykonaniu przez ciebie tej fazy przenosisz 1 kartę na rękę robota
i odkrywasz z tego stosu karty, za każdym razem po jednej. Podczas drugiego odkrycia znajdujesz technologię o
koszcie 6 i umieszczasz ją w układzie robota
. Robot kończy fazę z 1 kredytem oraz 1 kartą na ręku.

Czy tu występuje błąd w instrukcji? Czy moje rozumowanie jest błędne? - sądzę że kredyt robota powinien być zmniejszony o 1 do zera.

Teraz pytanie odnośnie setupu, a mianowicie chodzi o światy startowe i ich wtasowywanie w talie i późniejsze ich odnajdywanie. Czy ktoś zeskanował je i wydrukował (wszystkich jest 16), a wszystkie orginalne karty światów w tasował w talie na amen. Wydrukowane karty będą trzymane oddzienie i stanowiły bazę do losowania światów startowych. W momencie dobrania podobnej karty na rękę porostu ją się odrzuci i dobierze kolejną kartę. Czy ktoś ma jakąś inną radę jak zmienić owy początek i koniec gry?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

gyro pisze:Witam
Teraz pytanie odnośnie setupu, a mianowicie chodzi o światy startowe i ich wtasowywanie w talie i późniejsze ich odnajdywanie. Czy ktoś zeskanował je i wydrukował (wszystkich jest 16), a wszystkie orginalne karty światów w tasował w talie na amen. Wydrukowane karty będą trzymane oddzienie i stanowiły bazę do losowania światów startowych. W momencie dobrania podobnej karty na rękę porostu ją się odrzuci i dobierze kolejną kartę. Czy ktoś ma jakąś inną radę jak zmienić owy początek i koniec gry?
Najprościej - nie wyjmować tylko tasować wszystko razem. Następnie w celu wyboru świata startowego przyjąć np "pierwszy od góry mój, drugi Twój (robota)", ew. inaczej.
Później tasujesz na nowo i jazda.
Co do Twojego pytania to sam z chęcią przeczytam jak to ma być.
I jeszcze: Rozumiem że jak nie znajdzie tego developa "6" to leci dalej - jak nie będzie "6" to traci całą rękę. A co jak nie ma żadnego kredytu - traci całą rękę bo musi ją bezcelowo przewinąć?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Wersja orginalna: finds non 6-cost development
głupia pomyłka przy tłumaczeniu, zgubiło się "nie"

src: http://www.riograndegames.com/uploads/G ... eRules.pdf
Ostatnio zmieniony 10 lut 2013, 17:30 przez zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Tu nie chodzi o developa "6" tylko jeśli będzie to "6" to go wykłada i cofa kredyt o -1, a jak znajdzie jakiś inny to wykłada go za 0. Dopiero ważny jest kredyt w reakcji robota bo z instrukcji pisze:

Rozwój, reakcja: Jeśli robot nie ma kredytu wtedy nic się nie dzieje. W przeciwnym wypadku odkrywaj do znalezienia technologii . Jeśli zostanie znaleziona, niezależnie od tego
czy jest to technologia o koszcie 6 czy nie, zmniejsz kredyt robota a kartę wyłóż.

No a jak nie znajdzie developa w katach robota to cała ręka robota idzie na stos kart zużytych. Chyba że się mylę i jest inaczej.
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Oki zatem już wszystko jasne - człowiek jak widzi tłumaczenie to nie zastanawia się nad inną instrukcją - zawsze sądzi ze są osoby które świetnie ją przetłumaczyły. Sprawdziłem jedynie w instrukcji angielskiej sformułowanie: The robot ends with 1 credit and 1 card in its draw stack.

Dzięki za rozwianie wotpliwości
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

"robot, z 1 kredytem oraz 2 kartami na ręku, wyrzuca również Rozwój"

Jeśli robot sam "zagra" rozwój to
Dostaje kartę
1. Jeśli ma 2 kredyty i dostępny żeton to wystawia żeton za 6/9 VP (i nie wystawia kart)
2. Próbuje wystawić kartę
a) zwykły develop idzie za darmo
b) develop 6 kosztuje 1 kredyt (jeśli nie ma kredytu karta jest odrzucana i szuka się dalej)
3. Jak skończą mu się karty nic nie robi

Jeśli robo nie zagrał developa tylko się dołącza:
1 Jeśli ma 3 kredyty i znacznik wystawia znacznik (i nie wystawia kart)
2. Jeśli ma kredyt próbuje wystawić pierwszy znaleziony develop, wystawia go za 1 niezależnie od tego czy to 6 czy zwykły
3. Jak nie ma kredytu albo skończyły się karty nie robi nic

Tak czy siak polecam raczej keldona:
http://keldon.net/rftg/
niż ten tryb - robot jest przekombinowany i de fakto wystawia sobie losową ilość punktów zamiast grać w grę. Dla mnie to nie jest RftG
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Wiem ale jak się nie ma nieraz kompa a i tak się wywaliło tą kasę na ten dodatek to trzeba jakoś ogarnąć to.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Zagrałem kilka razy z robotem i wróciłem do Keldona. Można, jako ciekawostkę i gdy nie ma komputera - ale faktycznie ruchy robota są abstrakcyjne. Dodatkowo "odkrywając" karty z "reki" robota widać co zostało odrzucone. Keldon to mimo wszystko prawdziwa rozgrywka z wymagającym przeciwnikiem.
Tylko z 2 strony nic Ci nie zastąpi prawdziwego gracza i dotyku "prawdziwych" kart ;)
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Race for the galaxy

Post autor: Net »

Jeśli mam żetony prestiżu na płytce Lidera Prestiżu (zdobytymi w danej turze) oraz poza płytką, to płacąc żetonami prestiżu płacę którymi? Jest to o tyle istotne, że jeśli muszę płacić żetonami z płytki to na początku nowej tury mogę ich nie mieć na płytce, więc nie otrzymam bonusu w postaci dodatkowej karty, jeśli natomiast mogę płacić żetonami z ręki łapię się pod bonus (jeśli nadal oczywiście będę liderem).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Sprytne pytanie! :)

Nie spotkałem się z takim przypadkiem, ale jestem pretty sure, że wszystkie Twoje żetony prestiżu są Twoje i jeśli masz je wydawać, to możesz zacząć od tych poza płytką.

Brawa za czujność!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Też się na początku nad tym zastanawiałem, ale żetony na płytce i poza nią to wciąż ta sama pula posiadanego prestiżu, więc można płacić dowolnie.
ODPOWIEDZ