A Game Of Thrones LCG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Leser »

eventide pisze: Zwłaszcza, jeżeli są za darmo, jak np. Hearthstone. Blizzard się wstrzelił elegancko w rynek i w grę grają setki tysięcy ludzi (oficjalnie ponad 20 mln zarejestrowanych graczy, więc spokojnie można powiedzieć, że w grę grają setki tysięcy).
Porównanie Hearthstona do gier FFG jest IMHO mocno na wyrost. Hearthstone to prosta, nieomal prymitywna karcianka w popularnym uniwersum, wypromowana przez potężnego gracza na rynku, który może sobie pozwolić, by udostępniać grę za free i zarabiać na pakietach, czy co tam jeszcze da się za rzeczywistą kasę kupować. Na tej podstawie wyciągać wnioski wobec dużo bardziej złożonych gier FFG i ich digitalizacji, to trochę tak, jakby śmiać się z Galakty, że wydają jakiś tytuł w nakładzie 1000 egzemplarzy, gdy Monopoly sprzedaje się w milionach.
Galatolol pisze:Skoro poruszony został ten wątek, to powiem, że od dawna szczerze się dziwię, iż FFG nie wypuściło platformy do grania w swoje karcianki online (tak jak mtg).
Pomijając dywagacje, czy FFG miałoby szanse na takim dealu zarobić, problem mógł być tyleż prosty, co trudny do przeskoczenia: licencja.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: pattom »

Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Wilk »

Już kiedyś pisałem, że jeśli się tym zajmie ta firma, to wpłynie to negatywnie na moje zainteresowanie grą (nie wiem i tak, czy w to wejdę, bo przecież nie porzucę Netrunnera, a 2 LCG ogarniać nie jest tak łatwo, no ale AGOT kusi jak cholera). I tak nie kupiłbym polskiej wersji (tak już mam i już, dodatkowo Pieśń Lodu i Ognia od początku czytałem po angielsku), ale to co Galakta pokazała przy okazji swojego "wsparcia" dla WH Conquest dowodzi, że jest ona w stanie zdezintegrować nawet "podaną na tacy" społeczność potencjalnych graczy (naprawdę to był jakiś Nobel z marketingu). Pozostaje nadzieja, że nie zarobią wystarczająco na Conqueście i od AGOTa 2.0 się odczepią. Przecież AGOT ma już działającą scenę graczy, której taki wydawca jest, mam wrażenie, potrzebny jak dziura w moście. A z historii poprzednich LCG płynie morał, że ten napływ graczy biorący się z istnienia polskiej wersji to jest raczej mit. To że był klops przy ANR to nic (wiadomo, ezoteryczna dosyć konwencja, za duże opóźnienie w stosunku do premiery wersji angielskiej), ale jeśli się nie udało z SW, a chyba i z Conquestem (Polska to bastion Warhammera, na dodatek była społeczność odziedziczona po Inwazji), dlaczego miałoby się udać teraz? Lepiej niech oni sobie dadzą już spokój z LCGami i wstydu oszczędzą.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: sewhoe »

Wilk pisze:...jeśli się tym zajmie ta firma, to wpłynie to negatywnie na moje zainteresowanie grą .... I tak nie kupiłbym polskiej wersji (tak już mam i już, dodatkowo Pieśń Lodu i Ognia od początku czytałem po angielsku), ale to co Galakta pokazała przy okazji swojego "wsparcia" dla WH Conquest dowodzi, że jest ona w stanie zdezintegrować nawet "podaną na tacy" społeczność potencjalnych graczy ....
Skoro nie kupujesz polskiej wersji, to w jaki sposób Galakta Ci przeszkadza? Stracisz zainteresowanie angielską wersją AGOTA jeśli Galakta wyda polską wersję? Kompletnie tego nie rozumiem.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: okon »

sewhoe pisze:
Wilk pisze:...jeśli się tym zajmie ta firma, to wpłynie to negatywnie na moje zainteresowanie grą .... I tak nie kupiłbym polskiej wersji (tak już mam i już, dodatkowo Pieśń Lodu i Ognia od początku czytałem po angielsku), ale to co Galakta pokazała przy okazji swojego "wsparcia" dla WH Conquest dowodzi, że jest ona w stanie zdezintegrować nawet "podaną na tacy" społeczność potencjalnych graczy ....
Skoro nie kupujesz polskiej wersji, to w jaki sposób Galakta Ci przeszkadza? Stracisz zainteresowanie angielską wersją AGOTA jeśli Galakta wyda polską wersję? Kompletnie tego nie rozumiem.

Dokładnie ja uważam tak samo jeżeli Gra o tron Lcg wyjdzie po polsku to zapewne zainwestuje i takich osób jak ja jest więcej .
Więc w czym widzisz problem ? Bo chyba nie w jeszcze większej liczbie graczy ? Wiele osób chyba nie rozumie że wydawanie gier w Polsce nie jest rzeczą prostą i że nie jest to robione w ramach wolontariatu . Ja na prawdę kibicuję wszystkim Polskim wydawnictwom i trzymam kciuki za jak największą liczbę gier w naszym języku .
Jak nie rozumiałem hejtu na Lacertę tak nie rozumiem psioczenia na galaktę . W ogóle dzięki galakcie rozpoczołem swoją przygodę z grami planszowymi więc nie wiem co by mi musieli zrobić żebym zmienił zdanie .

Pozdro

PS. DO Przodu POLSkoooo o :)
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Wilk »

sewhoe pisze: Skoro nie kupujesz polskiej wersji, to w jaki sposób Galakta Ci przeszkadza? Stracisz zainteresowanie angielską wersją AGOTA jeśli Galakta wyda polską wersję? Kompletnie tego nie rozumiem.

Od razu zaznaczam, że piszę perspektywy gracza, który lubi chodzić na turnieje. Otóż gdyby Galakta wydawała polską wersję, byłoby jasne, że scena turniejowa w Polsce musiałaby rozwijać się przy jej udziale, a uniknięcie tego byłoby ze wszech miar pożądane. Gracze Netrunnera mogą wymienić multum przykładów różnych historii z Galaktą, jak opóźnienie pierwszego dużego dodatku i w konsekwencji jego zakaz na I Mistrzostwach Polski, słaba organizacja tychże mistrzostw przy stosunkowo wysokim wpisowym, trwający miesiącami brak komunikacji ze społecznością graczy, wycofanie się z polskiej wersji (to, w jaki sposób to zrobiono), arbitralnie podjęta decyzja o niezakupieniu Nationals Kita na Mistrzostwa Polski, która została odkręcona dopiero po "oddolnej" interwencji graczy w FFG - naprawdę można tak długo. Apogeum nastąpiło zresztą dopiero przy Conqueście, kiedy próbowano wprowadzić "apartheid" dla grających angielską wersją, co podzieliło powstającą społeczność i zraziło część graczy do gry jeszcze przed jej publikacją. Galakta nie jest firmą która ma potencjał i niebagatelne środki, jakie są potrzebne do aktywnego wspierania LCG, a nade wszystko brakuje tam odpowiedniej mentalności pozwalającej na rozwijanie społeczności graczy (już z litości nie przytoczę wypowiedzi właściciela, jak to nie będzie praktykował "rozdawnictwa" i podobnych). Gdy myślę o Galakcie w kontekście LCG przychodzi mi do głowy przysłowie "Konie kują, a żaba nogę podstawia". Ja wręcz zaryzykowałbym tezę, że scena turniejowa Netrunnera przeżyła swoisty renesans po wycofaniu się Galakty (stało się to siłami graczy i sklepów), kto nie wierzy, niech porówna choćby sposób organizacji wspomnianych pierwszych Mistrzostw Polski z drugimi, które robiła Planszostrefa. Nie jestem przekonany, czy istniejąca już od dawna scena turniejowa AGOTa chciałaby się użerać z tak działającym wydawcą/dystrybutorem.
Jestem również przekonany, że negatywne skutki dotknęłyby także graczy grających w domu i niebiorących udziału w turniejach. Jakie ktokolwiek ma gwarancje, że Galakta będzie do końca wydawać grę? Ile osób lubi mieszać wersje językowe, niezależnie od tego czy chodzi na turnieje czy nie? Ja pamiętam na scenie ANR autentyczny entuzjazm, gdy wychodziła polska wersja i to, że sporo ludzi (nie tylko "turniejowców") pozbyło się angielskiej wersji, żeby kupić polską. I co z tego zostało? Ano nic.
Jeszcze jedno - ja naprawdę staram się nie być "hejterem". Może trochę ludzi pamięta, że po śmierci polskiej wersji ANR starałem się, wraz z paroma innymi osobami o nawiązanie konstruktywnego dialogu społeczności ANR z Galaktą. Inicjatywy te całkowicie spaliły na panewce. Jeśli piszę już któryś post w podobnym tonie, to dlatego, że po tym całym czasie nie mam absolutnie żadnych złudzeń co do tego, jak działa Galakta i jestem w pełni przekonany, że dla społeczności AGOTa będzie lepiej jeśli Galakta nie porwie się na wydawanie polskiej wersji.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Rafal75 »

Tak sobie myślę że jakby każdy Polak kupował polską wersję gier, to podejrzewam że nie było by dyskusji... Firma by zarabiala, my bylibyśmy szczęśliwi z ukazujących się dodatków i wszystko by się kręciło... W Niemczech wszyscy kupują wersję niemiecką choć j. angielki maja bardziej opanowany od nas... Wspierają swoich... Może nad tym się trzeba zastanowić...
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Wilk »

Nie sądzę, ja naprawdę mam wrażenie, że to kwestia mentalności i możliwości finansowych dystrybutora. Zresztą u nas gry są za drogie w stosunku do zarobków, żeby nawet polskie wersje stały się produktem naprawdę popularnym. I przynajmniej jeśli chodzi o Niemcy, wcale nie wszyscy kupują tam niemieckiego ANR i też dochodziło do różnych scysji z dystrybutorem na tym tle.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: hsiale »

Rafal75 pisze:W Niemczech wszyscy kupują wersję niemiecką choć j. angielki maja bardziej opanowany od nas
Niemiecki partner FFG (Heidelbelger Spieleverlag) jeszcze bardziej niż Galakta forsuje swoją wersję. Co wywołuje naprawdę duże konflikty ze środowiskiem graczy. N.p. niemieckie przepisy turniejowe Netrunnera zabraniają grania kartami innymi niż niemieckie niż angielskie, co wywołało protesty niemieckich graczy n.. przed Regionalsem w Berlinie (bo gracze stamtąd byli jakiś czas wcześniej na Regionalsie we Wrocławiu i mogli bez problemu używać kart niemieckich lub nawet chińskich, więc nie podobało im się, że mając polskie karty nie możemy wybrać się na turniej w ich mieście).
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Dreadnought »

Koledzy mają na sprzedaż naprawdę sporo aGOTa LCG. W sumie więcej niż 1 kompletna kolekcja. Info na PW.

A jak z wami - kupujecie IIgą edycję ? Będziecie grać w Iszą ?
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: anorak »

Mam większość kart 1szej, chociaż wcale tak dużo w nią nie gram / nie grałem. Drugą kupował będę na pewno, bo to całkiem niezła gra, która potrzebowała właśnie odświeżenia - uproszczenia mechaniki i usunięcia ramek z kart. W ogóle wygląd kart by trzeba przeprojektować ;).
Lipa
Posty: 163
Rejestracja: 10 paź 2005, 19:18
Lokalizacja: Morąg, pobliże Olsztyna
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Lipa »

A jak to jest z najnowszym dodatkiem "A Blue is calling"? Bo wygląda na to, że FFG nadal kontynuuje wydawanie dodatków do I edycji.
Jak jest jedno wejście, to nie ma wyjścia
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Vilk »

Lipa pisze:A jak to jest z najnowszym dodatkiem "A Blue is calling"? Bo wygląda na to, że FFG nadal kontynuuje wydawanie dodatków do I edycji.
Wydadzą wszystkie sześć dodatków do cyklu "Wardens" i na tym zakończą I edycję.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: karawanken »

Galakta zapowiedziała ze II edycja znajduje się w sferze rozważań. Sam nie wiem nigdy się tą gra nie interesowałem nie, czytałem książek, serial znudził mi sie po pierwszym odcinku. Jak wyjdzie to zachowam się jak typowy domowy gracz, kupię podstawkę i zobaczymy
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Dreadnought »

karawanken pisze:Galakta zapowiedziała ze II edycja znajduje się w sferze rozważań.
O-o to nie jest dobra wiadomość dla budowania sceny turniejowej w Polsce.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: pattom »

Dreadnought pisze:
karawanken pisze:Galakta zapowiedziała ze II edycja znajduje się w sferze rozważań.
O-o to nie jest dobra wiadomość dla budowania sceny turniejowej w Polsce.
Nie tylko turnieje są ważne :D
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: TTR_1983 »

forum Galakty:
"Game of Thrones LCG 2 ed. Chyba wiele osób ucieszy ta informacja - jesteśmy wstępnie zainteresowani przygotowaniem polskiej wersji tego tytułu :) "
jest dobrze :mrgreen:
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: pattom »

mulek18 pisze:forum Galakty:
"Game of Thrones LCG 2 ed. Chyba wiele osób ucieszy ta informacja - jesteśmy wstępnie zainteresowani przygotowaniem polskiej wersji tego tytułu :) "
jest dobrze :mrgreen:
Mnie to cieszy. Każda gra wydana w PL jest powodem do radości.

:D
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: TTR_1983 »

pattom pisze:
mulek18 pisze:forum Galakty:
"Game of Thrones LCG 2 ed. Chyba wiele osób ucieszy ta informacja - jesteśmy wstępnie zainteresowani przygotowaniem polskiej wersji tego tytułu :) "
jest dobrze :mrgreen:
Mnie to cieszy. Każda gra wydana w PL jest powodem do radości.

:D
+1
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Wilk »

You know nothing, Jon Snow... ;) (Obym się mylił w powyższych postach, ale uważam, że to zdecydowanie nie jest dobra wiadomość dla tej gry w Polsce, niezależnie od tego czy gra się w turniejach, czy też nie).
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: karawanken »

Nie rozumiem czemu fakt że ktoś rozważa wydanie tego po polsku to zła wiadomość. Przecież nikt nie zmusza do kupowania polskiej wersji. A dla graczy domowych, którzy nie chodzą na turnieje a chca wciągnąć w grę osoby nie znające angielskiego to dobra wiadomość
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Wilk »

A nie, ja, choć jeśli miałbym kupować, to angielską, nie mam nic przeciwko pomysłowi wydania polskiej wersji (do tego stopnia nienormalny jeszcze nie jestem :mrgreen: ). Inną kwestią, której tu nie rozważam, ale pytanie wydaje się zasadne, jest to na ile karcianek LCG w polskiej wersji jest miejsce na rynku, skoro "kanibalizują" się one nawzajem. Może my zwyczajnie jesteśmy zbyt małym rynkiem, żeby lokalizować każdą taką linię? Ale o to mniejsza. Ja mam problem z tym, że będzie to wydawać Galakta, która wielokrotnie udowodniła, że nie radzi sobie z wydawaniem takich produktów ani z budowaniem społeczności graczy. W tym kontekście trzeba się zastanowić czy chce się polskiej wersji dla samej polskiej wersji, czy sensownego wsparcia dla gry, normalnej sceny (tak, wiem, że na turniejach świat się nie kończy, ale na graczach "domowych" również nie) itd. Bo w ankiecie, którą pattom założył na Galaktowym forum entuzjazm był przecież dość letni, wiele osób, w tym na przykład ja, ma dosyć użerania się z nimi. Dlatego mam wrażenie, że Galakta nie chce odpuścić atrakcyjnej franczyzy, a zupełnie nie ma mocy przerobowych ani kompetencji, żeby się tym sensownie zajmować. Wietrzę kolejny atak z motyką na słońce, jakieś dziwne ruchy typu wygrażanie graczom niechcącym wersji PL, że nie dostaną kubka i nie wyświetlą się w rankingu (vide WHCQ LCG, aż się boję jakie "wsparcie dla wersji PL" byłoby teraz), po czym płacz że sprzedało się 5 paczek kolejnego rozszerzenia w wersji PL, zamykamy kram, a wszystko to jak zwykle wina tego chamstwa co uparcie gra w wersję ENG i nie docenia wysiłków. A wszystko przy akompaniamencie opóźnionych premier, baboli w tłumaczeniu, być może problemów z dostępnością wersji angielskiej i miliona dziwnych historii. Obym się mylił, ale skoro tak było tyle razy, dlaczego teraz ma być inaczej?
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Harth »

Widać, że FFG ulepsza swoje gry. Może Galakta ulepszy ich dystrybucję. Mnie Galakta wkurza przez to, że olewają klientów. Kontakt z nimi jest praktycznie zerowy. Ale wierzę, że są tam ludzie znający się na rzeczy, którzy naprawdę chcą dobrze. Bardzo bym chciał, żeby Galakta wydała polską wersję AGoT-a, bo to kolejny krok naprzód. Ponadto polska wersja może zrobić wiele dobrego. Na pewno przyciągnie nowych graczy, może nie turniejowych, ale graczy kupujących dodatki kilku się znajdzie. Jestem tylko ciekaw, ile osób zdecyduje się kupić polską wersję.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: eventide »

Zgadzam się w 100% z Wilkiem. Poza tym nie rozumiem, o co chodzi z tą nieznajomością angielskiego. W tego typu karcianki grają w zdecydowanej mierze ludzie powyżej 15 roku życia, więc tacy, którzy podstawy angielskiego powinni mieć opanowane z gimnazjum, liceum i studiów. Tymczasem jak czytam te wszystkie lamenty o tym, że nie ma polskiej wersji i że ktoś nie może grać, bo nie zna angielskiego, to się zastanawiam, kto dał tym lamentującym w ogóle promocję z klasy do klasy. Ja rozumiem jeszcze takie gry jak Arkham Horror, gdzie karty lokacji mają dużo tekstu momentami literackiego, ale LCG? Przecież tam jest 20 wyrażeń na krzyż. Uczycie się tego angielskiego i wszystko jak krew w piach. Niby tacy wszyscy europejscy, a jak nie wychodzi gra po polsku, to fora się zapełniają prośbami o tłumaczenie instrukcji z angielskiego albo żalami, że Galakta nie wydaje AGOTa po polsku...
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: A Game Of Thrones LCG

Post autor: Epyon »

Z tym wiekiem graczy to się można nieraz przejechać. ;)

Żeby nie było całkiem offtopu, to imho najgorsze co się może przydarzyć grze LCG, to wydanie przez Galaktę. ;) Już nie chodzi o samo wsparcie turniejowe, ale nawet gracze casualowi, którzy chcą kupić dodatki do grania w domu w pewnym momencie zostaną zmuszeni albo do przestania kupowania, albo połączenia z wersją angielską... Pytanie tylko, czy to co wyjdzie po polsku wystarczy chociaż, żeby mieć sensowną pulę kart. Przy takich dylematach, to chyba od razu lepiej wejść w wersję angielską.
ODPOWIEDZ