Dziedzictwo: testament księcia de Crecy (M. J. E. Hendriks)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

janekb pisze:Fajnie, a jak otrzymać te karty jak już się pojawią poprawione?

zapewne przez sklep w którym kupiłeś, bądź bezpośrednio w Portal Games - ale poczekajmy aż karty się pojawią, bo Portal to mistrzowie zapowiedzi ;)...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: veljarek »

Moja przygoda z Dziedzictwem zakonczyla sie po 5 rozgrywkach. Karty postaci i rysunki na nich przestaly bawic. Zadania startowe sa niezbalansowane co okazalo sie duzym minusem, na ktory narzekali wspolgracze.
Gra zajmije potezna ilosc miejsca na stole, po za tym jakosc wykonania kart jest slaba. Karty przyjaciol z czarnym rewersem i obwodka sa po kilku rozgrywkach zniszczone od tasowania i trzymania w rekach, szczegolnie ta czarna obwodka stala sie juz .... biala. Pierwsza rzecz do tej gry to zakup masy koszulek.
Gre juz sprzedalem.
Jako plus moge powiedziec ze pierwsze partie sprawily mi duzo radosci, im ich wiecej tym ocena spadala niestety.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: macike »

veljarek pisze:Zadania startowe sa niezbalansowane co okazalo sie duzym minusem, na ktory narzekali wspolgracze.
[...]po za tym jakosc wykonania kart jest slaba. Karty przyjaciol z czarnym rewersem i obwodka sa po kilku rozgrywkach zniszczone od tasowania i trzymania w rekach, szczegolnie ta czarna obwodka stala sie juz .... biala.
Po porównywalnej liczbie rozgrywek nie zauważyłem problemu niezbalansowania zadań startowych - wygrana zawsze była kwestią paru punktów, a zdarzyło się tiebreakować. Fakt biskup szybko został poprawiony.

Niestety potwierdzam komentarz dotyczący kart. :(
A, mimo że historie rodzinne zaczynają popadać w rutynę, gierka jako lajtowa i ciesząca casuali zostanie w kolekcji.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2074
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 140 times
Been thanked: 370 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: walkingdead »

veljarek pisze:Gra zajmije potezna ilosc miejsca na stole
No cóż, to też nasza bolączka :roll:
Ostatnio coraz częściej okazuje się,że stół z mały i przenosimy się na podłogę. Dla mnie to ok, ale boję się o moment, kiedy po kilku godzinach na ziemi, połowa towarzystwa się nie podniesie o własnych siłach :wink:
Stephan
Posty: 187
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Stephan »

Do wszystkich, którzy krytykują oprawę graficzną: nie wydaje się Wam, że idealizacja wizerunków głowy rodu i jej potomstwa, przy jednoczesnym skarykaturalizowaniu "znajomków" to zabieg celowy? Zapewne w taki (pełen cynizmu) sposób musiał postrzegać patriarcha swe dzieci i wnuki - mające przecież w żyłach jego krew! - na tle kandydatów na nowych członków dynastii. W tym drugim przypadku jawić musiały się mu jeno pokraczne kreatury, o wartości których stanowił posag, tudzież inne profity, jakie wraz z koligacjami wnieść one mogły po ślubie. Moim zdaniem - zabieg iście genialny i aż dziw, że nikt tutaj na to nie wpadł :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: tomb »

Które koszulki Maydaya będą pasować: mini chimera (43x65), czy mini euro (45x68)?
Nie lubię luzu w cienkich koszulkach, więc może da się karty wsunąć w chimery?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Karit »

Stephan pisze:Do wszystkich, którzy krytykują oprawę graficzną: nie wydaje się Wam, że idealizacja wizerunków głowy rodu i jej potomstwa, przy jednoczesnym skarykaturalizowaniu "znajomków" to zabieg celowy? Zapewne w taki (pełen cynizmu) sposób musiał postrzegać patriarcha swe dzieci i wnuki - mające przecież w żyłach jego krew! - na tle kandydatów na nowych członków dynastii. W tym drugim przypadku jawić musiały się mu jeno pokraczne kreatury, o wartości których stanowił posag, tudzież inne profity, jakie wraz z koligacjami wnieść one mogły po ślubie. Moim zdaniem - zabieg iście genialny i aż dziw, że nikt tutaj na to nie wpadł :)
Mi same karykatury nie przeszkadzają, nie są wyjątkowe, ale do badziewnych też nie należą.

Najgorsze dla mnie i znajomych graczy są grafiki które mogą błędnie informować o płci postaci... Nie raz ktoś przy stole mówił "cooo!? to jest kobieta, wygląda przecież jak facet"
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: mat_eyo »

Przecież dlatego właśnie karty znajomych (a właściwie tarcze z ich imionami) mają różne kolory, na pierwszy rzut oka widać czy to niewiasta (choćby i szpetna) czy kawaler.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

mat_eyo pisze:Przecież dlatego właśnie karty znajomych (a właściwie tarcze z ich imionami) mają różne kolory, na pierwszy rzut oka widać czy to niewiasta (choćby i szpetna) czy kawaler.
Potwierdzam. My grając kilka razy nie zwróciliśmy na to uwagi. Żona kumpla zagrała pierwszy raz i od razu nas uświadomiła :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Karit »

mat_eyo pisze:Przecież dlatego właśnie karty znajomych (a właściwie tarcze z ich imionami) mają różne kolory, na pierwszy rzut oka widać czy to niewiasta (choćby i szpetna) czy kawaler.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, oooooooooooooo, dzięki :D Jakoś zupełnie na to nie zwróciliśmy uwagi hehe
co nie zmienia faktu że niektóre panie są strasznie męskie ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: mat_eyo »

Karit pisze:co nie zmienia faktu że niektóre panie są strasznie męskie ;)
Jak to w życiu ;) po grafikach też można uznać, że kilku z tamtych panów ewidentnie woli męskie towarzystwo :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

w czasach Gender to duże niedopatrzenie tej gry... może należy zgłosić sprawę obrońcom tęczy :) ( albo zarekomendować jej podpalaczom , żeby było konstruktywnie i prosprzedażowo - "Dziedzictwo - no gay game"
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: tomb »

Pozwolę sobie ponowić pytanie:
TomB pisze:Które koszulki Maydaya będą pasować: mini chimera (43x65), czy mini euro (45x68)?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Furia »

TomB pisze:Pozwolę sobie ponowić pytanie:
TomB pisze:Które koszulki Maydaya będą pasować: mini chimera (43x65), czy mini euro (45x68)?
Mini Euro.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

Graczy, którym język angielski nie jest straszny zachęcamy do obejrzenia recenzji Dziedzictwa na blogu DriveThru.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Furia »

Dodatkowe pałace też będą w portalowym sklepiku?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

Tak, zostało troszkę tych kart, będą jutro dostępne (do wyczerpania zapasów).

Przy okazji zapraszamy do obejrzenia video recenzji Dziedzictwa na kanale Boardgames factory.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

Portal Games pisze:Tak, zostało troszkę tych kart, będą jutro dostępne (do wyczerpania zapasów).
Ok.. rozumiem, że będą dostępne w Waszym sklepiku na portalgames.pl ?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: gafik »

Grałem 2 razy.
Gra przeciętna.
Dla młodszych (8-10 lat) za dużo tekstu, elementów fizycznych i mechanicznych do ogarnięcia, za długo.
Dla starszych (30+) raczej losowo i nudno. Są wprawdzie przebłyski zabawnych sytuacji, ale konwencja graficzna psuje wrażenie. Dla mnie ikonki nieczytelne i słabe (czasem nawet brak) zróżnicowanie Baba/Chłop, Młody/Dorosły, Chłopczyk/Dziewczynka...
Wygląda na to, że zostaje docelowy wiek w granicach 15 - 25 lat - do tego nie zasiądą :P

Pudełko kojarzy mi się z mrokiem - grą w klimacie odkrywania mrocznej tajemnicy, mrocznego dziedzictwa...
Tymczasem zawartość jest satyryczna i rozgrywka jest raczej w klimacie beztroskiej swawoli...
Czy ten dysonans był zamierzony?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Brylantino »

Owszem, od początku gra miała być pod względem oprawy lekko humorystyczna (w końcu to lekka gra rodzinna).
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: woj_settlers »

http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: cezner »

gafik pisze:Grałem 2 razy.
Gra przeciętna.
Dla młodszych (8-10 lat) za dużo tekstu, elementów fizycznych i mechanicznych do ogarnięcia, za długo.
Dla starszych (30+) raczej losowo i nudno. Są wprawdzie przebłyski zabawnych sytuacji, ale konwencja graficzna psuje wrażenie. Dla mnie ikonki nieczytelne i słabe (czasem nawet brak) zróżnicowanie Baba/Chłop, Młody/Dorosły, Chłopczyk/Dziewczynka...
Wygląda na to, że zostaje docelowy wiek w granicach 15 - 25 lat - do tego nie zasiądą :P
To gra dla casuali.
Można tą grę postawić obok Osadników, TtR i Kolejki.
Bardzo ładnie wydana gra, ale nie dla gracza.
trzewik

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: trzewik »

Pozwolę sobie zacytować sam siebie, z 30 sierpnia tego roku, czyli na długo jeszcze przed premierą gry ;)
trzewik pisze:Dziedzictwo nie jest ciężkim euro! Sorry jeśli to kogoś zasmuci lub zniechęci do zakupu, ale taka jest prawda - to lekkie, sympatyczne euro o lekkości Egizii a nie Le Havre! Maniacy Trajanów, Terry Mystici i innych sucharów nie powinni liczyć, że Dziedzictwo to ich typ gry. To znacznie lżejsza pozycja.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: aspo »

Czochrun pisze:
Portal Games pisze:Tak, zostało troszkę tych kart, będą jutro dostępne (do wyczerpania zapasów).
Ok.. rozumiem, że będą dostępne w Waszym sklepiku na portalgames.pl ?
Czekając na zamówione karty pozwolę sobie zapytać: czy można liczyć na pdfa z kartami pałaców do ściągnięcia ze strony Portalu (wzorem Tezeusza)? Podejrzewam, że część moich noworocznych gości może zażyczyć sobie właśnie Dziedzictwa, a nie wiem, czy Poczta wyrobi się z przesyłką (o ile w ogóle komuś w Portalu chciało się bawić w pakowanie kilka dni przed świętami).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: tomb »

Kilka partii za nami - kilka spostrzeżeń.

Gra Dziedzictwo, mimo że jest świetnym tytułem, pada, w moich oczach, ofiarą swojej (prawie) doskonałości.


Gra jest bardzo dobrze wydana (tak mało brakło do idealnej produkcji Portalu), ma świetne komponenty i rewelacyjne ilustracje. Żona, pierwszy raz grając, popłakała się ze śmiechu na planszą, gdy musiała wydawać swoje dzieci za niektóre indywidua. No, i właśnie te portrety sprawiają, że karty dzieci wypadają przy nich słabo. Aż chce się, żeby mordka każdego pacholęcia była taką indywidualnością, jak znajomi rodziny. Domyślam się, że koszt ilustracji jest spory i nie dziwi mnie to, ale fakt pozostaje faktem.

Mamy tu możliwość wybierania spośród wielu akcji, a różnorodność i złożoność nieco mnie zaskoczyła. Ale już po kilku partiach widać, że właśnie przez owo zróżnicowanie i wstępny zachwyt, szybko jednak opadający, potrzebne będą nowe wyzwania, by gra się nie znużyła i nie spowszedniała. Zatem ledwie 6 patronów, jednakowe pałace (wiem, jest dodatek) i przedsiębiorstwa, a nawet 15 (dość podobnych do siebie) misji to może być mało. Gra ma potencjał dodatczany i ten potencjał musi być wykorzystany.

A dlaczego początkowy entuzjazm opada? Wszystkiemu winny temat - doskonale dobrany, sprawnie i inteligentnie wkomponowany, naturalny po prostu. Tak silny, że przy pierwszej partii wcale nie myślałem o punktach, tylko dałem się ponieść historii. Żal się więc zrobiło przy drugim podejściu, że ktoś inny moją żonę głowy rodu traktuje jako wypełniacz misji, i to - zgroza - dopiero w trzecim pokoleniu. Ja sam tez już nie patrzyłem na facjaty, tylko przepatrywałem rękę w poszukiwaniu co lepszej dopałki. Za trzecim razem niewyraźne gęby były bez znaczenia i nie obchodziła mnie historia, jaką współtworzy Carlos, tylko czy uda mi się z niego wycisnąć ten cholerny zielony żeton, bo mam patrona pod pałace. Klimat zdychał. W przypadku innych gier nie przejąłbym się tym wielce. Ale tu wszystko było naprawdę dobrze. Historio - wróć.

A gdy już barbarzyńsko (geekowsko?) odarłem grę z klimatu to pojawiły się wątpliwości natury formalnej. Czy aby na pewno gra jest prawidłowo skonstruowana i czy nie ma problemu z równowagą sił? Może znowu padła ofiarą samej siebie, czyli własnej różnorodności?

(Schowam do spoilera - kto nie chce mieć wątpliwości, niech nie czyta, choć to nic widowiskowego)
Spoiler:
ODPOWIEDZ