Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: bogas »

Hmm. Trzech graczy przez 10 rund może maks. zrobić 60 wysyłek. Kostek jest ok. 25 w miastach (dokładnie nie liczyłem) i 24 na polach zasobów (2 kostki na 12 polach). To daje 49. Biorąc pod uwagę fakt, że nie da się cały czas tylko wysyłać, bo trzeba też rozwinąć tabor, to tych kostek powinno być tak "akurat". A do 8 rundy to tylko 48 kostek można wysłać (maks, bez rozwoju taboru), więc na pewno braknąć nie powinno.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: skoti »

A ja policzyłem, jest dokładnie 25 kostek na planszy i 24 do dokładania (plansza zagłębia Ruhry, kładąc po jednej kostce mniej).
Rzeczywiście niemożliwe jest, żeby wszystkie kostki zeszły do 8 tury.
Z zasadami standardowymi graliśmy tylko 2 razy i dwa razy był ten problem.
Odpowiedz jest chyba tylko jedna (aż wstyd się przyznać :roll: ) po prostu musieliśmy nie przesunąć znacznika tury – i to z dwa razy :( .

No cóż, gra tak czy siak, jest świetna :mrgreen:
Dzięki, za pomoc. :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: staszek »

czy Steam Barons można połączyć z AoS zagrać w tę giełdową część wykorzystując potrzebne do gry komponenty zamiast ze Steama to z AoS-a ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Steam i Steam Barons

Post autor: adikom5777 »

Do grania w steam baronsa z podstawki potrzebujesz tylko kafli torow oraz znacznikow dla kazdej z szesciu kompanii kolejowych. Za kase moga robic zetony pokerowe
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: staszek »

czyli rozumiem,że AoS pasuje. To dobrze.Dzięki
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Steam i Steam Barons

Post autor: adikom5777 »

A ja odwroce pytanie: czy majac Steama moge kupic i grac w dodatkowe mapy do AoSa na regulach AoSa? Czy moge zagrac podstawką Steama na mapach Steama regulami AoSa? Nie czytalem instrukcji do AoSa, wiec nie wiem czy sa duze roznice.
ozzman1

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: ozzman1 »

adikom5777 pisze:A ja odwroce pytanie: czy majac Steama moge kupic i grac w dodatkowe mapy do AoSa na regulach AoSa? Czy moge zagrac podstawką Steama na mapach Steama regulami AoSa? Nie czytalem instrukcji do AoSa, wiec nie wiem czy sa duze roznice.
Jeśli wejdziesz na konkretny dodatek, na BGG zawsze jest napisane czy nadaje się do Steama. Widziałem też Geekliste w tym temacie. Dodatkowo, na stronie Steama na BGG jest, w sekcji More Information, lista kompatybilnych dodatkow.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Steam i Steam Barons

Post autor: adikom5777 »

Wlasnie o to mi chodzilo. Czyli jak wydrukuje sobie tabele dystrybucji dobr, zrobie naklejki z numerami miast na tylach zetonow, to da sie zagrac na regulach AoSa (mapa z dowolnego dodatku AoSa) komponentami Steama.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 192 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Palmer »

Drobne wykopki.
Najnowszy, 4 dodatek do Steam'a będzie posiadał mapę Polski wraz z najbliższymi sąsiadami. Co więcej, mapa ta będzie miała wariant na 2 graczy ;)
Źródło
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Lucf »

Wow! Palmer dzieki za info. Czyli 2 mapy w jednym dodatku - wiadomo coś jak to cenowo wygląda? Albo moze wygladac , biorac pod uwage poprzednie mapy?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: BartP »

Na podstawie poprzednich to będzie kosztować 75 zł.
Swoją drogą pojawiło już się jako takie zdjęcie mapy na BGG, jest fajnie. Będzie dużo miast m.in. Gdańsk, Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Koszalin, Rzeszów, Olsztyn i inne. Rzeki są trochę umowne i jakieś góry wyrosły kolo Gdańska, no ale ;]. I tak must have.
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: knidyjczyk »

BartP pisze: i jakieś góry wyrosły kolo Gdańska
Kaszubszczyzna, niech im będzie ;) tam wysokości względne jednak są całkiem całkiem.... ale te koło Olsztyna? Wzniesienia Mławskie?
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Lucf »

In South Africa, 3-6 players will need to focus on mining as much as they do markets. The Poland-based expansion promises "Broad to Standard Gage Transitions" and includes two sets of rules: one for 3-4 players and another for 2 players.
O jakie "mining" chodzi? Czyzby w poprzednich dodatkach weszło wydobywanie wegla?
Rozumiem, że Broad to... to podtytuł mapki?
Steam: Map Expansion #4 also includes a new tile sheet for use with these game boards as well as additional tiles for Steam: Map Expansion #3.
Wlasnie - na BGG na skanie opakowania jest info "ze to są bonusowe znaczniki" - czy one sa niezbedne do tego dodatku czy to ma byc jakies lepsze wykonanie tego co w podstawce?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: BartP »

Bonusowe znaczniki są dla dodatku 3., w którym chyba właśnie było coś z kopalniami, ale nie miałem okazji jeszcze zagrać, więc nie potwierdzę.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Jelithe »

BartP pisze:Bonusowe znaczniki są dla dodatku 3., w którym chyba właśnie było coś z kopalniami, ale nie miałem okazji jeszcze zagrać, więc nie potwierdzę.
Nie, w #3 dodatku nie ma nic z kopalniami :-) W #3 są dodatkowe znaczniki z numerami zmieniające kolejność tury dla danych akcji i specjalny heks San Francisco do gry na mapie Westward Ho! Ogólnie całe trzecie rozszerzenie jest bardzo ciekawe z fajną mapą Japonii z opcją dla 3-4 graczy i dla 2 graczy (na samym Hokkaido), a także z Singapurem dla 2 graczy. Właśnie to głównie te mapy dla 2 graczy skusiły mnie do zakupu ;-)
Lucf pisze:
In South Africa, 3-6 players will need to focus on mining as much as they do markets. The Poland-based expansion promises "Broad to Standard Gage Transitions" and includes two sets of rules: one for 3-4 players and another for 2 players.
O jakie "mining" chodzi? Czyzby w poprzednich dodatkach weszło wydobywanie wegla?
Rozumiem, że Broad to... to podtytuł mapki?
Nie :-) Wydobycie węgla wejdzie dopiero w #4 rozszerzeniu :-)

Lucf pisze:
Steam: Map Expansion #4 also includes a new tile sheet for use with these game boards as well as additional tiles for Steam: Map Expansion #3.
Wlasnie - na BGG na skanie opakowania jest info "ze to są bonusowe znaczniki" - czy one sa niezbedne do tego dodatku czy to ma byc jakies lepsze wykonanie tego co w podstawce?
Patrząc na opakowanie, zdecydowanie są niezbędne właśnie dla nowego dodatku, ponieważ widać, że są to znaczniki związane z kopalniami, a więc czymś nowym, czego wcześniej nie było.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Lucf »

Dzieki za info. Ciekawe tylko czy ta gra bedzie sprawnie chodzić na 2 osoby :I Co tam oni takiego zmielinili?? Bo PL tez ma byc na 2os.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Jelithe »

Lucf pisze:Dzieki za info. Ciekawe tylko czy ta gra bedzie sprawnie chodzić na 2 osoby :I Co tam oni takiego zmielinili?? Bo PL tez ma byc na 2os.
Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na rozgrywce 2-osobowej, to polecam jednak rozszerzenie #3, które ma dwie mapy dedykowane właśnie dla 2 graczy (tylko dla 2 graczy, a nie np. 2-4 graczy jak mapa Chin z rozszerzenia #2). Oznacza to małe, ciasne mapy, które pozwalają na bardziej interakcyjną rozgrywkę przy takiej ilości osób, bo przy większych mapach zazwyczaj każdy tworzy sobie swój własny system połączeń kolejowych na przeciwległych krańcach mapy i nikt sobie nie przeszkadza :wink: A na takiej mapie Hokkaido można nieźle powalczyć o teren :)

Mapa Polski z rozszerzenia #4 wygląda na całkiem sporą (porównuję ją teraz z mapą Hokkaido z #3). Zakładam, że w rozgrywce 2-osobowej korzysta się tylko z mapy w części oddzielonej pomarańczową granicą. Patrząc na nią nie widzę żadnych zmian (nie ma żadnych dodatkowych pól na mapie ani oznaczeń), więc zakładam, że na tej planszy rozgrywka będzie standardowa zgodna z regułami z podstawki. Najwyraźniej w tym rozszerzeniu tylko mapa Południowej Afryki wprowadza coś nowego - widać na niej nieznane wcześniej znaczniki kopalni.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: BartP »

Jak dotąd dwuosobowe mapy wprowadzały jeszcze regułę, że dwa razy z rzędu nie można wybrać tej samej roli na początku rundy.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Jelithe »

BartP pisze:Jak dotąd dwuosobowe mapy wprowadzały jeszcze regułę, że dwa razy z rzędu nie można wybrać tej samej roli na początku rundy.
Owszem na większości jest taka zasada, co w sumie i tak nie zmienia zbytnio rozgrywki. Jedynie 2-osobowa mapa Singapuru nie ma tej reguły, ale ona ogólnie ma trochę odmienne zasady (np. nie ma faz i gra kończy się, gdy któryś z graczy lub obaj spełnią jeden z określonych warunków).
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: Lucf »

Map Expansion #4
Czekamy, czekamy, na profilu BGG jest data wydania 2014 - w takim przypadku brakuje trochę miesiąca - kiedy to może wyjść :|
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: adikom5777 »

Dopiero niedawno wyszła mapa #3. Obstawiam, że kolejna wyjdzie pod koniec roku
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: BartP »

Trójeczka wyszła koło maja 2013, więc teraz może być podobnie.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: lintu »

Naczytałem się sporo tematów i recenzji Steam przez co nakręciłem się na ten tytuł. W końcu miałem dzisiaj okazję zagrać na Pionku i... czy ta gra naprawdę jest tak koszmarnie sucha? Fakt faktem, że graliśmy na zasadach podstawowych i popełniliśmy trochę błędów w fazie ulepszania parowozów/wysyłki towarów, ale gra była niemiłosiernie nudna. Być może to kwestia tego, że nagrałem się zbyt wiele w Railroad Tycoon w wersji komputerowej i oczekiwałem rozbudowanej warstwy ekonomicznej, a tymczasem dostałem typowe eurosuwaczki bez grama klimatu. Jakoś ten Steam wydał mi się niesamowicie uproszczony i umowny.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2014, 23:51 przez lintu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: BartP »

Wiesz, dla mnie Steam w wersji podstawowej (nie lubię licytacji) to top 3, więc nie mam zielonego pojęcia, o czym mówisz :). Jest mapa, są tory, miasta, towary, pożyczki, dochód, koszta; zaprawdę nie wiem, jak można nie czuć tu klimatu. Nie da się Steama zamienić na inną grę, pozostawiając tylko mechanikę - zawsze będzie to przewożenie towarów po trasach.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Steam i Steam Barons

Post autor: lintu »

Niby tak, ale z drugiej strony jest bardzo schematycznie i umownie. Grę ekonomiczną z pociągami wyobrażałem sobie raczej w ten sposób: mamy miasta, w tych miastach konkretne budynki produkcyjne, transportujemy konkretne zasoby napędzając produkcję w miastach, rozwozimy produkty etc. Czy Brass albo Age of Industry są bliższe moim wyobrażeniom (pomijając oczywiście fakt, że nie są o pociągach ;))? W Steam jakoś nie mogłem wsiąknąć w grę i myśleć o tym inaczej, niż "przesuwam czerwone kostki do czerwonego miasta". Być może jakakolwiek otoczka fabularna by tu jakoś pomogła...
ODPOWIEDZ