Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: nanautzin »

Witam

Zastanawiam się nad zakupem gier Ankh Morpork lub TTR:Nordic. Mam teraz takie pytanie jak Ankh spisuje się w grze dwuosobowej? Czy nie jest zbyt nudno?
TTR wiem, że jest do tego stworzona, więc w grze 1v1 będzie działało dobrze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Yavi »

Ankh Morpork i Small World to dwie planszówki, które kupiliśmy ostatnio właśnie do gry dwuosobowej. Po kilku grach stwierdziliśmy, że Small World to jednak nie to - brakuje emocji przy grze 1vs1, ale AM bardzo się nam podoba.
Rozegraliśmy gdzieś koło 20 gier i przy żadnej się nie nudziliśmy. Niepewność co do celu posiadanego przez przeciwnika, konieczność kontrolowania tego co dzieje się na planszy i losowość sprawiają, że gra 1vs1 jest bardzo ciekawa. Polecam ;)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Hiu »

Anknh Morpork nie jest krolem gier dwu-osobowych, jednak spokojnie mozna zagrac. W wiecej osob (4) gra rozwija skrzydla, jednak nie jest tak zniszczona jak dajmy na to Gra o tron (tam bez kompletu graczy nie podchodz).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: mig »

Przy czym warto podkreślić, że A-M na 2 i 4 osoby jest zupełnie inną grą. Możliwości ogarnięcia tego co się dzieje ma mapie przy pełnym składzie są niewielkie :) Chaos, chaos, chaos. We dwójkę można zagrać bardziej planowo. Ale ja uwielbiam takie chaotyczne nawalanki, więc u mnie A-M wyżej punktuje w składzie czteroosobowym :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: nanautzin »

Dziękuję za odpowiedzi :) W takim razie będzie trzeba zakupić Ankh. Głównie będę grywał na dwie osoby, ale zdarzy się i w więcej :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: lacki2000 »

Mi w A-M na 2 osoby bardzo przeszkadza losowość. Grałem tylko raz i jeśli karty oraz rzuty kośćmi podejdą dobrze jednemu graczowi a drugiemu niedobrze to ma się wrażenie, że gra się rozgrywa sama a gracze są tylko pionkami w rękach Losu (hmm w sumie to też dość mocno pratchettowe w sensie mitologicznym ;P ). Przy 3 i 4 graczach zawsze oczywiście jest większy chaos, który jest kwintesencją tej gry ale zawsze można zawrzeć krótki sojusz dla poskromienia zapędów jednego z graczy (no wiem, strategia vimeso-king-makingowa), wtedy los częściej powinien się uśmiechać do grupy zjednoczonej pod cienkim sztandarem wspólnych interesów. Dużo też oczywiście zależy od towarzystwa, okoliczności, atmosfery - z dobrym przeciwnikiem nawet może być lepsza rozgrywka 2-osobowa niż z jakąś sztywną ekipą optymalizacyjną typu "zagraj kartę, rzuć kością, odczytaj skutek, przesuń pionka, dociągnij kartę, ziewnij"
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Paweł Puzio »

Porównywać nie bede gdyż grałem tylko w Ticketa pod różnymi postaciami. Ticket to rewelacyjna gra, gdzie można skalowac poziom negatywnej interakcji. Gram z żona i naprawdę obydwoje mamy ochotę na Ticketa.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Yavi »

lacki2000 pisze:Mi w A-M na 2 osoby bardzo przeszkadza losowość. Grałem tylko raz i jeśli karty oraz rzuty kośćmi podejdą dobrze jednemu graczowi a drugiemu niedobrze to ma się wrażenie, że gra się rozgrywa sama a gracze są tylko pionkami w rękach Losu (hmm w sumie to też dość mocno pratchettowe w sensie mitologicznym ;P ).
Nie odniosłem takiego wrażenia. Ani razu jeszcze grając nie było sytuacji, w której jeden z graczy miał zdecydowaną przewagę ze względu na lepsze karty. Oczywiście spora losowość występuje w grze (głównie dobieranie kart, rzuty kośćmi są raczej sporadyczne), ale akurat dla mnie to zaleta, lubię kiedy rozgrywka nie zależy tylko od taktyki, bo to zmusza do dodatkowego myślenia i reagowania na sytuacje nieprzewidziane :)
Co do chaosu przy większej ilości graczy, to mimo że nie miałem okazji grać w kilka osób, to jestem sobie to w stanie wyobrazić ;)
W 1vs1 też czasami na planszy wiele się dzieje.
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: meshuggah717 »

Losowość w AM jest związana przede wszystkim ze zdarzeniami losowymi, ale powiedziałbym, że to najciekawszy element gry :wink: Zawsze jest to oczekiwanie kto ma najbardziej przekichane i jak bardzo 8)
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: nanautzin »

Losowość jest tu główną zaletą, ponieważ moja dziewczyna kiepsko sobie radzi, a może po prostu jej się nie chce myśleć wiele ruchów do przodu :P Jak graliśmy w Basilice to musiałem ją po 10 grach sprzedać, bo ciągle irytowało moją lepszą połówkę to, że jednym ruchem potrafiłem wszystko zmienić na swoją korzyść :) Wyzwiska typu "pasożyt" z autentyczną złością po każdej grze były standardem ;d
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Paweł Puzio »

Dziewczyny kiepsko sobie radzą z porażką :-) moja żona tez sie kiedyś na mnie obraziła jak ja w blood bowlu zbyt wdeptalem w ziemie :-)

Dlatego tez cenie w tickecie składowanie agresji :-) można iść na noże, ale tez i zupełnie bezkrwawo. Obydwa warianty sie dobrze sprawdzają.
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ankh Morpork czy TTR:Nordic

Post autor: Kornellious »

To tylko moje zdanie, ale niech o mojej opinii o obu grach świadczy fakt, że Nordica posiadam, a AM nie. :D

A tak poważniej to Nordic jest świetny w tym, do czego został zaprojektowany. Natomiast Ankh to wdg mnie śmieszna gra, do której się siada dla śmiechu i samego grania, ale na pewno nie dla zwycięstwa, bo za duży młyn tam jest, żeby faktycznie działania graczy miały duże odzwierciedlenie w końcowej klasyfikacji.
ODPOWIEDZ