iKnow

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

iKnow ale założę że Wy nie :D Enjoy

http://www.youtube.com/watch?v=Q2Ljjsx8 ... e=youtu.be
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: iKnow

Post autor: lacki2000 »

- Dlaczego premiera gry odbyła się w ambasadzie Finlandii?
- Bo nie ma ambasady Smirnoffa...

I czy jesteście gotowi na zacięte procesy sądowe z jabłkową firmą posiadającą wszystkie możliwe trademarki, patenty i licencje, w tym opatentowaną literkę "i" na początku dowolnej nazwy, gdzie druga literka jest wielka?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

Witam,

Dlaczego w Ambasadzie...? bo to fajna miejscówka.... :D iKnow wymyślono i wyprodukowano w Finlandii, być może dlatego. To co widzisz na filmie to zlokalizowana wersja iKnow Polska

Co do firmy sprzedającej jabłka nie mają żadnych praw ponieważ to zarejestrowany znak handlowy należący do Tactic Group.
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: iKnow

Post autor: cezaras »

a gdzie można kupić??
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

Od wczoraj jest w sprzedaży :D Myślę że wkrótce znajdzie się we wszystkich dobrych sklepach z grami. W tym dziale nie reklamujemy więc zachęcam do udania sie do działu gdzie promują się sklepy
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: MichalStajszczak »

Lukasz Lasocha pisze:Od wczoraj jest w sprzedaży
Moim zdaniem od ponad tygodnia - była przecież sprzedawana 29.09 podczas imprezy Planszówki na Narodowym
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

MichalStajszczak pisze:
Lukasz Lasocha pisze:Od wczoraj jest w sprzedaży
Moim zdaniem od ponad tygodnia - była przecież sprzedawana 29.09 podczas imprezy Planszówki na Narodowym
tak to była prapremiera ale w sklepach zaczyna się dopiero pojawiać w tym tygodniu :D
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: iKnow

Post autor: pioro »

Ale cena zabija. Na allegro 105 pln + dostawa.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: iKnow

Post autor: KubaP »

pioro pisze:Ale cena zabija. Na allegro 105 pln + dostawa.
To dużo czy mało?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: iKnow

Post autor: rastula »

pioro pisze:Ale cena zabija. Na allegro 105 pln + dostawa.

nawet po premierze widać, że gra jest przeznaczona na rynek masowy, tam nie ma rozeznania co do wartości komponentów czy oceny realnej wartości ( jeśli coś takiego w przypadku gry istnieje)

biorąc to pod uwagę cena ok 100 zł nie jest jakimś zaskoczeniem
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: iKnow

Post autor: pioro »

KubaP pisze:
pioro pisze:Ale cena zabija. Na allegro 105 pln + dostawa.
To dużo czy mało?
Wg mnie dużo. Za prostą mechanicznie zabawę quizową zawierającą kilka pionów i "trochę" więcej kart pytaniami :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: MichalStajszczak »

pioro pisze: Za prostą mechanicznie zabawę quizową zawierającą kilka pionów i "trochę" więcej kart pytaniami
W grze quizowej płaci się głównie za pytania. A jeśli chodzi o mechanikę, to trudno oceniać ją w przypadku gry quizowej takimi kategoriami, jak w przypadku eurogier. Aczkolwiek na tle innych gier quizowych iKNOW pozytywnie się wyróżnia, chociażby dlatego, że premiuje nie tylko erudycję, ale także umiejętność oceny wiedzy innych graczy.
Awatar użytkownika
Klasz
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2013, 20:13

Re: iKnow

Post autor: Klasz »

Graliśmy we trzy osoby i szło nieźle. Sporo pytań, różne poziomy trudności i dziedziny, mechanizmy wyboru ilości podpowiedzi i obstawiania odpowiedzi graczy działają nieźle. Tylko, że ona nie jest warta więcej jak połowę swojej sklepowej ceny.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: MichalStajszczak »

Klasz pisze:Graliśmy we trzy osoby i szło nieźle. Sporo pytań, różne poziomy trudności i dziedziny, mechanizmy wyboru ilości podpowiedzi i obstawiania odpowiedzi graczy działają nieźle. Tylko, że ona nie jest warta więcej jak połowę swojej sklepowej ceny.
Trzeba było zagrać w 6 osób - wtedy będzie dwa razy lepsza, czyli warta swojej ceny.
To wcale nie jest żart. Przy grze w trzy osoby jedna zadaje pytanie, a dwie odpowiadają i nawzajem obstawiają, czy odpowiedź przeciwnika będzie poprawna. Niewiele tu możliwości taktycznych. Przy grze w sześć osób (a nawet już od czterech) zaczyna nabierać znaczenia taktyka - czy ryzykować za 3 punkty, czy wziąć trzy podpowiedzi i prawie pewny 1 punkt po to, by uniemożlić łatwa zdobycz przeciwnikowi. No i przede wszystkim - na czyja wiedzę (lub brak wiedzy :lol: ) stawiać
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: palladinus »

Jeśli ktoś się chce bliżej zapoznać z tą grą, to naszym blogu pojawiła się recenzja: Zagrałem w “iKNOW”.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3411
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1156 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: piton »

Ja kiedyś kupiłem używane Bet Your Brain za 40 zł.I-know wydaje mi się pochodną tej gry, a kosztuje trochę więcej...
W BYB obstawiamy żetonami jak jest nasza kolej, przeciwnicy też obstawiają żetonami - czy odpowiemy czy nie. ktoś trafi dostaje drugie tyle, ktoś źle odpowie traci co postawił.
Kto zdobędzie ileśtam żetonów wygrywa. Pytania losuje się kręcą strzałką po kółku fortuny - jest chyba z 8 kategorii(dawno nie graliśmy). Pytań jest trochę ponad 1000, więc zabawa jest.
Jedyna różnica pomiędzy tymi dwiema grami to grafika/wykonanie(kwestia gustu), merytorycznie to sposób losowania pytań i brak skalowania poziomu trudności pytania/czyli brak podpowiedzi do każdego pytania.
Przyznam, że lubimy z ekipą takie gry imprezowo-quizowe, ale z racji, że cena powala, odpuściłem.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

Tak się składa że brałem udział w tworzeniu obu gier.

Podstawowe różnice według mnie
-silnik taktyczny - w iKnow są ważne umiejętności taktyczne. Jeśli znasz odpowiedź na pytanie to nie możesz tego po sobie poznać, jeśli nie znasz musisz dobrze przewidzieć ruchy innych. W ByB było tylko obstawianie na + i - ale brak było innych taktyk
-cena - BYB można używane na allegro kupić za ok 50 pln. Z tego co wiem gra już nie jest dostępna. iKnow od 99 do 129 pln. O używanych nie słyszałem
-wiek (BYB może być dla dzieci, iKnow z racji wymagających pytań jest 15+)
-martwe kategorie - W BYB kategoria ruchowe i drużynowe często bywają opuszczane i losowane na nowo. w iKnow nie spotkałem się z tym problemem
-jakość wykonania (BYB - made in china, iKnow - made in EU) i to widać gołym okiem
-w iKnow nie ustrzegliśmy się kilki błędów i Bet your brain jest ich niestety trochę więcej niż kilka

Mam nadzieje że pomogłem
ŁŁ
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: mig »

Cena dość wysoka, ale generalnie jakość wydanie robi wrażenie. Nawet niekoniecznie jakość komponentów (zwykłe karty w pudełeczku, trochę plastikowych specjalnych "pionów" + nakładanych na nie oznaczeń punktów oraz mała plansza), ale bardziej to jak się prezentują. Po prostu całość wygląda bardzo ekskluzywnie. Bardzo fajna sprawa na prezent.

Graliśmy w 5 osób i grało się bardzo przyjemnie. Mechanizm obstawiania bardzo dobrze zrobiony. Decyzji sporo - to nie jest proste odpowiadanie na pytania, ale trzeba i wybrać liczbę podpowiedzi (co determinuje nie tylko liczbę punktów mozliwych do zdobycia ale i kolejność odpowiadania i kolejność obstawiania odpowiedzi innych) i zadecydować czy ktoś zgadnie czy nie. W skrajnych przypadkach opłacalne będzie nawet celowe błędne odpowiadanie (np. żeby nie podpowiadać innym). Punkty dostaje się zarówno za prawidłowe odpowiedzi jak i prawidłowe typowanie odpowiedzi innego gracza. Za błędną odpowiedź nie ma punktów ujemnych - są za to za błędne obstawienie.

Wadą imho są bardzo trudne pytania. A nawet pytania mogłyby takie być, ale podpowiedzi bardzo często (przynajmniej w tych kilkunastu pytaniach które nam wyszły - innych nie przeglądałem, żeby zabawy nie psuć sobie w przyszłości) dają niewiele. Chyba ta ostatnia, trzecia, podpowiedź powinna być dużo prostsza. No i jakby było więcej kategorii to też byłoby zarówno większe urozmaicenie jak i szansa na to, że każdy znajdzie swoją "niszę" wiedzy w której jest dobry. U nas bywało czasem dość frustrująco - nawet jak można było punktu nabijać przez celne obstawianie, to jak się nie zna odpowiedzi na żadne z 15 pytań (mimo 3 podpowiedzi w każdym), to nawet największemu twardzielowi może się samoocena obniżyć ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: WRS »

Z drugiej strony można to potraktować jako element edukacyjny. Po partyjce iKnow coś więcej wiesz! A nie tylko popisujesz się swoją, już posiadaną, wiedzą.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3411
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1156 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: piton »

Kolega zakupił (dla mnie nadal za drogo :P), graliśmy już kilka razy - w 4, 5, 6 osób. Zabawa wyśmienita :mrgreen: Pytania świetne, fajnie działa jako gra imprezowa. Polecam do grania w większym gronie.
Graliśmy z ludźmi nie znającymi planszówek i wciągnęło ich to bez reszty, tu też duży plus.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3411
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1156 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: piton »

Sorry za podwójnego posta :P

W świetle informacji o czekającym nas napływie dodatków do iKnow - którego fanem zostałem wraz ze znajomymi, po wcześniejszym sceptycyzmie -
proszę o wydanie dodatku o sporcie, a najlepiej o piłce nożnej :mrgreen: dziękuję :D
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: iKnow

Post autor: cezaras »

BTW: a wiecie jak będą wyglądały te dodatki tematyczne??
każdy będzie oddzielnie?? czy będzie dodatkowy zestaw z czterema nowymi kategoriami (cztery różne pytania na karcie)??

Wadą imho są bardzo trudne pytania
pytania są faktycznie trudne - ale w sam raz.
tzn. nie jest tak, że wszyscy wszystko wiedzą - to, że czasami pojawia się pytanie, na które nikt nie zna odpowiedzi jest częścią gry.
świetna giera
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: iKnow

Post autor: szmajchel »

Świetna, ale pytania z żółtej kategorii są bardzo kiepsko przygotowane. Czy kultura to w większości muzyka i to alternatywna? Czekam na dodatek, szkoda że dopiero we wrześniu się ukaże
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

Witam,

Już spieszę z odpowiedziami. Cieszę się że gra się podoba. Zbyt rzadko ostatnio zaglądam za co z góry przepraszam:)

Dodatki mają być osobną grą ale jednocześnie nową kategorią do podstawowego iKnow. Tutaj są już zapowiedzi wraz z polskimi tytułami (pudełka na 99% też mają być po polsku)
http://www.tactic.net/products.php?find ... 1=&k2=&k3=

Żałuje ale nie będzie kategorii o sporcie ale za to mam dobrą informacje. iKnow odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej - w tym roku będzie już ponad 10 edycji narodowych. Zdobyliśmy grę roku w Danii. Między innymi dlatego nasi szefowie zapowiedzieli wsparcie serii aż do 2018 roku
-w 2014 jak wiecie 4 dodatki ukażą się po polsku
-w 2015 planujemy aplikacje na smartfony i kolejne 4 dodatki
-w 2016 kolejną podstawkę
-w 2017 mysterious iKnow (nie wiem co to ma być ale się dowiem)
-w 2018 iKnow Black

Pozdrawiam
Łukasz
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
basanti_pl
Posty: 39
Rejestracja: 19 lip 2013, 09:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: iKnow

Post autor: basanti_pl »

Super gra!
ODPOWIEDZ