Shogun czy Eclipse

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mayek7
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2012, 11:47

Shogun czy Eclipse

Post autor: mayek7 »

Jak w temacie - co kupić?
Gry za niemałe pieniądze a wiec chce kupić jedną.

Ps. wiem że jedna i druga jest na najwyższym poziomie (a więc pytam ludzi którzy mają lub grali w obie i maja porównanie)
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: piogar »

Ja polecam Eclipse'a z tych dwoch. Shogun jakos mnie nie zachwycil - co prawda gralem tylko dwa razy, ale mialem wrazenie ze malo sie tam dzieje.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: mig »

A na ile osób? Shogun sensownie od 3 (a imho pazury pokazuje na 4). W Eclipse można spokojnie już od dwójki zacząć.

Ale generalnie, przy braku innych kryteriów, też bym nieco bardziej optował za Eclipse...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: maciejo »

Obie gry są super ale prosiłeś o wybór tej superowszej więc polecam Szoguna.
Jeszcze chciałem tylko dodać,że nie do końca zgadzam się z twierdzeniem aby w Eclipse grało się fajnie we 2 osoby.To gra również minimum dla 3 osób :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: kapitanzbik »

Eclipse! Shogun ma super theme - japonia i samuraje ale zbiera kurz od dobrych 2 lat.
Ok wieza mooooze jest fajna ale kosteczki juz srednio fajne. Ta gra jest bardziej ekonomiczna niz wojenna, wojsko tracisz 1:1 wiec jesli trafisz z 6 graczy na wariata ktory obierze sobie Ciebie za cel to razem pojdziecie na dno, nie ma ZADNEJ szansy na obrone, wiekszosc gier wygra osoba ktora przykucnie sobie w rogu i poczeka az reszta sie wykrwawi.
W Eclipse masz opcje zmiany design statkow, wynajdowac technologie itd. To pozwala Ci walczyc z 2-3 przeciwnikami bez duzych strat. W szogunie po jednej "dobrej" bitwie gdzie Ty i przeciwnik tracicie po 15 kostek mozesz wlaczyc TV i poogladac jakis brazylijski serial bo na planszy furory juz nie zrobisz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: maciejo »

kapitanzbik pisze: Ta gra jest bardziej ekonomiczna niz wojenna, wojsko tracisz 1:1 wiec jesli trafisz z 6 graczy na wariata ktory obierze sobie Ciebie za cel to razem pojdziecie na dno, nie ma ZADNEJ szansy na obrone, wiekszosc gier wygra osoba ktora przykucnie sobie w rogu i poczeka az reszta sie wykrwawi.
No jesli gracie w 6 osób to nie dziwota,że macie młyn.Spróbujcie w max 5 osób i powinno być lepiej :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: mig »

maciejo pisze:
kapitanzbik pisze: Ta gra jest bardziej ekonomiczna niz wojenna, wojsko tracisz 1:1 wiec jesli trafisz z 6 graczy na wariata ktory obierze sobie Ciebie za cel to razem pojdziecie na dno, nie ma ZADNEJ szansy na obrone, wiekszosc gier wygra osoba ktora przykucnie sobie w rogu i poczeka az reszta sie wykrwawi.
No jesli gracie w 6 osób to nie dziwota,że macie młyn.Spróbujcie w max 5 osób i powinno być lepiej :idea:
:lol: :lol: :lol:
+1
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: kajman »

Mi o wiele bardziej do gustu przypadł Eclipse.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: schizofretka »

Eclipse jest totalnie przereklamowany i przekombinowany - w sumie sporo reguł, trzeba się na grze skupić, a jak przychodzi co do czego, to dużo zależy od szczęścia w kościach i dobieraniu technologii. Szogun jest dwa razy krótszy i znacznie bardziej premiuje doświadczenie - gramy w stałym gronie i prawie zawsze wygrywam ja, albo przyjaciel.

Jeśli chcecie losowego ameritrasha z klimatem, to Eclipse. Jeśli chcecie pokombinować, to Szogun.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: kapitanzbik »

nie zgodze sie ze Eclipse jest przereklamowane czy przekombinowane zwlaszcza,ze 7 miejsce na BGG tez o czyms swiadczy, dla mnie wlasnie reguly sa proste jak drut a kosci sa dla mnie o wiele lepszym rozwianiem ( mimo ze ogolnie nienawidze kosci ) niz kostki.

Jesli grasz non-stop w tym samym gronie moze z czasem shogun zacznie sie sprawdzac, wiesz czego po wspolgraczach oczekiwac. Jesli za to jak napisalem powyzej grasz z dobieranym towarzystwem to tak jak napisalem - Jasio nie lubi Andrzeja i Rysia wiec Jasio atakuje na wariata sprowadzajac i Andrzeja i Rysia razem z soba na dno, wygrywa Krzysio bo Jasio go bardzo lubi i nigdy przenigdy by go nie zaatakowal. Nie wiem co ma do tego doswiadczenie jak stracisz pierwszej jesieni 30 kostek?
Tak jak mowilem brazylijski serial w TV zostaje.

W Eclipse jestes w stanie bardziej sie stawiac i walczyc z poza-stolowymi-sympatiami.

Dla mnie zdecydowanie Eclipse
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: asiok »

Dla mnie lepsze jest Eclipse ale TYLKO dla 6 osób. To gra, która oprócz ekonomii ma też walkę - i to nie każdemu podejdzie.
Przy innych składach albo jest luz i nuda albo część graczy jest poszkodowana bo ma obok siebie sąsiadów a część ma luz bo zabuduje się z jednej strony i może się rozbudowywać.


Shogun jest też świetny ale trochę inny.

Jak widzisz - opinie są różne - żebyś mógł kupić ze "spokojnym sumieniem" powinieneś przed kupnem zagrać w obie żeby samemu sprawdzić, która Ci bardziej "podejdzie".
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: Quetzalcoatl »

A ja powiem, ze żadną z tych. Jak dla mnie obie są przereklamowane i niewarte takich pieniędzy.
W Szogunie pół gry zajmuje rozstawianie kostek, pardon - wojska (taaak, klimat niesamowity), które jest tak właściwie losowe, a wpływa potem w bardzo znaczącym stopniu na dalszy przebieg gry. Tak więc przez kupę czasu prawie losowo rozkłada się kostki, a jak nie pójdzie, to potem już niewiele się ugra. Nie lubię takich gier, zdecydowanie wolę jak wszyscy startują z podobnymi siłami. Tak jest w Eclipsie, tyle, że potem dochodzi w nim taka zabójcza losowość, że choćbyś wyszedł z siebie to też nic nie zrobisz. Np. biali przez 3 tury nie dostaną żadnej brązowej planety. No i na co im strategie i taktyki? Poza tym Eclipse to gra zepsuta. Wyczekiwanie kto pierwszy spasuje, żeby wziąć rakiety jak dojdą nowe technologie podchodzi pod parodię, a niemożność przelatywania pokojowego przez cudze układy sprawia, że łatwo można otoczyć / odciąć innego gracza np. zółci spokojnie mogą odciąć sąsiadów od środka kładać układy z obcymi na I kręgu i od razu je zajmując. Nie mówiąc o zielonych... Dodatek sporo naprawia (niby - bo jeszcze nie grałem) więc jeśli brać Eclipse'a to tylko z dodatkiem.
Zamiast tych dwóch nie powalających tytułów zaproponuję Grę o Tron. Losowość można sobie regulować właściwie od zera do sporej (karty wydarzeń i te małe śmieszne karty). Jest kupa kombinowania i walki są mega epickie!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: Olgierdd »

kapitanzbik pisze:Jesli za to jak napisalem powyzej grasz z dobieranym towarzystwem to tak jak napisalem - Jasio nie lubi Andrzeja i Rysia wiec Jasio atakuje na wariata sprowadzajac i Andrzeja i Rysia razem z soba na dno, wygrywa Krzysio bo Jasio go bardzo lubi i nigdy przenigdy by go nie zaatakowal. Nie wiem co ma do tego doswiadczenie jak stracisz pierwszej jesieni 30 kostek?
Tak jak mowilem brazylijski serial w TV zostaje.
Nie mogę się zgodzić, ponieważ byłem świadkiem sytuacji, gdzie jeden gracz skutecznie bronił się w centrum mapy przed trzema z czterech przeciwników przez całą grę. Dodatkowo jeżeli wiesz, że w grze będą istniały sojusze niezależne od sytuacji na planszy, to też warto zastanowić się jak tę wiedzę wykorzystać (np. od razu porzucić/nieinwestować w prowincje, które zbyt łatwo wpadną w kleszcze dwóch armii), zamiast udawać, że każdy gra rozsądnie.

btw. takie sojusze mogą zniszczyć prawie każdą grę, więc to nie jest stricte wada Shoguna.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: garg »

Quetzalcoatl pisze:W Szogunie pół gry zajmuje rozstawianie kostek, [...] które jest tak właściwie losowe, a wpływa potem w bardzo znaczącym stopniu na dalszy przebieg gry.
To jak Wy rozstawiacie te kostki - rzucacie na planszę z odległości metra? :shock: :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: kajman »

Kilka słów o Eclipse, z mojego punktu widzenia: To co mi się podoba w tej grze, to fakt, ze nawet z pozornie beznadziejnej pozycji można tę grę wygrać, nie jest tak, że jak coś Ci nie udało (np. losowanie heksów z planetami) to jesteś skazany na porażkę. Dwa razy zdarzyło mi się tak, że myślałam, że teraz to już mi zostaje tylko przyglądać się jak grają inni, bo nic sensownego nie uda mi się zrobić i obie gry zakończyły się moim zwycięstwem. Na pewno nie powiedziałabym, że Eclipse charakteryzuje się "zabójczą losowością". Są takie gry, które nie wybaczają błędów (moim zdaniem takie jest np. Wysokie Napięcie - jak się pomylisz możesz już nie dogonić przeciwników) albo takie, w których losowość może być denerwująca (czasem mam tak z Osadnikami, bywa tak, że nie wypadają nasze numery i tylko patrzymy jak grają inni albo ktoś nas zablokuje i ciężko nam się rozwijać), ale Eclipse, moim zdaniem, do takich gier zupełnie nie należy.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: Brylantino »

Tak z innej beczki: Eclipse teraz można w Empiku kupić za 220 zł, co jest niezłym dealem za nówkę ;)
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: salane »

schizofretka pisze: Jeśli chcecie losowego ameritrasha z klimatem, to Eclipse. Jeśli chcecie pokombinować, to Szogun.
Nie dajcie się zwieść. Eclipse to żaden ameritrash, to klasyczne euro z dodatkiem kostek zupełnie jak w cykladach.

Eurokłamcy są wśród nas
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: ppski »

salane widzę że widziałeś recenzje DIceTower ;)

Jeśli chodzi o 'naprażankę' z rozbudową i areacontrol, to ja czekam na Kemet.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: schizofretka »

salane pisze:
schizofretka pisze: Jeśli chcecie losowego ameritrasha z klimatem, to Eclipse. Jeśli chcecie pokombinować, to Szogun.
Nie dajcie się zwieść. Eclipse to żaden ameritrash, to klasyczne euro z dodatkiem kostek zupełnie jak w cykladach.

Eurokłamcy są wśród nas
Nie. Obydwie gry można zaliczyć pojednawczo do hybryd, ale rozwiązanie bitew w Cykladach jest dużo mniej losowe - przewaga 3 jednostek gwarantuje zwycięstwo, dwóch prawie też. Eclipse w porównaniu to Ryzyko.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: salane »

schizofretka pisze:
salane pisze:
schizofretka pisze: Jeśli chcecie losowego ameritrasha z klimatem, to Eclipse. Jeśli chcecie pokombinować, to Szogun.
Nie dajcie się zwieść. Eclipse to żaden ameritrash, to klasyczne euro z dodatkiem kostek zupełnie jak w cykladach.

Eurokłamcy są wśród nas
Nie. Obydwie gry można zaliczyć pojednawczo do hybryd, ale rozwiązanie bitew w Cykladach jest dużo mniej losowe - przewaga 3 jednostek gwarantuje zwycięstwo, dwóch prawie też. Eclipse w porównaniu to Ryzyko.
euro i ameritrash to archaizmy,a napewno słowo ameritrash. W takie gry jakie były robione przez Avalon Hills i Stary Gamesworkshop w latach 60-70 nikt nie chciałby grać w naszych czasach. Gry stylu amerykańskiego uznane przez niemców iż nadają się tylko do śmietnika musiały się zmienić inaczej nie znalazły by nabywców. Nie ma już gier ameritrashowych. Sam sztandar tzw ameritrashu Twilight Imperium 3rd edition, jak jego autor Christian Petersen pisze, czerpie mechaniczne ze "wspaniałej" gry Puerto Rico. Kto grał ten wie :-)

Wracając do tematu. Eclipse to dobra gra, pełna możliwości a opinie co do popsucia są przesądzone. Na myśliwce uzbrojone w rakiety i komputery jest banalna odpowiedź krążowniki z kilkoma działami jonowymi (nie potrzebujesz lepszych - 1 strzał niszczy myśliwca), shieldy i hull. Przy takiej walkę moje 4 krazowniki rozniosły 8 myśliwców w drobny pył, stratą był jeden krążownik po salwie rakiet. Pozatym gra ma aspekty szerokiej interakcji, jeżeli gracze nie umieją dogadać się aby powstrzymać dominującą siłę w galaktyce to problem głębszy.

Osobiście polecam obie gry.
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: Quetzalcoatl »

Krążwonik o schemacie:
2 x rakiety plazmowe
2 x komputer +2
1 x energia 3 - startowe
1 x napęd 1 - startowe
sprawia, że przeciwnik nie ma czym odpowiedzieć, nawet nie ma bitwy!!
Nawet shield -2 u przeciwnika sprawia, że trafiam na 4+ (czyli statystycznie 50:50). Powiedzmy atakują 4 myśliwce - to 4 x 4 kostki, trafia połowa, co daje 16 hitów! Ciężko... A to tylko dwie technologie (komputer i rakiety)!!
salane
Posty: 278
Rejestracja: 05 lip 2012, 12:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: salane »

kiepski ten krążownik...rakiety w odpowiedzi na rakiety? dziwnie gracie w tego eclipsa...kto z uwaga czytał mój powyższy wpis i ma jakiekolwiek pojęcie zna rozwiązanie, inaczej zachęcam do ogarnia gry
Moje gry
10% zniżki planszomania.pl pw me
mayek7
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2012, 11:47

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: mayek7 »

Znajomi podjeli decyzje za mnie. Jest Eclipse!!!

poradźcie jakie pudełko kupić jako segregator do tych wszystkich elementów (będe wdzięczny za linka do sklepu), mieszkam w małym miasteczku i nie mam możliwości pójść do Castoramy czy czegoś w podobie i wybierać...

z góry dziekuje za pomoc.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: NTomasz »

shogun ladny klimatyczny losowy
eclpse brzydki jak noc listopadowa szarobury losowy :D
lepiej kupic cos innego XD
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Shogun czy Eclipse

Post autor: srokaplotkara »

Wieża w Shogunie dodaje emocji do gry :)
ODPOWIEDZ