Summoner Wars (Colby Dauch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: Borek224 »

A to nie jest tak że w przypadku np. Netrunnera Galakta jest i wydawcą wersji PL i dystrybutorem wersji angielskiej, a w przypadku SW polski wydawca nie ma nic wspólnego z wersją oryginalną? i sam na własną rękę organizuje scene turniejową bez powiązania z oryginalnym wydawcą? Są w ogóle światowe rozgrywki SW?
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Dokładnie tak. Scena na świecie praktycznie nie istnieje. W Polsce powstaje ona m.in. dzięki FOI właśnie
Board games are made for FUN, don't you think?
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Summoner Wars

Post autor: adalbert »

Po zastanowieniu: Wolałbym, żeby MP były imprezą "ponad podziałami". Z tego względu przemawiają do mnie jedynie "porządkowe" powody niedopuszczenia oryginalnych angielskich wersji kart wydanych już w Polsce (na pewno nie jest tak, że wszyscy znają angielski, związane z tym ewentualne nieporozumienia - choć całkiem być może dałoby się to sensownie rozwiązać). Cała ta gadka o interesach wydawcy, którego zresztą szanuję, nie trafia mi do przekonania.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Ale z tego co widze, to wydawca właśnie takie powody podał - całą gadkę o interesach dopowiedzieliśmy my ;-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Robert Srz
Posty: 80
Rejestracja: 09 mar 2014, 14:23

Re: Summoner Wars

Post autor: Robert Srz »

Borek224 pisze: Są w ogóle światowe rozgrywki SW?
Są turnieje "w sieci" (Vassal i IOS). W oficjalnych turniejach IOS biorą udział w zasadzie (z małymi wyjątkami)  wszyscy najlepsi gracze na świecie i poziom tych zawodów jest niezwykle wysoki. Tzn. być może są jacyś wirtuozi SW, którzy tam nie grają, nie ma ich również na forum PHG i - generalnie - nikt ich nie zna, ale - generalnie rzecz biorąc - światowa scena SW jest skupiona wokół forum PHG.
Mój nick w Summoner Wars IOS: Nadhir 99.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 556 times
Been thanked: 272 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Markus »

Nieopuszczenie na MP innych wersji jezykowych niż polska to strzał w kolano. Chłopaki mają świetna komunikację z klientem, ale tu to spoeprzyli sprawę. Galakta miała dokładnie ten sam pomysł jak zaczęła wydawać w Polsce Warhammera Inwazję. Na szczęście szybko otrzeźwiała. Tego samego życze wydawcy SW. Chyba FOI nie liczą na to ze gracze z angielska wersja pobiegna do sklepu po polska wersje? Nie badzcie tacy naiwni. Wyciagnijcie wnioski z dzialan Galakty. Lepiej uczyc sie na cudzych bledach :-)
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Kostaki »

Ja nie wiem dlaczego jakakolwiek firma ma premiować ludzi, którzy już wszystko mają po angielsku i grosza nie wydadzą na ich produkt? Jestem laikiem w sprawach turniejów, ale nie rozumiem jakie może mieć starty wizerunkowe wśród tego typu użytkowników gry? Nie kupią polskich egzemplarzy? Ojej - i tak nie zamierzają. Będą chodzić i namawiać innych, żeby kupowali angielskie żeby nie móc grac na mistrzostwach Polski?

Chętnie przeczytam coś, co poprawi mój punkt widzenia, ale trochę tak to wygląda z mojej strony :)
Awatar użytkownika
FactoryOfIdeas
Posty: 90
Rejestracja: 08 sty 2013, 12:30

Re: Summoner Wars

Post autor: FactoryOfIdeas »

Markus pisze:Nieopuszczenie na MP innych wersji jezykowych niż polska to strzał w kolano. Chłopaki mają świetna komunikację z klientem, ale tu to spoeprzyli sprawę. Galakta miała dokładnie ten sam pomysł jak zaczęła wydawać w Polsce Warhammera Inwazję. Na szczęście szybko otrzeźwiała. Tego samego życze wydawcy SW. Chyba FOI nie liczą na to ze gracze z angielska wersja pobiegna do sklepu po polska wersje? Nie badzcie tacy naiwni. Wyciagnijcie wnioski z dzialan Galakty. Lepiej uczyc sie na cudzych bledach :-)
Pisałem już o tym wyżej, ale może gdzieś umknęło :-) We wszystkich, sankcjonowanych turniejach w ciągu roku, których jesteśmy współorganizatorami i sponsorami - taka możliwość istnieje i nie mamy z nią żadnego problemu. Nie napinamy się, nikogo nie skreślamy, nie dyskryminujemy itd.

W trakcie Mistrzostw Polski robimy wyjątek z czysto "porządkowych" powodów. Będzie to pierszy turniej na dużą skalę jaki organizujemy. Sporo uczestników, część nowych "zwerbowanych" w trakcie Pyrkonu, dość mocno ograniczony czas. Nie możemy sobie pozwolić na problemy związane z tym, że ktoś czegoś nie rozumie, ktoś przyniósł karty, których w polskiej wersji nie ma, ktoś ma wątpliwości itd - przychodzi mi do głowy masa niejasności i niepotrzebych problemów, które mogłyby w związku z podwójną wersją językową się pojawić. Nie wykluczam, że w kolejnych Mistrzostwach Polski, kiedy gra już nieco okrzepnie, a w języku polskim będzie wszystko co jest dostępne za granicą dopuścimi możliwość grania angielskimi kartami. Jest to nawet bardzo prawdopodobne. W tym roku postanowiliśmy jednak jeszcze zrobić wyjątek. Oczywiście rozumiem smutek niektórych osób, które dysponują angielskimi kartami - ale postarajcie się też zrozumieć nas. Mam nadzieję, że pozostałe turnieje w różnych miastach Polski oraz możliwość zaistnienia w ogólnopolskim rankigu graczy nieco wam te rozczarowanie osłodzą...

pozdrawiam
Summoner Wars:
Esensja.pl - 100% Świat Gier Planszowych #25 - 10/10
ZnadPlanszy - 10/10 Board Times - 5/5
Games Fanatic - 8/10 Polter - 8/10
....
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2449
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 556 times
Been thanked: 272 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Markus »

Kolega widze ze jednak nie ogarnia. :-) jak myslisz, lepiej jak na turnieju jest wiecej graczy czy lepiej jak jedt mniej? Hmmm ... Tylko nie mowcie ciagle o nieznajomosci jezyka.
Najgorsza rzecza jaka wydawca moze zrobic to jest podzielenie GRACZY na 2 obozy. Jeden jedyny sluszy (pl) i angielskie getto.
Naprawde tego nie widzisz.
Taki ruch wydawnictwa wskazuje na pamiczna pogoń za kasa. Naprawde uwarzalem ze sa swietni w tym co robia, niestety takie glupie ruchy pt wykluczymy ta garstke z wersja ENG powoduja spadek zaufania do wydawcy.
Galakta zmadrzala z tymi wersjami jezykowymi. Zycze tego samego FoI
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Summoner Wars

Post autor: hsiale »

FactoryOfIdeas pisze:W trakcie Mistrzostw Polski robimy wyjątek z czysto "porządkowych" powodów.
Przecież taki problem dało się rozwiązać na mnóstwo innych sposobów. Wprowadzając dla graczy z angielskimi kartami obowiązkowe decklisty i obowiązek zgłoszenia się na kontrolę przed rejestracją, żeby sprawdzić, czy nie mają kart niewydanych jeszcze po polsku. Wrzucając polskie karty na stronę i zobowiązując graczy z kartami angielskimi do posiadania przy sobie polskich wydruków do udostępnienia tym, którzy nie chcą czytać po angielsku. Rozwiązań jest mnóstwo. Ale najłatwiej jest przecież wyrzucić część graczy z turnieju.
FactoryOfIdeas pisze:We wszystkich, sankcjonowanych turniejach w ciągu roku, których jesteśmy współorganizatorami i sponsorami - taka możliwość istnieje i nie mamy z nią żadnego problemu. Nie napinamy się, nikogo nie skreślamy, nie dyskryminujemy itd.
Tym bardziej nie powinniście tak robić podczas najważniejszego turnieju w roku, do którego ludzie przygotowują się właśnie grając w tych mniejszych.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Ehh, wymaganie od wydawcy POLSKIEJ wersji, zeby wykonywal jakies specjalne zadania, poświęcał czas pracowników i narażał się na różne nieporozumienia w trakcie organizowanego przez siebie turnieju, tylko po to zeby "zrobic dobrze" ludziom, ktorzy chcieliby pograc produktem, z ktorym polski wydawca NIE MA NIC wspolnego (a tym samym ich wklad finansowy w dzialanie wydawnictwa i chocby tego turnieju jest zerowy) jest moim zdaniem co najmniej nie na miejscu. A już obrażanie się o to jest po prostu śmieszne.
EDIT: Czy jakbym wziął na kartce w zeszycie narysował wszystkie karty długopisem i kredkami i przyszedł z nimi na turniej to powinni mnie dopuścić? Bo karty z zeszytu mają z polskim wydawcą dokładnie tyle wspólnego co angielska wersja.. nic.

Uff, nie wiem w sumie dlaczego aż tak się emocjonalnie zaangażowałem w tę dyskusję :-) Po prostu od dawna - i to grając jeszcze w Inwazję, czy teraz w Netrunnera/ Summoner Wars - miałem takie poczucie, że ludzie trzymający się angielskich wersji po części przyczyniają się do śmierci takich systemów. Bo na 10 klientów w jakimś tam sklepie 6 kupuje angielską wersję, a 4 polską to po co ten sklep ma prowadzić np. rekrutację nowych graczy (którą prowadzi się na wersji PL) skoro później i tak nikt wersji pl nie będzie kupował bo "prawdziwi" gracze grają w angielską... Ale to już jest temat na inną dyskusję - nie chcę robić offtopu . Mam nadzieję, że cała ta sprawa - jeśli nawet nie teraz - w przyszłości rozwiąże się tak, że wszyscy będą zadowoleni.
Board games are made for FUN, don't you think?
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Summoner Wars

Post autor: Cogito »

Rozważałem "wejście" w SW.

Moim zdaniem wydawca postępuje źle organizując "mistrzostwa polski" w ten sposób. To samo było już przerabiane z Galaktą przy okazji WHI - no i Galakta doszła do słusznych (moim zdaniem ) wniosków.

Co więcej wydaje mi się, że wydawca strzela sobie w kolana, bo:
1) nie przypuszczam, żeby jakaś istotna liczba graczy kupiła polska wersję gry tylko dla takich turniejów
2) dzieli i zmniejsza to scenę - a dla wielu graczy jest to jedne z najważniejszych kryteriów wyboru karcianki
3) uderza w wizerunek wydawcy (przynajmniej moim zdaniem)
4) potencjalne problemy językowe to kompletny żart - przez długie lata grania w różne karcianki w różnych wersjach językowych ani ja, ani żaden z przeciwników z którym grałem - nigdy nie natknął się na problem językowy w meczu w którym uczestniczyłem (choćby taki w którym choćby można pomyśleć o wezwaniu sędziego).

Oczywiście nikt prawa do organizacji takiego turnieju nie odmawia, choć dyskusyjne może być nazwanie go "Mistrzostwami Polski". Z mojej perspektywy, polityka wydawcy to głupota, no i rozwiązuje to mój dylemat - karcianki nie kupię - bo prawie każda karcianka ma raczej średnie/małe szanse by się przebić i by powstała duża scena - jeśli wysiłki wydawcy idą w drugą stronę, to nie ma o czym mówić.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Wciąż odnoszę wrażenie, że nie wszyscy do końca kumają o co chodzi. Dochodzenie do tak radykalnych wniosków jak ten powyżej na podstawie jednego turnieju, którego organizację w ten sposób wydawca określa jako wyjątek podyktowany małym doświadczeniem (?) i chęciom przeciwdziałania nieporozumieniom, gdzie jednocześnie zaznacza, że w przyszłym roku będzie to wyglądało zupełnie inaczej, a na całej reszcie, dość licznych turniejów angielskimi kartami można grać wydaje mi się niepotrzebnym radykalizmem karciankowym ;-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Summoner Wars

Post autor: Cogito »

Dlaczego niepotrzebnym i dlaczego radykalizmem?

Karcianek jest mnóstwo, konkurencja jest bardzo duża, często decydują detale. W moim przypadku aktualnie - jest świetny Netruner (który w moim przypadku okupuje jeden slot), niedawno zakończyłem przygodę z WHI - miejsce na drugą karciankę pozostanie wolne - pewnie poczekam na zapowiadane wydanie WH40k.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Wassago »

Cogito, rozważałeś wejście w polskiego czy angielskiego SW :)? Jeśli w PL, to w czym problem?
I co do dzielenia i zmniejszania sceny... To chyba przed wersją PL nie było żadnej sceny?
sirias
Posty: 212
Rejestracja: 17 sty 2014, 13:18
Been thanked: 4 times

Re: Summoner Wars

Post autor: sirias »

piogal pisze:Ehh, wymaganie od wydawcy POLSKIEJ wersji, zeby wykonywal jakies specjalne zadania, poświęcał czas pracowników i narażał się na różne nieporozumienia w trakcie organizowanego przez siebie turnieju, tylko po to zeby "zrobic dobrze" ludziom, ktorzy chcieliby pograc produktem, z ktorym polski wydawca NIE MA NIC wspolnego (a tym samym ich wklad finansowy w dzialanie wydawnictwa i chocby tego turnieju jest zerowy) jest moim zdaniem co najmniej nie na miejscu. A już obrażanie się o to jest po prostu śmieszne.
EDIT: Czy jakbym wziął na kartce w zeszycie narysował wszystkie karty długopisem i kredkami i przyszedł z nimi na turniej to powinni mnie dopuścić? Bo karty z zeszytu mają z polskim wydawcą dokładnie tyle wspólnego co angielska wersja.. nic.
Nie przesadzajmy z tym "NIE MA NIC wspólnego". Polskie SW to tłumaczenie - nie chcę wnikać jak wyglądają licencje/umowy w tej branży, ale mogę się założyć, że gdyby wydawca wersji regionalnej zbytnio podpadł wydawcy oryginału to kolejne gry z tego źródła byłby wydawane przez kogoś innego.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Może złych słów użyłem - chodzi mi o to, że przecież o scenie nie decyduje jeden turniej, ale w zdecydowanej większości małe turnieje rozsiane po całej Polsce, na których pojawiają się gracze, którzy później trafiają do ogólnopolskiego rankigu. I nawet jeśli ten jeden turniej kogoś ominie bo ma angielskie karty, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby pojawić się na tym czy innym turnieju, wygrać go i wylądować na pierwszym miesjcu w tabeli, co daje większy prestiż niż tytuł mistrza polski.. tak myślę przynajmniej.

Osobiście daje FOI kredyt zaufania biorąc pod uwagę, że jest to "pierwszy sezon" funkcjonowania gry na scenie turniejowej i tak naprawdę ona dopiero się tworzy. I - mimo iż tego kompletnie nie rozumiem i nie wiem dlaczego mieliby to robić ;-) - mam nadzieję, że ostatecznie, do przyszłych mistrzostw dopuszczą też graczy z kartami angielskimi, żeby nikt nie czuł się wykluczony.
Board games are made for FUN, don't you think?
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Summoner Wars

Post autor: piogal »

Wassago pisze:Cogito, rozważałeś wejście w polskiego czy angielskiego SW :)? Jeśli w PL, to w czym problem?
I co do dzielenia i zmniejszania sceny... To chyba przed wersją PL nie było żadnej sceny?

Dokłądnie to miałem dodać - przecież przed wersją polską scena jako taka nie istniała w ogóle i to FOI zawdzięczamy jej powolne powstawanie. Zauważcie, że w żadnym innym kraju wydawca tak mocno nie zaangażował się w tworzenie takiej sceny , stworzenie ogólnopolskiego rankingu, program turniejowy, program sponsorski itd. Scena na świecie - poza ipadami - nie istenieje, a w Polsce ma szanse zaistnieć.. Dobra, kończe wypowiedzi w tym temacie bo wyjdę na fanboja i obrońce uciśnionych, czego się strasznie boje ;-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Banan2 »

piogal pisze:Ehh, wymaganie od wydawcy POLSKIEJ wersji, zeby wykonywal jakies specjalne zadania, poświęcał czas pracowników i narażał się na różne nieporozumienia w trakcie organizowanego przez siebie turnieju, tylko po to zeby "zrobic dobrze" ludziom, ktorzy chcieliby pograc produktem, z ktorym polski wydawca NIE MA NIC wspolnego (a tym samym ich wklad finansowy w dzialanie wydawnictwa i chocby tego turnieju jest zerowy) jest moim zdaniem co najmniej nie na miejscu. A już obrażanie się o to jest po prostu śmieszne.
EDIT: Czy jakbym wziął na kartce w zeszycie narysował wszystkie karty długopisem i kredkami i przyszedł z nimi na turniej to powinni mnie dopuścić? Bo karty z zeszytu mają z polskim wydawcą dokładnie tyle wspólnego co angielska wersja.. nic.

Uff, nie wiem w sumie dlaczego aż tak się emocjonalnie zaangażowałem w tę dyskusję :-) Po prostu od dawna - i to grając jeszcze w Inwazję, czy teraz w Netrunnera/ Summoner Wars - miałem takie poczucie, że ludzie trzymający się angielskich wersji po części przyczyniają się do śmierci takich systemów. Bo na 10 klientów w jakimś tam sklepie 6 kupuje angielską wersję, a 4 polską to po co ten sklep ma prowadzić np. rekrutację nowych graczy (którą prowadzi się na wersji PL) skoro później i tak nikt wersji pl nie będzie kupował bo "prawdziwi" gracze grają w angielską... Ale to już jest temat na inną dyskusję - nie chcę robić offtopu . Mam nadzieję, że cała ta sprawa - jeśli nawet nie teraz - w przyszłości rozwiąże się tak, że wszyscy będą zadowoleni.
+ 1
Nic dodać, nic ująć :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Summoner Wars

Post autor: rattkin »

piogal pisze:Ehh, wymaganie od wydawcy POLSKIEJ wersji, zeby wykonywal jakies specjalne zadania, poświęcał czas pracowników i narażał się na różne nieporozumienia w trakcie organizowanego przez siebie turnieju, tylko po to zeby "zrobic dobrze" ludziom, ktorzy chcieliby pograc produktem, z ktorym polski wydawca NIE MA NIC wspolnego.
Gracze nie grają w produkt ani produktem. Gracze "grają w grę". To gra, jej grafika, design, mechaniki i rozgrywka przyciągają i utrzymują ludzi. Nie "produkt" zlokalizowany przez wydawcę. Gracze grają w grę, która im się podoba, jest fajna, ciekawa, a nie w konkretny produkt wydawcy. Nie wszyscy wydawcy (a najwidoczniej i gracze) to pojmują. Branża wydawania gier związana jest z grami i graniem w gry, a nie z "wydawaniem produktów". Pewne gry można sobie lokalizować i sprzedawać jak leci na lokalnym rynku, bo sa wyjęte z kontekstu. Z niektórymi tak łatwo nie jest, ponieważ stanowią pewien ekosystem i mają inny charakter, szczególnie jeśli mówimy o grach, w których realny jest aspekt publicznego współzawodniczenia.

To tak jakby jakiś wydawca wydał nagle po swojemu grę Szachy i urządził mistrzostwa w Szachy tylko ich edycji, inne są niedopuszczone, bo pionki inaczej trochę wyglądają i mogłoby być zamieszanie. Pewnie że mogą, w końcu - kto bogatemu zabroni, ich turniej, ich produkt. Tylko... - no właśnie. Czy to dla szachów dobrze? A przecież o to powinno chodzić.
po co ten sklep ma prowadzić np. rekrutację nowych graczy (którą prowadzi się na wersji PL)
A jaka to różnica dla sklepu, jakiego gracza przyciągnie? Jeśli będzie kupował dodatki w jego sklepie (albo jego udział w turniejach przełoży się wymiernie na inne korzyści, polecenia, zakupy), czemu ma go szykanować i narzucać mu polską wersję? Strzelają teraz do sklepów, które mają czelność sprzedawać wersję EN?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Summoner Wars

Post autor: Gambit »

piogal pisze:Po prostu od dawna - i to grając jeszcze w Inwazję, czy teraz w Netrunnera/ Summoner Wars - miałem takie poczucie, że ludzie trzymający się angielskich wersji po części przyczyniają się do śmierci takich systemów. Bo na 10 klientów w jakimś tam sklepie 6 kupuje angielską wersję, a 4 polską to po co ten sklep ma prowadzić np. rekrutację nowych graczy (którą prowadzi się na wersji PL) skoro później i tak nikt wersji pl nie będzie kupował bo "prawdziwi" gracze grają w angielską...
Idealny przykład na dzielenie graczy na lepszych i gorszych. Dlaczego rekrutacja nowych graczy do społeczności ma się odbywać tylko na wersji polskiej? Czy nie uważasz, że sporo ludzi nawet jeśli miałoby ochotę kupować polską wersję gry, to nie zrobi tego z obawy o spore opóźnienia w tłumaczeniach kolejnych dodatków na język polski (a co za tym idzie bycie w tyle w stosunku do graczy z wersją angielską). A w skrajnym przypadku z obawy o to, że w pewnym momencie wydawca porzuci wydawanie gry z powodów różnych (głównie finansowych).

I tak, pewnie zaraz odpowiedzialność za te dwie rzeczy spadnie na złych graczy, którzy nie kupują polskiej wersji i dlatego wydawca opóźnia, bądź nie wydaje kolejnych rzeczy. Jednak myślę, że w przypadku takich gier jak SW, ANR, WHI i tym podobnych, wydawca musi wiedzieć na co się pisze i albo zaczyna wydawać wersję polską i jedzie z nią od początku, do końca, albo się za to nie bierze.

No i nie zgodzę się, że polski wydawca nie ma nic wspólnego z oryginalnym wydaniem. Na miejscu wydawcy oryginału, jakbym dowiedział się, że lokalny wydawca aktywnie utrudnia turniejowe życie posiadaczom wersji oryginalnej, to chyba bym się wkurzył.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Summoner Wars

Post autor: Banan2 »

Gambit pisze:I tak, pewnie zaraz odpowiedzialność za te dwie rzeczy spadnie na złych graczy, którzy nie kupują polskiej wersji i dlatego wydawca opóźnia, bądź nie wydaje kolejnych rzeczy. Jednak myślę, że w przypadku takich gier jak SW, ANR, WHI i tym podobnych, wydawca musi wiedzieć na co się pisze i albo zaczyna wydawać wersję polską i jedzie z nią od początku, do końca, albo się za to nie bierze.
Czysta teoria. Patrz polskie wydanie Nightfalla. Wyszła podstawka i potem już nic więcej. Patrz Galakta, która nie wydaje wszystkiego jak leci i czasami się trochę zastanawia "wydać czy nie wydać".
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Summoner Wars

Post autor: adalbert »

Hmm. Ja jednak patrzę jako gracz, a nie jako wydawca. I mnie interesuje zagranie na MP z najlepszymi graczami w SW, po prostu, a inne sprawy to już mnie interesują mniej.
Naprawdę cieszę się, że sam wydawca tłumaczy swoją decyzję w sposób, który jest dla mnie bardziej akceptowalny od tego, który proponuje piogal.
Zaznaczam, że mam wersję PL.
W ogóle to wydaje mi się, że na takie MP powinien być bity cały dzień (a najlepiej dwa, tylko nie mozna przecież zmuszać do noclegów itd.), a nie kilka godzin. To będzie taka namiastka właściwie.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 12:09 przez adalbert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Summoner Wars

Post autor: Gambit »

Banan2 pisze:Czysta teoria. Patrz polskie wydanie Nightfalla. Wyszła podstawka i potem już nic więcej. Patrz Galakta, która nie wydaje wszystkiego jak leci i czasami się trochę zastanawia "wydać czy nie wydać".
Pozdrawiam
W Nightfalla nie grałem, ale nie wydaje mi się żeby to była gra w stylu SW, ANR, czy WHI. To raczej "zwykły" deckbuilding.

A co do nie wydawania jak leci...o ile się nie mylę, to ANR leci "jak leci". Tak samo chyba Lord of the Rings LCG.
Awatar użytkownika
majkosis
Posty: 170
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:30
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Summoner Wars

Post autor: majkosis »

A co jak mistrz Polski zostanie zaproszony na turniej ogólnoświatowy(organizowane przez PHG)? I co wtedy? Nie jedzie bo nie rozumie, bo on w polsku grał, a to inna gra?
Byłem na ogólnoświatowym turnieju WarCry (mniej popularna gra karciana, mimo to miała swoją światową turniejową scenę) i tam nikt nie płakał nad językiem (a może to zupełnie inny temat).

Zobaczymy jak wyjdzie z ta polską wersją Mistrzostw Polski. Nie będę stał murem za tym, żeby była multijęzykowa tylko dlatego, że i tak mnie nie będzie. Inaczej by się miała sprawa jakby było mi "po drodze". Najprawdopodobniej nie wziąłbym udziału tylko dlatego, że niedopuszczone są angielskojęzyczne karty.
ODPOWIEDZ