Euro z elementem losowym

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Euro z elementem losowym

Post autor: Amiata »

Z racji upodobań mojego współgracza (element losowy) szukam gry, która by go łączyła z eurogrą, najlepiej, żeby dało się nią zarządzać. Żeby się sprecyzować, opiszę na przykładach:

-Puerto Rico - losowe plantacje to za mało
-Stone Age - możne nawet ciut za dużo tych kostek i wychodzących kart, ale jest ok, grę znamy i lubimy, ale nie na tyle, żeby kupować
-Nowa Era - element losowy akurat, jakie karty dojdą takie dojdą, ale można je wykorzystać na kilka sposobów i dużo z nich wycisnąć.

Miło by było jakby zasady nie były zbyt skomplikowane, aby można było je szybko wytłumaczyć i zagrać z kimś nowym. I nie chciałabym karcianki.

Moje pomysły na chwilę obecną to Lords of Waterdeep i Zamki Burgundii. Może macie jeszcze inne pomysły?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: rastula »

jeśli kostki uznamy za losowe ;)


Bora Bora,
Zamki Burgundi
Troyes

rzut kością zapewnia element emocji - a potem to trzeba kombinować
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: watman »

Bootleggers - najlepsza jak dla mnie hybryda euro i trashu :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: cezaras »

Brugge Felda -> ma i karty i kostki, a cały czas pozostaje Eurogrą
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Amiata »

rastula pisze:jeśli kostki uznamy za losowe ;)


Bora Bora,
Zamki Burgundi
Troyes

rzut kością zapewnia element emocji - a potem to trzeba kombinować
Troyes wygląda na dosyć skomplikowane, ale warte tego, a z Felda chyba bardziej mi Zamki pasują.
watman pisze:Bootleggers - najlepsza jak dla mnie hybryda euro i trashu :)
Z tego co widzę gra nie do zdobycia.

Widzę, że obaj macie na BGG LoW w kolekcji, prosiłabym o opinię czy ta gra byłaby odpowiednia.
cezaras pisze:Brugge Felda -> ma i karty i kostki, a cały czas pozostaje Eurogrą
Nie aż tak ciężka do zdobycia jak Bootlegers, ale też licho w ofertach. Widzę, że gra nowa, więc jest mało informacji, a ja nie lubię kota w worku kupować :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: watman »

Amiata pisze:
watman pisze:Bootleggers - najlepsza jak dla mnie hybryda euro i trashu :)
Z tego co widzę gra nie do zdobycia.
Niedlugo ma byc dodruk na poprawionych zasadach, o ile mnie pamiec nie myli... Tak czy inaczej - o ile to nie ma byc prezent, to warto polowac na uzywke, bo gra jest wysmienita...
Widzę, że obaj macie na BGG LoW w kolekcji, prosiłabym o opinię czy ta gra byłaby odpowiednia.
LoW jest prosta, tez jest hybryda, ale zupelnie innego kalibru - losowosc wystepuje tylko w: kartach intryg (i tak masz ich zwykle tone na rece a zagrac wszystkich na raz nie mozesz), kaflach budynkow dodatkowych (da sie wygrac wchodzac do podstawowych budynkow przez cala gre) i w kartach questow (gdzie zawsze sa 4 do wyboru) - ergo, jest ZNACZNIE bardziej kontrolowalna - tak, ze moim zdaniem jej wplyw na gre jest znikomy... W Bootleggersach jest zdecydowanie trudniej okielznac wywrotke kostek, karty muscli i karty thugow jednoczesnie...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: adam_k27 »

CV - są kostki, jest losowosc, choć to raczej karcianka, bo plansza służy głównie za podstawke do ułożenia stosow z kartami to jednak gorąco polecam, kobietom zresztą się tą gra na ogół bardzo podoba.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Bea »

Zapoznaj się z grą Targi na BGA. Zasady proste, elementy euro są, losowość spora (w dochodzeniu pól akcji), wprawdzie są karty, ale pełnią one rolę planszy. Niestety tylko na dwóch graczy.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Amiata »

watman pisze: Niedlugo ma byc dodruk na poprawionych zasadach, o ile mnie pamiec nie myli... Tak czy inaczej - o ile to nie ma byc prezent, to warto polowac na uzywke, bo gra jest wysmienita...

LoW jest prosta, tez jest hybryda, ale zupelnie innego kalibru - losowosc wystepuje tylko w: kartach intryg (i tak masz ich zwykle tone na rece a zagrac wszystkich na raz nie mozesz), kaflach budynkow dodatkowych (da sie wygrac wchodzac do podstawowych budynkow przez cala gre) i w kartach questow (gdzie zawsze sa 4 do wyboru) - ergo, jest ZNACZNIE bardziej kontrolowalna - tak, ze moim zdaniem jej wplyw na gre jest znikomy... W Bootleggersach jest zdecydowanie trudniej okielznac wywrotke kostek, karty muscli i karty thugow jednoczesnie...
Może być i używka, bo dla siebie gry szukam. Na BGG jest też ten dodruk wspomniany, będę się rozglądać, może się skuszę, bo brzmi ciekawie :) Z racji tego co piszesz wygląda na to, że postawię na Zamki.
adam_k27 pisze:CV - są kostki, jest losowosc, choć to raczej karcianka, bo plansza służy głównie za podstawke do ułożenia stosow z kartami to jednak gorąco polecam, kobietom zresztą się tą gra na ogół bardzo podoba.
Chyba nie do końca tego szukam, bo to taka półimprezówka. Inna sprawa, że sama idea gry jest bardzo dobra :)
Bea pisze:Zapoznaj się z grą Targi na BGA. Zasady proste, elementy euro są, losowość spora (w dochodzeniu pól akcji), wprawdzie są karty, ale pełnią one rolę planszy. Niestety tylko na dwóch graczy.
Szkoda, że tylko na 2 graczy, ale obadam na BGA!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: SeeM »

Amiata pisze:-Nowa Era - element losowy akurat, jakie karty dojdą takie dojdą, ale można je wykorzystać na kilka sposobów i dużo z nich wycisnąć.
Race for the Galaxy - Nowa Era, która działa. :)
+ (BGG)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Perpetka »

Najbardziej to faktycznie Zamki, bo tam faktycznie można coś zarządzić.
Świat bez końca - losowość tego typu, że wychodzą Ci losowe eventy psujące szyki.
Finca - losowość pojawiania się kolejnych celów.
Turlanki typu To court the king, Roll through the ages (!), Alea Iacta Est - turlasz, przerzucasz, decydujesz, co zrobić z wynikiem - nie do końca euro, ale może o coś takiego chodzi.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Hipke »

Perpetka pisze:Najbardziej to faktycznie Zamki, bo tam faktycznie można coś zarządzić.
+1
Nie jestem fanem typowych euro, ale Zamki z Burgundii to, imho, jedna z fajniejszych gier z tego gatunku.
Zasady proste jak budowa cepa, ładnie wydana, klimat... hehe no tak euro i klimat... :) klimat jest jaki jest (albo nie ma :P) Tą grę możnaby w sumie osadzić w każdym klimacie i byłoby fajnie ;)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: watman »

Amiata pisze:
watman pisze: Niedlugo ma byc dodruk na poprawionych zasadach, o ile mnie pamiec nie myli... Tak czy inaczej - o ile to nie ma byc prezent, to warto polowac na uzywke, bo gra jest wysmienita...

LoW jest prosta, tez jest hybryda, ale zupelnie innego kalibru - losowosc wystepuje tylko w: kartach intryg (i tak masz ich zwykle tone na rece a zagrac wszystkich na raz nie mozesz), kaflach budynkow dodatkowych (da sie wygrac wchodzac do podstawowych budynkow przez cala gre) i w kartach questow (gdzie zawsze sa 4 do wyboru) - ergo, jest ZNACZNIE bardziej kontrolowalna - tak, ze moim zdaniem jej wplyw na gre jest znikomy... W Bootleggersach jest zdecydowanie trudniej okielznac wywrotke kostek, karty muscli i karty thugow jednoczesnie...
Może być i używka, bo dla siebie gry szukam. Na BGG jest też ten dodruk wspomniany, będę się rozglądać, może się skuszę, bo brzmi ciekawie :) Z racji tego co piszesz wygląda na to, że postawię na Zamki.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 63#p485063 - wlasnei sie pojawili ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Amiata »

Dzięki za odpowiedzi, stanęło na Zamkach. Bootleggers może kiedyś indziej ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: BartP »

Widzę tu takie gry powymieniane, że wychodzi na to, że chyba tylko Caylus nie jest losowy. Bardzo dużo eurogier ma losowe warunki dla wszystkich graczy, bo one zapewniają regrywalność. Ale zrozumiałem, że Amiacie chodzi o losowość indywidualną, wręcz o szczęście (lub jego brak) wynikający z tej losowości (rzucam kostkami i chcę, by było 5+, coś w tym stylu). Akurat w Zamki podpadają pod losowość indywidualną, jednakże jeśli będziesz miał więcej niskich wyników, to i tak masz jednakowe szanse na wygraną (w przeciwieństwie do Stone Age'a, gdzie jak komuś wypadają same szóstki, to nie ma rady ;]), na tym polega piękno tej gry.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: Amiata »

BartP pisze:Widzę tu takie gry powymieniane, że wychodzi na to, że chyba tylko Caylus nie jest losowy. Bardzo dużo eurogier ma losowe warunki dla wszystkich graczy, bo one zapewniają regrywalność. Ale zrozumiałem, że Amiacie chodzi o losowość indywidualną, wręcz o szczęście (lub jego brak) wynikający z tej losowości (rzucam kostkami i chcę, by było 5+, coś w tym stylu). Akurat w Zamki podpadają pod losowość indywidualną, jednakże jeśli będziesz miał więcej niskich wyników, to i tak masz jednakowe szanse na wygraną (w przeciwieństwie do Stone Age'a, gdzie jak komuś wypadają same szóstki, to nie ma rady ;]), na tym polega piękno tej gry.
Może niekoniecznie szczęście, ale nazwijmy to zestaw możliwości wynikający w tym przypadku z rzutu kostkami. Trochę zawile opisałeś, ale wiesz co miałam na myśli ;)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Euro z elementem losowym

Post autor: bart8111 »

Osadnicy z Catanu (z tymże jest tylko na 3-4 osoby).
ODPOWIEDZ