Kolejka (Karol Madaj)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Lothrain »

To cię coś sklepowy personel orżnął Smoku, bo Kolejka była po 26 :) Komplet za 41 zeta + autograf Karola = bezcenne :)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejka od IPN

Post autor: bartek_mi »

Lothrain pisze:To cię coś sklepowy personel orżnął Smoku, bo Kolejka była po 26 :) Komplet za 41 zeta + autograf Karola = bezcenne :)
I reglamentacji w zasadzie brak - byli tacy co i 6 zestawow kupowali...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Smoku »

Macie rację -26zł.
Po 30 zł była gra Znaj znak.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Lothrain »

bartek_mi pisze:
Lothrain pisze:To cię coś sklepowy personel orżnął Smoku, bo Kolejka była po 26 :) Komplet za 41 zeta + autograf Karola = bezcenne :)
I reglamentacji w zasadzie brak - byli tacy co i 6 zestawow kupowali...
Spekulanci jacyś, albo niepoprawni altruiści :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: lacki2000 »

Lothrain pisze:
bartek_mi pisze:
Lothrain pisze:To cię coś sklepowy personel orżnął Smoku, bo Kolejka była po 26 :) Komplet za 41 zeta + autograf Karola = bezcenne :)
I reglamentacji w zasadzie brak - byli tacy co i 6 zestawow kupowali...
Spekulanci jacyś, albo niepoprawni altruiści :)
Albo chcą mieć w rękawie asa by wygrać w Brassa :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Karol Madaj pisze: Przypominam też o ofercie dla posiadaczy pierwszej edycji "Ogonka". Można przesłać na mój adres puste karty kolejkowe z pierwszej edycji i otrzymać 24 nowe karty z drugiej edycji.

Karol Madaj
Biuro Edukacji Publicznej IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
Puste karty Trybuny Ludu też należy odesłać?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Legun »

Karol Madaj pisze: Przypominam też o ofercie dla posiadaczy pierwszej edycji "Ogonka". Można przesłać na mój adres puste karty kolejkowe z pierwszej edycji i otrzymać 24 nowe karty z drugiej edycji.

Karol Madaj
Biuro Edukacji Publicznej IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
Czy jeśli ktoś wykorzystał część pustych kart, to jest wyłączony z wymiany, czy też może tylko dostanie mniej nowych pustych kart?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Bez Trybuny Ludu, tylko karty kolejkowe.
Legun wyślij proszę ile masz, jakoś się dogadamy :)
Yeth
Posty: 1
Rejestracja: 08 lip 2013, 00:02

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Yeth »

Witam,
Chciałbym zapytać o jedną rzecz dotyczącą rozgrywki na dwóch graczy: czy to jest w jakiś inny sposób zbalansowane że jeden z graczy - przy założeniu że obie karty zakupów muszą mieć kolejny numerek - musi zdobyć cztery przedmioty z których drugi gracz musi zdobyć trzy, natomiast w drugą stronę działa to tak że drugi gracz musi zdobyć cztery przedmioty z których pierwszy nie potrzebuje ani jednego? Pytam ponieważ grałem dzisiaj z siostrą i doszło do takiej sytuacji że zabrakło towarów na samochodach, bazar był zapełniony - oboje mieliśmy tylko po jednym niepotrzebnym towarze, natomiast mnie brakowało tylko jednego z czterech (z których siostra nie potrzebowała żadnego) natomiast jej brakowało dwóch - zatem mogłem wygrać lub zremisować, ona musiała przegrać. Powiedziała mi że dużą część gry przeznaczyła na blokowanie mi zakupu towarów których potrzebowałem cztery a ona żadnego. Czy to był jej błąd taktyczny, czy też zasady lekko faworyzują jednego spośród dwójki graczy, tego który ma wyższy numer karty zakupów?
P.S. Poza tym drobnym mankamentem gra jest super, dzięki za nią!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Kolejarz »

W pięć osób nie ma tego problemu, w mniej zawsze ktoś ma łatwiej. Moim zdaniem zasada, że listy zakupów powinny być sąsiadujące nie jest dobra i tylko pogłębia ten problem, szczególnie jak grają tylko dwie osoby. Najlepiej byłoby przygotować różne listy zakupów do losowania dla różnej liczby graczy, tak, żeby każdy miał równe szanse. Używając standardowych list zakupów przy dwóch graczach najlepiej jest zadbać o to, żeby NIE były sąsiadujące.
To nie jest błąd, że się blokuje pożądane towary, ale jeden gracz może jednocześnie blokować i zdobywać produkty ze swojej listy, a drugi musi poświęcić pionki tylko dla blokowania. Największy tłok jest przy sklepie, z którego jeden gracz potrzebuje 4 produkty, a drugi 3 i już tutaj widać, kto ma łatwiej.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Wydaje mi sie, że niesąsiednie listy mogą zmniejszyć rywalizację w sklepach i tym samym zmniejszyć frajdę z przepychanek w sklepach czyli sedno tej gry. Stąd pewnie nakaz używania sąsiednich.

Na podforum Modyfikacje jest wątek "Kolejka - wariant zrównoważony" zawierający moją propozycję list zakupów dla 4, 3 i 2 graczy. Szkoda, że Karol z niej nie skorzystał, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by samemu sobie takie listy zrobić.

Innym sposobem dobrym dla serio walczących geeków jest zmiana w kartach dostaw. Zamiast wyrzucać karty dostawy tak jak nakazuje instrukcja można wyrzucić takie karty dostawy by stanowiły połowę wartości zakupów na odrzuconych kartach list zakupów. W ten sposób ktoś kto ma mniej rywali w swoich sklepach będzie miał też mniej dostaw do nich.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Picek »

Yeth pisze:Witam,
Chciałbym zapytać o jedną rzecz dotyczącą rozgrywki na dwóch graczy: czy to jest w jakiś inny sposób zbalansowane że jeden z graczy - przy założeniu że obie karty zakupów muszą mieć kolejny numerek - musi zdobyć cztery przedmioty z których drugi gracz musi zdobyć trzy, natomiast w drugą stronę działa to tak że drugi gracz musi zdobyć cztery przedmioty z których pierwszy nie potrzebuje ani jednego? Pytam ponieważ grałem dzisiaj z siostrą i doszło do takiej sytuacji że zabrakło towarów na samochodach, bazar był zapełniony - oboje mieliśmy tylko po jednym niepotrzebnym towarze, natomiast mnie brakowało tylko jednego z czterech (z których siostra nie potrzebowała żadnego) natomiast jej brakowało dwóch - zatem mogłem wygrać lub zremisować, ona musiała przegrać. Powiedziała mi że dużą część gry przeznaczyła na blokowanie mi zakupu towarów których potrzebowałem cztery a ona żadnego. Czy to był jej błąd taktyczny, czy też zasady lekko faworyzują jednego spośród dwójki graczy, tego który ma wyższy numer karty zakupów?
P.S. Poza tym drobnym mankamentem gra jest super, dzięki za nią!
Ale skoro bazar był pełen, to mogłeś wygrać - przy doczekaniu do przekupki na tym polu i wymianie 1:1 wygrywałeś.
Swoją drogą to jakoś mało optymalnie graliście, nie "z duchem czasów" - wtedy stawało się w dowolnej kolejce, gdzie była szansa, że coś rzucą. U Was - z opisu wynika - staliście tylko za "potrzebnymi" towarami, stąd spekulanci wszystko Wam zabierali na bazar.

Sytuację mogłaby rozwiązać "Trybuna ludu" z dodatku "Ogonek". (BTW: mam na sprzedaż taki nieruszony :) ). Jedna z kart Trybuny to nalot na bazar, przez co z powrotem towar trafia na samochody i do sklepów.
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Hiu »

Picek pisze:
Yeth pisze:...
Ale skoro bazar był pełen, to mogłeś wygrać - przy doczekaniu do przekupki na tym polu
Doczekaniu? :)
Hehe, taka gra to nie gra ;)
Awatar użytkownika
Klasz
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2013, 20:13

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Klasz »

To była moja pierwsza nowoczesna gra, jaką kupiłem. Wszystko się w niej podoba, nawet materiały edukacyjne. W Poznaniu zorganizowali nawet happening inspirowany właśnie grą, wiem bo to znajomi :)

http://www.youtube.com/watch?v=OPtHXCJxes4
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Legun »

Właśnie wczoraj wróciłem z gór Rumunii a dziś trafiam na taką wieść:
http://www.rp.pl/artykul/17,1032981-Gra ... unsku.html
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

Karol Madaj otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z "zasługi w budowaniu świadomości historycznej i patriotycznej"

http://www.gamesfanatic.pl/2013/11/21/k ... m-zaslugi/
http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... m-zaslugi/

Gratuluję!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Kolejka od IPN

Post autor: Rocy7 »

Picek pisze:
Swoją drogą to jakoś mało optymalnie graliście, nie "z duchem czasów" - wtedy stawało się w dowolnej kolejce, gdzie była szansa, że coś rzucą. U Was - z opisu wynika - staliście tylko za "potrzebnymi" towarami, stąd spekulanci wszystko Wam zabierali na bazar.

Sytuację mogłaby rozwiązać "Trybuna ludu" z dodatku "Ogonek". (BTW: mam na sprzedaż taki nieruszony :) ). Jedna z kart Trybuny to nalot na bazar, przez co z powrotem towar trafia na samochody i do sklepów.
My zawsze zbieramy co sie da a potem bazar. Choc w dodatku wodka to dopiero mam moc;P
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Peter128 »

Czyżby znowu skończył się nakład "Kolejki"? Czy może to świąteczny wykup? Znowu przespałem :?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: MichalStajszczak »

Peter128 pisze:Czyżby znowu skończył się nakład "Kolejki"? Czy może to świąteczny wykup?
Chyba jedno i drugie. Większy nakład był w pierwszej połowie roku i skończył się w hurtowniach w listopadzie lub na początku grudnia. W grudniu był jeszcze niewielki dodruk dla kilku sklepów.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Smoku »

Towar reglamentowany. :D
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Peter128 »

Mam nadzieję, że pojawi się kolejny nakład, bo na dziś nie widzę nigdzie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: MichalStajszczak »

Nowy nakład zapewne się pojawi, ale to może trochę potrwać. IPN jest instytucją budżetową, więc najpierw musi dostać z budżetu środki na wydanie gry, a następnie ogłosić przetarg na jej wykonanie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: adikom5777 »

Jest jeszcze w wielu sklepach
http://i-szop.pl/szukaj/1/Kolejka
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Pixa »

Super okazja -Kolejka po 179 zl :D http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=299
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2075
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 142 times
Been thanked: 381 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: walkingdead »

Pixa pisze:Super okazja -Kolejka po 179 zl :D http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=299
Ktoś już kilkakrotnie dzielił się tym linkiem, na przykład:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 34&t=28869
:wink:
Swoją drogą, ciekawe czy będzie dodruk gry. Mam wrażenie, że Kolejka okazała się swoistym "hitem", znam wiele osób, które nie interesują się planszówkami, a jednak Kolejkę nabyły.
ODPOWIEDZ