Czy warto mieć Stone Age-a?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Don Simon »

A dobrze sie skaluje? Jest sens brac dla starc 2-osobowych?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 290 times
Been thanked: 173 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: lacki2000 »

wg mnie skaluje się bardzo dobrze. Na dwie osoby jest większa kontrola przeciwnika, więc można trochę pomóżdżyć. Na więcej osób nie da się wszystkich blokować i jest ciut większy downtime.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: romeck »

Skaluje się całkiem przyzwoicie moim zdaniem, choć wydaje mi się jednak, że silnik pracuje najlepiej od trzech osób (trudniej, mniej przewidywalnie).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: pan_satyros »

Warto - zdecydowanie i na 2 i na więcej.
Dla mnie to już klasyczna lekka gra.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: RunMan »

Moim zdaniem zdecydowanie warto mieć Stone Age'a - nieprzypadkowo tytuł ten wymienia się w co drugim temacie odnośnie wyboru gier dla początkujących. W kategorii lekkich gier jest świetna. A nie wierzę, że nawet Ci bardziej ograni gracze cały czas młucą tylko w móżgożerne kobyły i odmówiliby zagrania w SA raz na jakiś czas.

A odnośnie skalowalności. Można grać we dwóch, ale jak dla mnie, po kilkudziesięciu partiach na BGG, gra działa najlepiej we trójkę. Grając we czwórkę wybór tak naprawdę ma jedynie pierwszy gracz, ewentualnie drugi, jak leżą naraz dobre karty rozwoju i budynki. Reszta właściwie jak z automatu. We dwóch natomiast jakoś zbyt luźno na mapie ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: mig »

Skalowanie - idealne. Są mechanizmy zmieniające grę w zależności od liczby graczy (niedostępne niektóre pola). W ogóle mam wrażenie, że na 2 osoby jest bardziej eurogrowa - więcej mozna wyliczyć, zaplanować i zrealizować. W więcej osób może się zdarzyć, że ktoś Ci nieświadomie przeszkadzał będzie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 290 times
Been thanked: 173 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: lacki2000 »

RunMan pisze:We dwóch natomiast jakoś zbyt luźno na mapie ;)
Nie jest zbyt luźno bo przecież nie można stawiać w tych samych lokacjach i są tylko 2 stosy budynków. W kartach jest luz ale trzeba mieć na nie drewno, do którego dostęp nie zawsze jest. Taką zasadniczą wadą SA jest dość oczywista sekwencja ruchów początkowych i czasem jest tylko jeden/dwa sensowne ruchy w późniejszych etapach gry. Chyba.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: MarcinG »

Zdecydowanie warto, w każdym wariancie osobowym jest super :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: gafik »

RunMan pisze:Moim zdaniem zdecydowanie warto mieć Stone Age'a - nieprzypadkowo tytuł ten wymienia się w co drugim temacie odnośnie wyboru gier dla początkujących. W kategorii lekkich gier jest świetna. A nie wierzę, że nawet Ci bardziej ograni gracze cały czas młucą tylko w móżgożerne kobyły i odmówiliby zagrania w SA raz na jakiś czas.

A odnośnie skalowalności. Można grać we dwóch, ale jak dla mnie, po kilkudziesięciu partiach na BGG, gra działa najlepiej we trójkę. Grając we czwórkę wybór tak naprawdę ma jedynie pierwszy gracz, ewentualnie drugi, jak leżą naraz dobre karty rozwoju i budynki. Reszta właściwie jak z automatu. We dwóch natomiast jakoś zbyt luźno na mapie ;)
podkreślone stwierdzenia są moją kolejną odpowiedzią na pytanie "czy warto?". po kilku rozgrywkach ograni gracze już po SA nie sięgną i zostanie ona półkownikiem.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Kosma »

Dobrze się skaluje, ale jak dla mnie to nieco za prosta gra. Nie daje satysfakcji tyle co mózgożerne tytuły.
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Marek.F »

gafik pisze:jak dla mnie to nieco za prosta gra. Nie daje satysfakcji tyle co mózgożerne tytuły.
Wiadomo, że nie daje tyle samo satysfakcji co np. Cywilizacja, ale czasem chyba większość z nas ma ochotę pograć w coś lżejszego, krótszego, gdzie właśnie nie trzeba móżdżyć.... A przynajmniej ja tak mam :D



Mi się czasem nie chce grać w Agricole, bo za długo elementy trzeba rokładać :P
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Kosma »

To już wolę Puerto Rico,szybciej i daje większą satysfakcje. Robi to samo co Stone Age tylko dużo lepiej.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Vester »

Marek.F pisze: ale czasem chyba większość z nas ma ochotę pograć w coś lżejszego, krótszego, gdzie właśnie nie trzeba móżdżyć....
Ja tak nie mam. Jeśli nie chcę móżdźyć, to inaczej spędzam wieczór. Jest tyle sposobów zadawania sobie relaksu... :)

...i ciągle myślę o gościu, co zagrał w SA 1600 razy. Pojąć tego nie mogę, bo gra nie oferuje aż tylu możliwości. Może faceta relaksuje ogrywanie innych? To mógłbym zrozumieć.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Kosma »

Mam podobnie ,jak kolega. Albo coś ciężkiego albo robię coś innego. Nudzą mnie proste gry po prostu. Stone Age to miła i przyjemna gra ,ale 5-10 partii i pryska jego magia.
Awatar użytkownika
Kriss
Posty: 56
Rejestracja: 29 lis 2013, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Kriss »

Świetna gra, jeśli miałbym z kim grać to na pewno bym kupił, a tak zostaje gra online na BGA. Lekka, szybka i przyjemna.
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Marek.F »

Kosma pisze:Mam podobnie ,jak kolega. Albo coś ciężkiego albo robię coś innego....
I całe szczęście, nikt nie może Wam tego zabronić :P :P
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: pingus »

Vester pisze:400 gier?! :shock:

Gratuluję szczerze. Jesteś kosmitą. :)
Większość niestety online. Na żywo pewnie 50-80 (nie loguje gier, więc ciężko mi oszacować, bo to jedna z gier, które najdłużej posiadam).
Nie czuję się kosmitą :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: gafik »

pingus pisze:...Nie czuję się kosmitą :)
Kosmici zawsze tak mówią :mrgreen:
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: RunMan »

gafik pisze:podkreślone stwierdzenia są moją kolejną odpowiedzią na pytanie "czy warto?". po kilku rozgrywkach ograni gracze już po SA nie sięgną i zostanie ona półkownikiem.
Ale nikt w tym temacie nie ukrywa, że SA jest grą lekką i łatwą. Ja może nie jestem wybitnie ograny, ale na pewno grałem w gry sporo bardziej złożone od SA, a jakoś dalej nie odmówiłbym partii ;)
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Kosma »

...i to świadczy o tym,że WARTO tę gre mieć.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: adam_k27 »

U nas Epoka Kamienia od czasu zakupu jest cały czas na topie. Zagrana jakieś 20-30 razy dalej się nie nudzi. przez ostatnie 3 miesiące była bardzo rzadko wyciagana na stół za sprawa tego że dosyć często pojawiały się nowe gry które trzeba było ograć. Niedawno jednak wróciła na stół po prawie 2 miesięcznym lezeniu na półce i jak zaczęliśmy grać pojawiła mi się myśl "kurcze tak dawno już nie grałem w Epokę Kamienia, że zapomniałem jaka to świetna gra". :-) Moim zdaniem zdecydowanie warto mieć tą grę w swojej kolekcji.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: Gabriel »

Dla mnie to gra podobna do Filarów Ziemi czy Magnum Sal. Przynajmniej wizualnie. Grał ktoś we wszystkie gry? Jakbyście robili ranking, to w jakiej byłyby kolejności? Nie wiem, czy MS nie jest najbardziej strategiczny i nie ma najwięcej do zaoferowania. Mam FZ, trzymam właściwie ze względu na ogromny sentyment (to moja trzecia "nowa" gra jak zacząłem hobby), ale jakoś nie mogę się z jej powodu przemóc do MS czy SA właśnie.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: kwiatosz »

Trudno mi wczuć się w sytuację kogoś, komu się podobały Filary Ziemi - SA jest dość proste, ale moim zdaniem bije na głowę FZ w każdym aspekcie oprócz "drewniane elementy, które do niczego nie służą" oraz "gra na podstawie książki".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: adam_k27 »

Mam też Magnum Sal. Epoka Kamienia jest prostsza i ładniejsza niż Magnum Sal. W Magnum Sal jest więcej interakcji i taktyki, za to mam wrażenie, że Epoka ma więcej możliwych sposobów punktowania i dróg do zwycięstwa.

Z tym że spośród gier które posiadam wydaje mi się że bardziej zbliżona do Epoki Kamienia jest Dolina Królów (Egizia) Niż Magnum Sal.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Czy warto mieć Stone Age-a?

Post autor: WRS »

Gabriel pisze:Dla mnie to gra podobna do Filarów Ziemi czy Magnum Sal. Przynajmniej wizualnie.
No bo w SA i FZ grafikę robił ten sam gość - Menzel :D
A grafika MS nawiązuje to tego kapitalnego wzorca.
Więcej podobieństw nie widzę...
Gabriel pisze:Grał ktoś we wszystkie gry? Jakbyście robili ranking, to w jakiej byłyby kolejności? Nie wiem, czy MS nie jest najbardziej strategiczny i nie ma najwięcej do zaoferowania. Mam FZ, trzymam właściwie ze względu na ogromny sentyment (to moja trzecia "nowa" gra jak zacząłem hobby), ale jakoś nie mogę się z jej powodu przemóc do MS czy SA właśnie.
Grałem we wszystkie.

MS najlepsza, naprawdę świetne euro z twardą walką do końca (kapitalny dodatek Muria!)
FZ też mam jakiś sentment, ale odkąd poznałem Świat bez końca FZ na stół nie trafiło
SA kapitalna gra z kośćmi. Kości mnie nienawidzą :P, ale ja i tak SA bardzo lubię.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ