Skala ocen BGG - tutaj opis

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: maluman »

Witam,

Ponieważ dla celów własnych tłumaczyłem skalę BGG, nic nie stoi na przeszkodzie żeby nią się podzielić. Warto o niej pamiętać, oceniając gry na BGG, albo interpretując ocenę jakiejś gry.
Jej wartość (nowatorstwo?) polega na odwoływaniu się do emocji jakie budzi gra, a nie do oceniania mechaniki, czy czegoś innego.

Skala ocen BGG

10 - Wyśmienita. Zawsze chętnie w nią gram i myślę, że to się nigdy nie zmieni.
9 - Świetna. Zawsze chętnie w nią gram.
8 - Bardzo dobra. Lubię w nią grać. Sam ją proponuję i nigdy nie odmawiam.
7 - Dobra gra, zazwyczaj mam ochotę w nią grać.
6 - Gra w porządku, nieco zabawy i wyzwania. Gram sporadycznie, kiedy jestem w odpowiednim nastroju.
5 - Średnia gra, nieco nudnawa.
4 - Niezbyt dobra. Nie chwyta.
3 - Prawdopodobnie nie zagram ponownie, chociaż może ktoś mnie przekona. Zła.
2 - Bardzo irytująca, nigdy więcej w nią nie zagram.
1 - Przeczy definicji gry. Nikt mnie nie zmusi od zagrania.

pozdrawiam, m.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, 08:20 przez maluman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jeśli chodzi o 8 to tam jest "prawdopodnie sam zaproponuję", i nigdy nie odmówię. 8 to już naprawdę wysoka ocena.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2007, 10:45 przez bazik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

2 to raczej jest "Piekielnie wkur... irytująca gra, nigdy więcej w to nie zagram". dużo mocniejsze niż twoja wersja :-)
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Racja, poprawiłem, dzięki.

m.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Moim zdaniem ta skala ocen jest trochę zbyt rozstrzelona. Czujecie różnicę między 4 a 5, albo między 9 a 10?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Geko pisze:Moim zdaniem ta skala ocen jest trochę zbyt rozstrzelona. Czujecie różnicę między 4 a 5, albo między 9 a 10?
5 - mógłbym równie dobrze po prostu rozmawiać, nie męczę się, ale też nic z tego że gram dla mnie nie wynika

4 - samo gadanie to jednak trochę więcej przyjemności niż granie w to. Wolę nie, ale nie męczę się strasznie

9 - ciągle mam na to ochotę, 10 - uważam że tak będzie zawsze - doskonale czuję tę różnicę. w blefa mogę grać teraz godzinami, ale nie mam wątpliwości że to mi kiedyś przejdzie. AoS nie wierzę że mi przejdzie
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: kmiernik »

Wprowadziłbym co najmniej kilka poprawek do tłumaczenia. Część wprowadziłbym, aby zdania brzmiały po polsku, ale niektóre frazy z oryginalnych wyrażeń zostały pominięte lub przetłumaczone nieco inaczej niż ja je rozumiem.

10 - Wyśmienita. Zawsze mam na nią chęć i myślę że to się nigdy nie zmieni.
10 - Niesamowita gra. Zawsze mam ochotę w nią grać i sądze, że to się nigdy nie zmieni.

9 - Świetna. Zawsze mam na nią chęć.
9 - Świetna gra. Zawsze mam ochotę w nią grać.

7 - Dobra gra, zazwyczaj jestem na nią chętny.
7 - Dobra gra, zwykle mam ochotę w nią zagrać.

6 - Gra ok, nieco zabawy i wyzwania, gram sporadycznie w dobrym humorze
6 - Gra w porządku, jest przynajmniej trochę zabawy lub główkowania. Grywam sporadycznie, kiedy jestem w odpowiednim nastroju.

5 - Średnia gra, nieco nudnawa.
5 - Średnia gra, nieco nudnawa. Albo ci podejdzie, albo nie.

4 - Niezbyt dobra. Nie chwyta.
4 - Niezbyt dobra. Nie wciąga mnie, ale czasem daję się namówić.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

kurde dopiero po tym temacie pojąłem system oceniania bgg i musiałem całkowicie od nowa ocenić gry w moim posiadaniu. Efekt troche mnie zaskoczył, nie wiedziałem ze bedzie az tak slabo
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Ja się skali ocen trzymam ściśle, bo tylko opisowa skala ma jakiś wiekszy sens przy punktacji 1 do 10.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Pomyślałem sobie, że przy okazji tego wątku warto napisać jeszcze jedną rzecz: intuicyjnie czuje się, że gry mające średnią ilość punktów 6-7 są nie za dobre. Jednak po zgłębieniu sposobu oceniania na BGG warto zdać sobie sprawę z faktu iż taka ocena oznacz iż gra dostała bardzo dużo ocen, z których wynika że ludzie BARDZO lubią w nią grać.
Jako przykład podam grę, która mi się podoba. Ma ona ocenę 6.7 pkt. Po przyjrzeniu się statystykom:
http://www.boardgamegeek.com/graphstats/929
można łatwo zauważyć jak wiele dało np. ocenę 8 (Bardzo dobra gra). Oczywiście do takich analiz należy podchodzić z rezerwą, ponieważ część oceniających nie wie jak działa skala, ale z drugiej strony patrząc na ocenę gry warto pamiętać, że oceny blisko 6 i powyżej 6 to już gry, które wielu osobom się podobają i bardzo podobają.

pozdrawiam, m
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Gdy daję grze 7 to znaczy że to dobra gra. Tak samo wynika z opisu...
7 - Dobra gra, zwykle mam ochotę w nią zagrać.
Z 6 to już jest różnie...
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: maluman »

Nieco poprawiłem tłumaczenie skali w pierwszym poście, m.in. uwzględniając część sugestii kmiernika. Trzeba było roku :)
Mam nadzieję też, że podbicie tematu przyda się tym, którzy w tym czasie dołączyli.
Bo pointa jest taka: WARTO oceniać gry na BGG i jest to proste jak się zna klucz!

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: waffel »

Dawno się nikogo nie czepiałem, więc padnie na Ciebie: czy w 6 nie powinno być zabawy LUB wyzwania? Jeśli to świadoma licentia poetica to odwołuję czepnięcie :)
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: Zonkul »

Tylko w takim układzie całkowicie bez sensu jest wyliczanie średniej z ocen:/

Znacznie lepsza byłaby dominanta, ew. mediana(bo podaje środkową obserwacje z ilości a nie z wartości)

Bo to, że jednemu gra sie nigdy nie znudzi a drugi nie rozumie zasad i uważa, że gra jest popsuta wcale nie znaczy, że tak naprawde gra jest średnia:P:P

No i do tego chłopaki z BGG pozwalają dodawać dzięsiątki do ocen:P Więc co oznacza 6.4 ew 7.2 "Częściej niż zazwyczaj, ale nie tak często jak prawie zawsze mam ochotę w nią grać";]

Tak więc uważam, że oceny gier są potrzebne, ale nie mogą być używane do porównywania 2-óch gier( gra1 ma więcej pkt więc jest lepsza niż gra2 )

Pozdr.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: Don Simon »

Zonkul pisze: Tak więc uważam, że oceny gier są potrzebne, ale nie mogą być używane do porównywania 2-óch gier( gra1 ma więcej pkt więc jest lepsza niż gra2 )

Pozdr.
Oceny sa subiektywne, ale w masie moga dac poczucie obiektywnosci (skoro 10 tysiecy ludzi uwaza, ze gra X jest na 8/10, a gra Y na 4/10 to raczej przyjalbym ten wynik z pokora).

Co nie oznacza, ze z konkretnymi ocenami musisz sie zgadzac.

Najlepiej wybierz kilkanascie osob, ktore maja gust zblizony do Twojego i respektujac srednia ocen, glownie patrz na opinie wystawione przez te wlasnie osoby.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Skala ocen BGG - tutaj opis

Post autor: Comandante »

maluman pisze:Jej wartość (nowatorstwo?) polega na odwoływaniu się do emocji jakie budzi gra, a nie do oceniania mechaniki, czy czegoś innego.
Ciekawe. O ile latwiej zrozumiec oceny, kiedy sie zrozumie co za nimi stoi. Pod rozwage tym, ktorzy zawsze wiedza lepiej jak nalezy i mozna glosowac. 8)
ODPOWIEDZ