Bohnanza - na dwie osoby ?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mwka
Posty: 55
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:00
Lokalizacja: Wrocław

Bohnanza - na dwie osoby ?

Post autor: mwka »

Witam

Czy można jakoś przerobić zasady tak aby dało się grać w fasolki we dwie osoby? Słyszałem, że można używać zasad Al Cabohne? (ale tam są chyba jakieś dodatkowe karty?) Tak czy siak bardzo proszę o pomoc bo mnie z domu połowica wygna ...



pozdrawiam

ps
podzieli się ktoś polskimi zasadami do Al Cabohne
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Bohnanza - na dwie osoby ?

Post autor: Don Simon »

A ja troche nie na temat podpowiem, ze w 2 osoby lepiej sie gra w gry do tego przeznaczone. Nie ma sensu na sile probowac dorabiac zasady do tytulu, ktory stworzony jest wybitnie pod wiecej osob.

Al Cabohne z tego co slyszalem jest dosc kiepskie niestety...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Na BGG powinny gdzieś być oficjalne zasady na 2 osoby z angielskiej wersji.
mwka
Posty: 55
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:00
Lokalizacja: Wrocław

?

Post autor: mwka »

A może ktoś ma tłumaczenie i zechce się podzielić?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Całkiem serio w Al Cabone grało mi się już lepiej samemu. Przynajmniej był pasjans. Mimo iż fasolki to gra, którą strasznie lubię to Al Cabone to jedna z gorszych gier w jakie grałem (a trochę ich już było). Nuda nuda nuda. Naprawde niewarto. Jak jestes masochistą to zasady 2 osobowe z wersji angielskiej Bohnanzy:

Zasady takie jak dla większej ilości osób za wyjątkiem:

usuń Garden Bean i Cocoa Bean (może one są w niemieckiej wersji dopiero w dodatku)

gracz może sprzedawać fasolki tylko w swojej turze

jak gracz kupuje 3-cie pole, to odkłada monety, którymi zapłacił zakryte do pudełka (poza grę)

gra się kończy jak talia skończy się pierwszy raz

Gracz podczas swoje tury robi:

1. Sadzi albo odrzuca fasolki zostawione przez przeciwnika w kroku 3 poprzedniej rundy

2. Sadzi albo odrzuca fasolki

Po posadzeniu jednej lub dwu fasolek (jak w normalnej grze) gracz może odrzucić jawnie (w sensie koszulką do dołu, czy jak tam się tłumaczy "face up") jedną kartę z dowolnego miejsca na ręku na swój stos kart odrzuconych

3. Ciągnięcie kart i oferowanie fasolek

Gracz ciągnie trzy karty z decku i kładzie je odkryte na stole. Jeżeli górna karta ze stosu kart odrzuconych pokrywa się z którąś z właśnie dociągniętych kart, to wyjmujemy ją ze stosu kart odrzuconych i dokładamy do trzech wyciągniętych kart. To samo dotyczy nowej karty, która będzie na wierzchu stosu kart odrzuconych. Robimy to tak długo aż wierzchna karta ze stosu kart odrzuconych nie będzie się pokrywała z wyłozonymi kartami. Taraz aktywny gracz może zasadzić dowolne z tych kart (dobranych z talii lub stosu kart odrzuconych). Nie musi sadzić tych kart. Niechciane karty zostawia dla przeciwnika

4. Dociąg nowych fasolek

Aktywny gracz ciągnie dwie karty i dokłada je na koniec ręki



Tyle. Być może w niemieckiej wersji fasolek zasady się troszkę różnią. Nie wiem. W każdym razie to nie są Fasolki! Bohnanza zaczyna się od 5 osób, a najlepiej grać w 7. Na 2 osoby jest naprawdę tyle fajnych gier (patrz choćby na niedawno dyskutowany wątek w dziale Planszówki). Nie warto grać w protezę Bohnanzy!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ja chyba dziwny jestem, ale Al Cabohne moze dla mnie byc. Oczywiscie nie jest to Bonhanza (gdzie sa negocjacje, handel, smiech), ale nie porownujac jej z Bonhanza (bo nie ma to sensu) gra sie wydaje ok. Oczywiscie nie jest to zadna rewelacja, ale ot, taki lightowy przerywnik..
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Post autor: melee »

jax, to ja jestem chyba dziwny, bo ja wolę grać w Bohnanzę w dwie osoby niż w więcej :) i właśnie jestem zdania, że dwójkę gra się bardzo fajnie. Nie ma zupełnie handlu, ale ja nie jestem fanem handlu. Za to można jedną kartę odrzucić co turę, trzeba sporo kombinować. Są też trochę inne zasady dobierania kart, wszystko jest opisane w instrukcji, ale ja mam wersję angielską, może w niemieckiej tego nie ma.

Ale i tak słabo mi zawsze szło, dziewczyny są w fasolki dużo lepsze :)
mwka
Posty: 55
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:00
Lokalizacja: Wrocław

dziwni ludzie łaczmy się:)

Post autor: mwka »

Hej!
powiedz Melee czy grasz wedle zasad przedstawionych przez Sztefana? (to znaczy wyjątków od zasad)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Post autor: melee »

o faktycznie, nie zauważyłem że Sztefan wkleił zasady. Są dokładnie takie jak Sztefan pisze. Zwracam uwagę na 2 aspekty: odrzucanie jednej karty i dobieranie ze stosu, jeśli karty się pokrywają. Dobre wykorzystanie tej drugiej opcji to podstawa! Można w ten sposób powtórnie wykorzystać "zliczoną" uprawę (- ilość kart odłożonych jako monety), zarówno swoją, jak i przeciwnika.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

zasady Al Cabohne sa bardzo bardzo zblizone do tych zasad przedstawionych przez Sztefana (dochodza jeszcze nowe elementy: gangsterzy tez zbierajacy fasolki, ktorych nalezy wyprzedzic - wiec Al Cabohne bylby dla ciebie jeszcze lepszy, melee :) )
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 57 times
Been thanked: 39 times

Post autor: finallyh »

W polskiej instrukcji (przez Rabela wydana) sa zasady dla dwojga. Przyznam, ze rzeczywiscie dosc milo sie gra, a nawet przyjemnie :wink:
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

No dobra, to w takim razie to ja jestem inny :) Sorry za zniechęcanie do wersji na 2 osoby, oraz Al Cabone. Mi nie podeszło zupełnie, dobrze, ze komuś się jednak podoba.
Awatar użytkownika
otgees
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2006, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: otgees »

Moja żona bardzo lubi Bohnanzę na dwie osoby według wyżej wpisanych zasad.

Ja też wolę to niż Zaginione Miasta, więc nie jest to najgorsza gra.
ODPOWIEDZ