Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mamtu
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2013, 15:33
Lokalizacja: Gdańsk

Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mamtu »

Witam.

Przerobiłam forumowy poradnik i kilka serwisów planszówkowych, ale mimo wszystko postanowiłam poprosić o pomoc. Problem - jak w temacie. Powód oczywisty – szukam gry.

Głównie dla mnie i męża, więc musi dobrze chodzić na dwie osoby, ale nie obrażę się, jeśli będzie też fajnie grała w większym gronie (4-6). Problem w tym, że mąż (średniozaawansowany laik ;), a do tego swoista ‘konserwa’ w zakresie gier planszowych) jest nieugiętym fanem K2 – jej mechaniki i przejrzystych zasad – i nijak nie chce dać się przekonać do nowości. Grywał też w Ticket to ride :roll:, ale bez dodatków imho gra nadaje się co najwyżej dla dzieci i chociaż mechanikę ma przyjemną – szybko mnie znudziła. Szukam czegoś, co działa na podobnych do K2 zasadach, o średnim stopniu trudności (z tendencją wzrostową) i nie znudzi nam się po trzech rozgrywkach. Raczej euro, downtime bez znaczenia, umiarkowanie mózgożerna, o wysokiej regrywalności i jak najmniejszej losowości.

Na wstępie odrzucam wszelkie gry stricte karciane, kooperację rozważam (myślałam o Pandemii, ale trochę boli mnie jej prostota, więc to może w dalszej przyszłości), chociaż ze względu na męża wolałabym raczej typowe współzawodnictwo. W grę nie wchodzą gry ze zbyt rozbudowaną interakcją, ekonomia też nas nie kręci. Typowe imprezówki odpadają.

Cena do 200 złotych.
Czas +/- 1,5-2h
Najlepiej w wersji PL.

Jest szansa, że znajdę coś, co wciągnie mojego męża równie mocno jak rzeczone K2, czy to raczej marzenie ściętej głowy?
Mam nadzieję, że mój opis naszych (a w zasadzie – głównie mężowych preferencji) nie jest na tyle chaotyczny, żeby nie dało się znaleźć w nim jakiegoś wspólnego mianownika. Każda, nawet najdrobniejsza sugestia, będzie dla mnie na wagę złota. ;)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: kwiatosz »

Przejrzyste zasady mają generalnie gry logiczne - może coś w tym kierunku?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Nataniel »

Puerto Rico, Goa - może jeszcze inne typowe euro.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Perpetka »

W kierunku gier logicznych polecam Geniusza (Ingenious).
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Misio205 »

a Jaskinia? To tego samego autora co K2
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: tomb »

Stone Age - euro, umiarkowanie mózgożerna (raczej mniej niż K2), dobrze chodzi na 2/3/4 graczy, bez dużej interakcji, wysoce regrywalna. Chyba, że ktoś jest mocno uczulony na losowość, a może się taka początkowo wydawać...

(Po prawdzie to bym polecił 51.Stan, który u mnie w domu nastąpił po świetnym K2 - bo to w pewnym sensie podobny charakter rozgrywki - ale miało nie być mózgożernych i karcianek...)
mamtu
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2013, 15:33
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mamtu »

Geniusz chyba trochę zbyt abstrakcyjny. Mężu musi mieć jakieś minimum fabuły. W ogóle logika to chyba jednak nie to.

Puerto Rico i Goa z kolei za mocno ekonomiczne. Licytacje, kupno, sprzedaż... raczej nie.

Jaskinia wydaje się być dobrą opcją. Mnie trochę odstrasza jej prostota, ale nie o mnie tu przecież. ;)
A sprawdzi się na dwoje graczy? Bo w recenzjach wypada różnie, szczególnie pod tym względem.
"Sprawne i szybkie działanie, poprzez przemyślaną gospodarkę PA, pozwala na zdobycie większej liczby żetonów, a tym samym na zdobycie punktów premii. Aspekt ten jest mało odczuwalny w grze 2-osobowej, bo premię zawsze dostają obaj gracze, choć o różnej wysokości."

Mózgożerne przejdziemy, kart - raczej nie. ;)
Stone Age zaraz podejrzę, chociaż kojarzy mi się raczej ekonomicznie. Ale może się mylę. Z losowością mieliśmy tyle do czynienia co w rzeczonym K2 i TtR, więc nie bardzo potrafię ocenić czy będzie ona wadą czy raczej zaletą.

Wielkie dzięki za podpowiedzi.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Pixa »

Moze Suburbia? Lekko ekonomiczna, stopien trudnosci sredni, spora regrywalnosc - temat neutralny - budowa miasta. Chodzi bardzo dobrze na 2 osoby, jak i na wiecej (do 4)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: tomb »

mamtu pisze:Mózgożerne przejdziemy, kart - raczej nie. ;)
Stone Age zaraz podejrzę, chociaż kojarzy mi się raczej ekonomicznie. Ale może się mylę. Z losowością mieliśmy tyle do czynienia co w rzeczonym K2 i TtR, więc nie bardzo potrafię ocenić czy będzie ona wadą czy raczej zaletą.
SA można nazwać grą ekonomiczną, to prawda. Ale w forumowym poradniku jest w grach rodzinnych i tam mi bardziej pasuje. Oby gry rodzinne zawsze trzymały taki poziom.

A 51. Stan to raczej planszówka bez planszy, niż klasyczna karcianka. Ale traktuj to jako polecankę z rodzaju na marginesie.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Perpetka »

A może Agricola? Duża lub mała (chłopi i ich zwierzyniec)?
+1 dla Suburbii.
Skoro TtR, to może Cesarski Kurier (Thurn und Taxis)? IMO to taki lepszy TtR.
A Na Grunwald!, Mali Powstańcy albo Magnum Sal?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: WRS »

Misio205 pisze:a Jaskinia? To tego samego autora co K2
Ale - wg mnie - nie ten poziom. Dużo lżejsza, zdecydowanie bardziej losowa...
Zresztą pisałem o tem w ŚGP...

I zachęcam do rozważenia Magnum Sal (z dodatkiem Muria!).
Jest ostro :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: Odi »

Stone Age i Magnum Sal to na pewno ciekawe propozycje.
Możecie też spróbować Antike Duellum (tylko na dwóch) albo coś innego z mechaniką tzw rondla (Navegador?). To są zawsze w miarę przejrzyste, eleganackie mechanicznie gry.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: folko »

Może ja coś doradzę ;)
Przede wszystkim proszę pozdrowić męża, cieszę się że moja gra tak mu spasowała :)
Gry poniżej to te które chyba mogą się wpasować i w które lubimy grać z żoną.

Troyes - świetny tytuł, trudniejszy, mniej klimatyczny, bardzo dobry.
Mr Jack i Mr Jack w NY - w to wprawdzie żona za bardzo ze mną nie gra, ale to świetne gry dwuosobowe, klimatyczne, osobiście wolę Jacka w Nowym Yorku
Puerto Rico - klasyka, uwielbiam, ale nie pamiętam jak chodzi na dwóch. Ja tu nie do końca czuję jako ekonomiczną, podobnie jak wspomniane już Stone Age.
Pokolenia - to dobra gra, ale zyskuje z dodatkiem. Bez dodatku szybko się nudzi :(
Magnum Sal - już wspominana.
Wikinger - trochę lżejszy tytuł ale świetnie chodzi dla dwóch.
No i zawsze można spróbować Mt Everest :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: kdsz »

Magnum Sal to będzie świetny strzał. Mocno różni się od K2, ale odczucia w sumie podobne (gra płyyyyyynie).

Wspomniani przez folko Wikingowie Michaela Kieslinga to również świetna gra, ale niestety praktycznie niedostępna. Podobnie jak Aton, który również mógłby przypaść Wam do gustu
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mig »

No właśnie - Mt Everest zarówno jeśli chodzi o autora, jak i mechanikę czy temat wydaje się dość oczywistą propozycja... Na pewno warto się bliżej przyjrzeć.
+1 dla Suburbii. Magnum Sal na pewno jest klimatyczne, ale imho znacznie prostsze od K2. No i jakby nie było, to lekka ekonomia jest.
Warto przyjrzeć się tez świetnemu P.I.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: adam_k27 »

Polecam gorąco Stone Age (Epoka Kamienia w polskim wydaniu) oraz Magnum Sal.
mamtu
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2013, 15:33
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mamtu »

Jeszcze raz wielkie dzięki za sugestie. 'Chwilę' zajęło mi przeanalizowanie wszystkich propozycji. ;)

Po wstępnej analizie zawęziłam krąg zainteresowań głównie do dwóch tytułów, z naciskiem na pierwszy:
1. Magnum Sal
2. Stone Age
Biorę też pod uwagę Troyes i Mount Everest (a jednak!, chociaż trochę boję się dublowania tematyki).
Zdecydowanie odrzucam Suburbię i Agricolę. Mr Jack'a ze względu na ograniczenia co do ilości graczy też.
No i kusi mnie Jaskinia, mimo wszystko.

Która z tych pozycji najlepiej wpisze się w ww. preferencje Waszym zdaniem?
folko pisze:Przede wszystkim proszę pozdrowić męża, cieszę się że moja gra tak mu spasowała :)
Bardzo dziękuję, nie omieszkam. :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mig »

Trudny wybór, bo to dość podobne gry...
- klimat: porównywalny. Nie za wielki, ale imho odczuwalny. Może - ze względu na bliskość tematu - nieco lepszy w MS
- wykonanie: MS jest ładne ale SA mim zdaniem zdecydowanie ładniejsze. Menzel to Menzel. Tyle ze to kwestia dość subiektywna,
- skalowalnosc: podobna - dobrze chodzą i na 2 i na więcej. Wraz ze wzrostem liczby graczy zmienia sie tylko charakter rozgrywki - od bardziej obliczanego i przewidywanego do nieco większego chaosu
- losowosc: nieco większa w SA (ale mniejsza niż na pierwszy rzut oka sie wydaje. Zwykle nie ma wpływu na wynik.
- dodatki: nie testowałem żadnego ale z opinii innych wydaje sie, ze Muria (MS) jest lepsze od dodatku do SA
- zlozonosc: podobna
- liczba dróg do zwycięstwa: dość podobna, choć mam wrażenie ze nieco lepiej jest w MS
- przyjemność z gry: bardzo subiektywne. Ja wolę jednak SA...
- czas gry: podobny (u nas na 2 osoby ok 45 min, na 4 ok 1,5)

SA można przetestować online na BGA albo jako aplikacje na iOS.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
mamtu
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2013, 15:33
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra dla męża konserwatysty czyli jak przebić K2

Post autor: mamtu »

mig, wielkie dzięki z wyczerpujące porównanie i jeszcze raz za wszystkie sugestie.
W rezultacie stanęło na SA i mam nadzieję, że małż będzie zadowolony. Na następny ogień pójdzie Magnum Sal (+Muria), o ile SA mu podpasuje.

Pozdrawiam. :)
ODPOWIEDZ