Mój pomysł a prawa autorskie

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Max00
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:51

Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Max00 »

Witam!
Wpadłem na pomysł, żeby pewną, dość drogą, grę planszową przenieść na formę drukowaną. Moja wersja tej gry zachowuje praktycznie całą mechanikę oryginału oraz planszę, lecz w ogóle nie korzysta z jej szaty graficznej. Czy mogę legalnie udostępnić tą grę za darmo w internecie (non profit, oczywiście), by inni mogli jej spróbować, czy może to spowodować jakieś problemy?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Vandal »

Nie jestem prawnikiem, ale jestem pewien że naruszał byś prawo autorskie wydawcy/twórcy.
Ochrona własności intelektualnej obejmuje nie tylko grafikę, ale cały "pomysł" gry, wliczając w to mechanikę i elementy gry (jakkolwiek bo zmianie by nie wyglądały).

To tak jak byś zaczął produkować kopie Ferrai, ale różniło by je tylko to że malował byś je na zielono i na logo wstawiał żółwia.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Koshiash »

Vandal pisze:Ochrona własności intelektualnej obejmuje nie tylko grafikę, ale cały "pomysł" gry, wliczając w to mechanikę i elementy gry (jakkolwiek bo zmianie by nie wyglądały).
W prawie polskim (zresztą chyba w ogóle europejskim) ochrona "pomysłu" jest kwestią mocno dyskusyjną.
Max00
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:51

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Max00 »

Hmm, bardziej bym to porównał tak:
Biorę ferrari, zmieniam całkowicie nadwozie, zostawiając jedynie silnik, oklejam go tekturą i rozdaję ludziom gotowy twór za darmo ;)

Po zadaniu tego pytania, natknąłem się gdzieś na takie zdanie:
"Logarytmy, mechaniki i rozwiązania konstrukcyjne gier planszowych na terenie Europy nie są objęte ochroną prawną. Loga, nazwy własne i grafiki już tak."

Gra ma mieć identyczną mechanikę i rozwiązania konstrukcyjne, ale jako walutę planuję wykorzystać "co kto ma w domu" (czyli pieniądze z Monopoly, Eurobiznesu, czy czegokolwiek) i dorysować lekką szatę graficzną, żeby przy drukowaniu nie zżerała dużo tuszu.
Oczywiście gdzieś w okolicach głównej planszy gry znajdowałby się dopisek odpowiednio zachęcający do zakupu oryginalnej wersji (sam takową posiadam i zdaję sobie sprawę, że to, co planuję "wydać" byłoby tylko namiastką oryginału).
Koshiash pisze:
Vandal pisze:Ochrona własności intelektualnej obejmuje nie tylko grafikę, ale cały "pomysł" gry, wliczając w to mechanikę i elementy gry (jakkolwiek bo zmianie by nie wyglądały).
W prawie polskim (zresztą chyba w ogóle europejskim) ochrona "pomysłu" jest kwestią mocno dyskusyjną.
Czytałem, że Hasbro sądziło się z kimś o wydanie gry podobnej do Monopoly, ale w końcu przegrało. Różnica jest taka, że ta gra była sprzedawana, a moim planem jest wypuszczenie projektu za darmo.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2012, 23:05 przez Max00, łącznie zmieniany 1 raz.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Senthe »

Kolega Vandal nie ma racji. Nie naruszasz żadnych praw autorskich, wrzucaj śmiało np. na BGG.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Max00
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:51

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Max00 »

Napisałaś to w bardzo pewny sposób, widać wiesz co mówisz. :)
W takim razie popracuję trochę nad wykonaniem i pewnie już wkrótce będzie można zobaczyć efekty.
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 22 paź 2012, 14:23 przez Max00, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: donmakaron »

Za mną tylko kilka wykładów z prawa autorskiego, ale obawiam się, że prawo autorskie zostanie naruszone niestety. Taka przeróbka to utwór zależny, a do jego publikacji potrzebna jest zgoda autora dzieła pierwotnego. Autor utworu pierwotnego może do tego poczuć się stratny finansowo (bo ludzie drukują sobie Twoją grę, a nie kupują jego), moralnie czy jeszcze inaczej. A już na pewno przy publikacji należy przytoczyć autora oryginału, bez tego ani rusz. Drugą sprawą jest, czy ktokolwiek w ogóle się zainteresuje sprawą od strony prawnej.
Jeśli jednak szukasz porady (nazwijmy to) moralnej, to byłbym bardzo ostrożny.
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: ignatus »

W sierpniowym ŚGP był cały artykuł,wywiad z prawnikiem na ten temat z którego jasno wynikało że jeżeli nie użyjesz grafik,nazw i znaków handlowych- a jedynie wykorzystasz pomysł- to możesz robić co chcesz (a w przypadku gdy nie masz z tego zysku to tym bardziej)
Początkujący weteran
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Senthe »

Ile jest przeróbek gier na BGG? Niedawno była dyskusja o "przetematowianiu", przecież de facto jest to robienie tej samej gry z nowymi grafikami. Dawno już były na ten temat dyskusje: pomysł ani mechanika gry nie są chronione przez prawo autorskie w żaden sposób. Jedynie grafiki, instrukcja jako utwór (słowo w słowo) oraz tytuł gry podlegają ochronie.
PS @Max, jestem dziewczyną ;P
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: MichalStajszczak »

Już o tym kilka razy pisałem, ale temat wciąż wraca, więc informuję kolejny raz.
Gry mogą być chronione na 4 sposoby:
- z prawa autorskiego - grafiki i teksty
- jako wzór zdobniczy - plansza lub inne charakterystyczne rekwizyty
- nazwa jako znak towarowy
- z prawa o nieuczciwej konkurencji
Nie jest jednak chroniona "mechanika", bo jest traktowana jako zbiór relacji matematycznych, które w polskim prawie nie podlegają ochronie.

O ile pierwsze trzy ochrony można łatwo obejść (zmieniając grafiki, zapisując tekst "swoimi słowami" i nie używając oryginalnej nazwy), to z prawem o nieuczciwej konkurencji może być trudniej.
Jeżeli to jednak zostanie opublikowane w sieci, to trzeba liczyć się z tym, że w różnych krajach przepisy są różne. Może być tak, że w kraju oryginalnego wydawcy pozwolą one na uzyskanie rozstrzygnięcia dla Ciebie niekorzystnego.
Max00 pisze:natknąłem się gdzieś na takie zdanie:"Logarytmy, mechaniki i rozwiązania konstrukcyjne gier planszowych na terenie Europy nie są objęte ochroną prawną.
Nie znam żadnej gry, w której występowałyby logarytmy. Zapewne chodzi o algorytmy :D
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Tencz »

MichalStajszczak pisze: Nie znam żadnej gry, w której występowałyby logarytmy. Zapewne chodzi o algorytmy :D
http://letsplaymath.net/2009/03/24/math ... rithm-war/ - taka pierwsza z brzegu :D
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: MichalStajszczak »

Tencz pisze:http://letsplaymath.net/2009/03/24/math ... rithm-war/ - taka pierwsza z brzegu
Nie wygląda mi to na planszówkę :wink:
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Tencz »

MichalStajszczak pisze:
Tencz pisze:http://letsplaymath.net/2009/03/24/math ... rithm-war/ - taka pierwsza z brzegu
Nie wygląda mi to na planszówkę :wink:
Planszówka z logarytmem, a nawet z Logarytmem synem Algorytma też jest :lol: :lol: :lol:

http://boardgamegeek.com/boardgame/2464/swords-sorcery
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: MichalStajszczak »

Tencz pisze:Planszówka z logarytmem, a nawet z Logarytmem synem Algorytma też jest
Człowiek całe życie się uczy :D
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: mbork »

Max00 pisze:Napisałeś to w bardzo pewny sposób
Może jednak podpisy małą czcionką nie były dobrym pomysłem?
:D
Max00
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:51

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Max00 »

mbork pisze:
Max00 pisze:Napisałeś to w bardzo pewny sposób
Może jednak podpisy małą czcionką nie były dobrym pomysłem?
:D

Zedytowałem ;)
MichalStajszczak pisze: - jako wzór zdobniczy - plansza lub inne charakterystyczne rekwizyty
Max00 pisze:natknąłem się gdzieś na takie zdanie:"Logarytmy, mechaniki i rozwiązania konstrukcyjne gier planszowych na terenie Europy nie są objęte ochroną prawną.
Nie znam żadnej gry, w której występowałyby logarytmy. Zapewne chodzi o algorytmy :D
Co do wzoru zdobniczego w formie planszy - Chodzi o cały układ planszy, czy tylko o jej szatę graficzną (nie sądzę, by udało mi się zmienić układ, nie zaburzając przy tym jej ekonomii)?

To zdanie z "logarytmami" było żywcem skopiowane, nie edytowałem go, nie ja to napisałem :PP
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: MichalStajszczak »

Max00 pisze:Co do wzoru zdobniczego w formie planszy - Chodzi o cały układ planszy, czy tylko o jej szatę graficzną
Nie wiem, jaka jest obecnie interpretacja przepisów. Wiem tylko, że circa 30 lat temu Urząd Patentowy odmówił rejestracji wzoru zdobniczego w postaci toru Formuły 1, bo ktoś wcześniej wzór zdobniczy toru Formuły 1 zarejestrował - co z tego, że całkiem inny.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Matio.K »

Tekst o orawach autorskich pojawil sie w ostatnim numerze SGP.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Privian
Posty: 65
Rejestracja: 15 lis 2010, 19:25

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Privian »

A ja mam takia sprawe.
Gralem ostatnio w The Spoils.
Jest to calkowita kopia MTG.
Jak mi tlumaczono to np: Banker to z MTG jest jak talia czerwona, a Gearsmith to jak talia zielona.

U tutaj moje pytanie:
Czy mozna skopiowac System z innej karcianki: dodam swoje obrazki, nazwy kart itp. i mozna sprzedawac jako wlasny Produkt.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: szutek »

Można. Może byłoby to i niemoralne, ale jak najbardziej legalne. Zajrzyj do przytoczonego wyzej artykulu w jednym z numerow Swiata Gier Planszowych.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: dasilwa »

Privian pisze: Gralem ostatnio w The Spoils.
Jest to calkowita kopia MTG.
The Spoils jest w takim stopniu podobne do MtG jak WoW karciany lub Yu-Gi-Oh. Nie rozumiem też określenia że Bankier jest jak talia czerwona z MtG, ponieważ na talii czerwonej można zrobić kilkaset talii, których działanie będzie różne. Można oczywiście określić dominujące aspekty koloru czerwonego ale ciężko generalizować ponieważ ja sam mam jeszcze 3 talie czerwone i każda działa w inny sposób.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Wassago »

dahdah pisze:W tym wypadku prawo autorskie zostanie naruszone. Lepiej nie narażać się na proces, bo w wypadku przegranej kara może Cię zrujnować
Poprzesz swoją wypowiedź jakimś argumentem, czy piszesz tak bo ci się wydaje, że tak jest :)?
I mylisz się, o czym już wspominało kilka osób wyżej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: lacki2000 »

Wassago pisze:
dahdah pisze:W tym wypadku prawo autorskie zostanie naruszone. Lepiej nie narażać się na proces, bo w wypadku przegranej kara może Cię zrujnować
Poprzesz swoją wypowiedź jakimś argumentem, czy piszesz tak bo ci się wydaje, że tak jest :)?
I mylisz się, o czym już wspominało kilka osób wyżej.
Oj tam, to jakiś jednodniowy bot był, nieskory do dyskusji :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Privian
Posty: 65
Rejestracja: 15 lis 2010, 19:25

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Privian »

dasilwa pisze:The Spoils jest w takim stopniu podobne do MtG jak WoW karciany lub Yu-Gi-Oh.
To chyba nie grałeś w Spoils
dasilwa pisze: Nie rozumiem też określenia że Bankier jest jak talia czerwona z MtG, ponieważ na talii czerwonej można zrobić kilkaset talii, których działanie będzie różne.
Na tali Bankier toż można zrobić kilkaset talii.

Grałem w The Spoils na POLCONIE i koleś co prowadził turniej na starcie się pyta czy ktoś grał już w MTG bo będzie mu lepiej zasady wytłumaczyć (mi to niestety nie pomogło bo w MTG nie grałem).
No i dla przykładu:
Karty Resource to jak w MTG Landy
Frakcja (piszę przykładowo) np: Arcanist to jak w MTG Czarna, a Rogue to połączenie Białej i Czerwonej itp.
Karty - np Perforate to jak w MTG Fireball (ludzie co grali to praktycznie każdą kartę ze Spoils znali już z MTG).
I ogólnie cała rozgrywka jest taka sama jak w MTG.
Sam posiadam talię Warlord (jak w MTG czerwona) szybkie wojo, dużo spalania przeciwnika, talia podobno ofensywna.

I niech mi ktoś powie, że to nie jest klon. (zmienione zdjęcia i opisy kart, ale jak dla mnie to nadal klon MTG).
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Mój pomysł a prawa autorskie

Post autor: Reid666 »

The Spoils jest grą bardzo podobną do M:TG, jednak nie identyczną. Wprowadzono wiele drobnych modyfikacji do większości mechanizmów rządzących rozgrywką takich jak: zarządzanie surowcami, walka czy też sama struktura tury. Sam układ, kolorystyka i rodzaje kart też są trochę inne, a coś takiego jak karty frakcji w M:TG nie występuje.

Różnice są na pewno większe niż:
(zmienione zdjęcia i opisy kart... )
Więc nie można Spoils uznać za wierną kopię M:TG.
ODPOWIEDZ