Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
janekboruta
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2012, 10:10

Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: janekboruta »

Witam,
w większość gier gram z żoną, gramy w nowoczesne planszówki od niedawna, jednak zdążyliśmy już sprawdzić sporo gier (wypożyczalnia).
Zastanawiam się nad kolejnym zakupem do domu - tym razem coś a la mała wojna.

Co lepiej kupić ?
Grał bd głównie z żoną, więc temat musi być dla niej do przełknięcia (zdecydowanie woli grać w euro niż w np horror w arkham czy pandemica).
Szukam gry, która da mi sporo zabawy, bd mógl pomalować figurki, będzie ogólnie wypasiona i tyle, warta ceny i poświęconego jej czasu.
Gra może być lekka, może być wymagająca - ma być po prostu dobra i mam w nią grać z żoną.
Z tego co ostatnio wpadło w oko to:
Memoir 44
Tide Of Iron
Battlelore
Battle Cry
Bitwy Westeros
Dust Tactic ? - chyba dobrze pamiętam

Nie mamy jak sprawdzić tych gier, to zresztą mój świąteczny prezent. Wiem, że niektórych nie da się już kupić, pozostaje mieć ze z drugiej ręki, ale wcale mi to nie przeszkadza.
Chcemy mieć jakąś odskocznię od znanych gier euro czy karcianek. Bardzo Wam dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: Pierzasty »

Memoir 44 możecie sprawdzić na kompie, jest za "darmo" (przynajmniej pierwsze scenariusze) na Steamie.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: 77rpm »

Można i bez Steama - wystarczy zarejestrować się na www - (jeden klik przez Fb)
http://www.daysofwonder.com/memoir44-on ... /download/

i tutorial:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... TybVHvJg9I
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: skolo »

Memoir 44 - prosta gra oparta na kostkach i kartach, latwo zona lyknie zasady i bedziecie mieli duzo funu. klimat WW2

Tide Of Iron - WW2 z zasadami duzo bardziej skomplikowanymi, wiec mysle ze dla zony sie nie nadaje, chyba ze przebrnela przez memoir, uwielbia i chcialaby znacznie bardziej posunietą mechanike rozgrywki i zasady.

Battlelore - tak jak Memoir 44 tylko klimat fantasy, ciut wiecej zasad, nie duzo, ale gra miodna jak cholera

Battle Cry - klimat usa secesyjnego jezeli lubisz, podobne do memor czy battlecry

Bitwy Westeros - nowe, na bazie Battlelore, ale wiecej zasad i klimat dla tych co czytali/ogladali Gre o Tron

Dust Tactic ? - chyba dobrze pamiętam - z innej bajki niz te powyzej, wiecej jest takich tytulów, to jest raczej skirmish, od pyty kasy trzeba miec na dodatki
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: marcia666 »

podepnę się pod wątek :)
chciałabym móc zagrać z mężem w coś więcej jak T2R (jak na dziś dzień mąż chce mieć wszystkie i w nic innego nie chce grać) w każdym razie pokazałam mu dziś zdjęcia Memoir (mąż lubi klimaty IIWŚ) i oko mu błysnęło, że czołgi i żołnierzyki... więc jest nadzieja :) i teraz najważniejsze - czy to będzie dobra gra dla fana "pociągów" (bo jeśli o mnie chodzi to mogę grać chyba we wszystko) a może macie jakąś lepszą wojenną propozycję z figurkami żołnierzykow i takimi tam, ale żeby miało proste zasady i nie było droższe jak Memoir i koniecznie musi być po PL (przynajmniej instrukcja).
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: Hiu »

z w/w tylko Bitwy westros sa PL -> reszcie nie grozi PL wydanie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: mig »

Hiu pisze:z w/w tylko Bitwy westros sa PL -> reszcie nie grozi PL wydanie.
No jak to nie? :)
Przecież Memoir jest/było w planach wydawniczych Rebela. Na pewno kiedyś wydadzą - ja przewiduję, że czekają na okragłą siedemdziesiątą lub osiemdziesiątą rocznicę utworzenia drugiego frontu w Europie :mrgreen: :lol:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: marcia666 »

jak pisałam wystarczy polska instrukcja jak w Memoir właśnie, no i na stronie rebela są przecież do ściągnięcia tłumaczenia - takie rozwiązania też mnie usatysfakcjonują... ale jak rozumiem inne gry i tego nie mają?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: Hiu »

Jezeli angielskie karty nie sa przeszkoda - to tlumaczenia Battlelore i ToI mozna znalesc gdzies na BGG lub nawet na tym forum.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: maciejo »

jak chcesz to mam wszystkie tłumaczenia do Battlelore i jeszcze ok 300 scenariuszy także gra nigdy się nie znudzi :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: marcia666 »

pomijając kwestię ceny ;) wygląda, że i tak podstawka BattleLore jest niedostępna.
Tol to jakiś skrót? bo nie mogę znaleźć takiego coś :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: SeeM »

Toi to Tide of Iron. Gra zmieniła ostatnio wydawcę, FFG odsprzedało prawa i aktywnie włączyło się w promocję gry, więc jest szansa na kilka nowychh dodatków. Gra jest niezła, ale jak wszystkie gry tego wydawnictwa mocno przekombinowana. Milion figurek, znaczników i zasad. Ma to swój urok, ale trzeba czasu na poznanie reguł. Battlelore nie było w drukarni od wieków i tanio na pewno nie dosttaniesz ani podstawki, ani dodatków. Jest jednak tak podobne do Memoira, że zakup obydwu gier jest średnio opłacalny.

No i z wojennych gierek są jeszcze setki klasycznych żetonówek, z tym, że ostatnio poziom wydawniczy takich gier bardzo się podniósł. Druga edycja Conflict of Heroes jest przepiękna. Combat Commander też źle nie wygląda. Można też pobawić się na makiecie we Flames of War, ale nawet uwzględniając tańsze zamienniki figurek koszty takiego hobby są duże. W ogóle szybko zauważysz, że gry wojennne są droższe niż familijno-ekonomiczne. Mniejsze zainteresowanie i mniejsze nakłady.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: marcia666 »

dziękuję SeeM za cenny post :)
wpadła mi w oko jeszcze jedna pozycja - Orły i Rakiety co prawda nie ma figurek ale jest wojenna i po polsku - macie doświadczenie z tą pozycją? jest to do ogarnięcia dla kogoś mało wprawionego?
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: marcia666 »

w końcu kupiłam Memoir ale za tą cenę spodziewałam się lepszego wykonania :( plansza naderwała się po pierwszym rozłożeniu (a umiem się obchodzić z planszami bo kilka gier już mam) a karty są nieprzyjemne w dotyku... sama gra zapowiada się nieźle - mamy już za sobą 1 kaleką rozgrywkę ale wrażenie jest bardzo dobre :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: SeeM »

Plansza jest akurat bardzo dobra, kwestia klejenia. No ale fakt, że w nowszych wydaniach żałują farby i kolory na planszy i heksach są odrobinę nienasycone.

Co do reszty, to poczekaj aż najdzie cię ochota na malowanie, czy zrobienie drzewek. Jeszcze zrobisz z niej piękność.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Memoir 44 vs Tide Of Iron vs inne - wojenne

Post autor: lb_lb »

Ja sie kiedys m'44 pozbylem na rzecz tide of iron... I wrazenia mam takie ze toi jest duzo lepiej wykonane, wieksze, lepiej oddajace klimat itd... Ale m'44 mozna zagrac duuuuuzo czesciej od toi... I toi lezy i sie kurzy:(
ODPOWIEDZ