Nehemiah

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: Wookie »

Mechanika jest prosta, można w to pograć nawet z nowymi graczami. Taki był zamiar od początku i z wieloma nie-graczami Nehemiasza testowałem.

ALE:
-wybór / moment wykorzystywania kart akcji rzadko jest oczywisty,
-mechanika usuwania kolumny kart sprawia, że nie wszystko można sobie zaplanować i czekać z wykorzystaniem robotnika w nieskończoność,
-korzystanie z odpalonych kart poniżej naszego robotnika w tej samej kolumnie daje spore pole do manewru,
-karty w wariancie "Przywódcy budowy" zmieniają sporo w rozgrywce,
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: janekb »

Zobaczymy, ciągnie mnie do tej gry od momentu kiedy o niej usłyszałem. Wydaje mi się prosta ale z dużą możliwością kombinowania. Do tego losowość, która pewnie zróżnicuje rozgrywki. Coś czuje ze jednak się nie oprę i zamówię w przedsprzedaży :-)

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Nehemiah

Post autor: uocie »

Z tego co tu piszecie to mechanika trochę przypomina mi (i to spotrzeżenie a nie zarzut) podrasowanego Tzolkina- tam wiesz kiedy twój worker spadnie z placementu, a tutaj można tym pograć i komuś przeszkodzić.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Nehemiah

Post autor: janekb »

uocie pisze:Z tego co tu piszecie to mechanika trochę przypomina mi (i to spotrzeżenie a nie zarzut) podrasowanego Tzolkina- tam wiesz kiedy twój worker spadnie z placementu, a tutaj można tym pograć i komuś przeszkodzić.
Miałem podobne skojarzenie po przeczytaniu instrukcji, tylko wydaje się lżejszą grą, co oczywiście nie jest zarzutem.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: Wookie »

Pewne podobieństwa do Tzolkina są.
Np. wybór w turze pomiędzy wystawieniem, a aktywowaniem robotnika.

W Nehemiaszu robotnicy nie zyskują coraz lepszych akcji wraz z czasem (tak jak w Tzolkinie), ale mogą czasem przynieść dodatkowe korzyści, jeśli inni gracze będą nam płacili za ponowne wykorzystanie zajętej przez nas karty.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Nehemiah

Post autor: BartP »

Przeczytałem pobieżnie dostępną instrukcję i mam 3 uwagi. Zacznę od prostych:
1. W ang. wersji wciąż widać tytuł sekcji "Elementy gry"

2. W polskiej można znaleźć "ilość punktów".

3. Punktowanie za remisy.
Instrukcja:
W przypadku remisu należy dodać dwie kolejne wartości punktów, podzielić na dwa i przydzielić każdemu
graczowi daną ilość punktów, zaokrąglając wyniki w górę.
A potem punktowanie dla regionu 6/4/2/1:
W grze czteroosobowej Łukasz i Samuel posiadają po 1 znaczniku na planszy straży, Ola 2, a Bartek 3 znaczniki. Bartek
otrzymuje 6 punktów, Ola 4, a Łukasz z Samuelem po 1 (zamiast 2 punktów za trzecie miejsce, ponieważ remisują).
Nie rozumiem, czemu Łukasz i Samuel dostają po 1 punkcie, skoro instrukcja mówi o takim obliczeniu: (2 + 1) / 2 = 1.5 i zaokrąglając w górę daje to 2, a nie 1. To jak jest? Gdzie się rozmijam z instrukcją?

I pytanie na koniec: ile gra "traci", jak się nie gra w wariant z pozyskiwaniem dodatkowych kart poprzez licytację (licytacja to zło)?
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: Wookie »

Co do instrukcji to wysłałem twoje uwagi do wydawcy.

Co do wariantu podstawowego - taką grę zaprojektowałem początkowo. Wariant zaawansowany z licytacją (który spodoba się większości graczy, ale rozumiem, że nie wszystkim) daje trochę więcej zmienności i interakcji poprzez karty specjalne.

Wariant podstawowy jest tak naprawdę trzonem gry. W nim jest wszystko, co czyni tę grę naprawdę ciekawą i innowacyjną :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: palladinus »

Przedpremierowo u nas na blogu CiekaweGry
Zagrałem w “Nehemiasza”
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Nehemiah

Post autor: aigimig »

jaki jest rozmiar kart i ile ich jest?

EDIT: wg producentra są 72 karty w rozmiarze Standard American
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Nehemiah

Post autor: Zimoch »

Ja już zamówiłem. Kupuje głównie ze względu na tematykę biblijną i dlatego, że bardzo Wookiego lubię i oglądam go od samego jego początku.


Podpisał:
Wierny Fan :)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: Witold Janik »

Gdyby ktoś nie zauważył :D - ze względu na szybsze dostarczenie gry z drukarni, premiera miała miejsce 27. marca.
Wśród żetonów w pudełku gracze znajdą jeden bonusowy żeton do... "Letniska" :P
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Nehemiah

Post autor: KubaP »

Witold Janik pisze:Gdyby ktoś nie zauważył :D - ze względu na szybsze dostarczenie gry z drukarni, premiera miała miejsce 27. marca.
Wśród żetonów w pudełku gracze znajdą jeden bonusowy żeton do... "Letniska" :P
A zastanawiałem się, po co un :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: janekb »

Ja już zamówiłem. Kupuje głównie ze względu na tematykę biblijną
No właśnie jestem tego ciekaw, bo obiło się o uszy, że klimat niekoniecznie wyczuwalny. Też czekam na przesyłkę i ciekaw jestem jaka się okaże.
A zastanawiałem się, po co un :)
Jak się zmęczysz na budowie to sobie na letnisko pojedziesz wypocząć ;-)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Nehemiah

Post autor: adam_k27 »

Witold Janik pisze: Wśród żetonów w pudełku gracze znajdą jeden bonusowy żeton do... "Letniska" :P
A co to za źeton i co on wnosi do gry? Warto dla tego żetonu kupować Nehemiasza? :wink:
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: janekb »

adam_k27 pisze:A co to za źeton i co on wnosi do gry? Warto dla tego żetonu kupować Nehemiasza? :wink:
To tajemniczy chasyda jest ;-)

Rozpakowałem. Karty spoko, żetony spoko, drewno też spoko. Jedynie zasłonki wolałbym tak zrobione jak w Świecie bez końca, ale pewnie cena gry by podskoczyła. Jak coś pogram to pewnie napiszę jak mi gra podeszła.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: powermilk »

A jak mówimy o Nehemiaszu, to podlinkuję unboxing z mojego bloga.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: janekb »

Obiecałem, że coś napiszę jak zagram. Wczoraj graliśmy w wersję dwuosobową, w wariant podstawowy. Wersja dla dwóch graczy różni się od tej dla trzech i czterech, i trochę nie przypadła do gustu mojej żonie, mimo że grało się bardzo przyjemnie. Gra jest raczej szybka, chociaż, jeśli ktoś lubi optymalizować i móżdżyć to może trochę zwolnić rozgrywkę. Gra się przyjemnie, ale od razu powiem, że nie czuć klimatu. Fajnie, że Łukasz miał taki pomysł na grę, ale niestety w samej rozgrywce nie odczuwaliśmy tego, że budujemy mury świątyni itp. Gra powinna być dość regrywalna ze względu na losowe dobieranie kart do kolumn. Pojawia się też pewna interakcja przy zajmowaniu pól, zamykaniu kolumn (kiedy pionek leżący na ostatnim polu zostanie zużyty, kolumna jest wymieniana, mimo, że inne pionki mogły nie być używane) tak, aby inni gracze nie wykorzystali swoich robotników. Po jednej rozgrywce myślę, że powinna zająć u nas miejsce małej Agricoli i w sumie tego od niej oczekiwałem. Moim zdaniem warto grę wypróbować, w większym gronie będzie pewnie jeszcze ciekawsza, a wariant "zaawansowany" może jeszcze bardziej wpłynąć na jej atrakcyjność. A cena w sklepie z cyfrą w nazwie jest moim zdaniem dobrą ceną dla tej gry.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Nehemiah

Post autor: aigimig »

aigimig pisze:jaki jest rozmiar kart i ile ich jest?

EDIT: wg producentra są 72 karty w rozmiarze Standard American
okazało się, że 72 to liczba jedynie kart pracy. wszystkich do zakoszulkowania jest 95
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nehemiah

Post autor: Fleschu »

Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Nehemiah

Post autor: Slavko »

Mój mały komentarz do gry Nehemiasz. Chciałbym zaproponować, kilka poprawek.

Pierwsza zmiana: Należy podnieść nieco punktację na planszy murów. Przenieście punktację z planszy wpływów świątyni na planszę murów. W praktyce wygląda to tak że na obu planszach jest punktacja np. na 4 osoby 5/3/2/1 a nie jak jest napisane 4/3/2/1 na planszy murów. Należy bardziej docenić gracza za pierwsze miejsce.

Druga ważna zmiana przy podliczaniu punktów. Należy przy remisach zaokrąglać w dół a nie w górę. To bardziej sprawiedliwe.

Trzecia poprawka: Należy przetasować talię kart bram a nie układać ją od wartości najniższej do najwyższej. Ciężko je kupić. Ci co kupują pierwsi tracą na tym. A dlaczego mają tracić? Szkoda że nie dopisano tej zasady w regułach jako opcjonalnej. Mi pasuje talia przetasowana. Zdarza się że w 3 rundzie nie mamy możliwości kupna kart bram i tracimy na tym a często to decyduje o wygranej.

Czwarta poprawka, chyba najważniejsza. Za mało jest znaczników wpływów. Wyliczyłem i przetestowałem że powinno ich być minimum 15, a nie 11. Starcza ich do drugiej rundy, a w trzeciej siedzimy i przerzucamy między planszami. Mieliśmy taką grę w gronie geeków, każdy wycisnęliśmy z tej gry co się tylko da i w trzeciej rundzie gra się zepsuła ponieważ każdy z nas umieścił tam wszystkie swoje znaczniki (11) i nie mogliśmy ich jak rozmieścić, aby uzyskać przewagę. Doprowadziło to do wielu remisów, dodatkowa zasada zaokrąglania w górę spowodowała że punkty były mierne i nie można było przechylić zwycięstwa na swoją stronę.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2014, 23:56 przez Slavko, łącznie zmieniany 4 razy.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: TTR_1983 »

o kurde, bardzo merytoryczne zjechanie gry :/ Pytanie ile w/w winy autora, a ile winy wydawcy?
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Nehemiah

Post autor: Slavko »

Niech sie Witold Janik sam wypowie.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2014, 23:58 przez Slavko, łącznie zmieniany 2 razy.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Nehemiah

Post autor: mig »

Mój entuzjazm trochę ostygł. Sporo sobie po tej grze obiecywałem (zwłaszcza po Królu i zabójcach), ale kolejnego przeciętniaka nie szukam :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: Nehemiah

Post autor: Slavko »

@mig Muszę Cię zapewnić że gra jest naprawdę dobra. To co najbardziej w niej cenię to ciekawa mechanika i interakcja. Mój entuzjazm przygasł, kiedy zobaczyłem ile jest w niej błędów, ale po rozegraniu kilkunastu partii siadłem i zacząłem kombinować, testować i naprawiłem to co szwankowało i teraz jest ok.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Nehemiah

Post autor: aigimig »

cześć, mam pytanie odnośnie zasad. instrukcja mówi, że "po przyznaniu punktów na danej planszy [wpływów], należy odrzucić po jednym znaczniku gracza, który posiada ich najwięcej". czy oznacza to, że tę kosteczkę wpływów odkłada się do pudełka czy zabiera z powrotem za zasłonkę? wydaje mi się, że do pudełka ale nie jest to dla mnie oczywiste po przeczytaniu instrukcji i przykładów
ODPOWIEDZ