Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: grinkol »

Tak jak w tytule potrzebuje prostej i wciągającej gry. (prezent dla żony)
Dla podpowiedzi dodam że zagrywamy sie osadnikami i pociągami z tego ta druga pozyzja wg mnie jest troche za prosta.
Potrzebuje szybkiej rady bo urodziny lada moment.
Zastanawialem sie nad Dominion,Agricola,Puerto Rico,Caylus,Śwat bez Końca. :|
Ostatnio zmieniony 01 paź 2013, 18:42 przez grinkol, łącznie zmieniany 1 raz.
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: MarcinG »

Jeśli szukasz planszówki nie zjadającej mózgu, to z twoich propozycji raczej odpadają Caylus i Agricola.

Puerto Rico, Świat bez końca - tytuły godne polecenia (szczególnie PR)

Z podobnych to polecam jeszcze: Stone Age, Finca i inne gry wydawnictwa Hans im Gluck.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: bart8111 »

Jako fan karcianek Dominiona polecam, oprócz tego Innowacje i Race for the Galaxy, ale jak ma być prosta no to najlepiej Dominion :)
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: zlodziej_czasu »

Jakiś czas temu miałem podobne dylematy, więc postaram się pomóc.

Caylus według mnie, jest grą stosunkowo prostą jeśli chodzi o zasady. Rozgrywka sprawia mi dużą przyjemność i nie czuje mózgożerności, która by mnie zniechęcała do gry. Wręcz przeciwnie. Ale przyznać muszę, że, podczas rozgrywki, mój procesor pracuje na 100 % :) Szczególnie gdy gra się regularnie, z osobami, które już miały do czynienia z grą i które również angażują się w grę na 100%. Na pewno trzeba lubić taki rodzaj rozgrywki, ale uważam, że nie ma co się zrażać jego sławną ciężkością szczególnie gdy zaczyna grać się z towarzyszami o podobnym poziomie znajomości gry.

Z wymienionych gier, Puerto Rico, dla mnie najlepiej łączy stosunek ciężkości rozgrywki do czerpanej z niej frajdy:) Rozgrywka powinna zadowolić gracza wymagającego oraz być wystarczająco lekka. Jedyny jej minus na dzień dzisiejszy, to wygląd szaty graficznej. Na osobach, które sugerują się wyglądem gry, może nie zrobić pierwszego wrażenia. Osobiście nie zwracałbym na to uwagi, ale jak prezent to chyba warto przeanalizować :)

Dominion to dziwna gra. Jedni się w niego zagrywają, inni uważają go za nudną grę w tasowanie. Na mnie początkowo nie zrobił wrażenia. Ale postanowiłem nie odpuścić tak łatwo. Pograłem trochę online, zacząłem łapać o co w grze chodzi i gra się w sumie ciekawie. Ale aktualnie traktuję go jako szybką, lekką i przyjemną gierkę, szczególnie online.

Świata bez końca nie znam, ale również w jego miejsce polecę Stone Age. Bardzo przyjemna, raczej lekka gra dająca sporo frajdy z rozgrywki a przy tym bardzo ładnie zilustrowana.


Tak jak wspominałem, sam miałem podobne rozterki, dlatego oprócz ŚBK, aktualnie posiadam wszystkie te gry i na dzień dzisiejszy nie chcę się rozstawać z żadną :) każda oferuje frajdę z rozgrywki na swój sposób. Można jedynie wziąć jeszcze poprawkę, na fakt, że ja lubię grać chyba we wszystkie gry :)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: windziarz44 »

Stone age - na pewno.
Kingdom builder - fajne, szybkie, trochę trzeba pokombinować ale nie za dużo.
Lords of Waterdeep - prostsze niż Caylus (mniej myślenia i kombinowania) a frajda bardzo podobna.
Suburbia - dobre, miłe - kobietom się powinno podobać.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: przemoo99 »

windziarz44 pisze:Stone age - na pewno.
Kingdom builder - fajne, szybkie, trochę trzeba pokombinować ale nie za dużo.
Lords of Waterdeep - prostsze niż Caylus (mniej myślenia i kombinowania) a frajda bardzo podobna.
Suburbia - dobre, miłe - kobietom się powinno podobać.
Z tym, że Stone Age na max 4 graczy. 5 dochodzi w dodatku, który dodatkowo potrafi przewrócić grę "do góry nogami"...
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: grinkol »

Dzieki. Na zadnym forum nie uzyskalem tak szybkich i tresciwych info.
Skłaniam sie w kierunku Stone age.
Lecz z dzien sie jeszcze wstrzymam, może coś jeszcze zwroci moją uwage :D
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: FortArt »

grinkol pisze:Tak jak w tytule (...)
A zatem jest już dużo za późno. W każdym razie ta część odpowiedzialna za ortografię już została zeżarta.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4075
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 283 times
Been thanked: 170 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:
grinkol pisze:Tak jak w tytule (...)
A zatem jest już dużo za późno. W każdym razie ta część odpowiedzialna za ortografię już została zeżarta.
nie rozómiem :P

chyba chodzi o zmierzch astronomiczny... http://sq.wikipedia.org/wiki/Muzgu
grinkol pisze:Na zadnym forum nie uzyskalem tak szybkich i tresciwych info.
To jest jakieś konkurencyjne forum gier planszowych?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: janekb »

Z tych co podajesz to mamy Świat bez końca i Dominiona. Obie żona bardzo lubi. Obie są zupełnie inne. Świat jest dłuższy, więcej przygotowywania, ale naprawdę warto. Bardzo fajnei wykonana, moim zdaniem dość prosta do tłumaczenia, ale pod tym względem Dominion wygląda trochę lepiej. Łatwiejsze zasady na początku (2-3 minuty i każdy wie o co chodzi, a potem już tylko kombinowanie z kartami). Dominion też szybszy w przygotowaniu do gry. Partia też trwa krócej. Carcassonne też bardzo długo królował u nas na stole, potem poszedł w zapomnienie (ale żona chciała wracać i partii nigdy nie odmówi), po dokupieniu dodatku znów wrócił na stół na jakiś czas. Tylko uważaj z tym prezentem ;-) ja bym planszówkę na urodziny dla żony potraktował jako dodatek do czegoś ;-)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4075
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 283 times
Been thanked: 170 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: lacki2000 »

janekb pisze:Tylko uważaj z tym prezentem ;-) ja bym planszówkę na urodziny dla żony potraktował jako dodatek do czegoś ;-)
No właśnie, ja też bym wolał na urodziny planszówkę od razu z dodatkiem :mrgreen: Rety, jak ja bym dał żonie planszówkę na urodziny to bym tuż za pudłem leciał z balkonu...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: schizofretka »

Zamiast Stone Age polecam Ninjato - ładniejsza, ciekawsza i chyba jednak lepiej działa na 2 osoby (a na 3 i 4 to w ogóle miód). Na 5 niestety nie chodzi.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: janekb »

Rety, jak ja bym dał żonie planszówkę na urodziny to bym tuż za pudłem leciał z balkonu...
Od razu mi się to kojarzy ;-) http://mistrzowie.org/553749/Prezent-na-rocznice-slubu
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: cezaras »

dla żony i do grania razem - bez wątpienia - Zamki Burgundii !!! (2-4) na 5 osób nie ma
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: Pasza26 »

Seasons (Pory Roku) - ladne grafiki, przyjemny klimat i fajny mechanizm rozgrywki. Tu Tom pokazuje jak to wygląda:

http://youtu.be/jQ9IhHWeUkE
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: rastula »

muzgu???


na to, to już chyba za późno ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: Bea »

lacki2000 pisze:
janekb pisze:Tylko uważaj z tym prezentem ;-) ja bym planszówkę na urodziny dla żony potraktował jako dodatek do czegoś ;-)
No właśnie, ja też bym wolał na urodziny planszówkę od razu z dodatkiem :mrgreen: Rety, jak ja bym dał żonie planszówkę na urodziny to bym tuż za pudłem leciał z balkonu...
Panowie, to wszystko zależy od rodzaju żony. Ja niestety ostatnio od męża dostałam tylko ten dodatek do planszówki :evil:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: rattkin »

Zdecydowanie Tokaido. Perła wśród lekkich planszówek, wydana ze smakiem i minimalizmem, do którego większość planszówek jeszcze nie dojrzało. Wygląda prosto, ale gra daje bardzo dużo przyjemności i miłego spokoju nawet zaawansowanym ameritrashowcom. Chce się zagrać jeszcze i jeszcze. Na Essen planowany dodatek.

Prosta i ładna gra to oczywiście też Dixit, szczególnie, że jest wtedy pretekst, żeby zagrać też z innymi, a gra wygląda na tyle niewinnie, że może się uchylić zarzutom - "to wy gracie w te gry planszowe, co są dla dzieci?!".

Seasons jest bardzo dobrą grą i przepięknie wydaną, ale zdecydowanie potrafi być mózgożerem.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2013, 11:27 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 52 times

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: charlie »

Myślę, że z wymienionych przez Ciebie w pierwszym poście najlepsze będą Puerto Rico i Świat bez końca. Dominion jest taki sobie, a reszta wciągająca, ale mózgożerna raczej. Proponowałbym jeszcze zastanowić się nad czymś pomiędzy Osadnikami i Puerto Rico / Świat bez końca, czyli np. Santiago de Cuba, K2, Wikingowie, Stone Age ew. Glen More i Alhambra. Są to gry trochę mniej wymagające i krótsze (około 60 min każda).
Awatar użytkownika
Evil_Maniak
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:32
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Potrzebuje gry 2-4(5)os. nie zjadającej muzgu

Post autor: Evil_Maniak »

- Kolejka,
- dodatki do Osadników,
- Puerto Rico,
ODPOWIEDZ