Gry podobne do " gry o tron "

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Folskrim
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2014, 14:14

Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Folskrim »

Witam.

Od dłuższego czasu grywamy ze znajomymi w gre o tron. Chyba pora zakupić coś nowego.
Znacie i polecacie jakieś gry planszowe podobne do tej ? Chodzi o strategie gdzie można tłuc się z innymi graczami.
Znam "Twilight Imperium" i widziałem ze jest dostępna reedycja ale nie wiem czy to nie będzie zbyt trudna długa gra do grania :)

Dziekuje za Pomoc
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1576
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 204 times
Been thanked: 603 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Ayaram »

Eclipse jest często nazywany "Twilight Imperium w znośnym wymiarze godzin", więc może to? ;)
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Dyso »

Zależy w ile osób gracie.
Na 4 osoby polecam Runewars, świetna regrywalność, klimat, dużo figurek itd.
Kemet- Mechanika zachęca do ciągłego atakowania przeciwników, szybsza rozgrywka niż GoT
Eclipse-Rozbudowany system ulepszeń pozwala na mnogość taktyk i strategii, dobra regrywalność
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: sirafin »

A może coś takiego?

Obrazek Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: uday »

Jeśli chodzi o tłuczenie się to może Nexus Ops?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Dellas »

Szogun jest gra którą można porównać do Gry o Tron - tyle że do 5 osób.
Chodza także opinie, ze pierwowzorem dla GoTa była Dyplomacja - nie wiem na ile to jest prawda, bo jeszcze nie zmierzyłem się z tą grą.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Paskudnik »

Dellas pisze:Szogun jest gra którą można porównać do Gry o Tron - tyle że do 5 osób.
Chodza także opinie, ze pierwowzorem dla GoTa była Dyplomacja - nie wiem na ile to jest prawda, bo jeszcze nie zmierzyłem się z tą grą.
Oj, znacznie prędzej jednak Senji, niż Shogun (btw, Senji to jedna z gier najbardziej podobnych do GoT pod względem stylu gry, mimo, że jest w Shogunowym klimacie).

Akurat ja w Shoguna gram bez jakichkolwiek negocjacji / gróźb i sojuszy, ale wiem, że znajomi stosują tego bardzo dużo.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Rocy7 »

Jesli gracie w 6 osob to polece Rex Final Days of Empire, zwlaszcza ze system sojuszy jest ciekawszy niz w GoT,bo tutaj ma duze znaczenie kto jest sojusznikiem. Kazda z ras daje unikalne bonusy swoim sojusznikom.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: galthran »

+1 dla Shoguna i REXa.

A Senji właśnie znalazło się na moim radarze :D Że też wcześniej nie zwróciłem na tę grę uwagi.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: kwiatosz »

Najbardziej do Gry o Tron podobna jest Dyplomacja, z której GoT wziął mechanizm wsparć. Minus Dyplomacji jest taki, że wymaga siedmiu osób i siedmiu godzin.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Vandal »

Kemet - szybka i brutalna sieczka na małym terenie, 4 os
Chaos w Starym Świecie - trochę mniejsza sieczka, ale nadal przepychanie się brutalne 4 graczy na planszy
Szogun, lub jego ulepszona wersja Wallenstein - bardziej AGOT'owe, walki na ogromnym terenie który trzeba najpierw podbić, oraz faza układania i następnie realizowania rozkazów, 5 osób

Jeżeli chcecie zabawę w kosmosie to Eclipse jest dobrym rozwiązaniem, prostszy niż Twilight, jednak walki skupiają się tam głównie pod sam koniec gry.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: kwiatosz »

Vandal pisze: Jeżeli chcecie zabawę w kosmosie to Eclipse jest dobrym rozwiązaniem, prostszy niż Twilight, jednak walki skupiają się tam głównie pod sam koniec gry.
Duże walki są pod koniec - małe są zdecydowanie wcześniej, bo każdy chce urwać cztery żetony "4".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: krecilapka »

Twilight Empire to specyficzna gra. Wymagająca wielkiego stołu, wielkiego zaangażowanie i wielkiej ilości czasu ;). Znajdziesz tutaj osoby które grały i po kilkanaście godzin JEDNĄ partię. Krótka partia trwa tyle co GoT x 2 :). Rozgrywki są epickie, ale miej na uwadze, że gra wymaga dużego zaangażowania.

Jeśli chodzi o krótszą wersję w podobnym klimacie to polecam: Exodus: Proxima Centauri. Zerknij w necie na komponenty, planszę, zasady porównaj np. z Eclipsem i nie będziesz miał dylematu.

Po Grze o Tron może się spodobać Kemet. Czysta nawalanka całą swoją mechaniką zachęcająca do walki. Jeśli grałeś w GoTa szybko się odnajdziesz w Kemecie bo bitwy rozstrzyga się w łudząco podobny sposób. Ilość jednostek + bonusy z kart. Tyle, że tutaj wszyscy mają ten sam zestaw 6 kart i nie ma na nich żadnych efektów jak w Grez o Tron. Tylko siła + miecze / wieże (to znaczy ich odpowiedniki symbolizowane kroplą krwi i tarczą). Ładne figurki stworów dających extra bonusy (mumia, sfinks, słoń, gigaskorpion i takie tam cudaki), kafle mocy łamiących zasady gry uatrakcyjniają rozgrywkę ofiarowując niejedną drogę do zwycięstwa. Naprawdę sympatyczny tytuł.
Folskrim
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2014, 14:14

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Folskrim »

Witam.

Dziekuje za odpowiedzi , kemet , eclipse i chaos starego swiata wygladaja na pierwszy rzut oka bardzo ciekawie , poczytam o nich :)
A w got gramy ostatnio i w 7 osob nawet ( jedna niestety musi sie tylko przygladac ;) )
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: shivetay »

Ja polecam REX : final days of an empire BAAArdzo zacny tytuł :) kupiłem jako alternatywa dla gota i się idealnie przyjął
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Rocy7 »

Folskrim pisze:A w got gramy ostatnio i w 7 osob nawet ( jedna niestety musi sie tylko przygladac ;) )
jest opcja na 9 graczy https://www.dropbox.com/sh/2nclqv96kgpq ... 9%20Player
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Sir-Rafał »

Ja jestem fanem GoTa, ale lubię także Mare Nostrum oraz Conquest of the Empire (ciekawe sojusze).
Z wymienionych Kemet jest dla mnie młodszym bratem Gry o Tron.
Senji nie do końca, w moim mniemaniu, jest bliski do GoTa-jest dobry i ma ciekawe mechanizmy, ale to jednak trochę inna rozgrywka.
Z ciekawych gier dobrze zapowiada się gra Magnaci, na którą już sam czekam.

Pytanie która gra byłaby dla Ciebie najlepsza zależy od tego co najbardziej cenisz w Grze o Tron, jaką mechanikę?
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: kwiatosz »

To jeśli gracie na 7 to zdecydowanie obadaj opcję Dyplomacji.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Folskrim
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2014, 14:14

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Folskrim »

Najbardziej w grze o tron podoba mi sie system rozkazow ( najbardziej mozliwosc wsparcia) i sojusze ( kilka razy juz mnie tak Zona zdradzila ... )
Niestety sporo gier które wydają się fajne i ktore polecacie nie sa narazie dostepnie a szkoda.
Jak narazie chyba wypadnie na Eclipse :)

A moze jakieś przygodowe gry ? gramy tez w Zombicide ( super gra) i czasami w Horror w Arkham.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Pasza26 »

Warrior Knights, taka bardziej rozbudowana wersja GoT. Ciekawy system sojuszy jest w Rex/Diuna - zrywanie sojuszy nie jest takie proste i bezkarne, a za sojusz z inna rasa uzyskujesz bonus w postaci możności uzycia jej skilla.
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: Macek »

niedługo wychodzi Fief: France 1429
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do " gry o tron "

Post autor: schizofretka »

Hehe, to ja znowu potrolluję w tym temacie, nigdy mi się nie znudzi. O ile większość wymienionych gier jest bardzo dobra, to z gotem, jako grą przede wszystkim dyplomacyjną, gdzie więcej zależy od polityki niż manewrowania wojskami, nie ma nic wspólnego. Z wyjątkiem dyplomacji, ale przy niej TImto chwiler (nigdy nie byłem nawet w połowie partii po 7 godzinach), oraz senji,które jest uboższym, prostszym, bardziej losowym gotem, ale za to grywanym w 2hi solidnego, ale ewidentnie przestarzałego dla mnie rexa.Wsparcia uproszczone. Warrior knights ma pewne podobieństwa, ale tam, gdzie got ma prostą mechanikę, WK ma mnóstwo chromu, to bardziej AT przy ewidentinie europejskim rodowodzie gota.

Fief rzeczywiście zapowiada się jak to, ale 1ed miała bardzo ograniczony nakład, a na wydanie 2ed cały czas czekamy. Jak tylko dojdzie do mnie kopia, nie omieszkam napisać. Fajne i pod wieloma względami podobne jest lyssan, ale nie ma mechaniki ukrytych rozkazów. Warto się zainteresować, mio, że to niezbyt znana gra.

Gier 'jak got' - poza senji i dyplomacją - nie ma, niezależnie jak bardzo bym tego chciał. Jeśli najbardziej pociąga cię mechanika kładzenia rozkazów, to możesz zerknąć jak pisano na szoguna (euro w móżdżenie, ewidentnie układ ja ci odpuszczę, ale przyciśnij jego, bo wygra, mało walk), Runewars (dla mnie lepsze WK), które też toną w chromie i niewiele spod niego widać samej gry, ale dają dużo frajdy).

Na pociechę masz trochę euro polityczno-wojennych lekkiego kalibru (dostępne chyba jest cały czas antike, ew. Podstawka mare nostrum z drugiej ręki), trochę gier cywilizacyjno-ekspansywnych (Hegemonicowi jest najbliżej ze względu na minimalną losowość, podobne walki i nacisk na kontrollę terytoriów, a nie budowanie silniczka).

Z serszej kategorii gier w intrygi, ale bez mapy, popularny jest spartacus. Nieźle się skaluje.

Jeśli chodzi o sojusze i negocjacje, to jest sporo gier czysto negocjacyjnych, zwykle sporo lżejszych: najlepsze i niedostępne cash & guns oraz mall of horror, ale też łowcy smoków np - naprawdę sporo.

Mechanika rozkazów do szczególny przypadek mechaniki w programowanie akcji, gdzie planuje,y z góry całą turę, a potem wykonujemy zaprogramowane akcje bez możliwości zmiany. W grach wojennodyplomacyjnych o dziwo występuje rzadko, ale jest sporo bardzo dobrych euro na pożądne móżdżenie w tym gatunku.

Przygodówek dobrych, nie będących dungeon crawlerem nie ma ]:) ja jestem fanem kupców i korsarzy, ale zarzucana jest im brak epickości. Poza tym sama nuda. Ok, jak dopuścić kooperacje i półkooperacje to eldritch horror, descenty i inne podobne crawlery figurkowe oraz absolutnie genialna gra zabita swoim skomplikowaniem, czyli middleearthquest. Nie powstała nigdy lepsza przygodówka ;)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ