Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Zainstalowane. Normalnie przecież nie wie czy i jakie zasoby runner ma w garści. Poza tym instrukcja dokładnie o tym mówi - Jako akcję korporacja może skasować kartę zasobów z warsztatu runnera, jeśli runner jest otagowany, a warsztat to jeden z obszarów gry runnera (obok garści własnie), w którym znajdują się wszystkie zainstalowane karty. :)
eiren
Posty: 4
Rejestracja: 08 mar 2014, 11:50

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: eiren »

Rzeczywiście, szukałam w złym miejscu:)

Jest karta w tali runnera, która brzmi miej więcej: gdy zaczynasz turę, pobierz dwa kredyty, tracąc jednego klika.
Co się dzieje gdy talia się skończy? Czy nie powinno być tak, że runner traci pierwszą kolejkę dopóki karta jest zainstalowana?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Jeśli talia się skończy, runner traci klika i dobiera dwie karty z pustego decku, czyli nie dobiera nic. Na stratę klika nic się nie poradzi.
Jest dokładnie tak, że runner traci klika dopóki karta jest zainstalowana, ale nie można ot tak po prostu skasować jednej ze swoich zainstalowanych kart. Z programami jeszcze pół biedy - możemy skasować stare w trakcie instalacji nowego. Ale hardware i zasoby można zrzucać samemu tylko z efektów kart (np. Aesop).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Brylantino »

Z programami też nie tak pół biedy, gdyż możesz przeinstalować stary, jedynie w momencie, kiedy brakuje Ci pamięci na nowy program.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Brylantino pisze:Z programami też nie tak pół biedy, gdyż możesz przeinstalować stary, jedynie w momencie, kiedy brakuje Ci pamięci na nowy program.
A gdzie tam! Instrukcja rzecze:
Runner może zdecydować się skasować dowolne zainstalowane programy na początku akcji instalacji programu.

Runner podczas instalacji nowego programu może kasować dowolne inne już zainstalowane, niezależnie od ilości MU jaką one zajmują.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 805 times
Been thanked: 1255 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Brylantino pisze:Z programami też nie tak pół biedy, gdyż możesz przeinstalować stary, jedynie w momencie, kiedy brakuje Ci pamięci na nowy program.
Oj Brylant wstydź się! :oops: takiej rzeczy nie wiedzieć? :P oczywiście, że przy KAŻDEJ instalacji możesz wywalić wcześniejsze programy, nie tylko kiedy przekraczasz MU.

edit: donmakaron był szybszy.
bellatrix850
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2014, 12:31
Has thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: bellatrix850 »

Witajcie, mam takie pytanie:
włamuję się na niechronione R&D. Przeglądam wierzchnią kartę, i odkładam ją na miejsce. Za następny klik włamuje się również na R&D, czy mam teraz dostęp do drugiej karty od góry czy nie?
Dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 805 times
Been thanked: 1255 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Nie, jeśli oglądaną kartę odkładasz na miejsce to w kolejnym skoku, jeśli nadal masz dostęp do jednej karty, to zobaczysz dokładnie tę samą co za pierwszym razem.
bellatrix850
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2014, 12:31
Has thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: bellatrix850 »

Bardzo dziękuję.
misioman
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2014, 17:50
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: misioman »

Witam

Mam pytanie odnośnie Zasysacza danych. Napisane jest - "Napotykany właśnie zrezowany lód ma -1 do siły do końca spotkania. Czy to oznacza, że mogę zmniejszyć siłę lodu, który korpo podczas mojego skoku zrezuje? A gdy lód był wcześniej zrezowany to przy skoku można mu zmniejszyć moc?
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: hsiale »

Polska wersja Zasysacza danych ma trochę niezręczne tłumaczenie. Powinno być "Właśnie napotkany, zrezowany lód..." (listę podobnych problemów tłumaczeniowych można przejrzeć w FAQ na stronie Galakty). Więc możesz obniżać siłę każdego napotykanego zrezowanego lodu, nieważne czy zrezowanego przed chwilą czy dawniej.
misioman
Posty: 10
Rejestracja: 01 maja 2014, 17:50
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: misioman »

Witam
Mam pytanie odnośnie żmija + pasożyta. Czy jak zainstaluje pasożyta na jakimś lodzie czy podchodząc do tego lodu mogę zmniejszyć siłę żmijem i lód zostanie skasowany?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 805 times
Been thanked: 1255 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Tak, ale najpierw musisz podbić siłę żmija do aktualnej siły lodu, a następnie zacząć ją obniżać. Bardzo podobnie działa kombo Pasożyt + naładowany Zasysacz Danych.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Banan2 »

Odkopię starą odpowiedź dotyczącą Kruka Danych:

Jeszcze w sprawie Kruka. W odróżnieniu od takiego np. Matrix Analyzera podprogram Kruka w przypadku odpalenia i skutecznego namierzania nie daje runnerowi taga, tylko powoduje umieszczenie na Kruku znacznika siły/zasilania (tam jest niekonsekwencja terminologiczna w polskim opisie karty!). W sumie różnica jest niewielka, bo hostowany znacznik można niemal w każdym momencie (np. natychmiast) zamienić na taga dla runnera.

W którym miejscu instrukcji albo innym miejscu (cecha karty?) jest informacja o natychmiastowej zamianie znacznika zasilania na tag?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jander »

Strona 21, Zdolności płatne oraz strona 32 Schemat kolejności tury ("można uruchamiać zdolności płatne").
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Banan2 »

Jander pisze:Strona 21, Zdolności płatne oraz strona 32 Schemat kolejności tury ("można uruchamiać zdolności płatne").
Hmm, jeśli zamiana jest płatna to musi wynikać z tekstu karty. Dobrze myślę?
pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jander »

Przy Kruku to jest właśnie tekst "hostowany znacznik siły: daj runnerowi 1 tag" - płacisz znacznikiem i dajesz 1 tag.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: xel4 »

Zdolności płatne określone są : cześć po lewej stronie dwukropka to koszt jaki musimy zapłacić by odpalił się efekt po prawej stronie. Jeśli zajrzysz do schematu skoku to zobaczysz, że w niektórych miejscach korporacja jak i runner mogą używać zdolności płatnych.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

hsiale w innym wątku pisze:Gramy na podstawie zasad gry Android: Netrunner, najnowszego FAQ (oczywiście jawnie błędny zapis dotyczący Demolition Run nie obowiązuje)
Czy chodzi o poniższy zapis?
FAQ 1.4 pisze:Can the Runner trash an accessed card with Demolition Run
before any ‘when accessed’ conditional abilities resolve?

No. The card must be accessed before Imp, Demolition Run,
or any other similar effect can be used to trash it, just as if the
Runner was paying its trash cost.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: hsiale »

Andy pisze:
hsiale w innym wątku pisze:Gramy na podstawie zasad gry Android: Netrunner, najnowszego FAQ (oczywiście jawnie błędny zapis dotyczący Demolition Run nie obowiązuje)
Czy chodzi o poniższy zapis?
FAQ 1.4 pisze:Can the Runner trash an accessed card with Demolition Run
before any ‘when accessed’ conditional abilities resolve?

No. The card must be accessed before Imp, Demolition Run,
or any other similar effect can be used to trash it, just as if the
Runner was paying its trash cost.
Nie. Chodzi o zapis pod hasłem "when successful", który zilustrowany jest Demolition Run jako przykładem, co jest błędne, bo ta karta nie używa zwrotu "when successful". Gdy to pisałem nie pamiętałem że w FAQ są jeszcze jakieś zapisy dotyczące tej karty. Ten, który cytujesz, jest poprawny :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Ano, nie używa. Co nie zmienia faktu, że dostęp do kart na serwerze uzyskuje się po spełnieniu warunku "jeśli skok jest udany".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: hsiale »

Andy pisze:Ano, nie używa. Co nie zmienia faktu, że dostęp do kart na serwerze uzyskuje się po spełnieniu warunku "jeśli skok jest udany".
Nie do końca. Shiro (Honor & Profit) pozwala uzyskać dostęp do karty w trakcie spotkania z lodem. Raymond Flint (Mala Tempora) pozwala uzyskać dostęp nawet poza skokiem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Miałem na myśli raczej ogólną regułę, bo jasne, że jest jeszcze "złota zasada" ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Fuser.exe »

1. Jako runner uzyskuję dostęp do 3 kart R&D. Czy muszę je odłożyć w takiej samej kolejności? (Intuicyjnie chyba tak ale wolę się upewnić).

2. Jeśli korporacja chce usunąć zainstalowane aktywo to musi płacić koszt trashowania?

3. Jeśli kasuję kartę z R&D to korporacja może zobaczyć jaką kartę trashuję?

4. Trzy lody chronią serwer, korporacja usuwa środkowy podczas instalacj. Świeży lód idzie na miejsce środkowego czy na sam koniec? (i płaci się wtedy 2?). Chyba na sam koniec i 2 do banku.

Dość proste pytania ale wolę się upewnić, dzięki.

e:5. Jeśli mogę podejrzeć jakąś kartę to mogę wziąć zarówno lód, projekt/aktywo jak i np. kartę z RD?
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jander »

1. Tak.
2. Nie, usuwa za darmo, ale może to zrobić tylko instalując tam kartę i płacąc ewentualny koszt instalacji.
3. Tak.
4. Nowy lód idzie zawsze na najdalsze miejsce od serwera, płacisz za każdy lód który tam jest, czyli owszem, 2.
5. Podejrzeć np. Inflitracją możesz tylko zainstalowane karty, nie możesz patrzeć na karty z R&D, Archiwów i z HQ.
ODPOWIEDZ