51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Odp: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tassman »

Mam jeszcze pytanie dotyczące 1 karty o nazwie kryjówka.
Czy współpraca daje posiadanie 3 dodatkowych kart pod bazą, niezależnie czy to jest nawiązanie współpracy czy podbicie?

Tara... tapatlk... aaaaa... wysłane z telefonu.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 312
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 101 times
Been thanked: 42 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Sarna »

Mam jeszcze pytanie dotyczące 1 karty o nazwie kryjówka.
Czy współpraca daje posiadanie 3 dodatkowych kart pod bazą, niezależnie czy to jest nawiązanie współpracy czy podbicie?
Nie pamiętam tej karty, a nie mam pod ręką swojego egzemplarza gry, ale wydaje mi się to niemożliwe, że podbicie kryjówki daje Ci trzy sloty na dodatkowe trzy umowy, ponieważ podbicia dają Ci zawsze jednorazowy profit.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

tassman pisze:Mam jeszcze pytanie dotyczące 1 karty o nazwie kryjówka.
Czy współpraca daje posiadanie 3 dodatkowych kart pod bazą, niezależnie czy to jest nawiązanie współpracy czy podbicie?
Tak, możesz te trzy dodatkowe sloty przeznaczyć na umowy i/lub podbicia.
FibonacciNr
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2014, 14:47

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: FibonacciNr »

Mam pytanie dot. przebudowy:

W videorecenzji na GametrollTV autor tłumaczył, że w wyniku przebudowy dostaje się łącznie 3PZ - 2 za przebudowę i 1 awansem za lokację w bazie by nie zapomnieć później przy sumowaniu punktów za lokacje. Wydaje mi się to nielogiczne i naruszające balans gry. Czy w podliczaniu punktów za liczbę lokacji należy uwzględniać też lokacje, które zostały przebudowane ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

FibonacciNr pisze:Mam pytanie dot. przebudowy:

W videorecenzji na GametrollTV autor tłumaczył, że w wyniku przebudowy dostaje się łącznie 3PZ - 2 za przebudowę i 1 awansem za lokację w bazie by nie zapomnieć później przy sumowaniu punktów za lokacje. Wydaje mi się to nielogiczne i naruszające balans gry. Czy w podliczaniu punktów za liczbę lokacji należy uwzględniać też lokacje, które zostały przebudowane ?
Przy przebudowie dostajemy 2 pkt, które kładziemy na bazie. Potem, pod koniec rundy, gdy zliczamy wszystkie punkty do punktów na bazie doliczamy po jednym punkcie za każdą aktualnie przyłączoną lokację.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

1. Karty np. "Ekipa Juggiego" (produkcja zamknięta) za wyprodukowanie dwóch złomów => 2PZ; "Hrabstwo Charleston" - to samo tylko z cegłami - działają tylko w fazie produkcji, a karty typu "Cysterna" (cecha) za wyprodukowanie paliwa => 1PZ - w dowolnym momencie tury?
2. Czy otrzymamy 2PZ na kartę "Ekipa Juggiego" za produkcję karty "Przystań" - złom i dowolny surowiec? Dotychczas grałem, że nie, ale bodajże autor wspominał, że jeżeli mamy dostępny dowolny surowiec, zamiast niego powinniśmy zdecydować co bierzemy w jego miejsce. Jak Wy gracie?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jolietjake »

gath pisze:1. Karty np. "Ekipa Juggiego" (produkcja zamknięta) za wyprodukowanie dwóch złomów => 2PZ; "Hrabstwo Charleston" - to samo tylko z cegłami - działają tylko w fazie produkcji, a karty typu "Cysterna" (cecha) za wyprodukowanie paliwa => 1PZ - w dowolnym momencie tury?
2. Czy otrzymamy 2PZ na kartę "Ekipa Juggiego" za produkcję karty "Przystań" - złom i dowolny surowiec? Dotychczas grałem, że nie, ale bodajże autor wspominał, że jeżeli mamy dostępny dowolny surowiec, zamiast niego powinniśmy zdecydować co bierzemy w jego miejsce. Jak Wy gracie?
ad. 1 Jeśli dobrze pamiętam w instrukcji do NE w jednym miejscu jest napisane, że w dowolnym momencie tury, a w drugim, że tylko w fazie produkcji. Ja gram z tym drugim rozwiązaniem - ikona fabryki to ikona fabryki, czyli faza produkcji i tyle. Inaczej wydaje mi sie, że niektóre takie karty byłyby za mocne.

ad. 2 Uniwersalny surowiec to jest niby konkretny jakiś surowiec, tylko możesz zdecydować dopiero później który dokładnie :wink: Jeśli jednak byś punktował za niego w czasie fazy produkcji i traktował już go wtedy jako jakiś konkretny surowiec, to potem w trakcie tury nie mółgbyś już tego zmieniać... Cóż, dziwne to :wink:
Joliet Jake na BGG
smok-kamil
Posty: 29
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:19

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: smok-kamil »

wczoraj podczas gry wyszla sprzeczna sytuacja, ktorej nie udalo nam sie rozwiazac (kazdy mial swoje zdanie)
niestety nie pamietam dokladnie nazw kart, a gra zostala u znajomego, wiec nie mogę sprawdzić, ale chodzi o taka sytuacje:
przylaczona jest lokacja z cecha, która za przebudowe pozwala dobrać rzeton przyłaczenia o odleglosci 1. kumpel chce ja przebudowac w lokacje, ktora za przebudowe zdobywa 1VP.

Pytanie: czy kumpel dostanie zeton przylaczenia lokacji, czy dostanie 1VP, czy dostanie obydwie te rzeczy czy moze zadnej?

wg mnie nie dostanie zadnej, poniewaz zadna z lokacji nie jest w grze w calym procesie przebudowy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

smok-kamil pisze:wczoraj podczas gry wyszla sprzeczna sytuacja, ktorej nie udalo nam sie rozwiazac (kazdy mial swoje zdanie)
niestety nie pamietam dokladnie nazw kart, a gra zostala u znajomego, wiec nie mogę sprawdzić, ale chodzi o taka sytuacje:
przylaczona jest lokacja z cecha, która za przebudowe pozwala dobrać rzeton przyłaczenia o odleglosci 1. kumpel chce ja przebudowac w lokacje, ktora za przebudowe zdobywa 1VP.

Pytanie: czy kumpel dostanie zeton przylaczenia lokacji, czy dostanie 1VP, czy dostanie obydwie te rzeczy czy moze zadnej?

wg mnie nie dostanie zadnej, poniewaz zadna z lokacji nie jest w grze w calym procesie przebudowy.
Ja bym powiedziała, że nie dostanie żadnej. Pierwsza karta już nie działa, a druga jeszcze nie.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

Czyli zamieniałeś 'Walec' na 'Zakład budowlany'. Fragment z instrukcji:
Przebudowa polega na zniszczeniu Lokacji, którą mamy w swoim Stanie i wybudowaniu na jej miejscu nowej.
Zatem najpierw tracisz cechę 'Walca', a następnie przyłączasz lokację, która od tej pory będzie premiować przebudowę.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: evenstar »

Mam pytanie a właściwie dwa. Czy mając żeton kontaktu 4 można podbić/nawiązać umowe/przyłączyć lokacje o odległości 3? I drugie pytanie - czy pod kartą bazy można mieć jednocześnie 3 karty współpracy i 3 podboju czy łącznie 3 współpracy lub podboju?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 312
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 101 times
Been thanked: 42 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Sarna »

1. Możesz.
2. Łącznie 3 karty nie więcej (np. dwa kontrakty plus jeden podbój).
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: evenstar »

To jeszcze jedno pytanie - czy w fazie akcji gracze wykonują akcje raz jeden raz drugi czy najpierw pierwszy gracz wykonuje wszystkie akcje, potem kolejny etc.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

akcje wykonuj się na przemian, po jednej
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mat_eyo »

Pierwsza rozgrywka za mną, od razu kilka pytań.

1. Tak dla upewnienia się - zasada 3 gniazd (na PZ) nie ma zastosowania do karty bazy? Tzn na niej mogę mieć tyle żetonów, ile tylko zapragnę?
2. Karta z produkcją. Przyjmijmy, że mam przyłączoną kartę z produkcją np 1 paliwa. Podczas fazy produkcji otrzymuję 1 paliwo. Później podczas akcji mogę wysłać tam swoich robotników? Najpierw 1 robotnika za 1 paliwo, a następnie 2 robotników za jedno paliwo? Czyli taka karta przy maksymalnym wykorzystaniu może mi w turze przynieś 3 paliwa, tak?
3. Nie rozumiem działania kilku kart. Zakład resocjalizacyjny, daje mi 2 robotników za każdym razem, kiedy użyję akcji z frakcyjnej karty podboju (jest czerwona strzałka z żółtym dzióbkiem)? Nie ważne, czy akcję wykorzystam na podbój lokacji gracza czy podbój lokacji z ręki.
4. Czy karty, mające oznaczenie coś za wykonanie podboju/nawiązanie współpracy dzielą się pod względem celu tej akcji? Czyli jedne działają tylko na podbój lokacji gracza, a inne tylko na podbój lokacji z reki? Czy chodzi po prostu o podbój? Akcja może być z żetonów, czy tylko z frakcyjnej karty kontaktów?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

1) tak, ile chcesz
2) karty z produkcją produkują tylko w fazie Produkcji, nie wysyłasz tam ludzików. jeśli na karcie znajduje się symbol nieprzekreślonego robotnika, to inni gracze mogą wysyłać do tej lokacji swoich robotników (ale tylko jednego na rundę), aby otrzymac produkowany surowiec. ten wyslany robotnik trafia do Ciebie, mozesz go wykorzystac, a tamci gracze klada na kartę fabryczki swoje znaczki, zeby pamietac, ze w tej rundzie juz tam byli
3)4) dostajesz ludki za każdym razem wykonania akcji Podboju (z karty frakcyjnej lub z żetonów), u siebie lub u gracza. nie ma rozgraniczenia na u siebie/ u innego gracza i na karta frakcyjna/żetony. wsio rawno 8)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mat_eyo »

Veridiana pisze: 2) karty z produkcją produkują tylko w fazie Produkcji, nie wysyłasz tam ludzików. jeśli na karcie znajduje się symbol nieprzekreślonego robotnika, to inni gracze mogą wysyłać do tej lokacji swoich robotników (ale tylko jednego na rundę), aby otrzymac produkowany surowiec. ten wyslany robotnik trafia do Ciebie, mozesz go wykorzystac, a tamci gracze klada na kartę fabryczki swoje znaczki, zeby pamietac, ze w tej rundzie juz tam byli

Dzięki za odpowiedzi! Czyli graliśmy źle. W takim razie najlepiej przyłączać lokacje z zamkniętą produkcją, wtedy tylko właściciel skorzysta, raz na turę podczas produkcji? Swoich robotników można wysyłać do swoich lokacji z akcją, wtedy pierwsze wysłanie to jeden robotnik, a drugie to dwóch, tak?
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2014, 14:06 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Tak, dokładnie.
Problem z fabryczkami z otwartą produkcją jest taki, że zazwyczaj są bardzo fajne i żal ich nie wyłożyć. Ponadto, z każdą rundą coraz trudniej o wystarczającą liczbę robotników i każdy nowy ludek, którego gracze Ci podarują po wysłaniu do Twojej fabryczki, jest na wagę złota.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mat_eyo »

Ok kolejna rozgrywka kolejne pytanie. Co się dzieje kiedy przebudowuję lokację, pod którą leżą zasieki? Odrzucam je czy zostają i wzmacniają odległość nowej karty?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

odrzucasz
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Siedziba Gangu - biorę z czerwonego paska lokacji przeciwnika i nie niszczę tej lokacji. Czyli karta ta zabezpiecza jedynie przed zamianą łupionej lokacji przeciwnika na zgliszcza, tak?


---
Pytanie do Ruin (na Games Fanatic zapytał o to Rafał Kruczek):
Rozgłośnia - za każde 2 Punkty Zwycięstwa pozyskane w Fazie Produkcji, gracz
otrzymuje 1 Punkt Zwycięstwa i 1 Robotnika.
Dostawca Niewolników - za każdych 6 Robotników pozyskanych w Fazie Produk-
cji, gracz otrzymuje 2 Punkty Zwycięstwa.
Czy Rozgłośnia i Dostawca (lub inne podobne karty) nawzajem się aktywują?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

TomB pisze:Siedziba Gangu - biorę z czerwonego paska lokacji przeciwnika i nie niszczę tej lokacji. Czyli karta ta zabezpiecza jedynie przed zamianą łupionej lokacji przeciwnika na zgliszcza, tak?
Tak. Dodatkowo właściciel lokacji nie dostaje nic z niebieskiego paska, bo karta zostaje na stole.

---
Pytanie do Ruin (na Games Fanatic zapytał o to Rafał Kruczek):

Rozgłośnia - za każde 2 Punkty Zwycięstwa pozyskane w Fazie Produkcji, gracz
otrzymuje 1 Punkt Zwycięstwa i 1 Robotnika.
Dostawca Niewolników - za każdych 6 Robotników pozyskanych w Fazie Produk-
cji, gracz otrzymuje 2 Punkty Zwycięstwa.

Czy Rozgłośnia i Dostawca (lub inne podobne karty) nawzajem się aktywują?
Też ciekawi mnie odpowiedź na to pytanie. Osobiście myślę, że się aktywują, ale niech się wypowiedzą mądrzejsi.
ciemin
Posty: 4
Rejestracja: 09 maja 2014, 14:50

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ciemin »

1. Czy na karty X => Ypz kladziemy PZ na ta wlasnie karte i nie ma limitu 3x?

2. Kiedy na karte bazy kladziemy PZ? przebudowa, odbudowa, PZ z umow, PZ z podbojow?

3. PZ na bazie nie sa zbierane podczas fazy czyszczenia, a wszystkie PZ z kart lokacji sa czyszczone, tak?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

ciemin pisze:1. Czy na karty X => Ypz kladziemy PZ na ta wlasnie karte i nie ma limitu 3x?

2. Kiedy na karte bazy kladziemy PZ? przebudowa, odbudowa, PZ z umow, PZ z podbojow?

3. PZ na bazie nie sa zbierane podczas fazy czyszczenia, a wszystkie PZ z kart lokacji sa czyszczone, tak?
1. Kładziemy na tej karcie i JEST limit 3 gniazd.
2. Prócz wymienionych w pytaniu, na bazę przekładamy PZ zgromadzone na karcie, którą usuwamy wskutek przebudowy lub zamieniamy w zgliszcza wskutek najazdu przeciwnika.
(Grając z liderami PZ przekładamy z zabijanego właśnie lidera oraz za samą operację zmiany lidera.)
3. PZ z lokacji NIE SĄ czyszczone w fazie czyszczenia.


--
Cisza w sprawie powyższego pytania o Ruiny - znajdzie się kto mądry i odpowie?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Z wątku na Games Fanatic:
Rafal_Kruczek
Nie ma podane czy „Zdolności pozostałych Lokacji Produkcyjnych” triggerują się z innych to znaczy na przykład, czy: 1. robotnicy z Rozgłośni liczą się do Dostawcy Niewolników? 2. Po zdobyciu 4 PZ w fazie produkcji Rozgłośnia aktywuje się trzeci raz sama z siebie?

Portal Games
1. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, że będziesza miał i Rozgłośnie i Dostawcę Niewolników, to musisz przyjąć jakąś kolejność – najpierw wszystko inne, potem Rozgłośnia, potem Dostawca Niewolników. Ewentualnie znowu Rozgłośnia. Jest to dość wyjątkowy przypadek.
2. Po tym jak będziesz wiedział, ile PZ uzyskałeś z produkcji, to wtedy sprawdzasz, ile dostajesz z Rozgłośni. Sama siebie już nie aktywuje.
Szkoda, że nie wszystkie pytania zadane w tym dziale znajdują odpowiedzi autorów/testerów. Podobny przypadek był po ukazaniu się Wintera.

Założyłem nowy temat na potrzeby dodatku Ruiny - aby się nie mieszało http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=29595
ODPOWIEDZ