The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomb »

Jeśli Trzewika info o gigantycznym nakładzie jest prawdziwe (nie, że kłamie, tylko, że dobrze się dowiedział) to jest to nowa jakość i to może mieć znaczenie dla popularyzacji planszówek, oczywiście wespół z nośnym tematem.
Mam wrażenie, że większość dyskutujących ani nie wie, ani nie chce podejrzewać, jakie są dysproporcje miedzy środowiskiem geeków a nie geeków. I tu jest pies pogrzebany.

A wątek dość ciekawy - dwa zdania sobie zacytuje dla potomnych:
moonman pisze:Jak kupuję książkę i ma błędy itd. to nie zastanawiam się, kto był korektorem tylko autorem. Ktoś się pod tym podpisuje.
Rochwald pisze:wszystkim bredzącym, że - wytykanie błędów jest typowo polskie, albo zawiść, albo inne farmazony - powiem: nie, typowo polskie jest szukanie rzekomych cech narodowych tam gdzie ich nie ma.
I gościnny występ KubyP w wątku o grze Trzewiczka. Najwyższy czas na terroryzowanie terminem "psychofani Portalu".
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gafik »

Obrazek
projekt8
Posty: 90
Rejestracja: 17 wrz 2013, 09:33

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: projekt8 »

Rochwald pisze:wszystkim bredzącym, że - wytykanie błędów jest typowo polskie, albo zawiść, albo inne farmazony - powiem: nie, typowo polskie jest szukanie rzekomych cech narodowych tam gdzie ich nie ma.
+1
Albo nie:
+100
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Trolliszcze »

Wszyscy takie ochy i achy wznoszą nad tym zdaniem... Okej, może Rochwald ma rację, ale z drugiej strony cechy narodowe to pojęcie dość dobrze zbadane w socjologii - więc może nie wypierajmy się czegoś tylko dlatego, że tego nie lubimy.
Co nie znaczy oczywiście, że mam rację - może Polacy nie są z natury zazdrośni o sukcesy. Może dotyczy to raczej jakichś grup społecznych albo po prostu frustratów. A może tylko paru osób w tym wątku?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomb »

Dla jasności - ja nie wznoszę nad zdaniem Rochwalda żadnych achów, ja podziwiam jego kunsztowną konstrukcję:
Rochwald pisze:typowo polskie jest szukanie rzekomych cech narodowych tam gdzie ich nie ma.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Trolliszcze »

No cóż, nie da się zaprzeczyć, że Rochwald jest typowym Polakiem :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rattkin »

Trolliszcze pisze: Odpowiedź jest banalna: niektórzy tak, niektórzy nie. Trzewik mówi o nakładzie 50 000 kopii, a gra dopiero co wyszła. Jeśli mówi prawdę - a czemu by nie miał? - to tych gier sprzedało się DUŻO.
Dla mnie taki nakład brzmi jak zupełnie z kosmosu. Jak to jest możliwe, że w kraju, gdzie do tej pory 1k sprzedanych sztuk to sukces, nagle ma się sprzedać o kilka rzędów więcej? Nakład to jedno, ilość sprzedanych pudełek to drugie. Będę srodze zdziwiony, jeśli tyle się sprzeda. No ale jeśli faktycznie się sprzeda, to faktycznie trzeba powiedzieć tu o skoku jakościowym - pod warunkiem, że nabywcy faktycznie będą zadowoleni i zaczną rozglądać się dalej.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Yavi »

rattkin pisze:
Trolliszcze pisze: Odpowiedź jest banalna: niektórzy tak, niektórzy nie. Trzewik mówi o nakładzie 50 000 kopii, a gra dopiero co wyszła. Jeśli mówi prawdę - a czemu by nie miał? - to tych gier sprzedało się DUŻO.
Dla mnie taki nakład brzmi jak zupełnie z kosmosu. Jak to jest możliwe, że w kraju, gdzie do tej pory 1k sprzedanych sztuk to sukces, nagle ma się sprzedać o kilka rzędów więcej? Nakład to jedno, ilość sprzedanych pudełek to drugie. Będę srodze zdziwiony, jeśli tyle się sprzeda. No ale jeśli faktycznie się sprzeda, to faktycznie trzeba powiedzieć tu o skoku jakościowym - pod warunkiem, że nabywcy faktycznie będą zadowoleni i zaczną rozglądać się dalej.
Jeśli dobrze słyszałem, to we vlogu Trzewik mówił o tym, że kilkadziesiąt tysięcy osób zagra w planszowego Wiedźmina. Nie podawał konkretnych liczb. Biorąc pod uwagę, że to gra 2-4, to do kilkudziesięciu tysięcy wystarczy sprzedać 10 000 sztuk, nie 50 000 ;) Bo o 50 000 nie było tam mowy.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2014, 02:04 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rattkin »

Yavi pisze:
rattkin pisze:
Trolliszcze pisze: Odpowiedź jest banalna: niektórzy tak, niektórzy nie. Trzewik mówi o nakładzie 50 000 kopii, a gra dopiero co wyszła. Jeśli mówi prawdę - a czemu by nie miał? - to tych gier sprzedało się DUŻO.
Dla mnie taki nakład brzmi jak zupełnie z kosmosu. Jak to jest możliwe, że w kraju, gdzie do tej pory 1k sprzedanych sztuk to sukces, nagle ma się sprzedać o kilka rzędów więcej? Nakład to jedno, ilość sprzedanych pudełek to drugie. Będę srodze zdziwiony, jeśli tyle się sprzeda. No ale jeśli faktycznie się sprzeda, to faktycznie trzeba powiedzieć tu o skoku jakościowym - pod warunkiem, że nabywcy faktycznie będą zadowoleni i zaczną rozglądać się dalej.
Jeśli dobrze słyszałem, to we vlogu Trzewik mówił o tym, że kilkadziesiąt tysięcy osób zagra w planszowego Wiedźmina. Nie podawał konkretnych liczb. Biorąc pod uwagę, że to gra 2-4, to do kilkudziesięciu tysięcy wystarczy sprzedać 10 000 sztuk, nie 50 000 ;)
No tak, ale to wciąż mało realne. W Polsce ludzie nie są jeszcze mentalnie gotowi na zakup gry planszowej za 150+ PLN. Jak widzę w sklepach czy tu na forum, to najlepiej za 20 pln, taką bez elfów i kosmitów, żeby się dobrze wódę do tego doiło, bez zasad bo nam się nie chce czytać i prosta bo nam się nie chce myśleć. Takiej rozrywki pragnie vox populi.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: sqb1978 »

Do tych 50k zapewne wliczają się gracze wersji z kompów, urządzeń mobilnych i planszówki. Tak dzisiaj wygląda retoryka marketingu, zdania układa się tak aby brzmiało dobrze.
Trochę polecieliście z tematem :) Niemniej za błędy powinno się obrywać CDP, a nie Trzewikowi. On jest autorem mechaniki a nie korektorem treści, jak już ktoś zauważył.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: zakwas »

Skąd Wy wytrzasnęliście info o tych 50.000?
Nigdzie nic takiego nie pada, przynajmniej na vlogu.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Epyon »

Rochwald pisze:- mnie się W. nie podoba/średnio podchodzi - w wersję na PC (vs AI) zagram od czasu do czasu - celem sprawdzenia co tam jeszcze w kartach siedzi; w wersję planszową już nie - są lepsze tytuły.
Można wiedzieć, jakie to tytuły?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Gambit »

Epyon pisze:
Rochwald pisze:- mnie się W. nie podoba/średnio podchodzi - w wersję na PC (vs AI) zagram od czasu do czasu - celem sprawdzenia co tam jeszcze w kartach siedzi; w wersję planszową już nie - są lepsze tytuły.
Można wiedzieć, jakie to tytuły?
Runebound, Mage Knight, Legendy Krainy Andor, Mice and Mystics, Spartacus, Osadnicy, Eldritch Horror, Sheriff of Nottingham, Fortune and Glory, Star Trek: Fleet Captains...mogę tak jeszcze długo :) Oczywiście to czysto subiektywna lista :)
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: moonman »

CDP.pl na FB pisało, że nakład się już wyczerpuje
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Arteusz »

moonman pisze:CDP.pl na FB pisało, że nakład się już wyczerpuje
Jak wyprodukowałeś 1000 sztuk czegoś i sprzedałeś choćby jedną z nich to też możesz napisać że nakład się wyczerpuje. Powoli, ale jednak wyczerpuje. :wink:
Potęga marketingu i nic więcej.
Do Portalu byłem kiedyś bardzo zrażony po Strongholdzie i Neuroshimie (nie jako gry ale kiedy zrobili z niej niekończący się łańcuszek nowych wydań i dodatków), ale po Osadnikach i Robinsonie odzyskali niemałą część mojego zaufania. Wszystko jest zmienne, nawet Trzewik :) . Choć Wiedźmin to gra nie dla mnie, ale będę jej kibicował. Choćby z tego względu żeby gry planszowe poznało jeszcze więcej ludzi w Polsce i sięgnęło po następne lepsze/głębsze (nie wiem), ale jednak sięgnęło.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: moonman »

Dziś mija tydzień od premiery gry planszowej Wiedźmin Gra Przygodowa. Tymczasem w magazynach powoli widać już dno. To już ostatnie chwile by zdobyć Wasz egzemplarz. Możecie go kupić m.in. w naszym sklepie internetowym...
tak dokładnie napisali
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Maxxx76 »

Tak dla porównania z polityką wydawcy Wiedźmina:
Atak Zombie. Autor gry zaraz po premierze pojawił się na forum, gdzie cierpliwie i na bieżąco wyjaśnia wszelkie niejasności. Przeprosił za nie i obiecał poprawioną instrukcję, która zgodnie z zapowiedziami ma się niedługo ukazać. Bez nacisku ze strony graczy, bez błagania, proszenia, jęczenia. Pełen profesjonalizm...:)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Gambit »

Tymczasem w magazynach powoli widać już dno.
Dopiero dojrzeli tam Wiedźmina?

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać...tak, to było nieprofesjonalne z mojej strony...but still :P
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Maxxx76 »

Gambit pisze:
Tymczasem w magazynach powoli widać już dno.
Dopiero dojrzeli tam Wiedźmina?

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać...tak, to było nieprofesjonalne z mojej strony...but still :P
Też miałem takie skojarzenie, nie martw się :lol:
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Furan »

Epyon pisze:
Rochwald pisze:- mnie się W. nie podoba/średnio podchodzi - w wersję na PC (vs AI) zagram od czasu do czasu - celem sprawdzenia co tam jeszcze w kartach siedzi; w wersję planszową już nie - są lepsze tytuły.
Można wiedzieć, jakie to tytuły?
Wszystkie które oceniłem wyżej od Wiedźmina -> patrz profil BGG. Tak, zapewne żadnej przygodówki (Arkham Horror - fuj, Dungeoneer - fuj!) nie oceniłem lepiej niż W. (chyba, że za przygodówkę uznać Robinsona), ale pisałem ,,lepsze tytuły".
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: sqb1978 »

Wojujecie z cudzymi zupełnie subiektywnymi opiniami i uzewnętrzniacie swoje jakby to miało jakieś wielkie znaczenie :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Leser »

sqb1978 pisze:Wojujecie z cudzymi zupełnie subiektywnymi opiniami i uzewnętrzniacie swoje jakby to miało jakieś wielkie znaczenie :)
Znaczenie to niestety ma takie, że coraz mniej przyjemnie czyta się to forum, kiedy co drugi interlokutor w mniej lub bardziej subtelny sposób stara się ubliżyć innemu. Cóż, postępujące "zonetowienie" dyskursu to chyba efekt uboczny wzrostu popularności gier. Aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy forum zasili fala neofitów nawróconych na hobby planszowym Wiedźminem ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kwiatosz »

Gry Formuła 1 od Granny w kwartał sprzedało się 30ksztuk. Mnie o planszowego Wiedźmina zapytało spore grono znajomych fantastów, którzy normalnie planszówek nie kupują. Da się w Polsce sprzedać bardzo duży nakład planszówki (ciekawe ile Carcassonne albo Osadników poszło, czy innego Talismanu), tylko nie geekowskiej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: berni »

Leser pisze:
sqb1978 pisze:Wojujecie z cudzymi zupełnie subiektywnymi opiniami i uzewnętrzniacie swoje jakby to miało jakieś wielkie znaczenie :)
Znaczenie to niestety ma takie, że coraz mniej przyjemnie czyta się to forum, kiedy co drugi interlokutor w mniej lub bardziej subtelny sposób stara się ubliżyć innemu. Cóż, postępujące "zonetowienie" dyskursu to chyba efekt uboczny wzrostu popularności gier. Aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy forum zasili fala neofitów nawróconych na hobby planszowym Wiedźminem ;)
Wtedy pozostanie skasować konto jak zrobił to Trzewik.
Faktycznie jest słabo, kiedy na kilkunastu czy już nawet kilkudziesięciu stronach kilka osób sieje burzę, bo okazało się, że nie są targetem gry. Ja bardzo nie lubię Horroru w Arkham, dlatego nie piszę w wątku z tą grą jaka jest fatalna, zwyczajnie wątek omijam.

Poza tym chyba faktycznie ktoś ma błędne przeświadczenie, że niszowe forum niszowego hobby jest jakkolwiek reprezentatywne. Gdyby wydawcy to forum omijali, to zapewne w żaden sposób nie zmniejszyłoby to ich zysków, a na pewno wprowadziło spokój wewnętrzny.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: The Witcher: Adventure Game (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rattkin »

30k, powaga? Nie wiedziałem.
ODPOWIEDZ