Julius Caesar: Caesar, Pompey, and the Roman Civil War (Grant Dalgliesh, Justin Thompson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Julius Caesar: Caesar, Pompey, and the Roman Civil War (Grant Dalgliesh, Justin Thompson)

Post autor: farmer »

Julius Caesar, to kolejna gra bloczkowa od Columbia Games.
Gra ma już swoje lata, ale nie doczekała się jeszcze swojego tematu.
A ponieważ w końcu udało mi się wejść w jej posiadanie, to mam okazję to nadrobić.

Słyszałem o tej grze wiele dobrego.
Między innymi, w kilku miejscach przeczytałem, że jest to najlepsza z gier bloczkowych.
Dla mnie osobiście, wielkim plusem jest starożytny setting - jako, że to mój ulubiony okres historyczny.

Jestem, jak dotąd, po przeczytaniu zasad i jednej rozgrywce testowej.

Hmm...

Julius Caesar
To wojenna gra bloczkowa, której mechanika oparta jest o karty.
Każda karta ma 1 sposób, w jaki można ją zagrać.
Dzięki grze, możemy wcielić się w Pompejusza lub Cezara podczas wojny domowej u schyłku Republiki Rzymskiej.

Ogólne wrażenie:
Gra jest fajna.
Możliwe, że gdyby była to moja pierwsza gra wojenna, to mógłbym się w niej zakochać. W tym też upatruję zachwytów, jakich dorobił się ten tutył ze strony innych graczy.
Dla mnie, na tą chwilę, gra ta jest nieco zbyt prosta - nawet, jak na standardy bloczkowych wojenniaków, które siłą rzeczy obfitują w liczne uproszczenia. Oczywiście, uproszczenia nie są niczym złym - grunt, aby w sposób udany i elegancki portretowały realia, w jakich usytuowne są nasze zmagania.

Co jest dobre
+ oprawa graficzna. Zarówno mapa jak i bloczki są ładne i czytelne,
+ duże zróżnicowanie jednostek (7 rodzajów jednostek, w tym floty),
+ proste zasady,
+ ciekawie zmodyfikowane, w stosunku do pozostałych gier z kategorii, zasady ruchu lądem (dające ciekawe dylematy, choć nie bardzo znajduję dla nich uzasadnienie historyczne),
+ ugrywalnienie mórz,
+ asymetria ustawienia początkowego (choć, w zasadzie, jest to standard),
+ asymetria stron (choć w wojnie domowej się jej, akurat, nie spodziewałem(,
+ ciekawy i nowatorski, a przy tym prosty patent na zaciąg nowych jednostek,
+ gra jest najszybszą do rozegrania, spośród wszystkich gier bloczkowych w skaliperacyjnej, jakie znam.

Co mniej mi się podobało
- mimo wielu rodzajów jednostek, w niewielkim stopniu odczuwa się te różnice (różnicuje je "tylko" inicjatywa i siła),
- zasady... muszę powiedzieć, że trochę mnie to wkurza. Kolejna gra w "systemie", która na pierwszy rzut oka wygląda na identyczną, pod względem zasad ogólnych... a tu klops. Wiele (często niepotrzebnych, wg mnie) zmian, utrudniających naukę kolejnej gry, a także powrót do starszych. Podobieńswtwo zasad, z ich jednoczesnymi licznymi, niewielkimi (acz znaczącymi) różnicami, sprawia, że łatwo coś pomieszać pomiędzy grami,
- brakuje mi trochę możliwości schronienia się za murami miast, oblężeń, szturmów etc. Fakt, że upraszcza to mechanikę i zwiększa dynamikę gry (nie ma "bezpiecznych" schronień), jednak w epoce przed bronią palną, wydaje się to dziwne. Może jednak ma to jakiś związek ze specyfiką tej konkretnej wojny domowej? Tak czy inaczej, ja tego nie czuję...
- zasady ruchu. Jak wspomniałem w plusach, dodają ciekawych dylematów, jednak nie pasują mi historycznie.

Jak widać, plusy przeważają.

Ocena końcowa
Gra jest udana.
Prosta, ale przecież, wielu uzna to za jedną z większych zalet.
Nie dziwi mnie, że pozycja ta znalazła sobie grono wielbicieli - zapewnia połączenie prostosty i dobrej zabawy.
Mnie nie satysfakcjonuje jednak w pełni.

W porównaniu do innych "szybkich" gier bloczkowych w skali operacyjnej, w które grałem:
1. Helleni: Kampanie Wojny Peloponeskiej
2. Crusader Rex (najbardziej podobna do Cezara)
3. Hammer of the Scots
4. Julius Caesar
5. Ryszard III

PS
Czy jeszcze komuś brakuje tych oblężeń?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: palladinus »

To moja jedyna na razie gra z tej serii, ale jako entry level jest doskonała. Banalne zasady (jak ktoś nei grał w inne ze wspomnianych przez Ciebie, to nie ma żadnych problemów z przyswojeniem zasad), ale wybory już nie. Rzeczywiście historycznością nie grzeszy, ale mnie na ten przykład bardzo podoba się asymetria stron, a najmniej boskie eventy.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: farmer »

W wersji jaka sobie sprawilem boskie wydarzenia są zastąpione normalnymi, w rodzaju epidemii, zdrajcy czy burzy.
I od razu jest lepiej :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: Rune »

Kolego farmer wykonałeś kawał dobrej roboty z tym opisem. Gratuluję :D Grę znalazłeś w jakimś sklepie, czy z drugiej ręki?
palladinus pisze:To moja jedyna na razie gra z tej serii, ale jako entry level jest doskonała. Banalne zasady (jak ktoś nei grał w inne ze wspomnianych przez Ciebie, to nie ma żadnych problemów z przyswojeniem zasad), ale wybory już nie. Rzeczywiście historycznością nie grzeszy, ale mnie na ten przykład bardzo podoba się asymetria stron, a najmniej boskie eventy.
Na większy wpis kolegi na temat tej gry czekam już dosyć długo ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: janekbossko »

Stawiam na samorobke ;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: farmer »

Ze tak brzydko powiem...
Se zrobiłem.

Z uwagi na ładne grafiki, była to moja najłatwiejsza samorobka (nie musiałem robić własnych) :)

***
Hehe, dobry strzał :p
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: tomb »

Ja w temacie bloczków jestem niemal zielony, ale - pośrednio dzięki farmerowi* - uzupełniam wiedzę. Dlatego zdziwiło mnie
farmer pisze:1. Helleni: Kampanie Wojny Peloponeskiej
Przyznam, że nie przyglądałem się tej grze. Ciekawym, dlaczego zawędrowała na pierwsze miejsce, przed klasykami CRex, HotS, no i przed Juliusza?

* bloczków jeszcze mam spory zapas, ale i pomysłów kilka na ich wykorzystanie. BGG ciągle skanowane w poszukiwaniu ciekawostek. Przy okazji dziękuję za twoją robotę przy CR. Nie zmarnuje się.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: palladinus »

Jestem w trakcie pisania, ale powrót z Essen z bagażnikiem gier nie sprzyja dokończeniu tekstu.

Jak tylko skończę rozgrywkę w nowego COIN-a "Gallic War" zasiadam do Juliusza Cezara, żeby podtrzymać klimat :)

Crusader Rexa też mam na celowniku, ale zacząłem o JC bo wygląda na najprostszy. Moim zdaniem jest to gra, którą bez obaw można wyciągnąć przy spotkaniu z początkującym wargamerem, a i nie będzie wstydu jak się zafra z wyjadaczem.

Co do jednostek, to w takiej skali myślę nie jest potrzebne na szczegółowsze rozróżnienie, a różnice dość wyraźnie czuć w inicjatywie i szansie na sukces.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: Rune »

farmer pisze:Ze tak brzydko powiem...
Se zrobiłem.

Z uwagi na ładne grafiki, była to moja najłatwiejsza samorobka (nie musiałem robić własnych) :)

***
Hehe, dobry strzał :p
No to panie jeszcze większe gratki! :) Byś się podzielił jakimś nieoficjalnym zdjęciem z tego cudeńka ;)
palladinus pisze:Jestem w trakcie pisania, ale powrót z Essen z bagażnikiem gier nie sprzyja dokończeniu tekstu.

Jak tylko skończę rozgrywkę w nowego COIN-a "Gallic War" zasiadam do Juliusza Cezara, żeby podtrzymać klimat :)

Crusader Rexa też mam na celowniku, ale zacząłem o JC bo wygląda na najprostszy. Moim zdaniem jest to gra, którą bez obaw można wyciągnąć przy spotkaniu z początkującym wargamerem, a i nie będzie wstydu jak się zafra z wyjadaczem.

Co do jednostek, to w takiej skali myślę nie jest potrzebne na szczegółowsze rozróżnienie, a różnice dość wyraźnie czuć w inicjatywie i szansie na sukces.
Po wpisie o Gallic War czułem niedosyt. To był króciutki wpis w którym zabrakło jakiegoś momentu kulminacyjnego. Do ostatniej kropki nie doczekałem się niczego przełomowego :P
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: palladinus »

Ciężko coś konkretnego napisać jak w ciągu gry dwa razy się zasady zmieniają. Jak w tytule stało, to był sneak peek, bo nie do końca wiem, czy wszystko można ujawniać.

A z ciekawostek na temat JC, to powstaje aplikacja do gry online. Grałem na PC-ie, prawdopodobnie wyjdzie na urządzenia mobilne.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: Rune »

palladinus pisze:Ciężko coś konkretnego napisać jak w ciągu gry dwa razy się zasady zmieniają. Jak w tytule stało, to był sneak peek, bo nie do końca wiem, czy wszystko można ujawniać.

A z ciekawostek na temat JC, to powstaje aplikacja do gry online. Grałem na PC-ie, prawdopodobnie wyjdzie na urządzenia mobilne.
Jasna sprawa. Poczekamy, aż będziesz mógł napisać coś więcej.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: farmer »

TomB pisze:Ja w temacie bloczków jestem niemal zielony, ale - pośrednio dzięki farmerowi* - uzupełniam wiedzę. Dlatego zdziwiło mnie
farmer pisze:1. Helleni: Kampanie Wojny Peloponeskiej
Widzę, że o Hellenach też nie ma tematu, tak więc pozwolę sobie takowy założyć
W skrócie zaś:
nieważne, w jakim aspekcie mielibyśmy porównywać pięć gier wymienionych na początku, Helleni są zawsze są samej górze.
palladinus pisze:Co do jednostek, to w takiej skali myślę nie jest potrzebne na szczegółowsze rozróżnienie, a różnice dość wyraźnie czuć w inicjatywie i szansie na sukces.
Oczywiście, masz rację.
Jednak, w takiej skali, w ogóle jakiekolwiek różnicowanie jednostek ma minimalny sens - poza bardzo ogólnym rozróżnieniem na armie typu rzymskiego, hellenistycznego, koczowniczego etc.
Kiedy jeden bloczek przedstawia legion (czyli zarówno ciężką piechotę, jak i kontyngenty jazdy i lekkozbrojnych), podział bloczków na poszczególne formacje jest...
1) zbędny,
2) zrobiony dla zabawy.

A skoro już idziemy na to uproszczenie dla zabawy, to czemu by nie zróżnicować ich nieco bardziej (piję tu do sprytnych, małych zasad specjalnych, jakie otrzymały niektóre jednostki w Crusader Rex).
Rune pisze:Byś się podzielił jakimś nieoficjalnym zdjęciem z tego cudeńka ;)
Podzielę się, podzielę :)

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, 21:52 przez farmer, łącznie zmieniany 4 razy.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: palladinus »

Jasna sprawa, zgadzam się. Podejrzewam, że chodziło o wepchnięcie jakichś historycznych szczegółów żeby uzasadnić temat. A że wyszło nie specjalnie merytorycznie, to nie przeszkadza bronić się mechanice.
Muszę w takim razie sprawdzić pozostałe tytuły, bo JC bardzo mi się spodobał.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: palladinus »

Trochę czasu już minęło, ale emocje w czasie tej gry nie maleją.

Alea iacta est – zagrałem w „Juliusza Caesara”
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: herman »

Chętnie kupię ten tytuł. Gdyby ktoś chciał się pozbyć proszę o prv.
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: mk20336 »

Julius Caesar and Roman Republic at war!

Juliusz Cezar to niezmiennie jeden z moich ulubionych tytułów gier bloczkowych. A gdy nadarzyła się ponownie okazja zagrać - tym razem z powodu pandemii online - nie wahałem się ani chwili. Zapraszam do bogato okraszonego zdjęciami raportu ze starcia Cezara i Pompejusza!

LINK: Julius Caesar and Roman Republic at war!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: pwoloszun »

Ave, Cezar!
Ave, Pompejusz!

Odswieze nieco temat tej stosunkowo prostej, a przy tym FENOMENALNIE grywalnej gry.

Z pomoca uzytkowników warlock oraz vinnichi stworzylismy tlumaczenie kart Zdarzeń PL, dostepne tutaj: Oprocz tego nagralismy filmik z zasadami: Nic tylko odkurzyc pudeleczko, ew. pobiec predko na bazarek :D

Pozdrawiamy!
Podcast dżentelmeni przy stole:
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Julius Caesar (Columbia Games, 2010)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Julius Caesar

To zdecydowanie jedna z najlepszych gier o wojnie domowej Cezara przeciwko Pompejuszowi. Zapraszam do recenzji klasycznego już tytułu od Columbia Games!

LINK: [REVIEW] Julius Caesar

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ