Uchronia (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Uchronia (Carl Chudyk)

Post autor: FortArt »

Uchronia to Glory to Rome 2 i nie ma co udawać, że jest inaczej.

(+) Poprawiony Legionista - teraz okrada wszystkich i nikt nie jest karany za to gdzie miał pecha usiąść.
(+) Mniej materiałów budowalnych/ról przy niemal tych samych możliwych akcjach (ubył tylko Skarbiec).
(+) Mniej losowości. Bo nie buduje się budynku z ręki, a jeden z 5 budynków leżących na stole.
(+) Budynki maja stały koszt, lepsze więcej, gorsze mniej. Nie ma żadnych kart placów budowy.
(+) Tura gracza nie rozciąga się na wszystkich. Każdy gra swoje. Ale "podążać" nadal można jeśli mamy odpowiedniego klienta to przy okazji dociągania kart możemy skopiować jeden raz akcję ostatnio zagraną przez któregoś z graczy.

(-) Trudno rozpocząć budowę. Bo żeby zacząć trzeba odrzucić kartę z puli w kolorze naszego budynku. Mamy wpływ na to co w puli (bo zaczynając turę zrzucamy tam swój rozkaz z poprzedniej), ale nie mamy gwarancji, że akurat jednym z pięciu dostępnych będzie pasujący budynek.
(-) Nie ma klimatu Rzymu.

Nie wiem, waham się, głownie za ten brak Rzymu się boczę, ale chyba jednak jest lepiej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Uchronia

Post autor: charlie »

Przejrzałem instrukcję i opinie, wszystko brzmi mega ciekawie. Brak Rzymu mi nie przeszkadza, jedynie fakt, że może być zbyt podobna do Glory to Rome. Może poczekać na coś bardziej innowacyjnego Chudyka. I paradoksalnie nie mam na myśli Innowacji :D
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Uchronia

Post autor: Vester »

Jest zdecydowanie lepiej. Mniej chaosu, więcej planowania i niższy próg wejścia. Ale wcale nie jest banalniej. Uchronia i Na chwałę Rzymu są prawie identyczne jeśli chodzi o głębię mechaniki, natomiast różnią się jej elegancją. W Uchronii budynki są jawne, więc kładzie się większy nacisk na wyścig, niż optymalizowanie silnika. Co nie zmienia faktu, że optymalizowanie ma duży sens i jest wykonalne.

Na dzień dzisiejszy Uchronia jest lepsza, a Na chwałę Rzymu pójdzie pod młotek.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Uchronia

Post autor: Bea »

Nie wiecie czy planowane jest polskie wydanie?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Uchronia

Post autor: pan_satyros »

Kurcze faktycznie jest to lepsze od GtR? Przy aktualnej cenie warto się zastanowić. Temat nie jest specjalnie uciążliwy, więc załóżmy, że nie gra roli.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Uchronia

Post autor: Vester »

Jeżeli lubicie AT/LCG - zostańcie przy GtR.
Jeżeli lubicie EU - kupujcie Uchronię.

Krótsza recenzja nie przychodzi mi do głowy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Uchronia

Post autor: pan_satyros »

Gra doszła, zagram zapewne jutro.
Jakość wykonania niestety niska.
Karty budynków dość wiotkie, bez zaokrąglonych brzegów, kilka już przygiętych.
Pozostałe karty małe i nieporęczne.
Wypraska bezwartościowa, bo pomoce graczy i tak nie mieszczą się bez narażenia na zniszczenie.
Same pomoce, niby sztywne, ale próba naprostowania zaowocowała złamaniem - na szczęście trafiłem na egzemplarz z 6 kartami pomocy.

W tym wypadku GTR wypada na plus.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Uchronia

Post autor: Vester »

To prawda, jakościowo jest nędznie, ale u mnie, po kilku rozgrywkach, nie ma to wpływu na nic. Karty budynków leżą zawsze na stole, a ich tasowaniem zbytnio się nie przejmuję. Jedyne zastrzeżenia praktyczne mam do tabliczek graczy - karty nie wsuwają się pod nie jak powinny.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Uchronia

Post autor: pan_satyros »

Mieliście rację! Gra jest dużo lepsza od GtR. Mniej losowości (możliwość lepszego panowania nad grą, równiejsze szanse), bardziej strategiczna rozgrywka, klarowne zasady.
"Glory to Euro" :D
Bardzo podoba mi się to, ze od teraz budynki stanowią wspólną pulę, i szanse na wyrwanie czegoś dobrego nie zależą już tylko od losu i szczęścia w dociągu. Dużo łatwiej jest zdobyć odpowiedni kolor w Uchronii, niż konkretny budynek w GtR.
Myślę, ze obie gry mają swoje miejsce w mojej kolekcji, ale zdecydowanie chętniej będę zasiadał do "Dinotopii"

Swoją drogą jakoś bez bólu przełknąłem temat. Arty są ładne, dinozaury (do których mam sentyment) nie narzucają się jakoś "na siłę".
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, 23:07 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 6 razy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Uchronia

Post autor: schizofretka »

Te zachwyty powodują, że muszę się chyba drugi raz nad nią pochylić. GtR to moja ulubiona karcianka niekolekcjonerska i niespecjalnie mi się podobały zmiany w zasadach (a dinozaury to już w ogóle), ale widać, trzeba będzie zagrać. Przyniósłby ktoś do Chwili lub Agresora?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Uchronia

Post autor: Firenski »

Hmm... Chyba też będę musiał spróbować... Chociaż tematycznie gra wyjątkowo mnie drażni ;)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
ODPOWIEDZ