Pocket Battles: Celts vs. Romans

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: Filip z Lublina »

ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? wpadłem zupełnie przypadkiem na nią i mnie bardzo zainteresowała. przypomina mi troszkę manewry wizualnie, ale jeszcze nie czytałem zbyt wiele o niej.
http://boardgamegeek.com/boardgame/4289 ... -vs-romans
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: mig »

Małe wykopaliska archeologiczne ;)

Miałem okazję dziś w Celts vs Romans zagrać. Przy okazji również w siostrzaną Persians vs Macedonians. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Jeśli nie ktoś nie nastawia się na jakąś bardzo zaawansowaną (i nielosową) rozgrywkę (jak w wyzej wspomnainych Manewrach Morskich) to może się spodobać.

Gra składa się z dwóch równie istotnych etapów: tworzenia własnej armii z puli dostępnych jednostek a potem samego starcia. Walka odbywa się poprzez rzucanie kośćmi (kazda jednostka ma przypisane 1-4 wyników rzutów kostek na jakie zadaje obrażenia. Liczba kości zalezy od tego czy prowadzona jest "szarża" oraz od modyfikatorów.
Możliwości taktycznych jest sporo. Oddziały mogą każdorazowo składać się z róznych jednostek (fajna mozliwość budowania "kombosów"), być ustawiane w różnych strefach, prosty ale dobrze sprawdzający się system rozkazów, wiele różnych "umiejętności specjalnych" poszczególnych jednostek. Wszystko to daje w efekcie możliwość podejmowania wielu istotnych decyzji.

Losowość jest duża i potrafi zepsuć grę. Z drugiej strony jedna gra przy ogarniętych graczach to 20-30 minut, więc można zaryzykować zepsucie jednej na ileś tam (z obserwacji wynika, że nie dzieje się to zbyt często). Regrywalność zapewniona przez etap tworzenia armii (można próbować róznych taktyk i dobierać pod nie odpowiednie oddziały) oraz przez ww losowość.

W naszych rozgrywkach gra kończyła się bardzo szybko (druga-trzecia runda), ale pewnie można też inaczej. Dość duży bonus podczas ataku (dodatkowa kostka) i obrazenia zadawane nierównocześnie zachęcają do zaatakowania zanim przeciwnik to zrobi.

W swojej kategorii (szybkich, dość prostych, mocno losowych, niedrogich taktycznych gier) gra bardzo fajna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
adam4444
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:35
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: adam4444 »

Witam,

odkopie trochę temat. Nabyłem ostatnio tą grę, własnie przymierzam się do pierwszej rozgrywki i w dostarczonym tłumaczeniu instrukcji brakuje mi tłumaczenia cech specjalnych jednostek. Czy ktoś coś takiego posiada w wersji PL?

Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: trance-atlantic »

jeśli jeszcze szukasz to daj znać na priv, nie mam obecnie przy sobie tej gry, więc musiałbyś zrobić skana i mi podesłać, to Ci wtedy chętnie przetłumaczę
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
orri
Posty: 20
Rejestracja: 02 maja 2013, 10:03
Has thanked: 1 time

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: orri »

Mam pytanie do osób które grały w Celts vs. Romans, a także Orcs vs Elves . Która z nich jest waszym zdaniem lepsza? Wiadomo, chodzi mi głównie o najciekawsze umiejętności specjalne i ogólną specyfikę armii.

I drugie pytanie. Jak wygląda sprawa mieszania armii z różnych wariantów? Czy walka Rzymian z orkami nadal będzie dobrze działała?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: trance-atlantic »

Wszystkie gry z tej serii mają się opierać na tym samym silniku, więc mieszanie poszczególnych armii nie powinno być żadnym problemem. Dochodzą jedynie właściwości specjalne, ale one tylko dodają smaku grze. Prawdopodobnie też instrukcja w każdym najnowszym wydaniu jest nieco bardziej przejrzysta, bo ta z pierwszego wydania ponoć nie była aż tak klarowna i jednoznaczna. I to w zasadzie tyle.

A co do pierwszego pytania to... patrz pierwszy akapit. Gra jest mechanicznie zbyt prosta, by poszczególne armie mogły się od siebie znacząco różnić, bo i możliwości w grze jest na tyle niewiele, że nie da się ich w nieskończoność modyfikować (od tego są zresztą owe umiejętności specjalne).

ps. na BGG ostatnio wrzuciłem plik z małymi zmianami dotyczącymi mechaniki (przerobiona delikatnie na takie małe hex-and-counters), które być może kogoś zainteresują (znajduje się on w dziale plików Celts vs. Romans). Nie sprawdzałem jak działa na różne armie, ale na tych dwóch pierwszych chodziło dość dobrze.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: mig »

A masz to w wersji PL? :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
yasioo
Posty: 28
Rejestracja: 15 lip 2013, 18:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: yasioo »

Niedawno zacząłem robić własną wersję Pocket Battles - tytuł roboczy: Mordor vs. Middle-Earth ;)
Jeśli ktoś chce to może sobie zerknąć na próbki grafik:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
I drugie pytanie. Jak wygląda sprawa mieszania armii z różnych wariantów? Czy walka Rzymian z orkami nadal będzie dobrze działała?
Też się nad tym zastanawiałem. Wydaje mi się, że aby gra była grywalna, armie muszą być jakoś zbalansowane przy wzięciu pod uwagę nie tylko prawdopodobieństwa trafnego rzutu kością ale też "siły" cech specjalnych. Nie wiem jak to wygląda w przypadku mieszania kart z różnych wersji gry.
W mojej przeróbce, zdecydowałem się oprzeć parametry na armiach perskiej i macedońskiej wierząc, że producent swoje armie zbalansował.
Mam prawie skończone karty Mordoru więc gdy tylko skończę karty Śródziemia, wrzucę pliki do druku.
Czy mógłby mi ktoś przetłumaczyć jedną cechę specjalną?
"+x Wounds: If this unit scores at least 1 hit in engagement or shooting, it scores an additional wound."
Za cholerę nie mogę zakumać o co tu chodzi :/
Awatar użytkownika
yasioo
Posty: 28
Rejestracja: 15 lip 2013, 18:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: yasioo »

A masz to w wersji PL?
Proszę bardzo:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... ans_PL.pdf
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: trance-atlantic »

mig pisze:A masz to w wersji PL? :)
masz na myśli tę moją wersję? nie mam, ale mogę przerobić ;)
yasioo pisze:Nie wiem jak to wygląda w przypadku mieszania kart z różnych wersji gry.
Z opisu na BGG
The series is designed to have each army fully compatible with any other, so it will be possible, for example, to fight with orcs against Romans, or to have a mixed army of elves and Celts.

Więc chyba funkcjonuje to dobrze, a przynajmniej z takim zamiarem jest to tworzone. Mało tego, jak wynika z powyższego, można nawet stworzyć sobie jedną armię złożoną z dwóch (a może nawet z kilku) różnych. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pocket Battles: Celts vs. Romans

Post autor: mig »

trance-atlantic pisze:
mig pisze:A masz to w wersji PL? :)
masz na myśli tę moją wersję? nie mam, ale mogę przerobić ;)
No właśnie chodzi mi o tą wersję autorską :)
Jakbyś miał przy okazji chwilę wolnego na tłumaczenie to byłoby miło :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ