Lacerta na 2016

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Maxxx76 »

Ktoś w Niemczech popełnił poważny błąd...
Nie wiem czy śmiać się czy płakać... Z naiwnego tłumaczenia Lacerty.
Romeck +1
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2014, 18:23 przez Maxxx76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: RUNner »

Zanosi się na to, że z Lost Legion zostało już tylko samo Lost...
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 237
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Ezekiel »

Ponieważ jestem jedną z osób czekających na polską Cavernę, to przyznam, że jestem tym komunikatem mocno zawiedziony. Czy zaskoczony, to inne pytanie.

Podziwiam Lacertę, bo przez długi czas wydała gry ciężkie i raczej z wyższych półek cenowych, z których zbytem mogły być problemy. Nie mniej nigdy nie rozumiałem podstawowych problemów z komunikacją tego wydawnictwa, jak również nie bardzo rozumiem, skąd problem z tym wydaniem Caverny. Tak jak pisze Romeck, myślałem, że wydanie gry wiąże się co do zasady z podpisaniem odpowiedniej umowy, w której będą przynajmniej podstawowe ustalenia (terminy?). I teraz wychodzi mi na to, że albo te umowy są tragicznie słabe i niczego nie zabezpieczają albo nie ma żadnych umów i wszystko jest robione na partyzanta. Obydwie opcje są prawdopodobne i obydwie mało budujące. Praktyka zawodowa podpowiada mi, że robienie biznesów bez porządnych umów to chleb powszedni naszych przedsiębiorców.

Tym bardziej dziwi mnie ta cała sytuacja, bo przecież akurat wydawanie gier Rosenberga to nie nowość dla tego wydawnictwa. Choć nie lubię teorii spiskowych, to faktycznie "zapomnieli puścić do produkcji jednej z wersji językowych" nie brzmi specjalnie wiarygodnie.

No nic, będę się łudził dalej, że jednak Cavernę kiedyś wydadzą.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Nataniel »

romeck pisze:Przecież to nie dzieje się na zasadzie jednego telefonu pana Zdziśka do pana Jurgena, tyko podpisuje się jakieś umowy, uzgadnia jakieś zabezpieczenia finansowe, przygotowuje i przesyła jakieś materiały, dogaduje terminy.
Well, wyprowadzę Cię z błędu. W tej branży umowy podpisuje się raczej w przypadku długoterminowych kwestii -- licencji, wyłączności, itp. Produkcja przeciętnego tytułu to kilka e-maili z warunkami, proofread materiałów i faktura do zapłaty. Błędy zdarzają się nagminnie, źle wyprodukowane nakłady, pominięcie jakiegoś języka w produkcji, itp. Dodatki do Seasons PL powinny być już dawno, ale Francuzi, mimo długiej współpracy z nami, nie włączyli wersji PL do druku, przez pomyłkę. Serio. NAPRAWDĘ to się zdarza. I nie widzę żadnego powodu, dla którego ktoś miałby podważać słowa Lacerty.
Praktyka zawodowa podpowiada mi, że robienie biznesów bez porządnych umów to chleb powszedni naszych przedsiębiorców.
Zgaduję, że nie jesteś przedsiębiorcą ;)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: romeck »

Nataniel pisze: Well, wyprowadzę Cię z błędu. W tej branży umowy podpisuje się raczej w przypadku długoterminowych kwestii -- licencji, wyłączności, itp. Produkcja przeciętnego tytułu to kilka e-maili z warunkami, proofread materiałów i faktura do zapłaty. Błędy zdarzają się nagminnie, źle wyprodukowane nakłady, pominięcie jakiegoś języka w produkcji, itp. Dodatki do Seasons PL powinny być już dawno, ale Francuzi, mimo długiej współpracy z nami, nie włączyli wersji PL do druku, przez pomyłkę. Serio. NAPRAWDĘ to się zdarza. I nie widzę żadnego powodu, dla którego ktoś miałby podważać słowa Lacerty.
No to dość rozczarowujące, że przyznajesz, że wszystko jest palcem po wodzie pisane, a profesjonalizmu próżno szukać. Może nie zdradzaj więcej, abyśmy mieli poczucie, że ma to jakieś ręce i nogi, a zapowiedzi wydawnictw to nie jest przypadkowa lista życzeń? ;) Jak to wygląda ze strony graczy - masz powyżej. A jeśli jakiś Niemiec czy Francuz zapomniał, to niech Polak będzie mądrzejszy i przypomni się parę razy, żeby Niemiec czy Francuz nie zapomniał. Zwłaszcza jeśli, jak sam piszesz, błędy zdarzają się nagminnie. A może Polak zapomniał się przypomnieć? :) Smutna parodia.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: rastula »

ani caverny , ani lost egion ani dodatku do innowacji :(


człowiek stoi z kilkoma stówami w ręce i "jakby dostał w pysk"


no nic - wydam na coś innego , u kogoś innego ...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: veljarek »

A ja bede czekał na Caverne. nie ucieknie ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: metyu »

Ja też mogę poczekać na Lost Legion. :-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: rastula »

czekać można - ale moim zdaniem szanse na ich wydanie są bardzo niewielkie...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: veljarek »

rastula pisze:czekać można - ale moim zdaniem szanse na ich wydanie są bardzo niewielkie...
Twoim subiektywnym zdaniem. Ja mam inne zdanie i polemika nie będzie konstruktywna bo oparta będzie na domysłach/przeczuciach etc.

Poczekamy zobaczymy.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: romeck »

veljarek pisze:A ja bede czekał na Caverne. nie ucieknie ;)
Zwłaszcza, jeśli się okaże, że kolejny druk będzie możliwy np. za rok... W tym czasie kolejna rzesza ludzi straci cierpliwość i kupi angielską wersję albo w ogóle zrezygnuje, tym bardziej, że Essen już niedaleko i wiele wspaniałości się zbliża. A zapewne i Lacerta będzie chciała coś z tych nowości wydać, więc w planie wydawniczym dla Caverny może się zrobić zbyt ciasno.

Im później dla Caverny, tym gorzej, tym bardziej ryzykownie i tym mniejsze szanse, że w ogóle.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
prohibic
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: prohibic »

Może Lacerta wydając kolejne pozycje z serii Agircoli sama sobie nie chce robić konkurencji Caverną?!
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Alman »

romeck pisze:
veljarek pisze:A ja bede czekał na Caverne. nie ucieknie ;)
Zwłaszcza, jeśli się okaże, że kolejny druk będzie możliwy np. za rok... W tym czasie kolejna rzesza ludzi straci cierpliwość i kupi angielską wersję albo w ogóle zrezygnuje, tym bardziej, że Essen już niedaleko i wiele wspaniałości się zbliża. A zapewne i Lacerta będzie chciała coś z tych nowości wydać, więc w planie wydawniczym dla Caverny może się zrobić zbyt ciasno.

Im później dla Caverny, tym gorzej, tym bardziej ryzykownie i tym mniejsze szanse, że w ogóle.
Ja na Cavernę czekałem bardzo. I jeszcze poczekam. Na polskie wydanie. Ja wierzę, że to zamieszanie to nie z winy Lacerty. Swoją drogą darzę to wydawnictwo dużym szacunkiem za wydawanie tytułów trudnych, drogich, o których wiadomo, że nie będą to duże nakłady. Najlepiej ten model opisać chyba słowami "od graczy dla graczy". Ostatnimi laty rynek nam jednak bardzo rośnie - przykładowo w 2013 w ramach kapituły "Gry Roku" wybieraliśmy z 88 tytułów, w tym roku było to już prawie 190 tytułów! Wybór ciekawych gier coraz większy, wydawnictw coraz więcej. Światowe nowości bardzo szybko pojawiają się również w polskiej wersji językowej. Nasze rodzime wydawnictwa zaczynają funkcjonować na bardziej biznesowych (profesjonalnych?) zasadach. Pytanie więc na ile model funkcjonowania Lacerty jest w stanie sprostać zmieniającej się rzeczywistości?
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2014, 20:37 przez Alman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: FortArt »

W lutym 2012 Lacerta zapewniała nas tak:
Lista pewniaków:

1. Goa - kwiecień 2012
2. Innovation (polska nazwa: Innowacje) - kwiecień/maj 2012
[...]
6. Le Havre - przełom 2 i 3 kwartału 2012
A we wrześniu 2012 wydała taki oto kuriozalny komunikat:
4. Le Havre - czekaliśmy na zebranie odpowiedniej liczby wydawców. Nie doczekaliśmy się przez prawie rok, więc zainwestowaliśmy środki w dodruki innych gier oraz gry: Innowacje i Goa. Tuż po pozbyciu się wszystkich środków otrzymaliśmy informację, że gra będzie jednak drukowana. Pominęliśmy tę produkcję i znów czekamy na termin.
Czyli, że zapowiadanej gry nie będzie bo ... wydali inne gry, które zapowiadali.

Od tego czasu wszelkie "pewne" plany wydawnicze Lacerty traktuję jak menu (czytaj: coś z niego wybiorą).
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Alman »

FortArt pisze:W lutym 2012 Lacerta zapewniała nas tak:
Lista pewniaków:

1. Goa - kwiecień 2012
2. Innovation (polska nazwa: Innowacje) - kwiecień/maj 2012
[...]
6. Le Havre - przełom 2 i 3 kwartału 2012
A we wrześniu 2012 wydała taki oto kuriozalny komunikat:
4. Le Havre - czekaliśmy na zebranie odpowiedniej liczby wydawców. Nie doczekaliśmy się przez prawie rok, więc zainwestowaliśmy środki w dodruki innych gier oraz gry: Innowacje i Goa. Tuż po pozbyciu się wszystkich środków otrzymaliśmy informację, że gra będzie jednak drukowana. Pominęliśmy tę produkcję i znów czekamy na termin.
Czyli, że zapowiadanej gry nie będzie bo ... wydali inne gry, które zapowiadali.

Od tego czasu wszelkie "pewne" plany wydawnicze Lacerty traktuję jak menu (czytaj: coś z niego wybiorą).
Masz rację. Częściowo. Cytat z Lacerty mówi, że faktycznie zainwestowali w Goa i Innowację (jak zapowiadali). Mowa jednak jest również o dodrukach, których w zapowiedziach nie widać. Co w tym kuriozalnego?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: WRS »

Alman pisze:Swoją drogą darzę to wydawnictwo dużym szacunkiem za wydawanie tytułów trudnych, drogich, o których wiadomo, że nie będą to duże nakłady. Najlepiej ten model opisać chyba słowami "od graczy dla graczy".
Z ust mię to wyjąłeś. :!:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: sqb1978 »

Nie takie rzeczy się w drukarniach dzieją :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: gafik »

Alman pisze:Nowe info ze strony Lacerty
Przed przeczytaniem proszę usiąść i najlepiej wziąć coś na nerwy :(
http://www.lacerta.pl/index.php/9-artyk ... -lato-2014
:evil:
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 237
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Ezekiel »

Nataniel pisze:Zgaduję, że nie jesteś przedsiębiorcą ;)
No właśnie jestem, a do tego specjalizującym się w obsłudze polskich przedsiębiorców z różnych branż (prawnik) :) Nie jest to miejsce i czas na dalsze ciągnięcie tego wątku, nie mniej moje kilkuletnie obserwacje i bezpośrednie kontakty z naprawdę wieloma osobami fizycznymi i prawnymi prowadzącymi działalność gospodarczą pokazują, że biznes biznesem, ale bardzo często robi się go bez umów i na gębę albo z umowami, co do jakości których można mieć sporo zarzutów (nawet przy milionowych transakcjach, co było dla mnie szokujące do pewnego momentu). Wychodzi mi po prostu na to, że branży planszowej to nie omija, tyle.

Jak napisałem, na Cavernę po polsku nadal czekam i mam nadzieję, że prędzej czy później, ale do nas zawita :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Perpetka »

Mam nadzieję, że chociaż z Chin ten Glass Road przyślą, bo czekam. Kupię. Obiecuję.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: romeck »

Perpetka pisze:Mam nadzieję, że chociaż z Chin ten Glass Road przyślą, bo czekam. Kupię. Obiecuję.
Ja tyż.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: KubaP »

Ja tam wierzę Lacercie. Jeden punkt tylko mnie bawi:
"Exodus - Proxima Centauri: z uwagi na poślizgi produkcji innych gier, na razie zawieszamy decyzję odnośnie tego tytułu."

A więc: Słuchajcie, nic nie mamy, nic nie robimy, więc Exodusa na wszelki wypadek też nie zrobimy.

Pracusie :D
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Blacksad »

Ja to bym się ucieszył jakby zrobili ruch wyprzedzający jeśli chodzi o Mage Knight czyli wydali trzeci dodatek razem z produkcją światową, a Lost Legion zostawili np. na rok przyszły. Aczkolwiek obawiam się, że to marzenie ściętej głowy. Nie będzie LL, nie będzie Kranga i trzeciego dodatku też nie będzie, cytując klasyka "nie będzie Nietzschego" :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: asiok »

Ja tam im wierzę i czekam na Cavernę PL. I dzięki zamieszaniu będę miał dłużej w kieszeni kasę na to przeznaczoną - to też jakiś plus :)
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Salgi »

asiok pisze:Ja tam im wierzę i czekam na Cavernę PL. I dzięki zamieszaniu będę miał dłużej w kieszeni kasę na to przeznaczoną - to też jakiś plus :)
Najlepiej zbierzmy kasę od wszystkich zainteresowanych Caverną PL i umieśćmy ją na jakiejś lokacie.
Od tego już krótka droga do bogactwa :wink:
Zablokowany