Piwne Imperium

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: Epyon »

medicus pisze:Druga sprawa: jeśli recenzuje to kobieta, na pewno ocena pójdzie w dół i odwrotnie, facet doda przynajmniej +2 punkty za klimat.
To jak z piwem, faceci uwielbiają, a babki wypiją jak doleją sporo soku. W PI nie ma soku, nie ma też receptury na karmelowe.

PI jest dla doświadczonych graczy, dla facetów lubiących piwo. Moim zdaniem ocena dziewczyny jest na starcie do niczego.
Choć może mieć wartość na tej zasadzie, że ostrzeże inne dziewczyny żeby do tego nie siadały. I słusznie.
Oj zdziwiłbyś się ile fajnych babeczek lubi dobre piwko wypić, a ilu facetów w ogóle za piwem nie przepada. ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: kwiatosz »

Ten tekst Medicusa to był żart mam wrażenie :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 576 times
Been thanked: 932 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: Galatolol »

Gra oczywiście posiada plusy, takie jak świetny pomysł, przemyślana mechanika, doskonałe dopasowanie tematu
Już za samo to wg mnie powinna dostać przynajmniej 3 lub 4. Zresztą nie ma się co oszukiwać, że 10-stopniowa skala ma kilka stopni negatywnych, kilka neutralnych i kilka pozytywnych - dla większości wszystkie oceny niższe od 7 są słabe, więc jedynki trzeba zachować na absolutne koszmarki.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: Epyon »

kwiatosz pisze:Ten tekst Medicusa to był żart mam wrażenie :)
Możliwe, jeśli nie załapałem to mea culpa, tak to jest jak człowiek pisze posty w środku nocy o 11 nad ranem. ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: jax »

Tego tekstu nie traktowałbym jako recenzji. Jest to raczej luźny rzut okiem / subiektywne luźne wrażenia. Przy takim podejściu jest akceptowalny.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 347
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: Dr_Kecaj »

jax pisze:Tego tekstu nie traktowałbym jako recenzji. Jest to raczej luźny rzut okiem / subiektywne luźne wrażenia. Przy takim podejściu jest akceptowalny.
bardzo subiektywny tekst, ale i bardzo niekonsekwentnie napisany
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: FortArt »

Usłyszałem o tej grze, grze o warzeniu piwa i było dla mnie jasne, że ją kupię.

Najpierw była spektakularna porażka w serwisie wspieram.to. Nie mam pojęcia czemu niektórzy piszą o sukcesie. To był wzorcowy przykład jak nie należy gier wydawać. Zmiana reguł w trakcie gry "na kto pierwszy ten lepszy". Zmiana po której wiele osób na tym forum napisało "miałem to kupić, ale teraz mi się odechciało" (kto nie pamięta polecam przeczytać pierwsze strony tego wątku). Zmiana, po której dopływ środków z rzeki zamienił się w strumyczek. Pomyślałem OK, jak moja kasa mam być tą gorszą to ja się w to nie bawię, wydajcie sobie za własne, ja kupię sobie grę w sklepie.

Potem pojawiły się doniesienia o skandalicznie wydanych komponentach. O planszy z odklejającą się folią i nieczytelnych kartach. Pomyślałem OK, poczekam na drugie wydanie.

Ale to co mnie najbardziej niepokoi to kolejna recenzja, w której czytam coś w stylu "gra składa się z 10 rund, my graliśmy 3-4". No kurcze jak gra jest tak nudna i tak się wlecze, że nie da się dograć całej partii to już jest naprawdę źle. No tym razem to już zdecydowane pas.

Bardzo, bardzo szkoda, że gra o tak fantastycznej tematyce jak produkcja piwa okazała się taką porażką. Nie mam złudzeń - ona się sprzeda. Kupią ją piwosze - miłośnicy rzemieślniczych browarów i domowego piwowarstwa. Zobaczą te komponenty, zagrają te kilka rund i kompletnie stracimy tych ludzi dla nowoczesnych planszówek. :(
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: MichalStajszczak »

FortArt pisze:Najpierw była spektakularna porażka w serwisie wspieram.to. Nie mam pojęcia czemu niektórzy piszą o sukcesie.
Skoro zostało osiągnięte ponad 400% założonego celu, to jednak można uważać to za sukces. Inna sprawa, że został założony absurdalnie niski poziom celu. I oczywiście zgadzam się z FortArtem, że działanie wydawców mogło na przyszłość zniechęcić do wspierania wydawania gier na wspieram.to. Jeżeli wcześniej ustalona jest wielkość nakładu i wydawcy premiują ograniczoną liczbą egzemplarzy dodatku tylko tych, którzy zgłosili się na początku, to jest to (jak dla mnie) zaprzeczenie idei wspierania.
FortArt pisze:Potem pojawiły się doniesienia o skandalicznie wydanych komponentach. O planszy z odklejającą się folią i nieczytelnych kartach.
Czy to dotyczy wszystkich egzemplarzy gry?
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Piwne Imperium

Post autor: Alman »

Co do jakości kart potwierdzam. W moim egzemplarzu są bardzo cienkie, rewers to jedna bura plama. Dodatkowo bardzo łatwo karty zarysować.
Na planszy folia nieznacznie marszczy się w miejscu zgięć. Plus, że nie odstaje na rogach. To dla mnie akurat do zaakceptowania.

Generalnie jakość spotykana raczej w promocyjnych czy edukacyjnych grach na zamówienie (nomen omen...) a nie komercyjnych produkcjach trafiających na rynek.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: medicus »

FortArt pisze: Potem pojawiły się doniesienia o skandalicznie wydanych komponentach. O planszy z odklejającą się folią i nieczytelnych kartach. Pomyślałem OK, poczekam na drugie wydanie.
Jakość komponentów pozostawia sporo do życzenia, ale tragedii moim zdaniem nie ma. Na pewno nie można mówić o skandalu.
Co do kart, faktycznie wypadałoby żeby ktoś autorom skrócił te teksty. Są za długie i rozwleczone. Na przykład karta Pragnienie. Wystarczyłoby:
Upalne lato. Zapotrzebowanie na piwo +3
Tymczasem mamy drobnym maczkiem wywód na temat upałów i tego jak usychają uprawy chmielu i jak urlopowicze marzą by się napić zimnego piwa.
FortArt pisze: Ale to co mnie najbardziej niepokoi to kolejna recenzja, w której czytam coś w stylu "gra składa się z 10 rund, my graliśmy 3-4".
Tak jak napisało kilka osób powyżej, ta pseudorecenzja jest do niczego. W dodatku pisała ją osoba, która nie jest targetem i w dodatku prowadzi blog o grach dla początkujących więc nie dziwię się, że nie dograła tej gry, bo PI jest dość trudną grą.

Autorzy proponują wariant rozgrywki na 5 lub 10 tur.
Osobiście umarłbym grając warian na 10 tur. To chyba nie do przejścia.
Graliśmy z kolegami 5 turówkę i naprawdę gładko poszło. Dłużej naprawdę nie ma po co grać, jedna tura zajmuje ok 20 min.

MOIM ZDANIEM:
Na duży plus:
Klimat - jest ok. Czuć etapy produkcji piwa i planowania, zbytu itd. Jak ktoś jest smakoszem albo domorosłym piwowarem będzie zachwycony.

Na minus:
- Za długie teksty na kartach. NIe chce się tego czytać
- Wykonanie faktycznie mogłoby być lepsze (plansze graczy nie przylegają do stołu, paskudne przetarcie w miejscu złamania). Jest za to sporo drewna, ładne kostki i znośne grafiki.
- instrukcja czarno-biała bez przykładów i pomocniczych rysunków do jakich przyzwyczaili nas niemieccy i amerykańscy wydawcy. Trzeba się skoncetrować i trochę poślęczeć nad tekstem.

Mechanika taka na 6/10
Dodałbym 2 pkt za tematykę i klimat. Lubię wymagające gry i jestem koneserem piw regionalnych.
Tyle samo odejmuję za karty i mankamenty przy wykonaniu

Ocena końcowa:
6/10
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Piwne Imperium

Post autor: Lucf »

Nie mam złudzeń - ona się sprzeda. Kupią ją piwosze - miłośnicy rzemieślniczych browarów i domowego piwowarstwa. Zobaczą te komponenty, zagrają te kilka rund i kompletnie stracimy tych ludzi dla nowoczesnych planszówek.
Niestety, jeżeli gra, w kwestii mechaniki nie leży na poziomie "współczesnych planszówek" [10 tur? może 5 tur? wybierz ile? Może Uwe wyda dodatek "MultiAgri" - z jedną zasadą: Możesz wybrać ile rund chcesz grać w Agricolę - możesz grać od 14 aż do 100. Sam wybierz. Zawartość pudełka: karteczka i ołówek na której możesz notować liczbę rozegranych rund.]

...to obawiam się, że większość miłośników piwa kupi tylko TĘ JEDNĄ PLANSZÓWKĘ ze względu na temat. Akurat śledzę sporo piwnych blogów - wszyscy o tym piszą. Ogólnie są zachwyceni że ukazało się coś takiego jak taka "rozbudowana" gra planszowa w ich temacie. Pytanie tylko czy za rok po premierze ktoś z nich w to zagra, sięgnie głębiej i "zrozumie o co chodzi w planszówach". Bo ja już słysząłem głosy, że: "i w tym piwnym imperium warzy się piwo, taka gra ma trwać do 2.5 godziny, no to ja w dwie godziny zdążę uwarzyć jedną warkę piwa! Po co ja mam w to grać, skoro w tym samym czasie zagram w prawdziwe warzenie piwa, które potem jeszcze będę mógł wypić!"
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: kwiatosz »

W 2 godziny uwarzyć to można z puszki, strata takich piwowarów dla hobby planszowego nie boli ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: Trolliszcze »

W ogóle nie warto przejmować się, że ludzie nie grający w planszówki nie będą grać w planszówki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Odp: Piwne Imperium

Post autor: mat_eyo »

Choć boli, że ludzie mający szansę wejść w planszówki sami, bez wciągania przez Tickety albo Osadników, odbiją się od nich przez gniota :/
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Odp: Piwne Imperium

Post autor: espresso »

mat_eyo pisze:Choć boli, że ludzie mający szansę wejść w planszówki sami, bez wciągania przez Tickety albo Osadników, odbiją się od nich przez gniota :/
Nazywanie Piwnego Imperium "gniotem" to jednak przesada. Po jednej 5-rundowej partii uważam, że mechanicznie gra jest dobra (tak na "szkolne" 4+). Wizualnie jest słabiej - tu nie ma się co oszukiwać - ale nie beznadziejnie (chociaż, jak pisałam wcześniej, trzeba grać przy naprawdę dobrym oświetleniu). Jeśli ktoś już grał w planszówki, to wie, że inne tytuły pod tym względem wypadają lepiej. Jeśli nie grał, to mając w pamięci Monopoly i chińczyka, mimo wszystko będzie zachwycony ilością i zróżnicowaniem elementów.
Duża zaleta to dobre oddanie klimatu w grze - fani piwowarstwa powinni być usatysfakcjonowani.
Największym problemem dla początkujących będzie instrukcja (mało przykładów i stosowanie zbyt wielu skróconych nazw żetonów: ŻU, PW, ŻP...). Jak najszybciej powinien się ukazać solidny filmik wyjaśniający zasady lub nowa wersja instrukcji jako pdf.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: medicus »

@espresso
dokładnie te same odczucia

graliśmy bardzo ograną ekipą i czytaliśmy instrukcję na głos
było ciężko

po kilku stronach
ŻU nazywaliśmy Żulami
ŻP - Żulami Pijanymi :mrgreen:

Gra się prosi by napić się piwa podczas rozgrywki. Instrukcja wymaga jednak kilku piw. I to mocnych.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: Tycjan »

https://www.facebook.com/PiwneImperium/ ... 6637556990 -
Na dniach kręcimy filmiki z gameplayem, w którym przedstawimy zasady gry, rozgrywki i warte zauważenia możliwości/tips rozgrywki/produkcji, które mogą być ważne oraz pomocne podczas planowania strategii :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Piwne Imperium

Post autor: Lucf »

I tak wygląda opinia o grze w jednym blogu poświęconym piwie [z tego co się orinetuje facet na co dzien nie gra w planszowki]:

Kultura piwa, a właśnie. Przecież nie jest związana tylko z tym co można wypić. I dlatego wydarzeniem roku jest dla mnie spektakularny sukces Piwnego Imperium na wspieram.to. Gra jest po prostu zajebista, sam zresztą mam pamiątkową edycję z jednym z pierwszych numerów. Irek i Filip dali mocno radę. A myślałby kto, że wydarzeniem roku zostanie premiera jakiegoś piwa czy inne tego typu wydarzenie ;)

Ciekawi mnie ile razy w to zagra ów bloger i czy zainteresuje się JAKĄKOLWIEK INNĄ GRĄ.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: Tycjan »

Lucf pisze:Ciekawi mnie ile razy w to zagra ów bloger i czy zainteresuje się JAKĄKOLWIEK INNĄ GRĄ.
A czy to jest ważne dla tego gracza, czy ważniejsze jest to, że dobrze się bawi przy grze?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Piwne Imperium

Post autor: Shogman »

Na kanale YouTube pojawiło się wiele filmików z gameplayem od twórców:
http://www.youtube.com/user/PiwneImperium/videos
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Piwne Imperium

Post autor: KubaP »

Tycjan pisze:
Lucf pisze:Ciekawi mnie ile razy w to zagra ów bloger i czy zainteresuje się JAKĄKOLWIEK INNĄ GRĄ.
A czy to jest ważne dla tego gracza, czy ważniejsze jest to, że dobrze się bawi przy grze?
Trafne spostrzezenie.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Piwne Imperium

Post autor: watman »

Obrazek
10000 odsłon na blogu, równo w rok od pierwszego posta, a piszę w tym wątku, bo ze statystyk wynika, że tę odsłonę 'nabił' czytelnik klikający link z tego tematu :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Piwne Imperium

Post autor: Tycjan »

Kilka ważnych informacji o Piwnym Imperium 2.0: http://boardanddice.znadplanszy.pl/2014 ... ersja-2-0/
Tak, będzie :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ