Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

Kosma pisze:Potrzebuję definitywnej odpowiedzi. Co jest prawdą:

1)Czy w fazie żywienia, gdy zabrakło pożywienia mogę płacić posiadanymi frankami za jedzenie w stosunku 1 do 1?
Oczywiście, że tak. Instrukcja udziela definitywnej odpowiedzi ("Koniec rundy --> Faza żywienia"). Możesz opłacić część lub całość wyżywienia frankami w stosunku jeden do jednego. Możesz nawet zachować żywność i zapłacić tylko frankami. Wedle uznania.
Kosma pisze:2)Czy ,nawet jeśli mam franki ,a nie mam żywności muszę wziąć pożyczkę i w ten sposób uzyskane pieniądze dopiero zamienić na żywność w skali 1 do 1?
Nie tylko nie musisz, ale wręcz nie możesz i o tym także mówi instrukcja ("Karty pożyczek"). Najpierw wyzbywasz się wszelkiej żywności i pieniędzy. I dopiero gdy okazuje się, że nadal nie możesz się do końca wyżywić lub opłacić, wtedy dopiero możesz wziąć pożyczkę.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Kosma »

Kolejne pytanie z cyklu czy dobrze rozumiem:

Czy w grze jednoosobowej wariant pełny budynkami startowymi są obie firmy budowlane i kompania budowlana?

Czy w wariancie pełnym na dwóch graczy tak samo?

Czy w wariancie skróconym na jednego gracza używamy w/w oraz dodatkowo targowisko i tartak?

W wariancie skróconym dla dwóch graczy do obu firm budowlanych, kompania budowlana i dochodzi targowisko?

Kolejne pytanie z tego samego cyklu:

Czy grając wariant pełny na jednego gracza ,który ma 7 tur rozgrywam 7 tur. Na końcu 7 tury obracam kartę luskusowego liniowca, rozgrywam jedną końcową akcję i na tym gra się kończy? Na karcie tej jest napisane, że nie można już nic budować w akcji końcowej,a na karcie liniowca jest napisane, że nie można go kupić. Czyli nie można go zbudować, ani kupić?

Ja to rozumiem w ten sposób, że nie można już budować budynków, a można wejść do stoczni i wybudować statek. Czy mój sposób rozumowania jest w porządku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Czy w grze jednoosobowej wariant pełny budynkami startowymi są obie firmy budowlane i kompania budowlana?

Tak

Czy w wariancie pełnym na dwóch graczy tak samo?

Tak

Czy w wariancie skróconym na jednego gracza używamy w/w oraz dodatkowo targowisko i tartak?

Tak

W wariancie skróconym dla dwóch graczy do obu firm budowlanych, kompania budowlana i dochodzi targowisko?

Tak

Kolejne pytanie z tego samego cyklu:

Czy grając wariant pełny na jednego gracza ,który ma 7 tur rozgrywam 7 tur. Na końcu 7 tury obracam kartę luskusowego liniowca, rozgrywam jedną końcową akcję i na tym gra się kończy? Na karcie tej jest napisane, że nie można już nic budować w akcji końcowej,a na karcie liniowca jest napisane, że nie można go kupić. Czyli nie można go zbudować, ani kupić?

Na karcie liniowca jest błąd, można budować, nie wolno nic kupować Też miałem co do tego wątpliwości, Lacerta się pomyliła.

Ja to rozumiem w ten sposób, że nie można już budować budynków, a można wejść do stoczni i wybudować statek. Czy mój sposób rozumowania jest w porządku?

Budynki można budować i statki też.

Myślę że pomogłem :wink:
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: Kosma »

Nawet bardzo. :)

Aż mi się nie chce wierzyć, że wydawca popełnił tak duży błąd. :cry:
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

Błędy się zdarzają i to trzeba zrozumieć. Dla mnie kpiną jest kompletne milczenie Lacerty na ten temat:

http://www.lacerta.pl/component/option, ... pic,270.0/

Ani "przepraszamy" ani "pocałujta w dupe wójta". Będę się długo zastanawiał przed jakimkolwiek następnym zakupem z tego wydawnictwa.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: bogas »

Kosma pisze:Nawet bardzo. :)

Aż mi się nie chce wierzyć, że wydawca popełnił tak duży błąd. :cry:
Rzeczywiście zasada z zakazem kupowania w ostatniej rundzie jest istotna. Np. jeśli zarobiłeś na wysyłce trochę kasy to mógłbyś nakupić budynków od miasta co przy posiadaniu np. Ratusza dałoby trochę punktów, a tak... Do tego jak rundę wcześniej sprzedałeś np. Armatora do miasta żeby wyrzucić z niego swojego pionka i znów tam wejść, to już w następnej ostatniej rundzie nie odkupisz go żeby ponownie się z tego budynku wyrzucić i znowu zrobić wysyłkę.
romeck pisze:Błędy się zdarzają i to trzeba zrozumieć. Dla mnie kpiną jest kompletne milczenie Lacerty na ten temat:

http://www.lacerta.pl/component/option, ... pic,270.0/

Ani "przepraszamy" ani "pocałujta w dupe wójta". Będę się długo zastanawiał przed jakimkolwiek zakupem z tego wydawnictwa.
A podejście Lacerty do pomyłki na kartach... no cóż. Ja swego czasu oberwałem za to, że śmiałem skomentować dosyć istotne błędy na kartach w Agricoli, no bo przecież powinienem się cieszyć, że w ogóle wydali ją po polsku. Ale to było dawno i rzeczywiście wydanie wtedy Agricoli PL miało znamiona działalności hobbystycznej (chociaż pieniądze za które grę kupiłem nie były np. z Eurobiznesu), ale teraz?! Po tylu latach?! Trochę to jednak przykre.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: romeck »

bogas pisze: (chociaż pieniądze za które grę kupiłem nie były np. z Eurobiznesu),
Ani też z Wysokiego Napięcia. Trafne i smutne.
bogas pisze: ale teraz?! Po tylu latach?! Trochę to jednak przykre.
Nawet bardzo przykre.

Wiesz jaka jest różnica między klientem a petentem? Klientem jesteś przed zakupem. A petentem po.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Le Havre

Post autor: asiok »

romeck pisze:Błędy się zdarzają i to trzeba zrozumieć. Dla mnie kpiną jest kompletne milczenie Lacerty na ten temat:

http://www.lacerta.pl/component/option, ... pic,270.0/

Ani "przepraszamy" ani "pocałujta w dupe wójta". Będę się długo zastanawiał przed jakimkolwiek następnym zakupem z tego wydawnictwa.

Nieprawda. Obecnie należy przyjąć postawę Lacerty jako "pocałujta w dupe wójta".

Mamy siedzieć cicho i nie pyskować - przecież wyraźnie dali do zrozumienia że to nie ich problem.

P.S. Aż nie chcę sobie wyrażać ile stron hejtu polałoby się np. na Portal gdyby powiedział - jak Lacerta - "na karcie jest błąd ale mamy to gdzieś i nie naprawimy tego błędu".
mazzi
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2014, 14:37

Re: Le Havre

Post autor: mazzi »

Hej. Ostatnio po raz pierwszy rozegrałem partię LeHavre na 2 osoby w wariancie skróconym. Obaj gracze w tym przypadku zaczynają posiadając drewniany statek, króry przy 2 graczach daje +4 do żywności. Pod koniec pierwszej rundy należy zapłacić 4 żywności. Uwzględniając bonus wynikający ze statku wychodzi na to, że w pierwszej rundzie nie trzeba nic płacić w fazie żywienia. Czy to nie dziwne? Czy jednak powinniśmy zapłacić po 4 żywności?
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Le Havre

Post autor: alagor »

Nie powinniście "płacić" dodatkowej żywności. Statek dostarcza całość prowiantu. Chyba, że na kartach jest błąd :wink:
mazzi
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2014, 14:37

Re: Le Havre

Post autor: mazzi »

Tak właśnie graliśmy, ale chciałem się upewnić. Trochę to dziwne, że jest faza żywienia, ale nic nie trzeba płacić. Później jednak nie było już tak różowo ;)
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Le Havre

Post autor: Svartisen »

mazzi pisze:Tak właśnie graliśmy, ale chciałem się upewnić. Trochę to dziwne, że jest faza żywienia, ale nic nie trzeba płacić. Później jednak nie było już tak różowo ;)

W wariancie skróconym presja czasu jest ogromna - nie masz wystarczająco tur aby zdążyć zbudować silniczek i od razu karmić robotników. Bez początkowego handicapa byłoby trudno.
Ashes to ashes, dice to dice...
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Le Havre

Post autor: coldsoul »

Dwa pytanka.

Rozegrałem wczoraj pierwszą rozgrywkę. Wynikły 2 pytania...

1) Gracz staje na moim budynku, lokacji, np. ŁOWISKO (o ile dobrze pamiętam).
3 Ryby + ryba za kazdy symbol rybaka na budynkach.
I tu pytanie, o te dodatkowe ryby. Ma on patrzec na moje budynki z wędkarzami? Swoje?

2) 2 ostatnie akcje. Wykonuje sie po zdjeciu ostatniej (w wariancie skroconym 8 karty), czy przed jej zdjeciem?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

coldsoul pisze: 1) Gracz staje na moim budynku, lokacji, np. ŁOWISKO (o ile dobrze pamiętam).
3 Ryby + ryba za kazdy symbol rybaka na budynkach.
I tu pytanie, o te dodatkowe ryby. Ma on patrzec na moje budynki z wędkarzami? Swoje?
Swoje oczywiście, czyli symbole wędkarza na JEGO budynkach. A gdybyś to Ty poszedł na swoje łowisko, to wliczasz również symbol wędkarza na tym łowisku. Bo Twoje.
coldsoul pisze:2) 2 ostatnie akcje. Wykonuje sie po zdjeciu ostatniej (w wariancie skroconym 8 karty), czy przed jej zdjeciem?
W wariant skrócony nie grywam, ale w wariancie normalnym ostatnią, czyli SPECJALNĄ akcję wykonuje się po zdjęciu ostatniej karty rundy, czyli po ostatnim żywieniu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Le Havre

Post autor: coldsoul »

Dzięki serdeczne!

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Fuser

Re: Le Havre

Post autor: Fuser »

a jeśli buduję dwa budynki to mogę wziąć dwa z jednego stosu?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

Fuser pisze:a jeśli buduję dwa budynki to mogę wziąć dwa z jednego stosu?
Tak.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

Gramy pierwsza partie i mamy watpliwosci co do karty budynku zwyklego "Armator". W jaki sposob mozna transportowac dobra? Czy po transporcie zostaje nam dane dobro plus otrzymujemy franki czy tylko otrzymujemy wskazana ilosc frankow?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: romeck »

MartusMarcin pisze:Gramy pierwsza partie i mamy watpliwosci co do karty budynku zwyklego "Armator". W jaki sposob mozna transportowac dobra? Czy po transporcie zostaje nam dane dobro plus otrzymujemy franki czy tylko otrzymujemy wskazana ilosc frankow?
Idziesz na armatora. Wskazujesz, którymi (swoimi) statkami chcesz transportować dobra. Za każdy statek, który użyjesz, płacisz 3 energie. Każdy statek, w zależności od rodzaju, może przewieźć od 2 do 4 dóbr, obojętnie jakich. No i transportujesz, czyli oddajesz dobra do zasobów ogólnych, otrzymując za nie tyle franków, ile jest na nich napisane (w prawym dolnym rogu każdego żetonu dobra) albo w tabelce na karcie armatora.

Edit: poprawiony błąd.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2014, 00:32 przez romeck, łącznie zmieniany 2 razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

Wszystko jasne. Wielkie dzięki za szybką odpowiedź :)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1911
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 149 times
Been thanked: 173 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: tomuch »

romeck pisze:może przewieźć od 3 do 5 dóbr
Nie mam jak sięgnąć po pudełko... Drewniany statek nie przewozi przypadkiem 2 sztuk towaru?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

Tak, drewniany do 2 dóbr według instrukcji.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: romeck »

tomuch pisze:
romeck pisze:może przewieźć od 3 do 5 dóbr
Nie mam jak sięgnąć po pudełko... Drewniany statek nie przewozi przypadkiem 2 sztuk towaru?
Yyy, wybaczcie, pisałem z pamięci. Oczywiście od 2 do 4 (drewniany 2, żelazny 3, stalowy 4).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

W grze dwuosobowej na starcie należy usunąć 12 budynków.
I tu pytanie- czy te budynki usunąć z całej puli czy już z puli wydzielonej dla wybranej liczby graczy?
I drugie pytanie- o które budynki chodzi zwykłe czy specjalne?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Le Havre

Post autor: romeck »

MartusMarcin pisze:W grze dwuosobowej na starcie należy usunąć 12 budynków.
I tu pytanie- czy te budynki usunąć z całej puli czy już z puli wydzielonej dla wybranej liczby graczy?
I drugie pytanie- o które budynki chodzi zwykłe czy specjalne?
Przyjrzyj się kartom budynków (zwykłych). Na każdym widnieje tabelka, czy jest używany w rozgrywce 1/2/3/4/5-osobowej, czy też nie, oraz w jakim wariancie (pełnym czy skróconym). I pewnie gdy policzysz te co nie są używane w rozgrywce 2-osobowej, to wyjdzie ich 12.

Budynki specjalne są uniwersalne, używane w każdej z opcji.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2014, 21:05 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ