Kemet (Jacques Bariot, Guillaume Montiage)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Komimasa
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Komimasa »

Wiadomo coś o jakiś dodrukach? Nawet na rynku wtórnym ciężko o ten tytuł, pisałem już do trzech osób. :?
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Odp: Kemet

Post autor: Wajar »

Wiadomo. Całkiem niedługo się pojawi dodruk. Myślę, że za mniej niż miesiąc. :)
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
Klasz
Posty: 12
Rejestracja: 04 maja 2013, 20:13

Re: Kemet

Post autor: Klasz »

Na razie grałem tylko w dwie osoby i przyznam, że w porównaniu z Cykladami - nie porywa. Najbardziej mnie zniechęcam chyba system walki z tym małym zestawem kart i zagrywaniem jednej odrzucając drugą. Na moje gusta mało w tym emocji. Żeby coś pochwalić to figurki stworów są na prawdę świetnie wykonane, a kafelki ulepszeń mają ładne ilustracje.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Karit »

Moim zdaniem gra jest dużo fajniejsza w 3,4,a nawet 5 osób. Nie ma jakiś wielkich spowolnień a sporo integraci i zawsze coś sie dzieje.
Co do samego systemu walki, to uważam pomysł z odrzucaniem jednej karty za bardzo trafiony - wszystkie karty chciało by się mieć, ale można wybrać tylko cześć, trzeba kombinować :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Kemet

Post autor: rastula »

też uważam że system walki jest bardzo dobry, żadnego rzucania kostką - dużo wstępnych informacji ( wywiadowczych;-) masz przed oczyma, musisz pamiętać co było grane ( każdy ma taki sam zestaw kart walki) + element niepewności ( karty DI) + strategia wyboru kafli wzmocnienia (mój ulubiony - przeciwnik musi zagrać otwarta kartę DI)...

nie ma się do czego przyczepić :)
Komimasa
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Komimasa »

Co prawda gry dalej nie ma i nie zanosi się szybko na dodruk (rebel milczy, chyba, że ktoś ma jakieś wiarygodne info to chętnie się dowiem) ale narastają we mnie niepokoje dotyczące najistotniejszej kwestii w tej grze - bitwy i wariantu dwuosobowego.

Załóżmy, że gramy na dwie osoby. Nie zdobędziemy VP jeśli wróg będzie siedział w fortecy. Możemy iść na świątynię po VP ale wtedy odsłonimy sobie niejako miasto, można mieć więcej niż jedną armię ale tak kurczę nie wiem, jak to funkcjonuje na dwie osoby tak naprawdę, przydałaby się jakaś relacja z gry. Rastula widziałem pisałeś, że grało się dobrze na dwie osoby, czy mógłbym prosić o nieco szerszy opis takowej potyczki?

Druga sprawa to brak losowości a raczej elementu zaskoczenia. Skoro przeciwnik ma 5 jednostek i potwora a my 3-4 to nie mamy co do niego wbijać bo prawie na pewno wygra, chyba, że wypsztykał się z kart siły. Chodzi o to, że w takim Mage Knight gdzie walka nie jest losowa ale w całości do przewidzenia, nużący jest taki atak, bo efekt jest z góry wiadomy (idziemy na smoka mając jakiś czar, coś do ataku, tak, że go zdejmiemy na odległość zanim ten wykona atak) i obawiam się, że tutaj też może być trochę ten problem, że walka jest zbyt oczywista. Owszem zbyt dużo losowości może być irytujące (choć mi osobiście nie przeszkadza) ale jednak elemnt niepewności, zaskoczenia chyba być powinien.
Z drugiej strony nadzieja w kartach DI, czy w wycofywaniu wojsk.

Kurde szkoda, że nie ma tego jak sprawdzić w praktyce.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Komimasa pisze:Załóżmy, że gramy na dwie osoby. Nie zdobędziemy VP jeśli wróg będzie siedział w fortecy. Możemy iść na świątynię po VP ale wtedy odsłonimy sobie niejako miasto, można mieć więcej niż jedną armię ale tak kurczę nie wiem, jak to funkcjonuje na dwie osoby tak naprawdę, przydałaby się jakaś relacja z gry.
Odsłaniasz sobie miasto-to nic nie zmienia. Jedyny sensowny atak na miasto to atak na region, w którym znajduje się piramid na 4 lvl za którą masz tymczasowy VP i tego warto strzec, a tak to wróg w mieście nie przeszkadza aż tak bardzo. Poza tym wejście w 1 rundzie jest możliwe tylko jak ktoś posiada Feniksa lub kupił jeden, odpowiedni kafelek pozwalający przechodzić przez mury.
Komimasa pisze:Druga sprawa to brak losowości a raczej elementu zaskoczenia. Skoro przeciwnik ma 5 jednostek i potwora a my 3-4 to nie mamy co do niego wbijać bo prawie na pewno wygra, chyba, że wypsztykał się z kart siły.
No jest to do przewiedzenia, ale dzięki kartą DI oraz zdolnością z kafelków tez można to wygrać nawet jak ma się mniej wojska. A do tego zawsze można spróbować "wyciąć w pień" przeciwnika, co tez daje pewien element strategii :D

Ja i tak uważam, że gry typu Kemet, Got, Mare Nostrum itp z założenia działają lepiej przy większej ilości graczy i nie polecałbym jej jeśli ktoś szuka gry tylko na 2 osoby.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Kemet

Post autor: Kowal »

Jestem obecnie po 3 partyjkach Kemeta, którego udało mi się odkupić od kogoś z forum. 2 partie były rozegrane na 4 osoby i jedna na 3. Innych opcji póki co jeszcze nie było okazji sprawdzić, ale obawiam się, że przy 2 osobach gra raczej średnio będzie działała. Przy 3 i 4 osobach grało się bardzo przyjemnie, przy czym na pochwałę dla twórców należy zaliczyć podział mapy który sprawia, że z każdego miasta do każdego punktu mapy mamy "tak samo daleko" przy każdej liczbie graczy. Początkowe fazy gry w naszym wypadku to przede wszystkim bój o wykupienie kluczowych upgradów i uniemożliwienie wykupienia ich przez przeciwników, co wymaga obrania indywidualnej strategii decydując się na to na czym nam najbardziej zależy. Chociaż zaznaczyć należy, iż podczas całej naszej 5-cio turowej rundy jesteśmy zmuszeni przez piramidkę akcji do zagrania bardziej ofensywnego (wykonanie ruchu lub rekrutacji wojska). Później to już typowe boje o kontrole świątyń i szybkie wypady na co bardziej odsłonięte oddziały przeciwnika. Przy czy mimo iż VP dzielą się na stałe i tymczasowe, to jednak często utrzymywanie tych tymczasowych ze świątyń, czy piramid sprawia, że można bardzo zaskoczyć przeciwników nagłym zwycięstwem, jeśli Ci odpowiednio wcześnie nie przewidzą Twoich zamiarów.
Ogólnie gra w swojej mechanice jest bardzo prosta, ale żeby w nią wygrać trzeba z założenia ostro pogłówkować. Natomiast jeśli chodzi o brak losowości podczas walk to dla mnie zdecydowany plus - zresztą jak ktoś już wspomniał można przeciwnika często zaskoczyć użyciem swoich kart DI - które swoją drogą bardzo często były niedocenianym przez moich przeciwników elementem co zawsze starałem się niecnie wykorzystać :P
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: palladinus »

Zapraszamy na wideorecenzję na naszym blogu CiekaweGry:

Wideo rzut okiem na Kemet
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Kemet

Post autor: Acaraje »

Hello!!

Ma ktoś może jakieś informacje dotyczące dodruku Kemet?! Ja w żadnym sklepie znaleźć nie mogę, a na forum, to raczej nikt nie chcę się pozbyć... :P

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: Aduanath »

Pisałam do Asmodee. Kemet jest w druku. W sklepach będzie w pierwszym kwartale 2014 roku.
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kemet

Post autor: NTomasz »

Kemet jak gra o tron 2ed za najmroczniejszych zim w westeros.... na swój egzemplarz czatowałem na forum tyle że już liczyćw miesiącach trzeba było:P ale warto :) co do dodruku to ktokolwiek widział ktokolwiek wie:P kiedyś sam liczyłem na dodruk po różnych zapowiedziach chyba 2 krotnych ale na zapowiedziach się kończyło (jak to zapowiedzi ktoś krzyknie że będzie za miesiąc i ludzie czekają że będzie a nie ma) Kiedyś dodrukują jak GoT. ale kiedy to będzie to chyba tylko najstarsi górale :) (up: czyli pewnie na następne boże narodzenie im się przeciągnie :D )
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: Aduanath »

NTomasz pisze: (up: czyli pewnie na następne boże narodzenie im się przeciągnie :D )
Niekoniecznie. Jak mi pisali, że dodruk, Takenoko będzie na wakacje, to jakoś w tych okolicach się pojawił ;) . Na mój gust może być ewentualnie max kwiecień - kwestia dojścia gry do Polski :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kemet

Post autor: NTomasz »

chyba że wymyślą sobie jak wielokrotnie bywało już z dodrukami/premierami że należy poczekać i pogłodzić chętnych aby sprzedać w jakimś fajnym terminie
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Kemet

Post autor: Acaraje »

Trochę bieda. :(
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Kemet

Post autor: Acaraje »

W końcu po długich poszukiwaniach udało mi się nabyć Kemet. Powiem szczerze, chyba jeden z lepszych moich zakupów planszówkowych!! Gra jest genialnie wykonana, ma bardzo fajny mechanizm, generalnie warto było ją kupić!!

Gdyby ktoś szukał fajnie nakręconego tutoriala jak grać w Kemet polecam: http://www.youtube.com/watch?v=4rvQWx77b0A
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

Tak wygląda na to ze ta gra mi podejdzie.
Tylko dwa pytanie .
Gdzie to kupić(ewentualnie kiedy)?
Czy jest dostępne tłumaczenie zasad na polski?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: pan_satyros »

Na dwie osoby raczej niespecjalnie?
(Cyklady na 2 bardzo lubię)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: Wassago »

Odpowiedź z Rebela:
"Bardzo nam jednak przykro, ale Kemet aktualnie
nie jest dostępna u żadnego z naszych dostawców i owa sytuacja zapewne
nie zmieni się wcześniej w pierwszym kwartale 2014."
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Kemet

Post autor: Acaraje »

Ja swój egzemplarz kupiłem w planszostrefie, cena nie była mała, ale moim zdaniem warto było. Co do polskiej instrukcji... to takowej nie uraczysz, ale angielska instrukcja jest tak napisana ,że nie trudno ją zrozumieć. Powyżej zamieściłem linka z tutorialem do Kemet.
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

Dzieki.
Bardzo ładny tutorial nawet świetny z tym że nic z niego nie rozumiem :) Ale oglądnąłem i jeszcze bardziej się nakręciłem.
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Kemet

Post autor: Merigold »

Bardzo zastanawiam się nad zakupem tej gry. Czy możecie mi porównać tą grę z Cykladami pod kilkoma względami?

1. Balans - czy da się mocno odstawić konkurencję? Czy też raczej do końca ma się szansę wygrać, W sensie: wydaje się, że "prawie wygrałem", czy też od połowy gry " i tak już nie mam szans".

2. Czy są różne drogi zdobywania punktów? Czy też raczej wszyscy robią to samo?

3. Czy opłaca się bić jedną osobę w kółko i w kółko? Czy też raczej trzeba wszystkich walić po równo?
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Merigold pisze:Bardzo zastanawiam się nad zakupem tej gry. Czy możecie mi porównać tą grę z Cykladami pod kilkoma względami?

1. Balans - czy da się mocno odstawić konkurencję? Czy też raczej do końca ma się szansę wygrać, W sensie: wydaje się, że "prawie wygrałem", czy też od połowy gry " i tak już nie mam szans".
Jedna z najlepiej zbalansowanych gier tego typu w jakie dane mi było grać. Każdy może każdego zaatakować i każdemu przeszkodzić. Nie jest tak jak w Cykladach, że temu po 2 strony mapy zagrozisz najwcześniej za 3 tury. Każdy musi każdego kontrolować i może negatywnie wpłynąć na przeciwnika.
Merigold pisze:2. Czy są różne drogi zdobywania punktów? Czy też raczej wszyscy robią to samo?
Drogi są różne, aczkolwiek nie ma co się oszukiwać, że walka to podstawowy element gry i on jest głównym źródłem punktów. Pozostałe elementy dają raczej dodatkowe punkty, ale często są one kluczowe do zwycięstwa - np: zdobywanie piramid na 4 lvl czy kontrola świątyń na koniec tury. Trzeba na to często i gęsto uważać.
Merigold pisze:3. Czy opłaca się bić jedną osobę w kółko i w kółko? Czy też raczej trzeba wszystkich walić po równo?
Nie ma sensu. Bijesz tego kto obecnie się wystawił, aby zgarniać punkty zwycięstwa lub tego, kto będzie mógł za chwilę bardzo łatwo je dostać.

Ja grę polecam:)
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Kemet

Post autor: Merigold »

Bardzo dziękuje Sir, potwierdziłeś moje przypuszczenia. Z tego co się dowiadywałam ma być dodruk na początku roku, to będzie szansa zakupić.
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Kemet

Post autor: Macok »

Merigold pisze:Bardzo zastanawiam się nad zakupem tej gry. Czy możecie mi porównać tą grę z Cykladami pod kilkoma względami?

1. Balans - czy da się mocno odstawić konkurencję? Czy też raczej do końca ma się szansę wygrać, W sensie: wydaje się, że "prawie wygrałem", czy też od połowy gry " i tak już nie mam szans".

2. Czy są różne drogi zdobywania punktów? Czy też raczej wszyscy robią to samo?

3. Czy opłaca się bić jedną osobę w kółko i w kółko? Czy też raczej trzeba wszystkich walić po równo?
Opinie po ~10 grach.

1. Jeżeli inni grają po raz pierwszy lub w grze 1 vs 1 da się wyskoczyć przed peleton. Na więcej osób, które wiedzą o co chodzi, gra zbudowana jest tak, że "prawie wygrałem" możesz powiedzieć może turę przed zwycięstwem.
"I tak już nie mam szans" może się częściej zdarzyć bo gra jest dosyć szybka i jeżeli popełnisz zbyt wiele błędów na początku (lub będziesz mieć pecha), wszystko może się skończyć zanim zdążysz innych nadgonić.
Ogólnie mówiąc balans wydaje mi się bardzo dobry.

2. Jest parę sposobów, ale do zdobywania pierwszorzędnego (atakowanie) wszyscy gracze są niejako zmuszeni. Nie da się wygrać siedząc w swoim mieście.
Wszyscy będą się starać zdobywać punkty na wszystkie możliwe sposoby, ale w nieco inny sposób, więc ciężko mi powiedzieć do której kategorii to się zalicza ;)

3. Bić jednego zdecydowanie się nie opłaca. Chyba, że akurat sam się będzie o to prosić. Bić będziesz tego, którego Ci się akurat będzie najbardziej opłacało. Nawet w grze na 5 osób każdy gracz jest w dokładnie takiej samej odległości od innego gracza.
Nikt Ci oczywiście na jednej osobie się wyżywać nie zabroni, ale wygrywająca strategia to nie jest.

Ciężko Kemeta porównać do Cyklad, bo się od nich dosyć sporo różni. Są pewne drobne rozwiązania mechaniczne, które są podobne, ale ogólna rozgrywka jest inna.

Nie polecałbym Kemeta do gry tylko dla 2 osób. Działa i spokojnie można zagrać, ale zdecydowanie lepszy jest przy większej ilości graczy.
Jeżeli masz większą grupę do grania to kupuj! Ten anonimowy użytkownik również forum zdecydowanie poleca.

EDIT:
Merigold pisze:Bardzo dziękuje Sir, potwierdziłeś moje przypuszczenia. Z tego co się dowiadywałam ma być dodruk na początku roku, to będzie szansa zakupić.
Szansa nie szansa, kupić Kemeta można w tym momencie.
Spoiler:
Owned
ODPOWIEDZ