Tajemnicze Domostwo / Mysterium (Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: mig »

@kdsz
wiem, że to już inna gra jest - zresztą o tym pisałem:)
Problem jest taki, że samo odgadywanie i rozpoznawanie skojarzeń + warstwa wizualna TD są tak wciągające, że nie mogliśmy się powstrzymać i z grupą programowo odrzucającą kooperację trochę grę "uzdatnialiśmy" ;) Konfrontacyjność rozwiązuje również problem, który się pojawia kiedy grupa z trudem daje się w dyskusję wciągać i raczej każdy koncentruje się na "swojej" zagadce. Od takiego stylu gry (a jedna z ekip z którą gram to właśnie tacy introwertycy) wystarczy zrobić jeden czy dwa małe kroki i zmiany w zasadach i już mamy przyzwoicie chodzącą grę ze współzawodnictwem (w każdym razie nam się podobała:).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
m4c14s
Posty: 49
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: m4c14s »

adam_k27 pisze:Swoją droga może dałoby się zagrać w reguły Dixita kartami od Tajemniczego Domostwa?
Mnie bardziej zastanawia drugi wariant - zagrać w Tajemnicze Domostwo kartami z Dixita.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

m4c14s pisze:
adam_k27 pisze:Swoją droga może dałoby się zagrać w reguły Dixita kartami od Tajemniczego Domostwa?
Mnie bardziej zastanawia drugi wariant - zagrać w Tajemnicze Domostwo kartami z Dixita.
Chyba się nie da :wink: W Tajemniczym Domostwie masz karty snów z abstrakcyjnymi rysunkami podobne nieco do tych z Dixita. Ale oprócz tego są jeszcze karty przedmiotów, miejsc i postaci. Plansze biegłych możnaby w zasadzie pominąć - dałoby się grać bez nich, ale bez kart przedmiotów, miejsc i postaci raczej nie widzę możliwości grania.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Misio205 »

Karty z Dixita mogłyby się tylko nadawać jako karty snów. Kartami z dixita nie zastąpisz kart przedmiotów/lokacji/postaci. Ale sny jak najbardziej ;)
Awatar użytkownika
m4c14s
Posty: 49
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: m4c14s »

Dokładnie, karty dixita używać jako karty snów - reszta bez zmian.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: jenny70 »

m4c14s pisze:Dokładnie, karty dixita używać jako karty snów - reszta bez zmian.
A czy ktos już tego próbował? Bo - jak się domyślam - karty snów powinny w jakiś sposób kojarzyć się z przedmiotami/lokacjami i osobami - czy te od Dixita zdadzą ezgamin?
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Malash »

karty snów nijak się nie kojarzą z kartami postaci/miejsc/postaci. kojarzenie ich ze sobą to zwykłe strzały w ciemno, najczęściej nietrafiane, ponieważ duch zwyczajnie "nie miał nic pasującego na ręku".
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Karit »

Malash pisze:karty snów nijak się nie kojarzą z kartami postaci/miejsc/postaci. kojarzenie ich ze sobą to zwykłe strzały w ciemno, najczęściej nietrafiane, ponieważ duch zwyczajnie "nie miał nic pasującego na ręku".
Gdyby się nijak nie kojarzyły to gra nie miała by sensu i była losowym wykładaniem kart ;)
Skojarzenia to co prawda kwestia indywidualna, ale u mnie w 8 osobowej grupie, graczom zawsze jakieś karty się kojarzyły i nie było ślepych strzałów. Oczywiście może być tak że czasem karty kiepsko podejdą, ale trzeba zwracać uwagę na szczegóły które są bardzo pomocne. Wymaga to oczywiście większego zaangażowania ze strony ducha (musi te szczegóły odnaleźć) i grających (również muszą je znaleźć).
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: jenny70 »

Karit pisze:Skojarzenia to co prawda kwestia indywidualna, ale u mnie w 8 osobowej grupie, graczom zawsze jakieś karty się kojarzyły i nie było ślepych strzałów. Oczywiście może być tak że czasem karty kiepsko podejdą, ale trzeba zwracać uwagę na szczegóły które są bardzo pomocne. Wymaga to oczywiście większego zaangażowania ze strony ducha (musi te szczegóły odnaleźć) i grających (również muszą je znaleźć).
No i właśnie o to mi chodzi. Czy takie skojarzenia da się znaleźć używając kart od Dixita? Bo zakładam, że karty Tajemniczego Domostwa jakoś były projektowane z myślą o możliwych skojarzeniach, ale czy ktoś próbował grać w to kartami od Dixita?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: kdsz »

jenny70 pisze:Bo zakładam, że karty Tajemniczego Domostwa jakoś były projektowane z myślą o możliwych skojarzeniach
Myślę, że nie. Skojarzenia nie mogą się same narzucać, bo wówczas gra nie stanowiłaby żadnego wyzwania. Wydaje mi się, że karty z Dixita powinny się sprawdzić. Oczywiście ucierpi nieco klimat, bo ilustracje w TD są w większości utrzymane w konwencji, powiedzmy, niepokojącej, a Dixit jest raczej bajkowy
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Misio205 »

kdsz pisze:
jenny70 pisze:Bo zakładam, że karty Tajemniczego Domostwa jakoś były projektowane z myślą o możliwych skojarzeniach
Myślę, że nie. Skojarzenia nie mogą się same narzucać, bo wówczas gra nie stanowiłaby żadnego wyzwania. Wydaje mi się, że karty z Dixita powinny się sprawdzić. Oczywiście ucierpi nieco klimat, bo ilustracje w TD są w większości utrzymane w konwencji, powiedzmy, niepokojącej, a Dixit jest raczej bajkowy
Dokładnie o tym samym pomyślałem po otwarciu pudełka z TD :D
Karit pisze:
Malash pisze:karty snów nijak się nie kojarzą z kartami postaci/miejsc/postaci. kojarzenie ich ze sobą to zwykłe strzały w ciemno, najczęściej nietrafiane, ponieważ duch zwyczajnie "nie miał nic pasującego na ręku".
Gdyby się nijak nie kojarzyły to gra nie miała by sensu i była losowym wykładaniem kart ;)
Skojarzenia to co prawda kwestia indywidualna, ale u mnie w 8 osobowej grupie, graczom zawsze jakieś karty się kojarzyły i nie było ślepych strzałów. Oczywiście może być tak że czasem karty kiepsko podejdą, ale trzeba zwracać uwagę na szczegóły które są bardzo pomocne. Wymaga to oczywiście większego zaangażowania ze strony ducha (musi te szczegóły odnaleźć) i grających (również muszą je znaleźć).
U nas były już 4 partie, zawsze grał inny duch i efekty były bardzo skrajnie. Od wygranej po mizerne ruszenie z miejsca. Wniosek mamy taki sam jak KArit. Szczegóły, szczegóły i jeszcze raz szczegóły + pełne zaangażowanie wszystkich graczy po obu stronach egzystencji :mrgreen:
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Karty snów w TD zawierają dużo szczegółów, drobnych detali, często umieszczonych gdzieś w tle, na dalszym planie które można powiązać z rozmaitymi lokacjami, osobami czy przedmiotami. Karty od Dixita nie mają chyba tylu detali i może być problem gdyby ktoś próbował nimi grać.
Awatar użytkownika
m4c14s
Posty: 49
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: m4c14s »

W końcu TD trafiło na mój stół. Muszę przyznać, że styl kart snu idealnie pasują i nadają klimatu tej grze. Użycie kart z Dixita w jakimś stopniu zwiększyłoby regrywaloność zwłaszcza w „stałym” gronie graczy dla których konkretna karta po wielu grach może się już z czymś kojarzyć. Jednak gra chyba sporo straci grając „cukierkowymi” kartami z Dixita.
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: tomiz123 »

m4c14s pisze:
adam_k27 pisze:Swoją droga może dałoby się zagrać w reguły Dixita kartami od Tajemniczego Domostwa?
Mnie bardziej zastanawia drugi wariant - zagrać w Tajemnicze Domostwo kartami z Dixita.
Zagrałem tak dzisiaj i potwierdzam, że się da. Aczkolwiek jak dla mnie nie było czuć klimatu TD. Całe to poszukiwanie mordercy jakoś mi nie pasowało do kolorowych kart z dixita.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ouragan »

tomiz123 pisze:
m4c14s pisze:
adam_k27 pisze:Swoją droga może dałoby się zagrać w reguły Dixita kartami od Tajemniczego Domostwa?
Mnie bardziej zastanawia drugi wariant - zagrać w Tajemnicze Domostwo kartami z Dixita.
Zagrałem tak dzisiaj i potwierdzam, że się da. Aczkolwiek jak dla mnie nie było czuć klimatu TD. Całe to poszukiwanie mordercy jakoś mi nie pasowało do kolorowych kart z dixita.
Ale dlaczego masz wówczas szukać mordercy? Możesz np. wcielić się w postać Alicji w krainie czarów i szukacie postaci która was wyprowadzi do rzeczywistości :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Karit »

Ouragan pisze: Ale dlaczego masz wówczas szukać mordercy? Możesz np. wcielić się w postać Alicji w krainie czarów i szukacie postaci która was wyprowadzi do rzeczywistości :)
Hehehehe - czyli do rzeczywistości wyprowadzi nas np. Kucharz, dokona tego za pomocą szurikenów a wszystko dokona sie w ogrodzie :D
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: palladinus »

Seans spirytystyczny dla detektywów, czyli recenzja "Tajemniczego Domostwa" na blogu CiekaweGry.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ouragan »

Karit pisze:
Ouragan pisze: Ale dlaczego masz wówczas szukać mordercy? Możesz np. wcielić się w postać Alicji w krainie czarów i szukacie postaci która was wyprowadzi do rzeczywistości :)
Hehehehe - czyli do rzeczywistości wyprowadzi nas np. Kucharz, dokona tego za pomocą szurikenów a wszystko dokona sie w ogrodzie :D
Widzisz... Wszystko da się połączyć ze sobą w logiczną całość? :wink:
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Krwawisz »

Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości czy to dobra gra :-)

http://www.gamesfanatic.pl/2014/01/26/t ... przed-lat/
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: FortArt »

Właśnie sobie przeczytałem tę reckę na głównej, natychmiast kilka kolejnych i wow. Dixit + Cluedo! Zdecydowanie chcę w to zagrać!

Jestem w szoku, jak przy chyba codziennej obecności na forum udało mi się ominąć ośmiostronnicowy wątek o tej grze. :( Przypuszczam, że z racji tytułu gry, który brzmi za bardzo ameritrashowo-erpegowsko kojarząc się z Posiadłością Szaleństwa czyli czymś od czego z definicji warto trzymać się z daleka. Ej, Portalu, a było dać Zbrodnię w tytule ...
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Też grę omijalem bo tytuł sprawił że szybko zaszufladkowalem ją jako sequel Posiadłości Szaleństwa (czyt. "Nic ciekawego"). Na szczęście odkryłem swoją pomyłkę w ostatni dzień trwania przedsprzedaży w sklepie na 3. :D
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: powermilk »

Posiadłością Szaleństwa czyli czymś od czego z definicji warto trzymać się z daleka.
zaszufladkowalem ją jako sequel Posiadłości Szaleństwa (czyt. "Nic ciekawego")
Panowie, a można wiedzieć dlaczego? Dwa razy mnie kumpel zapraszał do posiadłości szaleństwa, ale mu musiałem podziękować, bo byłem zajęty. Co jest nie tak z tą grą?

tak, robię offtop. Ja, który zawsze unika nawet ich czytania ;)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

powermilk pisze:
Posiadłością Szaleństwa czyli czymś od czego z definicji warto trzymać się z daleka.
zaszufladkowalem ją jako sequel Posiadłości Szaleństwa (czyt. "Nic ciekawego")
Panowie, a można wiedzieć dlaczego? Dwa razy mnie kumpel zapraszał do posiadłości szaleństwa, ale mu musiałem podziękować, bo byłem zajęty. Co jest nie tak z tą grą?

tak, robię offtop. Ja, który zawsze unika nawet ich czytania ;)
Bo Ameritrash, Czyli gra której otoczka fabularno-klimatyczna dużo obiecuje ale mechanika to nudne rzucanie kostkami przy każdej okazji, dużo chaotycznych zasad i wyjątków od tychże zasad. Do tego czas rozgrywki ponad 2 godziny dyskwalifikuje jak dla mnie grę, (nawet jeśli to Euro) zwyczajnie nie było by czasu aby ją dokonczyc, ani samozaparcia aby ją rozgrywać na raty.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: FortArt »

adam_k27 pisze: Bo Ameritrash, Czyli gra której otoczka fabularno-klimatyczna dużo obiecuje ale mechanika to nudne rzucanie kostkami przy każdej okazji, dużo chaotycznych zasad i wyjątków od tychże zasad.
I ja już nie mam nic do dodania. :)

Ja to chyba nawet jakąś wideorecenzję obejrzałem (bo jakoś hurtem oglądałem), pojawiło się tam słowo Arkham i już było jasne, że to nie moja bajka.
Nic przeciw ameritrashom, można się przy tym pobawić, czemu nie, ale nie da się przy tym pograć.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2014, 22:40 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Malash »

adam_k27 pisze:tak, robię offtop. Ja, który zawsze unika nawet ich czytania ;)
Bo Ameritrash, Czyli gra której otoczka fabularno-klimatyczna dużo obiecuje ale mechanika to nudne rzucanie kostkami przy każdej okazji, dużo chaotycznych zasad i wyjątków od tychże zasad. Do tego czas rozgrywki ponad 2 godziny dyskwalifikuje jak dla mnie grę, (nawet jeśli to Euro) zwyczajnie nie było by czasu aby ją dokonczyc, ani samozaparcia aby ją rozgrywać na raty.
Ja akurat z Posiadłością mam miłe doświadczenie(ale było to dawno) - niby przygodówka, turlanka, ale:
- w grze są mini gierki co jakiś czas(np przy otwieraniu specjalnych drzwi, czy skrytki), które są tym łatwiejsze im moja postać ma więcej intelektu,
- fabuła i jakaś tajemnica do rozwiązania.
To drugie poczułem nieco w Mice&Mystics i napędzało dalszą grę, zaś tego pierwszego nie uświadczyłem nigdzie...
Moje doświadczenie przygodówkowe to: Posiadłość Sz., Mice&Mystics, Descent, Talisman i Zombicide,
z czego przy Zombicide się dobrze bawię, w Posiadłość bym jeszcze zagrał, resztę odradzam...
a na codzień tylko euro i zero losowości.
Tyle mojego offtopu.
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
ODPOWIEDZ