Pomoc w wyborze gier...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Pomoc w wyborze gier...

Post autor: redrum1906 »

Witam,
Razem z dziewczyną wciagnęlismy się w planszowy świat. Wraz z nami pociagnęliśmy znajomych i obecnie mamy całkiem pokaźną ekipę do gier.
Gramy w 90% od 2 do 4 osób, rzadziej zdarza się 5+.
Obecnie w kolekcji posiadamy:
Puerto Rico
Dominion
Caylus
Osadnicy z Catan
Wysokie Napięcie
Ku Chwale Rzymu
Zombiaki
Fasolki

Ogólnie przekrój przez różne rodzaje i style gier(interakcja lub bez,karcianki, strategie, ekonomiczne itd.) . Wszystkie gry z kolekcji lubimy i w każdą zdarza się grać. Ostatnimi czasy myslimy o rozszerzeniu arsenału planszówek w taki sposób żeby nie dublował się z grami posiadanymi przez znajomych(maja np. klasyki pokroju Ticket to Ride itd). Wydzieliłem pulę interesujących tytułów z najwyższej półki. Prosiłbym o komentarz odnośnie gier z puli oraz jeśli to możliwe dopisanie polecanych przez siebie gier z krótką argumentacją "dlaczego".
Aha.
Pierwszeństwo w zakupie mają gry o takich mechanizmach ,które można szybko wytłumaczyć i zarazem bezproblemowo wdrożyć do gry nowych graczy(nie wiem czy są gry kooperacyjne spełniające te kryteria?). Dodatkowo rozgrywka powinna się zamknąć w max 4h więc Civilization itd niestety odrzucam...:)

Gry kategoryzuję na dobre i na słabe lub na takie które większości moga się podobać lub nie- nie zależy mi na nowościach- gra ma być po prostu DOBRA.
Oto pula gier które do tej pory wyselekcjonowałem:
Troyes
Tikal
Goa
El Grande
Brass
Smallworld
Gra o Tron
Kamień Gromu
Cyklady
Nightfall
Bora Bora
Ora et Labora
Le Havre
Kingdom Builder
Sankt Petersburg
K2
Robinson Crusoe lub inna kooperacyjna(?)
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: hadrian »

Spośród podanych najbardziej polecam Cyklady. Gra bardzo dobrze się skaluje i rozgrywki potrafią zapaść w pamięć. Do tego jest klimatyczna i ma świetne figurki, ozdoba na stole :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: lacki2000 »

Skoro jesteście otwarci na różne propozycje i nie ma ograniczenia liczby półek oraz gotówki to bierzcie wszystko bo warto, podane tytuły to naprawdę dobre gry. Więc lepiej zamknąć listę i kupować to co jest bo jak się tu pojawią życzliwi sugerowacze nowych tytułów to będziecie musieli samochód sprzedać by mieć kasę i miejsce w garażu (ja mam stary samochód, bez garażu więc mi sugestie niegroźne).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: redrum1906 »

Przyjelismy sobie, że raz na 2 miesiące coś nowego w kolekcji sie pojawi:)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: metyu »

Wygląda na to, że nie macie nic z kostkami, więc głosuję na Troyes :)
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: redrum1906 »

Osadnicy z Catan zawierają kostki i element losowy, który zawsze działa na moją niekorzyść:D
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: adam_k27 »

Mam Epokę Kamienia i Smallworld z wymienionych przez Ciebie i obie gorąco polecam. Ponadto przemyśl dołączenie do kolekcji też Łowcy Smoków i Dolinę Królów. Łowców Smoków wytłumaczysz w 5 minut każdemu a można grac nawet w 6 osób. Dolina Królów jest trochę bardziej skomplikowana, ale prostsza niż Puerto Rico czy Caylus.
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: easy »

Weźcie Cyklady albo Smallworld.
Argumenty:
- nie macie w swojej kolekcji gier z tego typu mechaniką (kontrola terenu)
- dobrze się skalują od 2 graczy do 5
- mają w mojej opinii dość proste zasady łatwe do ogarnięcia przez nowych graczy
- są super wydane, cieszą oko
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: mig »

U mnie po wstępnej selekcji (i wycinaniu) kolejność wyglądała by pewnie mniej więcej tak:

+ Pokolenia (dobra skalowalność 2-4, z dodatkiem 5 graczy)
Troyes
Sankt Petersburg
+ Ninjato
+ Age of empires
+ Speicherstadt
K2
Cyklady
Brass (dobra skalowalność 2-4)
Le Havre
Gra o Tron (tylko ze świadomością, że na mniej niż 5 osób gra pełnego potencjału nie wykazuje)
Bora Bora
El Grande
Nightfall
Kingdom Builder
Goa
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: windziarz44 »

Oto pula gier które do tej pory wyselekcjonowałem:
Troyes - fajne, fajne, nawet bardzo fajne - minus tłumaczenie na początku to trochę więcej niż 5 minut
Tikal - proste, szybko się tłumaczy, klasyk
Goa - ja nie lubię, nie wpowiem się
El Grande - nie znam
Brass - nie da się szybko wytłumaczyć, mózgożer ale dobry
Smallworld - 5 minut da się wytłumaczyć zasady, taktyke dopiero po kilku grach, nadaje się dla new players
Gra o Tron - gra bardzo dobra, mnie niestety klimat nie podszedł - pomimo lubienia książek i serialu, sporo czasu by wyjaśnić zasady i grać w to dobrze - 4 godziny plus jeśli gracz z myślicielami
Kamień Gromu - tak ale nie polska wersja, jesli już to advanced angielska, lepsze reguły, więcej fun
Cyklady - lubię, ładnie wydana gra, zasad więcej niż w innych grach ale warto
Nightfall - nie polecam, najgorszy deckbuilding w jaki grałem
Bora Bora - nie znam ale opinie znajomite
Ora et Labora - czerstwe jak zeszłoroczny chleb, jak ktoś lubi liczenie, modlenie się - polecam
Le Havre - mniej czerstwe niż ora, fajna cena na polską wersję, móżdżenie, zasady niełatwe do tłumaczenia,
Kingdom Builder - nie znam
Sankt Petersburg - nie znam
K2 - proste zasady, dobra miła fajna gra, w sam raz dla nowych, mam wrażenie że się jednak nudzi
Robinson Crusoe lub inna kooperacyjna(?) - zasady plus setup to jakieś ponad godzinę, można w to długo grać, nie lubię kooperacji a w to chętnie gram, aczkolwiek początki są bolesne, liczba zasad i żmudne rozkładanie dają w kość

Z tego najlepsze moim zdaniem, spełniające Twoje kryteria to:
Smallworld, Tikal, Thunderstone
Najlepsze nie spełniające założeń
Troyes, Cyklady, Brass
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: redrum1906 »

Dzieki za komentarze.
Z przedstawionego obrazu wyłaniaja się pierwsi faworyci w postaci :
Cyklady
Smallworld
Tikal

Osobiście jeszcze myślę o Bora Bora bo lubię takie tropikalne klimaty:)
A co myslicie o Goa?
Podobno gdy posiada sie Puerto Rico to Goa nie jest już aż tak łakomym kąskiem...?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: Sandman »

windziarz44 pisze:
Brass - nie da się szybko wytłumaczyć,
Veto! np. ostatnio Brassa tłumaczyłem w ciągu 10-15 minut 2 osobom nie mającym wcześniej styczności z nowoczesnymi planszówkami. Jedna z tych osób wygrała. Jak widać da się. :twisted:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze gier...

Post autor: Komimasa »

Zapytałeś o grę kooperacyjną z możliwie prostymi zasadami, by wdrożyć ludzi łatwo. Na tym polu powinno się fajnie sprawdzić Pandemic. Gra jest kopem, a zasady są prościutkie i nie ma wielkich niuansów. Są różne role, więc zwiększa się re-grywalność. Staramy się uratować świat przed epidemią i niszczymy jej największe skupiska a w walce z epidemią pomaga nam wynalezienie szczepionki. Gra jest dość prosta, całkiem przyjemna no i emocjonująca. Można przegrać w 10 minut. Jednocześnie karty, które wywołały epidemię wracają (nie pamiętam dokładnie mechanizmu), więc idzie przewidzieć, gdzie co wybuchnie i gdzie trzeba uważać. Można przegrać w 10 minut.
Jeśli chodzi o Puerto VS Goa, to się lenistwem popisałeś, bo kilka tematów niżej jest założony o tym wątek:P
ODPOWIEDZ