Poradnik dla początkujących - uwagi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Rocy7 »

Pixa pisze: Moze zamiast gier nagradzanych rozwazyc takze te z dosc wysokim rankingiem na bgg? np. powyzej 250 miejsca w klasyfikacji ogolnej i np. 50 w tematycznej?
+ 1 :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Rozpocząłem aktualizację poradnika.

Oczywiście okazało się, że w międzyczasie wiele linków wygasło (np do videocastów wookiego) więc muszę teraz wszystko sprawdzić i poprawić :/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Aktualizacja poradnika ukończona. Poniżej przedstawiam zmiany:

1. Funkcjonalność

Podział propozycji (część II) na dwa kolejne posty (część IIa i IIb).
Sprawdzona została aktualność wszystkich linków.
W recenzjach szerzej niż do tej pory wykorzystałem videocasty Board Times TV i BoardGamesFactory, kosztem Wookiego.

2. Zmiany w propozycjach

Gry dodane:
- Le Havre w ambitnych rodzinnych
- Spartacus w popkulturowych
- zmiany w dwuosobowych: przesunięcie Havany i Mr Jacka do lekkich dwuosobowych, dodadnie do średnich dwuosobowych Summoner Wars i ogólnego tekstu zajawkowego do LCGów, Wojna o Pierscień w ambitnych dwuosobowych, a do tego jest informacja, że dobre dwuosobówki można znaleźć też w wojennych i logicznych
- Posiadłość Szaleństwa w przygodowych ambitnych
- Zakazana Wyspa w lekkich koopach, Pandemic przesunięty do średnich (choć to umowne jest)
- zgodnie z sugestiami duże zmiany w grach jednoosobowych: doszły Onirim, Piętaszek, D-Day Dice, LOTR LCG, zaznaczyłem także, że niektóre koopy dobrze działają w jednoosobowym wariancie. Wojenne jednoosobówki stanowią teraz osobną kategorię i do nich dodałem D-Day at Omaha Beach oraz RAF: Battle of Britain
- w grach wojennych także duże zmiany - zmieniłem opis i dodałem linka do forym strategie.net.pl, w lekkich są teraz wszystkie gry z systemu Richarda Borga, a także 303 i dodane 111. W średnich pojawiły się Sekigahara i AFAoS Łolesa, natomiast w ambitniejszych dodałem ponownie H:RvC, linka do serii COIN oraz przedstawiłem kilka sztandarowych pozycji GMT (Napoleonic Wars, Successors, Here I Stand)
- w strategicznych wieoloosobowych obok Szoguna pojawił się Wallenstein
- w logicznych doszły Duchy i Pentago

Gry usunięte (przede wszystkim ze względu na trudną dostępność w sklepach):
- Samurai, Zaginione Miasta, A Touch of Evil i LNoE, Drako, Conflict of Heroes, Ghost Stories, Hammer of the Scots, Niagara, Tzar, Dvonn, Republic of Rome

3. Zmiany w części trzeciej (Jak wybierać planszówki?)

Przede wszystkim zaktualizowałem i skategoryzowałem polską blogosferę planszówkową. Całość podzieliłem na:
- serwisy (aktualizowane, newsowo-recenzenckie),
- blogi i serwisy recenzenckie, a także strony rzadko aktualizowane lub wymarłe
- videocasty

Jesli ktoś chciałby dodać do listy swój serwis, to oczywiście proszę o info - narobiło się tego tyle, że na pewno kogoś pominąłem.

Dodałem również linki do trzech polskich podcastów.

W wideorecenzjach zagranicznych zniknęli Scott Nicholson i Bruno Faidutti ( :| :( Signum Temporis... ) i inne nieaktualizowane serwisy. Pojawiły się natomiast linki do klipów Joela Eddy'ego, Marca Arnaudo i Richarda Hama.

Zaktualizowałem linki do polskich imprez planszówkowych. Oczywiście jeśli ktoś chce, żeby jego impreza znalazła się wśród wymienionych, proszę o info.

Usunałem liste polskich wydawców bo... w sumie chyba niczemu konkretnemu nie służyła. Łatwo można odnalexć ich w sieci po samej nazwie.



***********************


To tyle.
Ktoś ma jakieś uwagi, to proszę śmiało.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: tomb »

Właśnie wczoraj przeglądałem. Fajne rozwiązanie z LCG. Solo też już spoko. Dobra robota - jak zwykle.

Z drobiazgów: Z dostępnością Pret-a-Porter już krucho, a wersja PL nie będzie dodrukowywana.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Jeszcze mnie natchnęło - chyba nie ma lepszej imprezówki niż Time's Up, bardzo warto dodać moim zdaniem. Można wywalić Palce w Pralce, których nikt nie lubi :twisted:
Do podcastów może Gradanie ZnadPlanszy dorzucić? Co prawda średnio przekrojowe, ale można by zrobić zdanie: Recenzje w formie podcastu publikuje Gradanie ZnadPlanszy, do wysłuchania są również przekrojowe, publicystyczne podcasty o grach, takie jak 2 Pionki, Gradiostacja i Planszostacja. Hmm?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mig »

Tak mi się w oczy rzuciło - wśród gier zrobionych w oparciu o gry komputerowe jako "podobne do serii Heroes Might and Magic" znalazł się Mage Knight, natomiast nie ma (robionego przecież na licencji) "Might and Magic Heroes" wyd. Axel...

A wśród videocastów zdecydowanie zabrakło GameTroll TV.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: KubaP »

Zostawiłeś chyba niechcący ŚGP - to chyba już do wrzucenia do serwisów, nie?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Przecież wyszedł - tylko fragment "w sklepach z planszówkami" się nie zgadza.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: FortArt »

1.
Odi pisze: Gry usunięte (przede wszystkim ze względu na trudną dostępność w sklepach):
- Samurai (...)
Samuraj (z j na końcu) jest łatwo dostępny, ba nawet jest w mocno promocyjnej cenie teraz:
http://i-szop.pl/szukaj2/1/Samuraj

2. Z imprezowych faktycznie można by usunąć "Palce w pralce". Dwóch tytułów na tej liście mi brak:
Time's Up i Tik...Tak...Bum!. Obie są doskonałe dla nowicjuszy, bo to tytuły, w które można grać nawet jeśli wcześniej nie miało się żadnego kontaktu z planszówkami. Wciągają natychmiast.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

No to po kolei:

Pret-a-Porter jest jeszcze do nabycia, a poza tym to jest modelowa, czysta gra ekonomiczna. Najwyżej zmienię opis z PL na ENG)

Samuraj... Samuraj był w propozycjach od początku. Owszem, gra jest ok, dobra dla początkujących bo prosta (a z drugiej strony suchar straszny), ale tez nie widziałem, aby ktokolwiek jakoś szczególnie mocno polecał go w wątkach powstających w dziale 'Co kupić?". Widocznie ludzie nie traktują go jako absolutny a must have i pierwszy wybór do polecania, inaczej niż Stone Age, GtR, K2, Smallworld i Dominion, które są również w kategorii średnich

Time's Up dodam.
Palce w pralce zostają, Wy heretycy! 8)
Nie, ale serio - jak to nikt już tego nie lubi? :?

ŚGP (poprzednie numery) normalnie jest dostepny w sklepach planszówkowych. W EMPIKach nie, ale w sklepach tak :)

Co do gier na licencji...
Ech, no jest ta gra wydawnictwa Axel i nie zapomniałem o niej, tyle że....
Chcemy ją umieszczać w tym zestawieniu? Zasługuje?
Moim zdaniem nie.

Gradanie wrzucam do videocastów, Game Troll już jest, obok Rebel Times'a, ale może macie rację - też wrzucę do videocastów, tyle że zrobię wzmiankę o jego powiązaniu ze sklepem planszowym (edit. albo obejdzie się bez wzmianki)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Ink »

Odi pisze:Palce w pralce zostają, Wy heretycy! 8)
Nie, ale serio - jak to nikt już tego nie lubi? :?
Nie lubi, bo wydaje dźwięk i przeszkadza grać obok w coś sensownego. Nie wolno promować takich gier ;)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mig »

Odi pisze: Co do gier na licencji...
Ech, no jest ta gra wydawnictwa Axel i nie zapomniałem o niej, tyle że....
Chcemy ją umieszczać w tym zestawieniu? Zasługuje?
Moim zdaniem nie.
Oczywiście to kwestia dyskusyjna - zależy jakie się przyjmie kryteria. Mage Knight jest pewnie lepszą grą od MoM Heroes (przynajmniej tak sądzi większość - ja osobiście wolę licencyjnych niż MK) ale chyba znacznie lepiej do pierwowzoru komputerowego nawiązuje ta druga. Więc zależy na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. No, ale w sumie to nieistotny drobiazg jest. :)
Odi pisze: Game Troll już jest, obok Rebel Times'a, ale może macie rację - też wrzucę do videocastów, tyle że zrobię wzmiankę o jego powiązaniu ze sklepem planszowym
A z jakim sklepem? Bo chyba nie chodzi o 3 trolle? (pytam serio - zawsze warto się czegoś nowego dowiedzieć:)

Aha - może warto też w imprezowych wstawić Pictomanię? Ja wprawdzie nie grałem, ale kojarzę, że "ochy" i "achy" są dość powszechne, a nawiązanie do popularnych kalamburów może być dodatkowym atutem dla początkujących...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Pictomania jest świetna, ale populrnością konkuruje z Comppounded w Polsce niestety.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: espresso »

Palce w pralce są super :)
Inne gry, które są często polecane i wg mnie warto by rozważyć ich dodanie do poradnika w kolejnej aktualizacji:
Koopoeracyjne lekkie: Hanabi
Ekonomiczne średnie: Suburbia
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

mig -> Hm. Nie wiem. Tak wpisałem dawno, dawno temu i już nie pamiętam czemu. A nie jest? 8)


Z Pictomanią to poczekamy na więcej tych ochów i achów :wink:

Suburbia też jeszcze trochę musi poczekać. Za nowa :wink:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Grywasz w domu w Palce w pralce? Bo z tego co się orientuję, to niestety jest to grywane głównie na konwentach. Jeżeli ktoś ma oddzielną salę na to, w oddzielnym budynku, w innym mieście to ok, ale na chwałę przedwiecznych - są może ze 2 takie konwenty w Polsce.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: espresso »

Od czasu do czasu grywam - mam wyrozumiałych sąsiadów :mrgreen:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dodałem jeszcze taki fragment w popkulturowych:

Wielu twórców planszówek próbowało stworzyć planszową wersję słynnej komputerowej Cywilizacji Sida Meiera. Stąd na rynku mamy m.in. Cywilizację: Poprzez wieki (opisywana w grach rodzinnych), Clash of Cultures, Nations, Cywilizację: Grę Planszową oraz karciane Innowacje i 7 Cudów Świata (opisywana w grach rodzinnych).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: tomb »

mig pisze:
Odi pisze: Game Troll już jest, obok Rebel Times'a, ale może macie rację - też wrzucę do videocastów, tyle że zrobię wzmiankę o jego powiązaniu ze sklepem planszowym
A z jakim sklepem? Bo chyba nie chodzi o 3 trolle? (pytam serio - zawsze warto się czegoś nowego dowiedzieć:)
Game Troll kiedyś chyba miał sklep (w pierwszych recenzjach są linki), ale już go chyba nie ma (bo linków nie ma).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Ale popatrzcie, jak sie rozrosła planszowa blogosfera.

8 aktualizowanych serwisów, 18 innych serwisów i blogów (13-14 wciąż aktywnych), 7 videocastów. Kiedy to wszystko oglądać/czytać/śledzić? 8)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1227 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mat_eyo »

Odi pisze:Suburbia też jeszcze trochę musi poczekać. Za nowa :wink:
Odi pisze:Wielu twórców planszówek próbowało stworzyć planszową wersję słynnej komputerowej Cywilizacji Sida Meiera. Stąd na rynku mamy m.in. (...) Nations

To Suburbia, Potwory w Tokio i Tajemnicze Domostwo są za nowe a Nations już nie? 8)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mig »

Odi pisze:mig -> Hm. Nie wiem. Tak wpisałem dawno, dawno temu i już nie pamiętam czemu. A nie jest? 8)
Nie wiem, czy ma jakieś powiązanie ze sklepem - nigdy wcześniej się na taką informację nie natknąłem, stąd pytanie :)
Z 3 Trollami chyba akurat żadnych (GameTrollTV to Warszawa, a 3 Trolle to Jelenia Góra - niby to nie uniemozliwia powiązań, ale jakoś cienko to widzę ;) )


Edit - w ostatnich klikudziesięciu filmach GameTrollTV żadnych wątków sprzedażowych nie było, więc nawet jeśli kiedyś to była prawda, to obecnie chyba już nie...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Mat_eyo, trochę co innego polecanki w konkretnych kategoriach, gdzie staramy się wrzucać evergreeny, a co innego przegląd popkulturowy gdzie są gry różne, np przeciętne Świat bez końca, LNoE itp., celem pokazania różnorodnych związków planszówek z popkulturą. Dla mnie to jest jasne na czuja - może powinienem gdzieś to opisać.

Tylko mi nie pisz, że Suburbia to SimCity :wink:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1227 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mat_eyo »

Ok Odi, fair enough ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

mat_eyo - zmieniłem trochę opis tych popkulturowych, teraz wszystko powinno być jasne.
Do tej kategorii dodałem też Lords of Waterdeep.
ODPOWIEDZ