XCOM: The Board Game (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: sirafin »

Poochacz pisze:Do tego podawanie telefonu dookoła stołu żeby każdy zdążył się zapoznać z instrukcją dla siebie przed upływem czasu...
Z filmiku prezentującego grę zrozumiałem, że telefon nie będzie przechodził z rąk do rąk (strata cennych sekund, zamieszanie nad stołem), lecz gracz wcielający się w oficera łącznościowego będzie przekazywał informacje w postaci krótkich poleceń. Tak więc będzie to chyba wyglądać mniej więcej tak:

Oficer Łącznościowy: Mamy nowy projekt do badań.
Szef Naukowców: OK, zajmę się tym. (i robi swoje, losuje odpowiednią kartę, czyta ją sobie, a w międzyczasie gra cały czas toczy się dalej)
Oficer Łącznościowy: Mamy wrogów w bazie!
Dowódca Oddziału: Dobra, już to sprawdzam. (losuje kartę, przydziela żołnierzy)
itd.
A później rozpatrujemy wszystko co zostało przydzielone już bez presji czasu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: XCOM od FFG

Post autor: Pasza26 »

Nie wyobrażam sobie powyżej opisanej sytuacji w gronie moich znajomych :)
Oficer Łączniściowy: ten co ma łajPada ale akurat bateria pada
Szef Naukowców: na fajce
Oficer Łącznościwy: żona akurat dzwoni
Dowódca Oddziału: czyta nty raz instrukcje

A tak na poważnie, to chyba najlepiej podlaczyc sprzet pod wiekszy wyswietlacz (tv) tak zeby wszyscy wiedzieli co sie aktualnie dzieje.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: SeeM »

Pasza26 pisze:Nie wyobrażam sobie powyżej opisanej sytuacji w gronie moich znajomych :)
Oficer Łączniściowy: ten co ma łajPada ale akurat bateria pada
Szef Naukowców: na fajce
Oficer Łącznościwy: żona akurat dzwoni
Dowódca Oddziału: czyta nty raz instrukcje

A tak na poważnie, to chyba najlepiej podlaczyc sprzet pod wiekszy wyswietlacz (tv) tak zeby wszyscy wiedzieli co sie aktualnie dzieje.
Współczuję grupy do grania. :mrgreen: A druga uwaga jest świetna i warta wykorzystania.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Hiu »

bardzo sluszna koncepcja z duzym ekranem, jednak wolalbym, zeby wspolgracze czuli presje z powodu tego, co ja oglaszam :) im mniej beda widzieli - tym bardziej beda niepewni tego, co uslysza - co mi aplikacja pokazala ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: rastula »

czy ktoś doczytał na jakie platformy ukaże się apka - bo znając amerykanów może się okazać że tylko srajfony...;)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Hiu »

iOS/Android/ oraz web based app for PC
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: rastula »

Hiu pisze:iOS/Android/ oraz web based app for PC
uff- dzieki
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Banan2 »

Z forum Galakty:

DW: X-COM - To, że ktoś napisał, że niemiecka wersja będzie równocześnie z angielską wersją niekoniecznie musi być prawdą. Na razie trwa dopracowywanie i ostateczne testowanie tej gry. Wygląda ciekawie delikatnie mówiąc... Możliwość polskiej wersji będzie w tym przypadku kilka miesięcy po angielskiej.

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Matio.K »

Taki tam zwrot akcji nt. mojego poglądu na X-COM: http://www.plansza.com.pl/2014/08/x-com ... mylic.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
hallas
Posty: 187
Rejestracja: 09 wrz 2009, 14:06
Lokalizacja: Brodnica, Toruń

Re: XCOM od FFG

Post autor: hallas »

Wielkie i stanowcze NIE z prostej przyczyny: biorę grę planszową kupioną w 1990 roku i gram. Czy za 25 lat będzie jeszcze sprzęt, na którym aplikacja zadziała? Mam poważne wątpliwości, IT rozwija się błyskawicznie.

Oczywiście możliwości są ogromne, można roztaczać wspaniałe wizje dotyczące zastosowania elektroniki... ale wystarczy popatrzeć na gry z konsol korzystające z kamer i czujników podczerwieni i zauważyć, że choć już możliwości są ogromne to wybiera się najprostsze sposoby zastosowania tych wynalazków a z raz utartego schematu mało który twórca ma szansę i ochotę wyjść. Nie liczę więc na to, że będziemy mieli do czynienia z czymś więcej, niż trochę rozbudowanym stoperem.

Mam też wrażenie, że cały pomysł jest ukłonem w stronę osób, które smartfon mają na stałe przyklejony do ręki.

Pójdę nawet dalej - pomysł uważam za szkodliwy. Ludzie uzależnili się już od telefonów. 20 lat temu jadąc na tydzień "w teren" dzwoniło się do domu może dwa razy albo wcale. Teraz raport małżonce, dziewczynie, tatusiowi, itd. trzeba składać codziennie i to kilka razy. Teraz telefon wpieprza się w kolejną niszę, którą i tak już niszczy jeśli gracze nie potrafią go wyciszyć i zostawić w kieszeni kurtki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: romeck »

hallas pisze: Pójdę nawet dalej - pomysł uważam za szkodliwy. Ludzie uzależnili się już od telefonów. 20 lat temu jadąc na tydzień "w teren" dzwoniło się do domu może dwa razy albo wcale. Teraz raport małżonce, dziewczynie, tatusiowi, itd. trzeba składać codziennie i to kilka razy. Teraz telefon wpieprza się w kolejną niszę, którą i tak już niszczy jeśli gracze nie potrafią go wyciszyć i zostawić w kieszeni kurtki.
Takie czasy Panie. Ale zgadzam się z każdym słowem.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: kwiatosz »

hallas pisze:Wielkie i stanowcze NIE z prostej przyczyny: biorę grę planszową kupioną w 1990 roku i gram. Czy za 25 lat będzie jeszcze sprzęt, na którym aplikacja zadziała? Mam poważne wątpliwości, IT rozwija się błyskawicznie.
W gry z konsol sprzed 25 lat da się zagrać przy odrobinie jeno wysiłku. Natomiast z częścią o telefonach się zgadzam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: zomboni »

Hiu pisze:iOS/Android/ oraz web based app for PC
@Hiu pisał, że apka będzie dostępna przez przeglądarkę z kompa. Jeśli tak się stanie odpada argument "nie odpalę apki za 50 lat". Jednego nie można odmówić ekipie z FFG, wiedzą jak zrobić szum wokół swoich produktów. Wstrzymam się z opinią o grze i tym czy zawarte w niej rozwiązania mi się podobają do momentu kiedy zagram, w tej chwili wróżymy z fusów.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: XCOM od FFG

Post autor: aryann »

Dla mnie ta cała wasza dyskusja o tym co będzie za 25 lat przywodzi mi na myśl sytuację, w której osoba rezygnuje z zakupu określonych jeansów, bo nie wie czy za 10 lat nadal będą modne, albo konsument rezygnuje z zakupu samochodu benzynowego, bo nie ma pewności czy za 25 lat nie będzie już tylko aut z napędem elektrycznym. Ogarnijcie się.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: Maxxx76 »

Trafne ;-)
Awatar użytkownika
hallas
Posty: 187
Rejestracja: 09 wrz 2009, 14:06
Lokalizacja: Brodnica, Toruń

Re: XCOM od FFG

Post autor: hallas »

Web based app niczego nie gwarantuje.

Proszę, przykład: stronę http://www.barrowdowns.com znalazłem w 2002 roku. W lewej kolumnie można znaleźć web based app generującą imiona. Z jakiegoś powodu nie działa na Firefox, nie wiem czy działa na innej przeglądarce, nie wiem kiedy ostatni raz działało.

Gdyby nie GOG.com w większość starych gier PC z lat 90-tych nie dałoby się zagrać na obecnych komputerach.

Jeśli komuś nie będzie zależało by utrzymać i modyfikować aplikację (a nie widzę takich osób) to umrze ona wcześniej lub później. Tak jak gry PC interesują wydawcę głównie przez 3 miesiące, tak życie gier planszowych w świadomości wydawcy trwa kilka lat ale nie dotyczy to gier na licencji, które umierają wraz z jej wygaśnięciem (kto jest w stanie kupić nowego StarCraft ?). Tyle na temat spraw związanych z elektroniką.

Poza tym ta gra to coop, nie da się w nią grać wiecznie. Z tego powodu problem branży IT przestaje być istotny.

Osobiście wolałbym tu jakąś grę na dwóch graczy lub (jeśli ktoś wykazałby się fantazją w tworzeniu zasad) 1 vs All. Tylko nic w stylu Descent, takie gry już mamy dwie a zapewne wszyscy są w stanie dostrzec, że taktyczna część XCOM doskonale by się nadawała by wrzucić ją w ramy Descenta z pewnymi małymi modyfikacjami. Swoją drogą, ciekawe, czy w trakcie prac nad tą grą nie pojawiła się taka idea w FFG by robić kolejnego Descenta.

Niestety, nie będziemy mieli powtórki z LCG Star Wars, gdzie pokazano grę jako coop i coś jednak skłoniło FFG by odejść od tego pomysłu. Teraz w wielu głowach musiało się pojawić "Jaa, w końcu będę mógł trzymać smartfona w rękach w trakcie gry, nie będziemy już od siebie oddzieleni, my preciousssssss" co zainicjuje lub już zainicjowało bardzo pozytywny odzew ze strony przyszłych posiadaczy gry.
aryann pisze:Dla mnie ta cała wasza dyskusja o tym co będzie za 25 lat przywodzi mi na myśl sytuację, w której osoba rezygnuje z zakupu określonych jeansów, bo nie wie czy za 10 lat nadal będą modne, albo konsument rezygnuje z zakupu samochodu benzynowego, bo nie ma pewności czy za 25 lat nie będzie już tylko aut z napędem elektrycznym. Ogarnijcie się.
Te przedmioty nie mają takiej żywotności. Gry planszowe mają żywotność papieru, co oznacza, że grę mogę, o ile jest dobra i warta tego, używać do końca mojego życia. Oczywiście, przyznam się, że ta gra się na taką nie zapowiada, więc problem jest bardziej ideowy a nie związany z tym konkretnym przypadkiem.
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: XCOM od FFG

Post autor: Wintermute »

Matio.K pisze:Taki tam zwrot akcji nt. mojego poglądu na X-COM: http://www.plansza.com.pl/2014/08/x-com ... mylic.html
Jak czytam takie teksty to juz wiem dlaczego nie nalezy wyrazac opinii o grze przed jej wydaniem, albo jeszcze lepiej przed zagraniem w nia. Teraz z niecerpliwoscia obgryzam paznokcie i czekam na zwroty akcji odnosnie Wiedzmina albo SW Assault...
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: XCOM od FFG

Post autor: aryann »

hallas pisze:
aryann pisze:Dla mnie ta cała wasza dyskusja o tym co będzie za 25 lat przywodzi mi na myśl sytuację, w której osoba rezygnuje z zakupu określonych jeansów, bo nie wie czy za 10 lat nadal będą modne, albo konsument rezygnuje z zakupu samochodu benzynowego, bo nie ma pewności czy za 25 lat nie będzie już tylko aut z napędem elektrycznym. Ogarnijcie się.
Te przedmioty nie mają takiej żywotności. Gry planszowe mają żywotność papieru, co oznacza, że grę mogę, o ile jest dobra i warta tego, używać do końca mojego życia. Oczywiście, przyznam się, że ta gra się na taką nie zapowiada, więc problem jest bardziej ideowy a nie związany z tym konkretnym przypadkiem.
Ta gra to wydatek 1-2 polskich dniówek. Można zaryzykować taki zakup bez gwarancji dożywotniego wspierania aplikacji. :)
Nie zapominajcie, że głosujemy portfelami. Jeśli gra sprzeda się bardzo dobrze, to możecie się spodziewać kontynuowania pomysłu w innych grach FFG, a później u innych wydawców. Można to rozpatrywać czysto jako zagrożenie tradycyjnych planszówek, których nie ukrywam urok polega na tym, że można spędzić czas z bliskimi bez udziału wszelkiej elektroniki. Można też jednak widzieć w takich "wspomagających" aplikacjach ciekawe zastosowania. Od oficjalnych ścieżek dźwiękowych (ach, życzyłbym sobie taką pod uniwersum Horroru w Arkham), poprzez wygodne instrukcje i erraty w jednym miejscu, po rozwój gier kooperacyjnych pozwalających na rozgrywanie złożonych scenariuszy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: schizofretka »

No nie wiem, ja ipada kupiłem właśnie ze względu na planszówki, i to nie elektroniczne wersje - dostęp do faq / bgg podczas rozgrywki bezcenny ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: sqb1978 »

Raczej nie liczyłbym, że za 20 lat nadal będziemy grali w czysto "papierowe" wersje planszówek :) no chyba, że w muzem.

Technologie augmented reality oraz holografia pozwolą na rozgrywkę na stole w zupełnie nowym wymiarze.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: rastula »

sqb1978 pisze:Raczej nie liczyłbym, że za 20 lat nadal będziemy grali w czysto "papierowe" wersje planszówek :) no chyba, że w muzem.

Technologie augmented reality oraz holografia pozwolą na rozgrywkę na stole w zupełnie nowym wymiarze.


tak , tak


a telewizja zabiła kino ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: kwiatosz »

A 3D zabiło 2D ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: romeck »

Nie szukałbym porównania do telewizji czy 3D, ale raczej książka --> czytnik e-booków. Jak będzie? Się zobaczy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: sqb1978 »

- komórki wyparły telefonię stacjonarną
- obecnie smartfony wypierają klasyczne komórki
- laptopy wyparły pc stacjonarne
- teraz tablety wypierają laptopy
- dvd wyparły kasety video
- sklepy online wyparły sprzedaż płyt z muzyką
- Gry DLC wypieraja sklepowe BOX'y

i jeszcze więcej analogii znajdę w drugą stronę, ale co to niby ma do rzeczy? :)

Za 20 lat wszystko będzie sprzedawane głównie cyfrowo, książki, gry, planszówki itd. Nie mówię, że alternatyw nie będzie ale będą marginesem rynku.
Całkiem możliwe, że nawet kino się zmieni. Żywi aktorzy nie będą potrzebni a filmy będą interaktywne, indywidualizowane specjalnie pod widza.

Za 20 lat pogadamy ;) Nie chodzi tylko o postęp technologiczny ale przede wszystkim o zmiany w modelach biznesowych.

Edit. w sumie ciekawy temat na osobny wątek: gry planszowe przyszłości :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: kwiatosz »

sqb1978 pisze: - laptopy wyparły pc stacjonarne
- teraz tablety wypierają laptopy
Pics or it didn't happen :P To nie jest prawda. Natomiast kasety=>płyty to nie zmieniało zastosowania, a dawało przewagę w wielu aspektach. Holograficzne planszówki w niektórych aspektach dają przewagę, ale w innych absolutnie nie (jak mam pyrgnąć elektroniczną planszą gdy ktoś nie potrafi pojąć prostych zasad?).

Porównanie 3d - 2d wydaje mi się właściwe - wymaga dodatkowych zakupów, wymaga dostosowania się do otoczenia zamiast otoczenia do siebie. Nie widzę hegemonii cyfrowego kartonu w przyszłości (ale oczywiście jego istnienie jest w zasadzie pewne).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ