Boże Igrzysko: Magnaci - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Boże Igrzysko: Magnaci - pytania i wątpliwości

Post autor: Lord Voldemort »

Nie, autor jeszcze nie musi pytać o zasady :wink:
Ale dla porządku, bo akurat ta kwestia jest dość ważna, zamieszczam odpowiedź także na właściwym forum.
tejot pisze: To może ja - czy do danego Lenna można dokładać posiadłości w ilościach nieograniczonych, tak jak w prowincjach? tzn. czy może tam być wiele posiadłości i rozpatruje się przewagę i dominację na normalnych zasadach?
W lennie moze byc tylko jedna posiadlosc. Czyli zdobycie lenna daje tylko obecność, bez dominacji ani przewagi.
Jak utrzymasz lenno do końca gry będzie ono warte 2 PZ.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

Dwa pytania:
1. Karta "Asygnaty" - kto dokonuje wyboru pomiędzy dwiema dostępnymi opcjami? Rozumiem, że jednak gracz przeciwny, bo inaczej byłaby to niemal wszechmocna karta... :?:
(chodzi mi o wybór pomiędzy kartami praw a posiadłościami, bo jasne dla mnie, że jak już zapadnie decyzja że np. wybór pada na karty praw, to konkretną kartę wybiera zagrywający asygnaty, a jak wybór padnie na przejęcie posiadłości, to prowincję wybiera gracz przeciwny).

2. Kolejność przy zagrywaniu kart praw i urzędów - chodzi o sytuację np. po licytacji o jakąś kartę praw, kiedy wiemy już jakie są zagrane karty rodów i decydujemy, czy zagrać coś jeszcze (urząd lub inną kartę praw).
Rozumiem, że gramy wówczas wg kolejności na torze, tylko czy:
a) musimy zagrać wszystkie karty jakich chcemy użyć na raz,
b) czy też najpierw gracz pierwszy zagrywa jedną kartę, drugi np. pasuje, trzeci zagrywa jedną i potem od nowa każdy ma szansę (z wyjątkiem tych co spasowali?)

Bo opcja że można "przeczekać" kolejkę pasując i potem wrócić do rozgrywki zagrywając kartę w sposób oczywisty nie miałaby sensu. ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

1) W instrukcji na stronie 15 jest coś takiego:
"asygnaty
Niezwykle groźna karta w rękach spostrzegawczej osoby, która wyczeka na moment nieuwagi innego gracza. Jeśli Asygnaty są w grze, trzeba bardzo rozważnie operować posiadanymi kartami Praw i Posiadłościami i zawsze trzymać na ręku coś „do oddania”, by ograniczyć ewentualne straty."

Zgodnie z tym jeśli można ograniczyć ewentualne straty, to gracz będący celem karty powinien mieć wybór.

2) W instrukcji jest tylko zapis, że można zagrywać kilka kart akcji na raz i to, że trzeba podjąć akcję lub spasować. Nie jest natomiast jasno powiedziane jak długo można zagrywać akcje - każdy tylko raz, czy do póki aż wszyscy nie spasują.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Lord Voldemort »

tejot pisze:Dwa pytania:
1. Karta "Asygnaty" - kto dokonuje wyboru pomiędzy dwiema dostępnymi opcjami? Rozumiem, że jednak gracz przeciwny, bo inaczej byłaby to niemal wszechmocna karta... :?:
(chodzi mi o wybór pomiędzy kartami praw a posiadłościami, bo jasne dla mnie, że jak już zapadnie decyzja że np. wybór pada na karty praw, to konkretną kartę wybiera zagrywający asygnaty, a jak wybór padnie na przejęcie posiadłości, to prowincję wybiera gracz przeciwny).
Gracz przeciwny (gracz będący celem).
Jeśli przypadkiem nie masz żadnych kart, musisz oddać którąś z prowincji.
2. Kolejność przy zagrywaniu kart praw i urzędów - chodzi o sytuację np. po licytacji o jakąś kartę praw, kiedy wiemy już jakie są zagrane karty rodów i decydujemy, czy zagrać coś jeszcze (urząd lub inną kartę praw).
Rozumiem, że gramy wówczas wg kolejności na torze, tylko czy:
a) musimy zagrać wszystkie karty jakich chcemy użyć na raz,
b) czy też najpierw gracz pierwszy zagrywa jedną kartę, drugi np. pasuje, trzeci zagrywa jedną i potem od nowa każdy ma szansę (z wyjątkiem tych co spasowali?)

Bo opcja że można "przeczekać" kolejkę pasując i potem wrócić do rozgrywki zagrywając kartę w sposób oczywisty nie miałaby sensu. ?
Musimy grac co chcemy od razu.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

Pytanie uzupełniające do drugiej odpowiedzi. Jeśli zagram co chcę, a przeciwnicy mnie przebiją, to czy kolejka wraca do mnie i mogę jeszcze coś dorzucić? Jeśli nie, to fajnie premiuje ostatniego gracza, który zawsze będzie miał możliwość zagrania akcji wiedząc, co zrobili przeciwnicy.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Lord Voldemort »

mat_eyo pisze:Pytanie uzupełniające do drugiej odpowiedzi. Jeśli zagram co chcę, a przeciwnicy mnie przebiją, to czy kolejka wraca do mnie i mogę jeszcze coś dorzucić? Jeśli nie, to fajnie premiuje ostatniego gracza, który zawsze będzie miał możliwość zagrania akcji wiedząc, co zrobili przeciwnicy.
Kolejka nie wraca. Masz tylko 1 szanse na zagranie karty.
Tak, ostatni ma najlepiej. W końcu przecież musi mieć szanse być kiedyś pierwszym...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

dwie małe wątpliwości


1) kiedy dokładnie wprowadzamy do dzielnicy znak rozbioru - wtedy gdy po prostu przegramy jakiś konflikt? ( i co to właściwie jest "najazd" - kiedy występuje i jakie ma następstwa ( inne niż rozbiór)


2) czy jedynym sposobem na umieszczenie swojej posiadłości w lennie jest wygrana pasującego konfliktu? - rozumiem , że lenno może przypaść tylko jednemu graczowi
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze:Pytanie uzupełniające do drugiej odpowiedzi. Jeśli zagram co chcę, a przeciwnicy mnie przebiją, to czy kolejka wraca do mnie i mogę jeszcze coś dorzucić? Jeśli nie, to fajnie premiuje ostatniego gracza, który zawsze będzie miał możliwość zagrania akcji wiedząc, co zrobili przeciwnicy.

chyba co najwyżej wiedząc gdzie zagrali - bo karty zagrywamy zakryte - i to mam znaczenie wyłącznie w Senacie - gdzie zagrywamy mniej kart niż, jest możliwości...



chyba że zrozumieć to pytanie inaczej - jak zagrywane są karty praw, czy gracze muszą zadeklarować wszystkie w swojej kolejce?

np. Zagrywam Hetmana aby wygrać konflikt. Ktoś zagrywa kartę z minusem aby konflikt przegrać. No to ja dopiero teraz zagrywam fortecę , lub coś innego co przywraca zwycięstwo Rzeczypospolitej.


czy może jednak muszę zagrać od razu i hetmana i fortecę - bo nie będę miał szansy dogrania drugiej karty - jak ktoś zacznie przeszkadzać?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

Pytanie i odpowiedź dotyczyły zagrywana kart praw. Twoje ostatnie zdanie to prawidłowa interpretacja.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze:Pytanie i odpowiedź dotyczyły zagrywana kart praw. Twoje ostatnie zdanie to prawidłowa interpretacja.



OK - w tej kwestii wszystko jasne - kolejność graczy jak widać jest w tej grze ważniejsza niż po pierwszej grze się wydawało ...:)...

Dzięki również za wyjaśnienia Asygnata - też mieliśmy wątpliwości kto wybiera "karę"


pozostałe pytania (dot. rozbiorów i lenn) nadal aktualne
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

Czego dokładnie nie rozumiesz?

Jeśli chodzi o rozbiory, to spójrz do instrukcji, strona 11, Przegrana w Konflikcie:
"Karty Konfliktów, które zostały Przegrane, pozostają w grze, na polach, które zajmują. Prowincja w kolorze Mocarstwa, na polu którego leży co najmniej jedna karta Przegranego Konfliktu, zostaje objęta Rozbiorem (oznaczona pionkiem Rozbiór)."

W momencie kiedy przegrywasz konflikt wchodzą w życie konsekwencje przegranej widoczne na karcie konfliktu i w odpowiedniej prowincji układa się pionek rozbioru.

Najazd jest jedną z możliwych konsekwencji przegrania konfliktu, jest opisany w instrukcji, strona 11, Skutki Przegranej w Konflikcie:
"Najazd (w jednej lub w kilku Prowincjach)
W Prowincji w kolorze karty Konfliktu i w ewentualnych innych Prowincjach, których herby są również wskazane na tej karcie, każdy gracz traci po 1 Posiadłości (o ile ją tam posiada). Ponadto gracz, który zagrał w tym Konflikcie kartę Familii o najmniejszej łącznej Sile, traci 1 dodatkową Posiadłość w Prowincji w kolorze karty Konfliktu (o ile ją tam posiada)"

Gracze tracą posiadłości w jednej lub kilku wskazanych prowincjach, dodatkowo gracz, który zagrał kartę o najniższej sile traci dodatkową posiadłość w prowincji, której dotyczy karta konfliktu.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2014, 16:46 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Lord Voldemort »

rastula pisze:dwie małe wątpliwości
1) kiedy dokładnie wprowadzamy do dzielnicy znak rozbioru - wtedy gdy po prostu przegramy jakiś konflikt? ( i co to właściwie jest "najazd" - kiedy występuje i jakie ma następstwa ( inne niż rozbiór)
O widze juz mnie mat_eyo uprzedził.
2) czy jedynym sposobem na umieszczenie swojej posiadłości w lennie jest wygrana pasującego konfliktu? - rozumiem , że lenno może przypaść tylko jednemu graczowi
Tak. Lenno może przypaść tylko jednemu graczowi, remisy rozstrzyga Prymas.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

dzięki

czyli ten "płonący domek" oznacza właśnie "najazd" ?

nie wiem , może byłem w słabszej formie wczoraj - ale jakoś kiepsko mi się tą instrukcję czyta ... każda strona ma inny układ i przy pierwszej lekturze trudno mi było uchwycić ciąg następujących po sobie działań. Ostatnia strona pomogła - ale jak widać nie potrafiłem znaleźć szczegółowszych informacji... no ale załóżmy, że moja wina :)


jakiś słowniczek może by się przydał ...:)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

Tak, ten czerwony, płonący domek (posiadłość) to właśnie najazd. Instrukcja jest dobrze napisana, choć faktycznie dosyć pstrokata. Polecam przeczytać jeszcze raz na spokojnie ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze:Tak, ten czerwony, płonący domek (posiadłość) to właśnie najazd. Instrukcja jest dobrze napisana, choć faktycznie dosyć pstrokata. Polecam przeczytać jeszcze raz na spokojnie ;)
no wczoraj nie było czasu - grać trzeba było a nie instrukcję czytać..

:mrgreen:
Gizbo
Posty: 8
Rejestracja: 18 maja 2014, 09:52

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Gizbo »

Oto moje pytanie :D

Jeżeli w prowincji przykładowo jest postawiona "twierdza" i tej prowincji przytrafia się rozbiór to czy przy odbijaniu prowincji bonus +3 za twierdze jest dodawany do wartości karty konfliktu? A może twierdza po porażce jest niszczona?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

Instrukcja, strona 14, Komentarz do Kart, Twierdza, Klasztor, Palazzo in Fortezza:
"Na stałe wzmacniają Siłę Rzeczpospolitej w Prowincji, w której zostaną zbudowane, ale w ten sposób służą wszystkim graczom, a nie tylko temu, kto je zbudował. Budowli tych nie usuwa się z planszy, działają nawet w razie Rozbioru."

Dodatkowo na karcie, którą zagrywasz masz napisane "od teraz aż do końca gry zwiększa siłę Rzeczpospolitej". Do końca gry to do końca gry, a nie do rozbioru ;)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: veljarek »

Tak się zastanawiam nad licytacją w sejmie tych ustaw, bo wydaje mi sie strasznie chaotyczna i niestety losowa.
Gdyz nie ma czynnikow ktore sugeruja ze inni gracze beda isc w dana ustawe i mozna potracic fajne karty nie zdobywajac nic.
Zastanawiam mnie zastosowanie tutaj mechaniki licytacji z Cyklad tyle ze max liczba 14.
Po zakończonej lcytacji mozna oddawac kartę o wskazanej liczbie z ręki.
Wydaje mi się ze wtedy byłoby to jakoś przewidywalne, bo teraz widzę wykladanie kart w ciemno, ale oczywiscie z klimatem szlacheckim ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: WRS »

Dla mnie to właśnie zasadniczy smaczek tej gry.
Ale też można przecież zamiast szastać kartami pogadać nieco...
"Obecni król popiera kościół, a żółty jest najsilniejszy... Jeśli pozwolicie mi ugrać prymasa, to ja się wzmocnię, a remisy będę sprawiedliwie dzielił... przeciw żółtemu"

A jak się nie chce gadać, to obserwować kto jaki ma styl grania...

Grając jeszcze prototypem widziałem wyraźnie różnice w stylu grania gamerów, patriotów i innych typów. Da się wyczuć.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

WRS pisze:Dla mnie to właśnie zasadniczy smaczek tej gry.
Ale też można przecież zamiast szastać kartami pogadać nieco...
"Obecni król popiera kościół, a żółty jest najsilniejszy... Jeśli pozwolicie mi ugrać prymasa, to ja się wzmocnię, a remisy będę sprawiedliwie dzielił... przeciw żółtemu"

A jak się nie chce gadać, to obserwować kto jaki ma styl grania...

Grając jeszcze prototypem widziałem wyraźnie różnice w stylu grania gamerów, patriotów i innych typów. Da się wyczuć.
To właśnie jest fajne w tej grze, niestety, jak gracze nastawią się na optymalizację itp. (o czym pisałem w innym wątku) to wiele stracą. Wczoraj doszło to sytuacji, że się zdenerwowałem i stwierdziłem, że mam to gdzieś i rozwalę Polskę, niestety mi się nie udało. Pewnie zjawią się za jakiś czas głosy, że gra jest popsuta, tak jak było w przypadku tory martwego śniegu w PLO. Ale to tak OT.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: zakwas »

Popieram WRS i dokonuję wpisu kontrolnego, żeby uczyć się gry z Wami. ;)
adone
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2013, 17:45

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: adone »

Lord Voldemort pisze:

W lennie moze byc tylko jedna posiadlosc. Czyli zdobycie lenna daje tylko obecność, bez dominacji ani przewagi.
Jak utrzymasz lenno do końca gry będzie ono warte 2 PZ.
Hmm.... Jedna posiadłość w sumie (tylko jeden gracz może mieć posiadłość) ? Czy jedna posiadłość każdego gracza?
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

Lord Voldemort pisze: W lennie moze byc tylko jedna posiadlosc. Czyli zdobycie lenna daje tylko obecność, bez dominacji ani przewagi.
Jak utrzymasz lenno do końca gry będzie ono warte 2 PZ.

Skoro posiadanie jednej posiadłości pozwala na utrzymanie lenna tzn. że chodzi o jedną łącznie.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Leszy2 »

rastula pisze:dzięki

czyli ten "płonący domek" oznacza właśnie "najazd" ?
Należy odróżnić "płonący domek" na karcie od drewnianego, pomarańczowego Pionka Rozbioru (przypomina płonący domek), który jest stawiany zawsze w momencie przegrania konfliktu i pozostaje tam (wraz z Kartą Konfliktu), aż do wygrania konfliktu w kolejnej turze.
Natomiast "płonący domek" na Karcie Konfliktu jest jednym z 4 możliwych skutków konfliktu i oznacza usunięcie odpowiedniej liczby dworków.
Ponadto, bez względu na rodzaj Skutku Konfliktu, następuje utrata Lenna.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 08:31 przez Leszy2, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Leszy2 »

Pytania:
Kartę Praw można użyć raz w grze (poza możliwością używania jej jako kary przetargowej w negocjacjach oczywiście), Kartę Senatora raz w turze (Wieku), po za kartą Prymasa, która daje prawo do wielokrotnego rozstrzygania konfliktów. Czy tak?

Kiedy można zagrać kartę Asygnaty? W dowolnym momencie, czy trzymając się kolejności przy rozpatrywaniu Kart Praw i Konfliktów?

Czy Dominacja i Przewaga mają znaczenie tylko pod koniec gry, przy podliczaniu punktów? Jeśli tak, to manewrowanie znacznikami Dominacja/Przewaga nie jest konieczna.

Czy wolno wspólnie knuć po ciuchu przeciw innym graczom oraz nie dotrzymywać obietnic i umów?
ODPOWIEDZ