co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Mongea »

moi rodzice + dodatkowa para zagrywają się w Tichu (myślę że mają już za sobą kilkaset partii)...
odkąd odkryli Tichu (uwielbiają to) przestali grać w tradycyjne karty (3,5,8, kierki, planowanie itd)
co można im zaproponować nowego, co chwycić może w towarzystwie 50+ ?

warunki konieczne:
- gra karciana (mogą być dodatkowe elementy, ale podstawa to karty)
- musi chodzić dobrze na 4 osoby (bo tak najczęściej grają, ale wcale nie musi chodzić w parach 2x2)
- najlepiej bez tekstów na kartach (jeśli już to koniecznie polskie wydanie)

mam parę typów, ale nie chcę tu niczego sugerować - wolę poznać wasze opinie

dzięki za wszelkie sugestie
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Bowflan »

Spróbuj Uno - jest proste, szybkie, tanie, nie ma tekstu na kartach i po prostu wciąga.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: lacki2000 »

Ale Uno to ponoć takie 3,5,8 więc to będzie raczej obniżenie poziomu względem Tichu.
Może Dominion? Cytadela? Pokerowe klimaty na 4 osoby ma też The Boss. Tylko chyba to wszystko mniej regrywalne niż Tichu. Choć to zależy od towarzystwa i preferencji.
Z innych bardziej odległych od Tichu i mających więcej zawiłości ale bardzo regrywalnych to oczywiście RftG, Nowa Era i Innowacje.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Krwawisz »

Bowflan pisze:Spróbuj Uno - jest proste, szybkie, tanie, nie ma tekstu na kartach i po prostu wciąga.
Padłem :-)

Spróbuj : 6 Bierze, Kuchhandel, Fasolki, Crooks, Innowacje
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Shubgami »

grałam tylko przez neta, ale... Set? The Boss też niezły i własnie najlepiej zasiadać w czwórkę. Jeśli mogę się wtrącić a propos gier nie karcianych to moje doświadczenia z osobami 50+, ale i 70+, wyglądały tak, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Scrabble i Ubongo.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: FortArt »

lacki2000 pisze:Ale Uno to ponoć takie 3,5,8 więc to będzie raczej obniżenie poziomu względem Tichu.
Uno to jest Makao. To są dokładnie zasady z Makao tylko karty dedykowane, a nie standardowe. Dobre dla dzieci.

Sticheln niezmiennie polecam.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: djedi gamer »

Zagraj w planowanie. To najlepsza gra na zwykłą talię kart. Wg mnie lepsza nawet od brydża.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Odp: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: lacki2000 »

djedi gamer pisze:Zagraj w planowanie. To najlepsza gra na zwykłą talię kart. Wg mnie lepsza nawet od brydża.
Mongea pisze:odkąd odkryli Tichu (uwielbiają to) przestali grać w tradycyjne karty (3,5,8, kierki, planowanie itd)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: djedi gamer »

No to zdecydowanie polecam Dixita. To gra z tych psychologicznych. Staruszki lubią te klimaty :-D
Ewentualnie pozostają LCG...
Aha. Jest jeszcze Hanafuda, ale to też może się znudzic, tak jak większość karcianek.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: djedi gamer »

Myślę, że poruszacie się cały czas w tym samym schemacie karcianek, które są bardzo podobne do zwykłej talii kart. Wydaje się, że takie gry mają tendencje do tego, że się nudzą.
Wypróbujcie cos całkiem innego, takiego jak Dixit, Innowacje, może nawet Sabotazystę.

Z gier na 4 osoby i zwykłą talię polecę jeszcze Poker Texas Hold 'em. Czym grasz więcej, tym gra nabiera kolorów. Wchodzisz na coraz to wyższy poziom strategii i blefu. Najlepiej sprawdza się na małych kwotach, ale realnych pieniędzy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli grają w stałym składzie to nie ma powodu dłużej powstrzymywać się od brydża :)
Mu& cośtam podobno jest rewelacyjne, przymierzam się powoli do zakupu, ale to może potrwać, więc nie ma co czekać na moją opinię ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Mongea »

po kolei:

- pozycje typu Uno odpadają całkowicie (nie ten poziom)
- za wysoki próg wejścia do brydża dla drugiej pary (moi sporo wcześniej grali)
- Scrabble, Ubongo (znają, nie grają) - do Ubongo zaciągałam klasycznego, extreme i trigo (Rummikub też nie podchodzi)
- Dixit, Cytadela grane (ale akurat na 4-ech nie chodzi rewelacyjnie - w te akurat gry gramy na więcej osób czyli np. jak ich odwiedzam)
- Boss - 2 partie, ale jakoś nie chwycił (damy jeszcze szansę)
- Mu and mehr: MAM, i to jest coś co myślę nadałoby się najlepiej, ALE: wylądowało raz na stole i chwalony pomysł z dwoma atu rozwalił totalnie rozgrywkę. Problem w tym, że nikt z moich znajomych w to nie gra tak bym mogła sama sprawdzić jak to chodzi w realu, a potem wprowadzić rodziców. Uczyłam się z instrukcji, no i wyszły hocki klocki
- testują też nie wymienione tutaj Hanabi (swoją drogą świetne), tylko znowu ALE: za dużo przy tym gadają - a ta gra milczenia wymaga ;)

pozostałych gier nie znam (Sticheln, Kuhhandel, Crooks) - więc zaraz wyczaję co to i sprawdzę czy ma szanse na stole zagościć
lub nie testowałam jeszcze na nich (Fasolki, Sabotażysta, 6 bierze, Innowacje, Set) - z tych na pewno żadna nie będzie miała porównywalnej do Tichu regrywalności

dzięki za dotychczasowe propozycje i proszę o więcej :wink:
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: zedd »

Tichu wychodzi bokiem?! Herezja! ;p

Nie ma takiej gry, którą można zastąpić Tichu w gronie 4 osobowym. Parafrazując mojego kolegę: "4 osoby to idealna liczba, bo można zagrać w Tichu, 3 osoby to też całkiem fajnie, bo tylko jednej brakuje do Tichu, 5 osób w sumie to też nie problem: 4 grają w Tichu, a piąta szuka trzech, żeby stworzyć kolejną czwórkę do gry w Tichu."

To co ewentualnie bym im zaproponował to spróbować Dominiona.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: rastula »

race for the galaxy :)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: macike »

MisterC pisze:A czy ktoś znający Mü & mehr mógłby się wypowiedzieć, bo w mniej więcej podobnych warunkach wziąłem się za przeglądanie karcianek i ta zwróciła moją uwagę.
Mü jest doskonałe. Dlaczego nie gramy w to w Miodosytni?
No dobra zagraliśmy może ze 2 razy.

To jedna z gier, którą zawsze mam przy sobie.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: macike »

Ostatnio zamęczam ludzi w Hanabi. Chodzi na 3, chodzi na 5.

PS
Na 4 też chodzi... ale sami wiecie co. :twisted:

PS2
WRS na Pionku twierdził, że na 2 chodzi najlepiej.
Osobiście mam jednak obawę, że to taka sama nuda, jak RftG na 2.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: zedd »

macike pisze:Osobiście mam jednak obawę, że to taka sama nuda, jak RftG na 2.
Kolejna herezja! :) RftG najlepiej chodzi na 2! Ale oczywiście tylko grając z uzyciem dwóch kart w turze, bo podobno gdzieś istnieją tacy, którzy grają na jedną...
A na poważnie, według tego co opisał/a Mongea RftG będzie chyba zbyt skomplikowany dla tego grona odbiorców.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Odi »

Hm.

W sąsiednim wątku polecałem przed chwilą Friedricha i tak mnie jakoś naszło, że kto wie - może w tym towarzystwie gra by się sprawdziła.... :)

To strategia, ale o zasadach bardzo przystępnych, językowo niezależna (jest tłumaczenie instrukcji), na czterech chodzi świetnie, no i ten klimat takiej trochę wojny ze świata Krainy Czarów, z pikowymi i treflowymi żołnierzami, dowódcami karo itp. Dla miłosnika tradycyjnych kart rzecz dość oryginalna 8) Gra się 3 vs 1, choć ta trójka też rywalizuje ze sobą, wchodząc dość często w taktyczne zawieszenia broni z Prusami, byleby tylko rywal nie wygrał. Zasada opiera się na zbieraniu atutów w określonych kolorach, atakowaniu tam, gdzie mocni jesteśmy my, a przeciwnik może być słaby, wreszcie na wykorzystaniu sieci dróg do wymanewrowania przeciwnika.

Obrazek
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: cezaras »

zwykłymi kartami w cztery osoby znakomicie gra się w Kanastę (pomijam tu wcześniej wymienione).

a z "naszego" obszaru zaproponowałbym:
Alhambrę,
Keltisa,
High Society (a z trudniejszych licytacyjnych Modern Art)

nie zapominaj też o klasyce:
TTR czy Thurn & Taxis też mocno wykorzystują karty :) (a moim zdaniem własnie pociągi w takim towarzystwie mają największą szansę, żeby się przebić i zaistnieć



w każdej z nich są karty, wszystkie są łatwe do wytłumaczenia a są zdecydowanie inne niż typowe gry karciane.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Odi »

No, Pociągi spokojnie dadzą radę
Mongea
Posty: 361
Rejestracja: 14 kwie 2010, 15:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Mongea »

jak nawiedza mnie sama mama to ją do planszy zaciągnę
jak zagrała w Thurn und Taxis to tak jej się spodobało, że do domu wzięła
co z tego skoro taty pragnienie do trzymania kart w ręce tak wielkie że go od planszy odrzuca... - stąd ma to być jednak karcianka

kolejny problem to taki: rodzice są z kategorii:
- jak najmniej poznać a jak najwięcej grać w to co już znają (więc nie ma opcji że tłumaczę im 10+ tytułów w nadziei że któryś chwyci)
muszę zrobić wstępną ale znaczną jednocześnie selekcje i uderzyć z czymś co ma SPORE szanse

TftG - gra świetna, ale nawet nie próbuję - wymiękliby w połowie tłumaczenia - ach te ikonki
macike pisze: Mü jest doskonałe. Dlaczego nie gramy w to w Miodosytni?
No dobra zagraliśmy może ze 2 razy.
To jedna z gier, którą zawsze mam przy sobie.
daj znać jak będzie ustawka na ten tytuł - z chęcią wpadnę i poznam co rozgrywamy źle

widzę, że Friedrich na kartach to nawet kolory karciane ma (kier i pik w polu widzenia) - może to będzie jakiś argument
z naszych planszowych to do Samuraja, Carsassonne nieraz zasiadają
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: FortArt »

Kraków 1325AD jest na 4 osoby (i ma jeszcze dodatek na 3 osoby).
Gra się parami kartami, ale każdy ma prócz tego swój ukryty cel.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: Odi »

No Friedricha z tradycyjnymi grami karcianymi łączą właśnie kolory karciane. Główna zasada jest taka, że kolorom kart odpowiadają kolory sektorów na planszy. Atakujemy/bronimy się tam, gdzie jesteśmy mocni. Do tego dochodzi manewrowanie wzdłuż sieci dróg, aby w tych odpowiednich sektorach zająć odpowiednie pozycje. W sumie proste, ale pomyślunku sporo jest. No, ale to raczej ciekawostka, niż realna propozycja. Chociaż kto wie.... :)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: macike »

Mongea pisze:daj znać jak będzie ustawka na ten tytuł - z chęcią wpadnę i poznam co rozgrywamy źle
Ustawki nie ma, bo chętnych brak. Ale skoro MisterC jest chętny, a i tokage z Grzechem od czasu do czasu da się namówić, to po prostu kiedyś w Miodosytni (a właściwie Kociej Kołysce obecnie) zagramy. Tu trzeba być oportunistą.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: co kupić gdy Tichu wychodzi już bokiem ?

Post autor: MsbS »

Gdyby nie wymóg karcianki, poleciłbym Ci Blokusa.

A tak? Może któraś z Kniziowych licytacyjnych? High Society, Modern Art, Ra (albo karciana Razzia)?
ODPOWIEDZ